Tulpių sodinimo ir priežiūros pagrindai

Pražydusios tulpės, kaip ir narcizai, skelbia apie atvykusį pavasarį. Jų elegantiški žiedai kelia pozityvią ir pakilią nuotaiką. Tulpes savo sklype pasisodinti tikrai nėra sudėtinga, tad jomis gali džiaugtis kiekvienas individualaus namo ar sodybos savininkas. Pristatome šių svogūninių gėlių sodinimo ir priežiūros pagrindus.

Neįtikėtina tulpių istorija


Tulpių istorija yra gana įdomi. Nors šios svogūninės gėlės yra glaudžiai siejamos su Olandija, tulpės pirmą kartą buvo pradėtos auginti Turkijoje. Tulpė yra nacionalinė Turkijos gėlė. Manoma, kad šių gėlių pavadinimas (Tulipa) yra išvestas iš turkiško žodžio tulbend, dėl šių dviejų žodžių panašumo.


Tulpės neįtikėtinai populiariomis tapo Europoje maždaug 1636–1637 metais. Šis laikotarpis netgi vadinamas „Tulpių manijos“ laikotarpiu. Iš Osmanų imperijos atkeliavusi gėlė buvo tokia geidžiama Olandijoje, kad kai kurios jos rūšys kainavo daugiau nei ištaigus namas.


Shutterstock


Trumpai apie tulpes


Tulpės yra pavasarį žydintys daugiamečiai svogūniniai augalai. Yra 15 tulpių divizijų (remiantis gėlių forma ir žydėjimo metu) ir daugiau nei 10 000 rūšių. Dėl tokios rūšių gausos, šias gėles galima klasifikuoti į tris grupes: ankstyvąsias tulpių rūšis, vidutinio ankstyvumo tulpių rūšis ir vėlyvąsias tulpių rūšis.


Tulpės pasižymi šiomis fizinėmis savybėmis: jų lapai platūs, vaškingi, todėl turi mėlynai žalią atspalvį; žiedai – dideli, primenantys puodelio formą (kai kurių rūšių – žvaigždės formą).


Shutterstock


Kaip sodinti tulpes ir jas prižiūrėti?


Pirmiausia yra svarbu parinkti tinkamą vietą tulpių sodinimui. Tulpėms skirta sklypo vieta turėtų būti šviesi, lygi ir kartu apsaugota nuo stipraus vėjo. Dirvožemis turėtų būti lengvas, sukultūrintas. Jis gali būti nestipriai rūgštus – 6.0–6.5 pH.

Tulpėms labai tinka dirva, kurios sudėtyje yra šiek tiek organinių medžiagų, tad ruošiant dirvą rudenį rekomenduojama įterpti perpuvusio mėšlo arba komposto. Pavasarį papildomai patariama tręšti azoto trąšomis. Tulpių augimui taip pat labai svarbus yra tinkamas drenažas.


Shutterstock


Tulpės, kaip ir kitos panašios svogūninės gėlės, yra sodinamos rudenį. Dažniausiai tai yra daromo rugsėjo antroje pusėje. Sodinant tulpes dirvos temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 10 °C, nes tuomet jos geriau šaknijasi (minimali temperatūra – 3–5 °C). Dažniausia tulpės yra sodinamos 10–12 cm gylyje. Lengvose dirvose svogūnėlius patariama sodinti giliau, o sunkiose – sekliau. Atėjus pirmosioms šalnoms, pasodintas tulpes reikia mulčiuoti. Mulčiavimui tinka durpės, perpuvęs kompostas.


Atėjus pavasariui, jei pastebėjote ligotų svogūnėlių, juos reikia pašalinti su visomis žemėmis. Vegetacijos metu reikia kruopščiai dirvą ravėti, purenti bei reguliariai laistyti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis