NT rinkos specialistai atskleidė pirkėjų tendencijas: didelius namus iškeičia į ekonominius butus

Praėjusieji metai nekilnojamojo turto rinkai buvo vieni sudėtingesnių. Sparčiai kilo elektros kainos, dėl karo Ukrainoje sustojo statybinių medžiagų tiekimas, o įperkamumo lygį ekonomistai matavo itin žemą. Tačiau šios srities specialistai sako vėl sugrįžtantis į įprastą ritmą, o naujų būstų besidominčių pirkėjų tikrai netrūksta.

Atėjus 2023-iesiems metams nekilnojamojo turto rinka peržvelgia prabėgusį laikotarpį ir ima prognozuoti tendencijas ateinančiam. Didžiausiu iššūkių statybos sektoriui tapo medžiagų stygius dėl Ukrainoje tebesitęsiančio karo, todėl būtinas medžiagas tenka pirkti už brangesnę kainą. Tačiau tolygiai augo ir darbo užmokestis, tad susidomėjusių pirkėjų srautas, anot specialistų, vėl sugrįžta į įprastą ritmą, mat tai vis dar išlieka kur kas praktiškesniu sprendimu, nei pinigus paskirti būsto nuomai.


„Ne paslaptis, jog kuriam laikui buvo sustojusi statyba, ypač prasidėjus karui Ukrainoje, nes trūko statybinių medžiagų, tačiau dabar darbai vėl juda įprastu tempu. Šiais atėjusiais naujaisiais metais būstų kainos greičiausiai nekris, nes yra pakilę atlyginimai, prabrangusios statybinės medžiagos, tačiau tie, kurie ieško būsto sau, o ne investicijai, jį vis tiek pirks. Ypač jauni žmonės supranta, kad kam mokėti nuomą, jeigu galima tą pačią pinigų sumą skirti paskolos išsimokėjimui“, - tvirtina „Norvegijos kontaktai“ nekilnojamo turto pardavimų vadovė Izabela Murauskaitė.


Kalbant apie pirkėjų poreikius, pašnekovė atskleidžia jau kurį laiką viršūnėse išliekančias tendencijas. Jeigu anksčiau žmonės domėdavosi dideliais namais, dabar kur kas dažniau renkasi mažesnes ekonomiškesnes erdves, kurių išlaikymas kainuoja kur kas pigiau.


„Dešimt metų atgal visi norėjo didelių būstų, tačiau dabar kur kas didesnė paklausa yra dviejų kambarių 40-50 kv. m dydžio butams. Paprasčiausiai keičiasi visuomenės požiūris į gyvenamą erdvę, nes jei anksčiau visiems reikėdavo 300-400 kv. m namo, šiai dienai atsigręžiama į ekonomiką ir išlaikymo kaštus, renkantis jog šie būtų kuo mažesni“, - teigia I. Murauskaitė.


Kaune projektus vykdanti įmonė pastebi, jog šis miestas kasmet vis plečiasi ir auga, mat tai patogus Lietuvos taškas, esantis tarp Vilniaus ir Klaipėdos. Atsižvelgiant į sklandaus susisiekimo poreikį, nauji būstai išdygsta tuose rajonuose, iš kurių lengva pasiekti autostradą. Pavyzdžiui A+ klasės modernus daugiabutis „Du žaibai“ stūkso Šilainių mikrorajone ant Milikonių kalno, o A++ klasės trijų daugiabučių kompleksas „Krėvės 80“ – dar arčiau greitkelio Vilnius-Kaunas. Tačiau butus renkasi ne kiekvienas, mat anot pardavimų vadovės, jaunos šeimos itin linkusios pabėgti nuo miesto šurmulio ir tam žvalgosi į nedidelius kotedžus su privačiu kiemu, kaip kad projekto „Tyrlaukis“ objektai.


„Yra dviejų skirtingų tipų pirkėjai: vieni, kurie vertina miesto privalumus, dairosi į butus, ir kiti, kurie vertina ramią vietą, leisiančią atitrūkti nuo miesto šurmulio, tačiau kur visi pagrindiniai miesto privalumai bus pasiekiami ranka. Jaunos šeimos su mažais vaikais perka kotedžus su nuosavu kiemu, kuriame galėtų žaisti su atžalomis ar augintiniais. Įprastai jauni žmonės ieškosi būsto sau, gyvenimui, nes norint nekilnojamą turtą įsigyti investicijai, šiai dienai vertėtų gerai pasiskaičiuoti. Tačiau tie, kurie perka butus ar kotedžus su tikslu jame gyventi, puikiai supranta, kad nuoma yra nepraktiškas sprendimas, mat tuos pačius pinigus galima skirti paskolai išsimokėti“, - pasakoja I. Murauskaitė.


Kalbant apie miesto butus, pašnekovė akcentuoja ir dar vieną tendenciją, pastebėtą pirkėjų poreikiuose. Atsižvelgdami į augančius komunalinių mokesčių kaštus, žmones vis dažniau dairosi į naujos, o ne senos statybos būstą, net jei tokių kainos yra šiek tiek didesnės. Šie pasirinkimai taip pat susiję su ekonominėmis naudomis, mat senos statybos butas, nors ir pirkimo momentu kainuoja pigiau, jo išlaikymas su laiku tik brangsta. Naujos statybos, modernūs, stilingi butai yra brangesni nei butai senos statybos, tačiau tokių būstų išlaikymas yra ženkliai pigesnis ir investuoti pinigai su laiku sugrįžta.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis