Specialiai iš Varšuvos: naujausios tendencijos iš tarptautinės sodininkystės ir kraštovaizdžio parodos-mugės „Green Days 2019“

Prieš įsisukant į pavasarinius sodo ir gėlyno darbus, kviečiame virtualiai pasižvalgyti po tarptautinę sodininkystės ir kraštovaizdžio parodą-mugę „Green Days 2019“ – gal nuotraukose išvysite ir kokių nors įdomių idėjų sau. 

Lenkija jau ne vieną dešimtmetį yra sodininkystės lyderė Rytų ir Centrinės Europos regione, aprūpinanti produkcija ne vien Lietuvą, bet ir nemažai kitų šalių, tad kiekvienais metais būna įdomu pamatyti, ką naujo sugalvojo bei pristato augintojai ir gamintojai.


Parodoje buvo galima pamatyti įvairius sodininkystės arba su sodu susijusius reikmenis: sodo įrankius, trąšas, karučius, šiltnamius, dekoratyvinius vazonus, substratus, kepsnines, baseinus, skulptūras, pavėsines, gyvūnų prekes bei kt. Parodoje didelius plotus užėmė ir augalų augintojai, kurie paprastai specializuojasi tik tam tikrose srityje, pavyzdžiui, svogūninių gėlių, šilauogių, spygliuočių, vienmečių gėlių auginime ir t.t. Dauguma šių augalų parodoje buvo galima ir įsigyti.


Šiais metais „Green Days 2019“ parodoje ypatingas dėmesys buvo skirtas bonsai medeliams ir jų augintojams. Ši sodo meno sritis, pirmą kartą atkeliavusi į Europą iš Japonijos maždaug prieš kelis šimtus metų vis labiau populiarėja. Galbūt todėl, kad nemažėja susidomėjimas senąja Rytų kultūra, o gal ir todėl, kad žemė brangsta, tad mažėja plotai sodams aplink namus. Bonsai tinka ir tiems, kurie visai neturi nuosavos žemės lopinėlio, tad vis labiau vertinami maži ir kompaktiški augalai. Juk bonsai medelių formavimas – tai įdomi ir savita meno rūšis, reikalaujanti daug kantrybės, kruopštumo ir išmanymo.


Čia vyko jau suformuotų bonsai medelių paroda, o šios srities meistrai, atvykę iš įvairių šalių, susirinkusiai gausiai žiūrovų miniai demonstravo, kaip reikia kurti tokius medelius. Tarpe šių meistrų buvo smagu pamatyti ir lietuvį Kęstutį Ptakauską, kuris, ko gero, yra geriausias šios srities profesionalas mūsų šalyje, savo kūryba dėka laimintis prizus įvairiose šalyse.



Viena iš labiausiai stebinančių šios parodos tendencijų buvo ta, kad net keliuose stenduose buvo pristatoma dirbtinė veja. Plastikinė veja egzistuoja jau ne vieną dešimtmetį ir yra suradusi tam tikrą nišą želdynuose. Bet pastaruoju metu atrodo, kad ji vis labiau „ant bangos“, o dirbtinės vejos kūrėjai pristato pažangesnes technologijas, leidžiančias jai išlikti draugiškesnei aplinkai, ilgaamžiškesnei, atsparesnei aplinkos poveikiui ir atrodyti kuo natūralesnei. Dirbtinę veją siūloma tiesti ne tik patalpose, kur nepasiekia saulės šviesa, bet ir dengti žaliuojančius stogelius, pradedant nuo šuns būdos ar sodo pavėsinės, taip pat kloti kapinėse, prie įėjimų į įstaigas ir namus, balkonuose, liftuose bei daugelyje kitų vietų. Viename stende buvo galima išvysti visą galeriją sodo skulptūrų, sukurtų iš dirbtinės žolės, ir net reklamai skirtą automobilį. Tik įdomu, ar dirbtinės vejos mada kada nors bus tokia populiari ir Lietuvoje, tuo labiau, kad pasaulyje vis daugiau šalių stengiasi mažinti plastiko gaminių vartojimą, siekdamos apriboti taršą gamtoje.


Dekoratyvinės sodininkystės srityje išlieka tos pačios tendencijos, kai vyrauja natūralūs ir primenančius gamtoje savaime augančius augalus. Tai įvairios smilgos, neįmantrios smulkiažiedės gėlės, prieskoninės žolelės bei dekoratyviai atrodančios daržovės. Gėlynai primena retro stiliaus arba senovinius močiučių darželius. Juos papildo surūdijusio metalo sodo skulptūros, suoliukai ir žibintai, akmens gaminiai, natūralistinis mulčias bei įvairūs dalykai, skirti smagiam laikui sode: mini rūkyklos ir šiltnamiukai, pakeltos lysvės, iš medžio sukurtos žaidimų aikštelės bei nereiklūs, atsparūs augalai. Pagal susidomėjusių lankytojų srautą matėsi, kad labai populiarūs yra ekologiški prieskonių darželiai, kuriuos gali turėti net neturintys savo sodo sklypelio ir auginantys augalus balkone ar ant palangės. Tad apibendrinant galima teigti, kad sode ir darže stengiamasi siekti natūralumo bei paprastumo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis