Gražios, bet nuodingos gėlės

Gėlės – meilės, dėmesio simbolis, jų dovanoja įvairiomis progomis, neša sveikstantiems ir pan. Tiesa, gamtoje egzistuoja labai gražių, tačiau nuodingų, pavojingų gėlių.

1. Kurpelės. Gražiai žydinčios gėlės priklauso vėdryninių šeimai. Ar jos labai pavojingos? Iš kai kurių rūšių kurpelių gamindavo strėlių antgalius. Daugelyje kultūrų juos naudodavo medžioklėje. Prarijus šių gėlių, jų nuodai sukelia pykinimą, diarėją, vėmimą. Paskui galimas deginimo, dilgčiojimo pojūtis, veido, burnos ir pilvo nejautrumas.


2. Vaistinė šunvyšnė. Vaistinė šunvyšnė – bulvinių šeimos augalas. Šiai šeimai priklausantys augalai auga Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Vakarų Azijoje. Visos augalo dalys toksiškos. Suvalgius bent vieną žiedelį, gresia didelis pavojus sveikatai. Vaikus vilioja uogos, nes jos atrodo valgomos, gardžios. Galimi simptomai apsinuodijus: padidėję vyzdžiai, pablogėjęs regėjimas, pusiausvyros sutrikimas, galvos skausmas, veido paraudimas, sutrikęs kalbėjimas, haliucinacijos, kliedėjimas, konvulsijos. Jei sutrikdytos organizmo refleksinės funkcijos, pvz., kvėpavimas ir prakaitavimas, ir laiku nebus suteikta pagalba, gali ištikti mirtis.


3. Dėmėtoji mauda. Šis nuodingas augalas priklauso salierinių šeimos maudų genčiai, daugiausia auga Europoje ir Pietų Afrikoje. Būtent dėmėtoji mauda – ypač nuodinga. Ji kilusi iš Europos, auga dar ir Vakarų Azijoje, Šiaurės Afrikoje. Augalas turi daug alkaloidų, kurie gali sukelti mirtiną išsekimą žmogui arba naminiam galvijui. Vienas iš alkaloidų – koninas – labai panašus į nikotiną. Jis sutrikdo centrinės nervų sistemos veiklą. Apsinuodijus koninu, galimi šie simptomai: raumenų paralyžius, sukeliantis kvėpavimo sistemos paralyžių. Dėl to širdis ir smegenys negauna deguonies ir ištinka mirtis.


Shutterstock


4. Oleandrai. Šios gražiai žydinčios gėlės labai nuodingos, nors ir yra mėgstamos landšafto dizainerių, netgi sodinamos mokyklų kiemuose. Nepaisant gausaus kultivavimo, visos augalo dalys yra toksiškos. Manoma, kad šio augalo tėvynė – Portugalija, Marokas ir Mauritanija. Oleandras stipriai toksiškas, todėl išgirdus apie vaistinius preparatus jų pagrindu, turėtų kilti įtarimas. Apsinuodijimo oleandru simptomai: vėmimas, diarėja, stiprus seilių išsiskyrimas, pilvo skausmas, padažnėjęs širdis plakimas, apsnūdimas, drebėjimas, traukuliai, koma.


5. Durnaropės. Yra devynios žinomos durnaropių rūšys, dauguma jų auga JAV ir Meksikoje. Visose devyniose rūšyse yra alkaloidų, galinčių sukelti mirtį. Iš durnaropių anksčiau gamindavo nuodus, vartodavo kaip haliucinogeninį preparatą. Šiuo metu kai kuriose šalyse net draudžiama auginti, pardavinėti ir pirkti durnaropes.


Shutterstock


6. Rusmenės. Gamtoje žinoma apie 20 rusmenių rūšių. Nepaisant gražių žiedų, augalas mirtinai pavojingas. Visos jo dalys toksiškos, o daugiausia nuodų turi viršutiniai lapai. Apsinuodijus rusmenėmis galimas pykinimas, vėmimas, diarėja, haliucinacijos, klejonės, stiprus galvos skausmas, drebulys, konvulsijos, širdies veiklos sutrikimas.


7. Pakalnutės. Vienos iš gražiausių pavasario gėlių – ne tokios nekaltos, kaip atrodo. Pakalnutės auga pavėsingose vietose, kai kurios rūšys auginamos soduose. Nors žinomos ir gydomosios pakalnučių ypatybės, šios gėlės stipriai toksiškos. Visos pakalnučių dalys nuodingos, jose yra glikozidų, kurie gali sutrikdyti širdies veiklą.


Shutterstock


8. Brugmansijos. Yra apie 10 rūšių brugmansijų, jų daugiausia auga Pietų Amerikos Anduose. Brugmansijų žiedai šiek tiek panašūs į durnaropių. Patekę į organizmą brugmansijų nuodai sukelia skausmingus simptomus tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Dar vienas simptomas – padidėję vyzdžiai. Kai kuriose šalyse draudžiama pirkti, parduoti ir auginti brugmansijas.


9. Amerikinės fitolakos. Paskutinės sąraše – gražios, bet gana nuodingos gėlės fitolakos. Fitolakų nuodingi tik žiedai, jie gali padaryti nemažai žalos. Prarijus žiedą, tikėtinas pykinimas, vėmimas, taip pat galimas stiprus prakaitavimas, spazmai, silpnumas, drebulys, diarėja, vėmimas su krauju, konvulsijos. Stipriai apsinuodijus, gresia dusulys, galvos svaigimas, traukulių priepuoliai, koma ir mirtis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis