Juodojo šokolado diena: kuo jis mums naudingas ir ką su juo įdomaus pasigaminti? (+ receptas)

Sodrus, turtingas, saldžiai kartus kakavos skonis, puikiai suderintas saldumo ir pikantiškumo junginys – juodasis šokoladas jau nuo seno itin vertinamas maisto produktas. Ne veltui, vasario 1-oji minima kaip Nacionalinė juodojo šokolado diena JAV. Prisiminkime, kokią naudą sveikatai jis duoda ir paeksperimentuokime su nauju skonių deriniu. 



Nacionalinės juodojo šokolado dienos istorija


Juodasis šokoladas turi išskirtinę istoriją, siekiančią tūkstančius metų. Pirmieji šokoladą, kaip gėrimą, pradėjo vartoti Centrinės ir Pietų Amerikos regionų vietiniai gyventojai, kurie susmulkindavo kakavos pupeles ir panardindavo į įkaitintą vandenį, kad pagamintų gėrimą. Šis kartus gėrimas dažnai buvo naudojamas apeiginiais tikslais.


Šokolado atvykimas į Europą pakeitė šokolado vartojimo būdą, ypač pradėjus naudoti kakavos miltelius ir pieną šokolado gamyboje.


Tačiau šiandien daugelis vėl grįžta prie ištakų ir vis labiau pradeda vertinti grynesnį, originalesnį šokolado pavidalą. Dėl juodojo šokolado naudingumo sveikatai ir naujai atrasto jo kartaus skonio, šiam gardumynui paminėti skirta visa pilna diena. 


Kokia juodojo šokolado nauda sveikatai?


  • Tai galingas antioksidantų ir mineralų šaltinis. Juodajame šokolade gausu antioksidantų, tokių kaip flavonoliai ir polifenoliai, kurie kovoja su sveikatai pavojingais laisvaisiais radikalais, šiandien daug kur randamais aplinkoje ir maiste, apsaugo ląsteles nuo pažeidimo. Taip pat juodajame šokolade gausu magnio, geležies, mangano. 


  • Gali padėti sumažinti cholesterolį, širdies ligų ir diabeto riziką. Tyrimai rodo, kad juodasis šokoladas gali sumažinti širdies ligų rizikos veiksnius, apsaugoti nuo padidėjusio cholesterolio ir sumažinti atsparumą insulinui. Insulinas yra hormonas, kuris padeda organizmui įsisavinti gliukozę iš kraujo. Atsparumas insulinui yra būklė, kai organizmas nebegali tinkamai reaguoti į insuliną, todėl gliukozė kaupiasi kraujyje. Tai gali sukelti diabetą, širdies ligas ir kitas sveikatos problemas.


  • Pagerina odos būklę. Flavonoidai, esantys juodajame šokolade, padeda apsaugoti odą nuo saulės spindulių daromos žalos odai, gerina odos kraujotaką, užkerta kelią odos uždegimams ir net pakelia odos drėgnumą bei stangrumą. 


  • Naudingas smegenų veiklai. Antioksidantai gali padėti pagerinti atmintį, dėmesį ir mokymąsi, o magnis ir manganas – itin svarbūs elementai nervų sistemai. Todėl juodasis šokoladas dažnai rekomenduojamas įtemptai dirbantiems ar besimokantiems, o taip pat vyresnio amžiaus žmonėms. 


Atminkite! Juodasis šokoladas yra kaloringas maisto produktas, todėl valgykite jo saikingai. Rekomenduojama suvalgyti ne daugiau kaip 30 gramų juodojo šokolado per dieną. Be to, svarbu pasirinkti aukštos kokybės juodąjį šokoladą, kuriame būtų ne mažiau kaip 70% kakavos. Mažiau kakavos turintis juodas šokoladas būna prisotintas cukrumi ir riebalais, kurie sveikatai nėra naudingi. 


Šonkauliukai juodojo šokolado marinate


Reikės:

  • 1 kg kiaulienos šonkaulių
  • 100 g juodojo šokolado
  • 2 šaukštai medaus
  • 2 šaukštai alyvuogių aliejaus
  • 1 šaukštelis džiovinto rozmarino
  • druskos ir pipirų pagal skonį


Gaminimas:

  1. Šonkaulius nuplaukite ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.
  2. Šokoladą sudėkite į dubenį ir ištirpinkite vandens vonelėje.
  3. Į šokolado masę įmaišykite medų, alyvuogių aliejų, rozmariną, druską ir pipirus.
  4. Šonkaulius aptepkite šokoladine mase, šiek tiek palaukite, kol pasimarinuos (galite šaldytuve palaikyti ir per naktį).
  5. Kepkite 180 °C įkaitintoje orkaitėje 1,5–2 valandas, arba kol šonkauliukai bus minkšti ir šiek tiek apskrudę. 


Papildomi patarimai

  • Šonkauliukus galite kepti ir ant grilio.
  • Jei norite, šokoladinę masę galite pagardinti ir kitais prieskoniais, pavyzdžiui, aitriąja paprika, kajeno pipirais, cinamonu, kardamonu ar anyžiais.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis