Nekviestas svečias namuose – kaip atsikratyti cukrinio žvyninuko?

Kai namuose atsiranda koks nors naujas nepageidaujamas gyvis, tai tampa puikia proga susimąstyti, galbūt kažkur esama įsisenėjusių problemų. Kalbant apie cukrinį žvyninuką, dažniausios jo viešnagės priežastys – per didelė drėgmė ir šiluma. Be to, jiems patinka tamsa. Todėl dažniausiai juos ir pastebime tamsiuoju paros metu, šmirinėjančius po vonią, virtuvę ar rūsį – bet kur, kur drėgna, šilta ir tamsu.

Susipažinkite: cukrinis žvyninukas


Šie naktį aktyvūs vabzdžiai priskiriami kenkėjams, nors iš tiesų beveik nedaro žalos – priešingai nei kiti kenkėjai, neperneša ligų ar pavojingų infekcijų. Taip pat jie nėra labai vislūs ir, nors deda daug kiaušinėlių, išgyvena retas – tam reikia idealių sąlygų.


Vis dėlto, net ir pavieniui šis šeriauodegis vabzdys daugeliui žmonių kelia nemalonius jausmus ar net baimę. Jis yra apie 10–12 mm ilgio, pailgos formos, blizgantis, pilvelio gale turi tris ilgus šerelius. Juda šešiomis kojytėmis, turi ūsus, antenas ir uodegėlę. Maitinasi maisto atliekomis, grūdiniais produktais, cukrumi, pelėsiu. Graužia ir knygas bei suplėkusį popierių. Įjungus šviesą, sprunka slėptis.


Cukriniai žvyninukai į jūsų būstą gali patekti per plyšius, skyles, vamzdyną ar atkeliauti su įvairiais daiktais. Laimei, išnaikinti malonių jausmų nekeliantį vabzdį nėra sudėtinga – tereikia pašalinti priežastis, lėmusias tai, kad jis atsirado jūsų namuose.


Kaip atsikratyti šio kenkėjo?


Faktas, kad cukrinis žvyninukas neįsiveisia per vieną dieną – tam reikia, jog patalpoje ar dušo kabinoje būtų nuolat drėgna. Vanduo jam tiesiog gyvybiškai būtinas, tad atsikratę drėgmės pertekliaus, išnaikinsite ir šių gyvių populiaciją. Jie paprastai gyvena grindų ar sienų plyšiuose, plytelių tarpuose ar tarp atsiklijavusių tapetų ir sienos. Gali veistis kilimuose, kur šilta ir malonu. Nieko keisto, kad suaktyvėja šildymo sezono metu.


Pastebėjus šiuos padarėlius, pirmiausia reikėtų apžiūrėti, ar kur nors šalia nėra pratekančio vamzdžio ar kito drėgmės šaltinio – taip dažniausiai nutinka po kriaukle, indaplove ar skalbimo mašina. Jeigu patalpoje bus sausa, ne tik nesiveis pelėsis, kuriuo cukriniai žvyninukai minta, bet ir neliks šių kenkėjų – jie paprasčiausiai iškeliaus kitur ieškoti geresnio gyvenimo. Taip pat, kaip ir kitų kenkėjų atveju, svarbu nepalikti patalpoje organinių atliekų, palaikyti švarą.


Taigi, geriausia kovos su cukriniu žvyninuku priemonė – atgrasymas. Reikėtų prižiūrėti, kad namuose nesikauptų ilgalaikė drėgmė ir būtų švaru: vėdinti ir valyti patalpas, išsimaudžius gerai išvėdinti ir išsausinti vonios kambarį, nepalikti virtuvėje maisto trupinių ir saugotis, kad neatsirastų pelėsis. Jei šie nemalonūs gyviai jau gyvena jūsų namuose, reikėtų gerai nusausinti drėgnas vietas. Papildomų priemonių naudoti nebūtina, bet, jei labai norite, galite bet kokiais voniai ar tualetui valyti skirtais cheminiais produktais papildomai išvalyti išdžiovintas vietas.


Kita išeitis – panaudoti specialias vabzdžiams skirtas lipnias gaudykles. Jas reikėtų statyti prieš naktį tose vietose, kur cukriniai žvyninukai buvo pastebėti. Tai padeda tuo atveju, jei anksčiau minėti metodai neveikia ar šių gyvių prisiveisė didesnis kiekis.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis