Pasidaryk pats: nuostabiai kvepiantis kvapas patalams

Pats kvapas yra paslaptingas: vieną akimirką jis sklando ore, o kitą jis tik atsiminimas. Todėl, kad jis nematomas, kavapas tampa tarsi dar galingesnis. Kvapui kaip ir geram brandžiam vynui netrūksta epitetų: pulsuojantis, patrauklus, saldus, muskusinis, prabangus, įsimintinas... Kvapų pasaulyje galime sutikti platų spektrą aromatų, tačiau kokie kvapai yra išskirtiniai ir kodėl natūralūs kvepalai gali kainuoti neįtikėtinas ir sunkiai suvokiamas sumas, kalbamės su kvapų eksperte ir „Provanso kvapai“ įkūrėja Erika Daugėlaite.

Viduramžiais madingi kvapai


Kvapas žmonijos istorijoje visada atliko žymų vaidmenį. Šiandien mes linkę galvoti, kad tamsiaisiais viduramžiais žmonės naudodavo kvapiuosius aliejus, dėl savo išskirtinumo ar asmenybės pabrėžimo. Aštraus ir stipraus kvapo aliejai išgauti iš augalų žolelių, lapų ar žiedų turėjo visai kitą paskirtį. „Viduramžiais apie vandentiekį buvo galima tik pagalvoti, o šiukšlės ir nereikalingos maisto atliekos buvo pilamos tiesiog į gatves. Didieji Europos miestai tikrai nepasižymėjo higiena ir skaniu patraukliu kvapu. Aštrūs ir stiprūs gvazdikėlių, valerijonų, muskusų aromatai buvo patys populiariausi, tačiau jie buvo naudojami tam, kad nesijaustų kur kas prastesni ir nosį riečiantys pašvinkusios mėsos, šlapimo ir surūgusių daržovių kvapai“, - teigia Erika Daugėlaitė. Ypatingai didelis dėmesys buvo skiriamas aromaterapinėms vonioms. Šlakelis jazminų, rožių, apelsinų žiedų arba citrinų gėlių vanduo kūnui suteikdavo malonų kvapą. Tokioje prabangoje galėdavo maudytis tik išrinktieji miesto didikai, dvarininkai ir bajorai. „Galbūt ir posakis yra iš čia kilęs – maudytis prabangoje“, - samprotauja kvapų ekspertė.


Kvapų klestėjimas Renesanso laikotarpiu

Kartu su kultūra, menais, muzika atėjo ir kvapų gausa, ištobulinti jų panaudojimo būdai. Šimtus kvapiųjų receptų, žolelių paruošimo būdų jau buvo galima aptikti 16-ojo amžiaus istoriniuose šaltiniuose. „Aromatizuojama buvo viskas: rūbai, oda, plaukai, patalynė, oras. Kvapų gausa ir perdėtas jų naudojimas visur ir visada buvo gero tono ženklas. Būtent šiuo laikotarpiu prasidėjo bandymai su kvapų maišymu, netikėti deriniai, ieškomi stebinantys ir kvapą gniaužantys mišiniai” – sako Erika.


Natūralūs ir sintetiniai kvapai


Jei visas pasaulis kvėpintųsi tik natūraliais kvapais – deficitas ir kvepalų trūkumas būtų garantuotas. Tačiau sintetiniu būdu dabar galime gauti kitoniškus kvapus, kokių augalų pasaulyje tikrai nerasime. Tabako, degtinės, odos kvapus yra neįmanoma išgauti iš augalų riebalinių indų. „Dirbtiniu būdu padarytas kvapas gali kvepėti lygiai taip pat, kaip ir aliejus išgautas iš augalo šaknų, žievės ar žiedų, tačiau aromaterapijoje naudojami tik natūralūs ir tikri kvapai. Labai dažnai sintetinis kvapas yra naftos pagrindu ir gaminamas laboratorijoje. Aromaterapeutai ginčijasi ir teigia, kad toks kvapas yra „be gyvybės“, mat buteliukuose sugaudytos aromatinės molekulės yra augalų sielos. Taip pat manoma, kad naudojant tikrus kvapus ar gaminantis kvepalus iš tikrų organinių eterinių aliejų yra mažesnė alerginių reakcijų tikimybė“, – sako Erika Daugėlaitė.


Kvapų maišymo menas


Gaminant kvepalų mišinį reikėtų žinoti pagrindines parfumerijos taisykles. „Parfurmeriai kvapus skirsto pagal kvapų natas, kurios yra: viršutinės, vidurinės ir bazinės. Viršutinės natos yra labai lengvos ir greičiausiai išgaruojančios. Jos pasižymi citrusiniu, saldžiu, gyvu, gaiviu aiškiu ir aštriu kvapu. Prie viršutinių natų yra priskiriami citrusinių vaisių ir labai lengvų, plazdančių kvapų aliejai: mandarinų, bergamočių, apelsinų, gauruotųjų mėtų, eukaliptų. Kai kurie kvapai gali būti tarpiniai ir priskiriami viršutinėms ir vidurinėms natoms: pankolių, lauro lapų, mirtų. Vidurinės natos pasižymi intensyvesniu kvapu. Vidurinėms natoms yra priskiriami kiparisų, pelargonijų, pipirų, raudonėlių, mairūnų aliejai. Bazinės natos susideda iš sunkių, turtingų, žemiškų, šiltų, dūminių ir balzaminių kvapų. Vetiverijų, pačiulių, bosvelijų, mirų aliejai yra priskiriami bazinėms natoms“, - pasakoja Provanso kvapų įkūrėja. Maišant kvapus ar kuriant asmeninius kvepalus pageidautina ir rekomenduotina, kad kvapas susidėtų iš viršutinių, vidurinių ir bazinių natų.



Erika Daugėlaitė siūlo pasigaminti nuostabiai kvepiantį kvapą patalams:


Kvapui patalams reikės:


1,5 litrų rožių gėlių vandens


Smulkinto cinamono


Kelių gvazdikėlių


Sandalmedžio aliejaus


Paruošimas:


1,5 litrų rožių gėlių vandens sumaišykite su cinamonu, gvazdikėliais ir sandalmedžiu, pridėkite dvi saujas levandų žiedų. Sandariai uždenkite stiklinę talpą ir palikite saulėje dvi savaites. Šį stebuklingo saldumo kvapą galėsite naudoti kvėpinant patalus, o kambarys turės patį maloniausią kvapą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis