Grįžta tam tikro tipo butų populiarumas: paaiškino priežastis


Vienos iš didžiausių NT plėtros bendrovių Lietuvoje „Omberg group“ ekspertai teigia pastebintys sugrįžtantį mažų, pusantro kambario arba vadinamųjų „studio“ tipo butų populiarumą. Ši tendencija atliepia Vakarų pasaulyje matomus tokio būsto paklausos pokyčius. Kuo šiuo metu gyventojus taip traukia maži būstai, aiškina specialistai.

Po pandemijos maži būstai vėl šokteli savo populiarumu


Paklausos atsigavimas pastebimas po ryškaus jos kritimo visame pasaulyje dėl COVID-19 pandemijos.


„Beveik dešimtmetį iki pandemijos tokių nedidelių butų paklausa bei pasiūla augo labai sparčiai. Tai – ne Lietuvos, o pasaulinė tendencija. Brangstant NT, augant gyventojų skaičiui bei tankėjant miestams, kompaktiškos erdvės tapo puikiu sprendimu norintiems gyventi patogioje vietoje. Siūlyti vis daugiau „studio“ butų plėtotojus skatino ir sparčiai auganti trumpalaikės nuomos rinka: investuotojai norėjo turėti po kelis ar keliolika tokių butų šalia miesto centro, kad galėtų juos nuomoti turistams“, - teigia „Omberg group“ Pardavimų ir klientų patirčių vadovė Edita Gudauskienė.


Jos teigimu, kai kuriose šalyse per 2010 – 2020 metų laikotarpį mažų butų pasiūla išaugo nuo kelių iki 19-20 proc. 


Vis dėlto pandeminiai metai šį augimą reikšmingai sustabdė: nelikus turistų srautų bei verslo kelionių, atsiradus poreikiui dirbti iš namų, mažų erdvių populiarumas krito. Jaunos poros, kurioms pusantro kambario butas puikiai tiko gyvenimui iki pandemijos, priverstos dirbti iš namų ėmė keltis į didesnius butus, sulėtėjo ir investuotojų sprendimai.


„Tą pačią tendenciją stebėjome ir Lietuvoje. Visgi jau nuo 2023-iųjų vidurio susidomėjimas grįžta: pusantro kambario butais labiausiai domisi jauni profesionalai, poros, taip pat – investuotojai. Mes tokio tipo būstą pasiūlėme savo projekte „Vyšnios“, statomame Pilaitėje, kurioje itin aktyviai kuriasi jauni žmonės. Tad matome, kad, kitaip nei vyresnio amžiaus gyventojų vidurkį turinčiuose miesto rajonuose, čia „studio“ butai ir vėl tampa paklausūs.


Apie pastebėtą sugrįžtančią nedidelių butų paklausą bei pasiūlą JAV ekspertai ėmė kalbėti jau 2022-aisiais, kai mūsų krašte NT rinką vis dar buvo įšaldęs kaimynystėje Rusijos sukeltas karas. Tačiau pastarąjį pusmetį pasaulines tendencijas ima vytis ir Vilniaus rinka”, – sako E. Gudauskienė.


Mažo ploto butas
Mažo ploto butas
Unsplash


Erdvę kompensuoja vieta


„Omberg group“ atstovės teigimu, nėra ko slėpti, kad pagrindinė tokių butų populiarumo priežastis yra jų įperkamumas. Veiklūs žmonės, norintys gyventi netoli miesto centro ar patogiai su juo susisiekti, dėl geros vietos renkasi „paaukoti“ erdvę – gyventi mažesniame bute.


„Tačiau ši rinka taip sparčiai plėtojosi, kad interjero dizaino specialistai netruko pasiūlyti inovatyvių ir tikrai profesionalių sprendimų, leidžiančių mažą erdvę įdarbinti taip, kad gyvenimas joje taptų visapusiškai patogus ir džiuginantis akį.

Tai tapo viena iš priežasčių net ir vyresniems, didesnio komforto ieškantiems žmonėms vis dažniau pagalvoti apie gyvenimą pusantro kambario bute. Šią tendenciją ypatingai skatina visame Vakarų pasaulyje jau ne pirmus metus stebimas socio-ekonominis lūžis, kai vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių renkasi nekurti šeimos ir gyventi po vieną“, – sako E. Gudauskienė.


Galimi įvairiausi erdvę išplečiantys interjero sprendimai


Jos teigimu, specialiai tokiems butams kuriami atviri, erdves vizualiai išplečiantys interjero dizaino sprendimai, daugiafunkciai baldai, išmaniai integruotos spintos ir spintelės, veidrodžių, atspindinčių paviršių ir natūralios šviesos įdarbinimas bei išmanūs apšvietimo sprendimai šiandien leidžia užtikrinti ne tik praktinį patogumą, bet ir emocinę gerovę gyvenant nedideliame bute.


„Bendradarbiaudami su interjero dizaineriais savo projektuose, daug apie tai kalbamės. Siekiame kurti širdžiai brangius namus – tokius, kuriuose ne tik būtų patogu ar viskas tilptų, bet ir būtų gera sugrįžti, saugu ir ramu būti.

Esu tikra, kad grįžtanti paklausa paskatins rinką ieškoti dar inovatyvesnių sprendimų visam tam užtikrinti, todėl mažas erdves kokybiškam gyvenimui pritaikysime dar geriau“, – sako „Omberg group“ atstovė.


Apie „Omberg group“


Kaip ir 2021-aisiais, 2023-iaisiais „Omberg group“ buvo antra daugiausiai sostinės rinkoje naujos statybos butų pardavusi bendrovė.


Bendradarbiaudama su Šiaurės Europos investiciniu fondu, įmonė Vilniuje baigia statyti išskirtinį modernių dangoraižių projektą „Skylum“. Kartu su investiciniu fondu „North Europe Real Estate Development fund” (NERED) bendrovė kuria mažaaukščių namų, įsikursiančių įspūdingo vyšnių parko apsuptyje, gyvenvietę „Vyšnios“ Pilaitėje bei pradėjo paskutiniojo „Bajorų lajų“ etapo statybas. 


Išskirtinėje Kauno vietoje, užtikrinančioje bene didžiausią automobilių srautą visoje šalyje, „Omberg group“ plėtoja žalią ir inovatyvų komercinį „stock-office“ projektą „Stockholm“. Jį bendrovė vysto bendradarbiaudama su investiciniu Sandėliavimo ir komercinių erdvių plėtros fondu.Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis