Nuostabaus grožio 56 m² butas Vilniaus širdyje: baltos spalvos žaismas

(1)

Vilniaus bohemos širdyje, Užupio rajone, vynuogių žalumos paslėptame name įrengtas dviaukštis butas išsiskiria jaukumu ir šviesa. Sunku patikėti, kad būtent jos čia labiausiai trūko, kai būstą įsigijusi interjero dizainerė pati ėmėsi kurti savo naujus namus.

Objekto dosjė:


Tipas – butas su pastoge sename name.


Plotas – 98 m².


Gyvenamoji erdvė: pirmajame aukšte – miegamasis, bendra poilsio, valgomojo ir virtuvės erdvė, vonios kambarys, antrajame – poilsio zona, miegamasis ir vonios kambarys.


Gyventojai – projektuota dviem-trims žmonėms.


Projekto autorė – interjero dizainerė ir šių namų šeimininkė Kristina Grauslytė.


Bohemiška elegancija ir baroku alsuojančių dviaukščių apartamentų istorija prasidėjo sujungus kiek daugiau nei 56 m² butą ir negyvenamą pastogę, po sujungimo erdvė buvo praplėsta iki 98 m². Butas įrengtas sename XVIII amžiaus pastate, kadaise priklausiusiame bažnyčiai. Čia buvo atliktas kapitalinis namo remontas, pakeistos perdangos, stogas, pagal archyvinius brėžinius rasti ir atverti senoviniai užmūryti langai, o kadangi tarybiniais laikais kitoje namo pusėje buvo išmušti papildomi langai, tai naujai įrengti apartamentai tapo itin šviesūs. Projekto autorė pasakoja, kad prieš daugybę metų šis namas buvo atskiras pastatas, vėliau jis sujungtas su greta esančiu, tad šiandien vienu adresu dalijasi kadaise visiškai atskiri buvę statiniai.


Kad interjeras atrodytų gyvybingiau, pasirinktos pieno baltumo ir pilkos plytelės, išdėliotos šachmatų lentos principu. Skersas klojimo būdas pasirinktas norint užmaskuoti senų pastato sienų nelygumus.


Dailius balkono turėklus apsivijusios žaliuojančių vynuogių girliandos suteikia privatumo, čia smagu prisėsti rytinės kavos, atsikvėpti žvelgiant į senamiesčio vaizdus ar skaitant knygą.



Būsto interjeras
Būsto interjeras
Enrika Samulionytė



Istorinio stiliaus virtuvėje pritaikytas betoninis darbastalis, buto šeimininkė, pati kūrusi visą interjerą, pamena, kad prieš aštuonerius metus, kai buvo įrengiami šie namai, betonas atrodė dar gana nauja medžiaga, todėl imtasi improvizacijų.


Dar prieš imantis pokyčių butas pakerėjo labai malonia aura, nuostabiais vaizdais į Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčią ir vienuolyną, žaliuojantį vidinį kiemą, tačiau čia stigo šviesos, todėl nuspręsta langus padidinti, viduje įrengtos stiklinės durys, dėl kurių šviesa dabar sklinda iš vienos erdvės į kitą. Kad šis šviesos ir lengvumo efektas būtų dar stipresnis, erdvei dekoruoti pasirinkta vyraujanti balta spalva ir šviesūs pilkšvi atspalviai. Namuose pamatysite vos kelis spalvinius akcentus. Erdvumo butui suteikia ne tik stilistiniai sprendimai, bet ir aukštos, daugiau nei pusketvirto metro siekiančios lubos, o štai pastogėje, ties aukščiausia vieta, jos siekia net apie penkis metrus. Kadangi nemenką istoriją sukaupęs namas pastatytas baroko laikotarpiu, šio stiliaus detales norėta išlaikyti ir interjere, tačiau svarbu buvo erdvių neapsunkinti laikotarpiui būdingu puošnumu, todėl baroko užuominos derintos su moderniu stiliumi. Viena išskirtinių buto puošmenų – elegantiškais lipdiniais puoštas židinys, jis buvo pastatytas čia išgriovus seną koklinę krosnį.



Būsto interjeras
Būsto interjeras
Enrika Samulionytė



Išgriovus seną koklinę krosnį poilsio zonoje atsirado unikali barokinio buto puošmena – elegantiškais raitytais lipdiniais dabintas židinys, suprojektuotas kartu su restauratoriumi.


Harmoningą vaizdą bute kuria banguojančios linijos, kurias atkartoja židinio lipdiniai, ant jo pritvirtinto veidrodžio rėmas, kavos stalelis, istorinio stiliaus kėdės ir interjero detalės, tokios kaip žvakidės ar vazos.


Iš pirmojo aukšto besisukančiais laiptais patenkama į antrąjį – anksčiau buvusią pastogę, kur įrengtas papildomas vonios kambarys, miegamasis ir poilsio zona.


Pagrindinės namų vizijos buvo sukurti erdvumo pojūtį, istorinį palikimą sujungti su šiuolaikiniais sprendimais ir akcentuoti detales. Šios išryškintos parinkus neutralų foną – baltas sienas ir šviesias ąžuolines grindis, kitose erdvėse – dvarų interjerus menantį subtilų šviesių ir tamsesnių plytelių žaismą. Spalviškai ramioje aplinkoje išsiskiria senovinio stiliaus šviestuvai, stiklinės įvairių formų vazos, paveikslai, senoviško stiliaus baldai. Interjerą kūrusios dizainerės patarimas – didesnius baldus, skirtus laikyti daiktams, verta rinktis minimalistinius, kai kuriuos net vienodus, pavyzdžiui, spinteles ar lentynas, tokie tarsi pranyks erdvėje ir neužgoš akcentinių baldų ir interjero elementų.


Miegamajame įrengta talpi pagal užsakymą gaminta klasikinio stiliaus spinta, jos masyvumą maskuoja balta su sienomis susiliejanti spalva ir veidrodinės plokštumos, kartu suteikiančios ir modernumo.


Baltų namų jaukumą kuria minkšti balintos kakavos ir rusvi atspalviai, visu grožiu šviesioje erdvėje pražysta gėlės – šį kartą tai spalvingiausia interjero detalė.


Miegamajame erdvumo pojūčio ir daugiau šviesos suteikia ne tik aukšti langai, už kurių žydi galybe žiedų pasipuošusi slyva, bet ir ant sienos pakabintas itin didelis veidrodis, sukuriantis optinę iliuziją – tarsi langų čia būtų dvigubai daugiau.



Miegamasis
Miegamasis
Enrika Samulionytė



Antrajame buto aukšte įrengtas miegamasis, papildomas vonios kambarys ir poilsio arba skaitymo zona. Čia vedantys laiptai ir laiptų aikštelė buvo atskirti ne uždara siena, o stiklinėmis pertvaromis, tokiu pasirinkimu siekta neskaidyti erdvės ir leisti šviesai sklisti laisvai. Kaip ir kituose kambariuose, šiuose taip pat dominuoja šviesa, lengva nuotaika, į akis krinta veidrodiniai paviršiai, jų atspindžiai tarsi ištirpdo čia esančius baldus. Pasak interjero dizainerės, svarbu namų neužkrauti baldų gausa, o palikti laisvos erdvės, kuri leistų žvilgsniui pailsėti. Galima pastebėti, kad antrojo aukšto poilsio zona stilistiškai atrodo minimalistiškesnė, modernumo jai suteikia šlaitinis stogas ir griežtos linijos, šiuolaikiško dizaino veidrodinis kavos stalelis ir stiklinė laiptų aikštelės pertvara.


Baltiems namams, kuriuose gausu veidrodinių paviršių ir stiklo, jaukumo suteikia rusvos ąžuolo grindys ir namų tekstilės gausa, o gyvybingumo – skoningi dekoratyvūs kampeliai.


Laiptai ir laiptų aikštelė atskirti stiklinėmis pertvaromis, tokiu pasirinkimu siekta neskaidyti erdvės ir leisti šviesai sklisti laisvai.


Stilinga antrajame aukšte esančio jaukaus miegamojo detalė – baltai dažytas medinis šviestuvas, sujungiantis šių namų istorinius pėdsakus ir dabartį.


Namo istorija skaičiuoja ne vieną šimtmetį, tą istoriškumą projekto autorei norėjosi atkurti intymioje atsipalaidavimo zonoje – pirmojo aukšto vonios kambaryje. Čia ties langu pastatyta dailiomis kojelėmis puošta senovinio stiliaus vonia, kurioje gera pagulėti žvelgiant į žalumą už lango. Vis dėlto dizainerė pripažįsta, kad dėl greito gyvenimo būdo SPA procedūromis mėgautis vonioje teko vos kelis kartus. Greta vonios iš grindų išvestas vandens maišytuvas, o virš jos kabo masyvus sendaikčių parduotuvėje įsigytas šviestuvas, kuriantis dvaro atmosferą. Originalus sprendimas – betoninis praustuvas, integruotas į elegantišką barokinio stiliaus spintelę, pasirinkta kontrastinga juoda, tapusi šviesaus vonios kambario akcentu.



Būsto interjeras
Būsto interjeras
Enrika Samulionytė



Iš betono buvo pagamintas ne tik šio buto virtuvės darbastalis, bet ir vonios kambariuose esančių praustuvų stalviršiai.


Kaip ir virtuvėje, svetainėje ar balkone, vonios kambarių grindys išklotos akmens masės plytelėmis šachmatų principu. Tai ir stilingas, ir praktiškas sprendimas – tokios grindys puošia erdvę, jas lengva prižiūrėti.




Balkoną juosia vingri senovinė kaldinta tvorelė, prisėdus čia atsikvėpti prieš akis atsiveria Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčia ir vienuolyno sienos kontraforsai.


Originalus sprendimas vonios kambaryje – betoninis praustuvas, integruotas į elegantišką juodą barokinio stiliaus spintelę, tapusią šviesios erdvės akcentu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis