Tinklaraštininkės patirtis: vazoninės gėlės terasoje

Ieškote idėjų, kokios vazoninės gėlės galėtų įpūsti šiuolaikiškumo jūsų terasai? Šiame straipsnyje modernių apželdinimo kursų GELTONAS KARUTIS įkūrėja Lina Liubertaitė dalinasi savo vazonų pavyzdžiais ir keliais patarimais, kurie padės geriau suprasti komponavimo principus ir panaudoti juos apsodinant savuosius vazonus.

VAZONINĖS GĖLĖS: PASTEBĖJIMAI IR ATRADIMAI IŠ PERNAI METŲ


Pradėkime nuo to, ką jau turėjau nuo pernai. Terasoje dideliuose vazonuose pernai auginau ir vienmetes gėles, ir daugiamečius varpinius augalus, ir net buksmedį.


Dėl grožio, kurį suteikia ryškūs žiedai, dominavo pelargonija, taip pat buvo daug lapijos, o struktūros ir stabilumo suteikė apvaliai formuotas buksmedis.


O geriausias atradimas – viksva ‘Everest’. Tai daugiametis varpinis augalas baltais ir žaliais dryžiais, kuris puikiai tinka lauko gėlynams. Tačiau ir vazone jis atrodo labai gerai.


Maža to, viksva gerai atrodo net žiemą. Prieš Kalėdas nuėmiau vienmečius augalus, o tarp buksmedžio ir viksvų pridėjau blizgučių, kankorėžių, džiovintų gėlių – taip turėjau gražią šventišką kompoziciją terasoje. ČIA galite pasižiūrėti.


Šiems metams pratęsiu savo draugystę su buksmedžiu, nes jis kuo puikiausiai išgyveno vazone, ir su viksvomis ‘Everest’. Kelios iš jų žiemos (arba perlaistymo) neatlaikė, o kelios kuo puikiausiai auga toliau.


VAZONINĖS GĖLĖS KOMPOZICIJOJE: PAGRINDINĖS TAISYKLĖS


Pagal klasikinės kompozicijos taisykles vazonuose turi būti:


  1. Struktūrinis arba vertikalus augalas;
  2. Vidurinis sluoksnis kaip užpildas;
  3. Svyrantis elementas, sukuriantis gražią visumą.


Vadovaujantis šiomis taisyklėmis, iš praeitų metų mano vazonuose auga šios vazoninės gėlės:


  1. Buksmedis dėl struktūros;
  2. Viksvos kaip užpildas;
  3. Tramažolė kaip svyrantis augalas (irgi išgyveno vazone).


Tramažolė išgyveno per žiemą. Netrukus ji užaugs daugiau ir nusvyrs žemyn.
Tramažolė išgyveno per žiemą. Netrukus ji užaugs daugiau ir nusvyrs žemyn.
Asmeninis albumas


ŠALAVIJAI – NAUJOS VAZONINĖS GĖLĖS ŠIEMS METAMS


Kadangi buksmedis neturi aukščio, dar trūksta aukšto vertikalaus augalo. Šiais metais renkuosi naują daugiametį augalą: tai gojinis šalavijas ‘Sens. compact white’. Jis žydi baltais žvakės formos žiedynais, o aukštis siekia iki 40 cm.


Gojinis šalavijas – dėl vertikalumo. Netrukus sužydės baltais žvakės formos žiedynais.
Gojinis šalavijas – dėl vertikalumo. Netrukus sužydės baltais žvakės formos žiedynais.
Asmeninis albumas


Žinoma, labiausiai jam tinka saulėta vieta ir laidi dirva, tačiau kas man uždraus pabandyti auginti ir šiaurinėje pusėje? Sodinu jį į geriausiai apšviečiamas vazonų vietas.


Įprastai šalavijai žydi birželio mėnesį. Šiaurinėje pusėje gali būti, kad pražys vėliau. Lauke augančius šalavijus galima nukirpti ir jie po kurio laiko pražysta antrą kartą. O vazone po peržydėjimo spręsiu, ką daryti toliau, priklausomai nuo to, kaip dekoratyviai jis atrodys. Jeigu man nepatiks, jį tiesiog persodinsiu į gėlyną lauke kitų metų grožiui, o į vazoną ieškosiu naujo vertikalaus augalo antrai metų pusei.


Nebijokite rinktis daugiamečių augalų į vazonus! Juk turėsite žymiai didesnį formų ir tekstūrų pasirinkimą, negu vien bakopos ir surfinijos. Jeigu gėles perkate, o ne auginate iš sėklų ar mažų daigelių, tai net kaina panaši – pvz., vienmetė pelargonija gali kainuoti panašiai kaip ir daugiametė viksva.


Jeigu daugiamečiai augalai neišgyvens per žiemą, į jų vietą keliaus naujos vazoninės gėlės, o jeigu išgyvens – sutaupysite ir laiko, ir pinigų.


KOLORITAS VAZONUOSE


Viksvos vazone puikiai užpildo viduriniąją kompozicijos dalį, tačiau mums trūksta spalvos. Tam vėl renkuosi laiko patikrintas pelargonijas: vieną neutralią, žydinčią baltai, ir vieną ryškią, žydinčią rožine spalva.


Baltai žydinti pelargonija su vos raustelėjusiu viduriuku – nors tradicinė gėlė, bet tokie žiedlapiai subtilūs ir „nerėkiantys“.
Baltai žydinti pelargonija su vos raustelėjusiu viduriuku – nors tradicinė gėlė, bet tokie žiedlapiai subtilūs ir „nerėkiantys“.
Asmeninis albumas


Štai tokia mano sugalvota šių vazoninių augalų spalvų paletė:


Štai tokia šiais metais vazoninių gėlių paletė.
Štai tokia šiais metais vazoninių gėlių paletė.
Asmeninis albumas


Kadangi pelargonija kol kas neapsipylusi žiedais, todėl šalia jos sodinu rožinius gvazdikėlius. Kadangi terasoje kompozicija kuriama iš trijų nemažų vazonų, spalvos norisi iš karto.


Gvazdikėliai pasirinkti dėl greitesnio spalvos atsiradimo.
Gvazdikėliai pasirinkti dėl greitesnio spalvos atsiradimo.
Asmeninis albumas


Visos kitos spalvos šį kartą – neutralios: baltai žalia viksva, baltai žalia tramažolė, žalias buksmedis ir žalia cimbžieda.


SVYRANTYS AUGALAI VAZONAMS


Tramažolei nusprendžiau palaikyti draugiją ir šį svyrančių augalų sluoksnį kompozicijoje papildyti su cimbžieda. Šiuo pavadinimu rasite įvairiai atrodančių augalų, bet turiu omenyje būtent tą, kuris pagal lotynišką pavadinimą dar vadinamas plektrantu (lot. Plectranthus ciliatus). Nors jeigu atvirai, pati pasigooglinau šį pavadinimą, nes iš senų laikų prisimenu, kad pavadinimas toks sudėtingas, kad net nesivarginau jo išmokti. Juos vadiname tiesiog tamsiais lapais, ir savo šeimoje iškart suprantame, apie ką eina kalba.


Cimbžieda arba plektrantas: reikia nugnybti viršūnėles, kad šakotųsi.
Cimbžieda arba plektrantas: reikia nugnybti viršūnėles, kad šakotųsi.
Asmeninis albumas


Cimbžiedą rekomenduoju, nes ji per žiemą puikiai išgyvena kambaryje. O dar kitas geras dalykas – ji labai paprastai dauginama: pavasarį nuskintą šakelę įmerkite į vandenį, kai išleis šakneles, sodinkite į vazoną.


Galima ir dar paprasčiau – tiesiog nuskintą šakelę įbeskite į žemę ir turėtų išaugti naujas didelis ir gražus augalas. Svarbu, kad būtų pakankamai šilta ir drėgna. 


Kad cimbžieda augtų gražiai, išsišakotų ir būtų gražios formos, nuolat nugnybkite jai viršūnėles.


AUGALŲ PASIRINKIMAS – REZULTATAS:


Tai dabar mano vazonuose yra visi trys kompozicijos elementai:


  1. Struktūrinis arba vertikalus augalas – šalavijai dėl aukščio ir buksmedis dėl struktūros,
  2. Vidurinis sluoksnis kaip užpildas – viksvos, pelargonijos (baltos ir rožinės), gvazdikėliai (rožiniai),
  3. Svyrantis augalas – tramažolė ir plektrantas.


Kadangi turiu tris vazonus, tai užtat kiekvienam „sluoksniui“ tenka po kelis augalus, bet turėkite omenyje, kad ne visi jie viename vazone susodinti. Pavyzdžiui, kalbant apie užpildo sluoksnį, viename vazone yra balta pelargonija, kitame rožinę pelargonija ir viksva, o trečiame – gvazdikėliai, balta pelargonija ir viksva.


Taigi kompozicijos ne identiškos, bet svarbu, kad būtų vienas kitas atsikartojantis augalas, taip sujungiantis kompozicijas į visumą.


KAIP PAGELBĖTI AUGALAMS, KAD GERIAU PRIGYTŲ


Prieš sodinimą vazoninės gėlės sustatomos vazone ir įvertinama, ar gerai atrodo, ar visiems augalams pakanka vietos, o gal kaip tik trūksta augalų.


Jei matote, kad vazone augalas peraugęs, šaknys susipynusios, jeigu buvo perlaistyta ar perdžiūvę, augalams stengiuosi pagelbėti. Kad tokie nelaimėliai geriau prigytų, naudoju organines trąšas gėlėms – tereikia 20 ml sumaišyti su 5 l vandens ir palaistyti.



Šaltinis: https://geltonaskarutis.lt/

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis