Specialistė pataria, kaip reikia puošti namus meno kūriniais

Meno kūriniai namams suteikia unikalumo ir individualumo. Žvelgiant į interjerą puošiantį vizualųjį meną, lengva susidaryti įspūdį apie tuose namuose gyvenančius žmones, jų skonį ir pomėgius. Tačiau pasitaiko, kad net pats nuostabiausias meno kūrinys nesuskamba konkrečioje aplinkoje taip, kaip tikėtasi, ir dažnai dėl to kaltas būna ne pats kūrinys, bet jo eksponavimas. Patarimais, kaip namuose dailės darbams rasti tinkamą vietą, pasidalijo ilgametę patirtį turinti architektė Vytalija Budzienė.

Namų kontekstas


Prieš puošdami namus meno kūriniais, įvertinkite erdvės specifiką – darbo kambaryje kabinkite ryškesnius, aktyvesnius paveikslus, o miegamajame labiau tiktų subtilesni, ramaus kolorito ir lengvo siužeto darbai. Jei turite laisvą sieną, ant jos kabinkite didelį paveikslą, o mažesnius kūrinius galite grupuoti į kompozicijas ir jas eksponuoti ant siauresnių ar baldais apstatytų sienų. Jei tuščių sienų jūsų namuose nėra daug ar tiesiog ieškote netradicinių eksponavimo sprendimų, galite vietą kūriniams sukurti ne tik ant sienos – knygų lentynų šoninės sienelės, vitražas prieš ar ant lango, virtuvinės spintelės, o gal įgilinti langų angokraščiai – tai potencialios erdvės dailės darbams kabinti. Drąsus sprendimas – pačią sieną paversti kūriniu. „Džiaugiuosi ir skatinu žmonių norą namuose turėti kuo daugiau meno darbų, per savo praktiką esu įgyvendinusi ne vieną interjerą, kurio sienas dar prieš apstatant namus baldais išpiešė ir ištapė profesionalūs Lietuvos dailininkai. Žinoma, tai labai atsakingas žingsnis, ir viskas turi būti apgalvota nuo pradžios iki pabaigos, kad vėliau tą sieną būtų galima palikti „laisvą“, kuo mažiau ją uždengiant baldais“, – pasakoja architektė Vytalija.



Interjero puošimas paveikslais
Interjero puošimas paveikslais
„Zara Home“ nuotrauka



Įvairovė yra gerai


Dažnai žmonių turimose kolekcijose esantys kūriniai yra skirtingų technikų, stilių, žanrų ar siužetų. Tai nėra blogai, svarbiausia derinti darbus tarpusavyje – didelio formato monochrominis tapybos kūrinys gali rasti sąskambį su mažesnio formato, ryškių fotografijų kompozicija, o santūrus grafikos kūrinys gali išryškėti šalia pakabinus lengvai išlietą akvarelę. Vytalija pataria ieškoti įvairių sprendimo būdų: „Kūrinių išdėstymas namuose priklauso nuo pačios kolekcijos. Galima ieškoti ryšio tarp darbų ir juos grupuoti surandant bendrą vizualinį konsonansą. Taip pat galima greta eksponuoti kūrinius, kurie iš pirmo žvilgsnio neturi bendrų vizualinių ar idėjinių ryšių – tai drąsesnis sprendimas, ir jis tinka ne visais atvejais, bet jo nereiktų iš anksto atmesti. Gerai sugrupavę tarpusavyje nederančius kūrinius galime sulaukti efekto, kai kiekvienas darbas dar labiau išryškėja ir save „apgina“. Taip pat nepamirškite, kad paveikslus galima ne tik kabinti – mažesni darbai gali puikiai įsilieti ir paįvairinti interjerą pastatyti ant knygų ar virtuvinių lentynų, o jei namuose turite daug vietos, galite didesnį tapybos darbą pastatyti atremtą į sieną ant senovinės antikvarinės kedės.“


Grožis slypi detalėse... ir teisingai parinktose proporcijose


Neretai pasitaiko, kad nuostabus, prie interjero tinkantis paveikslas ar nuotraukų kompozicija atrodo kaip ne savo vietoje. Dažniausiai dėl to kaltas būna neteisingai parinktas kabinimo aukštis. Idealiu atveju meno kūriniui iš šonų turėtų būti palikta trys aštuntosios paveikslo pločio, o jo centras turėtų būti 1,55 cm aukštyje. „Tokiame aukštyje kūrinius eksponuoja pasaulio grandai, pavyzdžiui, „Christie’s“ aukciono namai. Manau, galime drąsiai jais pasitikėti ir turint laisvą sieną neieškoti naujos formulės“, – pataria Vytalija. Tačiau namai – tai ne baltas kubas, tad kūriniai turi harmoningai įsilieti į baldais apstatytą interjerą. Kabinant kūrinius virš esamų baldų rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelias technines detales – tai padės sukurti darnos įspūdį. Pirma: nereikia kūrinio kabinti aukštai – jo apačia turėtų būti 10–25 cm virš baldo. Antra, reikia atkreipti dėmesį į kūrinio plotį – jis turėtų būti 2/3 baldo pločio. „Tačiau nėra taisyklių be išimčių, kai kurie kūriniai „reikalauja“ būti pakabinti aukščiau ar žemiau, tad įvertinkite esamą situaciją. Būna, kad aukštį diktuoja net ne kūrinys, o jo autorius, kaip pavyzdį galima paminėti Le Corbusier, kuris tvirtino, kad jo darbai turi būti 1,83 cm aukštyje, matuojant nuo kūrinio viršaus“, – dalijasi patarimais Vytalija.



Paveikslais puošti namai
Paveikslais puošti namai
„Zara Home“ nuotrauka



Ekspozicija prilygsta meno kūriniui


Grupinė dailės darbų ekspozicija iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kaip vienas didelis bendras meno kūrinys, viskas priklauso nuo išradingumo ir originalaus žvilgsnio. Kad būtų lengviau, galima įsiminti kelias technines taisykles.


Jei kabinsite du kūrinius vertikaliai, nedarykite tarp jų didelio tarpo, o ieškodami jų kabinimo aukščio juos traktuokite kaip vieną kūrinį, kurio centras bus 1,55 cm aukštyje.


Komponuodami du ar tris darbus horizontaliai, didžiausią kabinkite kairėje, nes žmogaus akis yra pratusi vaizdą „skaityti“ iš kairės pusės.


Puiki idėja yra interjere susikurti „galerijos sieną“ – taip vadinama daugiau nei trijų kūrinių kompozicija. Tokioje sienoje galite suderinti pačius įvairiausius kūrinius: tapybą, fotografiją, grafiką, akvarelę, pastelę, piešinį, koliažus ar asambliažus. Nebijokite maišyti skirtingų technikų!


Galerijos siena


Galerijos siena gali būti simetrinio arba asimetrinio išdėstymo: simetrinio išdėstymo atveju nuo vidurio į abi puses veidrodiniu principu tose pačiose vietose kabinami vienodo dydžio kūriniai, o asimetrinis išdėstymas yra modernesnis ir ne toks formalus, darbai neturi pasikartojančio simetrinio ritmo. Kurdami galerijos sieną taip pat nebijokite paveikslų kabinti arti vienas kito: tarp mažų palikite 3–5 cm tarpą, tarp didesnių reikės 5–7 cm, arba galite glausti rėmelius vieną prie kito, tokiu atveju sukursite dar didesnį bendro meno kūrinio įspūdį.



Galerijos siena
Galerijos siena
Gamintojų nuotr.



Nepamirškite apšvietimo ir rėmelių


Apšvietimas ir geras rėminimas – tai dar keli dalykai, kurie gali padėti meno kūriniui suskambėti įspūdingiau. „Geras, specialiai kūriniui pritaikytas apšvietimas turės labai didelės teigiamos įtakos interjero visumai. Taškinis apšvietimas iš paveikslo viršaus apšvies jį ir sukurs jaukumo ir romantikos įspūdį tamsiais vakarais, tad siūlau apgalvoti, kurį ar kuriuos kūrinius norėtumėte išryškinti namuose, ir investuoti pinigų į jų apšvietimą“, – pabrėžia architektė. Ne mažiau svarbu yra rėminimas. Rėmą visada rinkitės atsižvelgdami į kūrinį ir interjerą. Mažus darbus galima rėminti į platesnius rėmus naudojant pasportą, taip kūriniui suteiksite papildomos apimties. Dideliems dailės darbams masyvus rėmas suteiks dar daugiau svorio, o siauras, į akis nekrentantis rėmelis nesuvaržys ekspresyvaus kūrinio.


Jei kuriate galerijos sieną, taip pat turite keletą pasirinkimų – visus kūrinius galite rėminti į vienodus rėmelius, arba nuspręskite naudoti kelis skirtingų spalvų ir stilių rėmus, svarbu, kad jie tiktų prie eksponuojamų darbų.


Jei norite popierinį kūrinį kabinti be rėmo, pritvirtinkite visus jo kampus, kad einant pro šalį jis neplevėsuotų.


Nepamirškite trapių meno kūrinių paslėpti po specialiu apsauginiu stiklu – tai juos pridengs nuo saulės spindulių, drėgmės ar sauso oro.



Siena, dekoruota paveikslais
Siena, dekoruota paveikslais
Gamintojų nuotr.



Prieš kalant vinį į sieną


Vytalija primena: „Kaip architektė turiu įspėti žmones – prieš kabindami kūrinius, tai yra iki kaldami vinis į sieną, apgalvokite, ar už jų neina elektros laidai ar vamzdžiai. Retai, bet pasitaiko tokių nemalonių, papildomų rūpesčių sukeliančių situacijų.“


Jei žinote, kad be meno savo namų neįsivaizduojate, ir kolekciją reguliariai papildote, vertėtų apsvarstyti idėją įsirengti specialią kabinimo sistemą – tokiu atveju palubėje būna pritvirtinamas bėgelis, o nuo jo nuleidžiami horizontaliai paslankūs metaliniai trosai, prie kurių pritvirtinti specialūs kabinimo mechanizmai – kabliukai. Tokiu atveju galėsite patogiai keisti kūrinių vietą ir aukštį.


Viena dažnesnių pasitaikančių klaidų – kūrinių kabinimas virš židinio. Pasidomėkite, ar jūsų kūriniui nekenks aukšta temperatūra. „Vienas kūrinių restauratorius yra pasakojęs, kad ne kartą jam teko tvarkyti nuo karščio apsilupusį tapybos darbą, tad siūlau šiai namų vietai ieškoti kitokia technika atliktų meno kūrinių“, – perspėja architektė.


O štai svarbiausias patarimas – namus puošti tik tais meno kūriniais, kurie jums kelia džiaugsmą ir pasitenkinimą. Nesvarbu, ar tai būtų profesionalių menininkų kūriniai, ar jūsų vaikų kurti darbeliai – jų pagrindinė paskirtis yra skaidrinti nuotaiką.


Trumpai: svarbūs skaičiai


Meno kūriniui iš šonų turėtų būti palikta 3/8 paveikslo pločio.


Paveikslo centras turėtų būti 1,55 cm aukštyje.


Kabinant virš baldo, paveikslo apačia turėtų būti 10–25 cm virš jo.


Virš baldo kabinamas paveikslas turėtų būti 2/3 baldo pločio. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis