Aktualu šiltuoju sezonu: kaip išsirinkti kokybišką genėjimo įrankį - sekatorių?

Žaliuojantis kiemas, tvarkingi medeliai ir krūmai - daugumos žmonių svajonė, kurie turi savo nuosavą sodą.

Artėjant vasaros sezonui po truputį pradedama mąstyti apie tam tikras sodo priemonės, kurios bus reikalingos norint palaikyti tvarką. Sekatorius yra viena iš šių priemonių, kuri padeda genėti medelius ir krūmus, o pasinaudojus tam tikromis technikomis - sukurti jų norimą formą.


Iš kokių sudedamųjų dalių susideda sekatorius?


Jeigu ruošiatės įsigyti kokybišką sekatorių, tuomet turite žinoti, iš kokių medžiagų jis turi susidėti, kad ši priemonė būti tvirta ir ilgaamžė.


Darbinis ašmuo. Geriausia rinktis nerūdijančio grūdinto plieno su teflono danga. Būtent tokio tipo, išlenktos formos ašmuo ilgą laiką išliks aštrus, o pjūvis bus švarus ir lygus.


Atraminis ašmuo. Jis būna su įlenktu konfigūracijos grioveliu, kuriuo nuteka įvairūs augalų skysčiai. Taip išvengiama ašmenų užteršimo ir sulipimo.


Ašmenų tvirtinimo blokas. Veržlė ir varžtas yra sureguliuoti taip, kad visi ašmenys būtų lygiagrečioje padėtyje.


Amortizacinis buferis. Padeda sumažinti atatranką, susiskleidžiant ašmenims. Apsaugo rankų plaštaką nuo staigių judesių ir nuovargio.


Spyruoklė. Ši pagaminta iš nerūdijančio plieno bei sušvelnina įrankio veikimą.


Užraktas (fiksatorius). Ašmenis laiko sužergtoje padėtyje, o baigus darbą jiems neleidžia prasižergti netinkamu laiku.

Rankenos. Šios dengtos minkšta medžiaga, todėl įrankį yra patogu laikyti ir jis neslysta iš rankų. Ryški rankenų spalvą padeda ji rasti pametus žolėje.


Sekatorius su prasilenkiančiais ašmenimis


Tai yra dažniausiai naudojamas genėtuvų tipas. Tokio tipo sekatoriai labiausiai tinkami naudoti minkštai ir žaliai medienai iki 1,5 cm skersmens, genėti. Lengvai geni šakas ir nuo kamieno.


Sekatoriaus su prasilenkiančiais ašmenimis veikimo principas:


➔  Išlenktas darbinis ašmuo iš viršaus įkertą šaką, o įlenktas apatinis ašmuo - paremia šaką iš apačios

➔  Nukertamos šakos skerspjūvis kartais gali būti nelygus, jeigu pats sekatorius yra blogai sureguliuotas. Kelmukas, likęs ant kamieno, turi lygų pjūvio paviršių.

➔  Nukirpus reikiamą šaką, abu ašmenys lygiagrečiai susižergia.


 Sekatorius su atraminiu ašmeniu


Šio tipo sekatorius yra skirtas sausoms, labai kietoms ir sudžiuvusioms šakoms iki 1,5 - 2 cm, genėti. Taip pat tinka ir sakingų spygliuočių genėjimui. Nuo kitų genėtuvų skiriasi tuo, kad šio tipo sekatoriaus ašmenys neprasilenkia viena kitos atžvilgiu, o yra vienoje linijoje. Atraminis apatinis ašmuo turi savo griovelį, į kurį nuolat įleidžiamas viršutinis darbinis ašmuo.


Sekatoriaus su atraminiu ašmeniu veikimo principas:


●    Kai sekatoriaus darbinis ašmuo iš viršaus įsikerta į reikiamą šaką, kitas ašmuo jį veikia iš apačios kaip atrama


●    Atraminis esamas ašmuo palaiko apatinę šakos dalį, o joje esanti gniuždymo jėga veikia tik tolygiai


●    Aštrus darbinis ašmuo geba šaką perkirsti, kaip koks kirvis, praskiria joje esančius pluoštus bei įsiremia į atramą. Aštrus darbinis ašmuo perkerta šaką kaip kirvis, praskiria jos pluoštus ir įsiremia į atramą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis