Aplinkos projektavimas tuščiame sklype: nuo ko pradėti naujakuriams

Aplinkos projektavimas prasideda ne nuo specialistų paieškos, o nuo pačių šeimininkų norų. Kai reikia imtis sprendimų tuščiame sklype, galima lengvai pasimesti nuo daugybės galimų variantų.

Neišmanymas ar klaidos dažnai pasimato tik po kurio laiko ir brangiai kainuoja. Lina Puodžiūtė, kraštovaizdžio architektė ir kursų GeltonasKarutis.lt lektorė, pataria, nuo ko reikia pradėti, kad aplinkos kūrimo procesas nuo pat pradžių būtų teisingame kelyje.


JOKIŲ AUGALŲ BE PLANO


Tik nepradėkite nuo augalų pirkimo! Įsigysite juos tada, kai turėsite aiškią savo kiemo viziją. Kam gi švaistyti savo pinigus ir laiką veltui? O štai viziją svarbu turėti ir tuo atveju, jei samdysite specialistą apželdinimo projektui sukurti, ir tuo atveju, jei kiemo dizainą bandysite kurti savo jėgomis.


Net jeigu namo statybos dar tik prasideda, nesusižavėkite dabar pasodinti vaismedžių ar gyvatvorės galvodami, kad jie pradės augti statyboms vykstant ir taip sutaupysite laiko. Vėliau gali pasirodyti, kad vaismedžiai pasodinti netinkamoje vietoje, o gyvatvorė gali būti kliūtis norint suvesti aukščius sklype.


Aplinkos projektavimas ir aiški vizija yra privalomi – neskubėkite sodinti pirmųjų medžių be plano.
Aplinkos projektavimas ir aiški vizija yra privalomi – neskubėkite sodinti pirmųjų medžių be plano.
Asmeninis albumas


Kaip namo statyboms reikia projekto, taip ir kiemui reikia aiškaus plano. Tam po ranka pasiruoškite topografinės sklypo nuotraukos kopiją, ant kurios galėtumėte braižyti ir rašyti. 


1. APLINKOS PROJEKTAVIMAS: PASAULIO ŠALYS


“Pirmiausia pasižiūrime ir plane susižymime visas keturias pasaulio ašis: šiaurę, rytus, pietus ir vakarus. Tuomet bus paprasčiau nuspręsti, kur praktiškiau planuotis tam tikras funkcines zonas. Jeigu naujuose namuose svajojame pusryčiauti terasoje, nutviekstoje saulės spindulių, tai akivaizdu, kad ją reikėtų planuotis rytinėje pusėje”, pataria Lina Puodžiūtė. Trumpai tariat, turime matyti visas pasaulio šalis, kad galėtume įsivertinti poreikius ir priiminėti tolimesnius sprendimus:


  • Šiaurinėje pusėje bus vėsiau, jai teks mažesnis saulės spindulių kiekis, todėl daržo ten geriau neplanuoti. Tačiau ši pusė puikiai tiktų ūkinei zonai įsirengti, sandėliukams, automobilių stovėjimo aikštelėms, voljerams;


  • Rytinėje arba pietinėje pusėje rekomenduojame įsirengti daržą, šiltnamį;


  • Pietinėje pusėje daugelis architektų suplanuoja terasas arba išėjimą į vidinį kiemą, taigi pietinėje pusėje paprastai būna įrengiama gyvenamoji zona, kurioje praleidžiama didžioji dalis laisvalaikio.


Tik reikia įsivertinti, kad pietinė pusė būna pati karščiausia, todėl be uždangos nuo saulės vasarą bus sunku išsiversti. Tai gali būti stoginė, markizės, tiesiog pastatomas skėtis, arba kiti įrenginiai, padėsiantys pasislėpti nuo karščio. Žiūrint į tolimesnę ateitį, tuščio sklypo pietinėje pusėje galima pasodinti medį, kuris suaugęs mestų šešėlį ant terasos ir apsaugotų nuo kaitrių saulės spindulių. Jeigu medis sodinamas šiuo tikslu, geriau sodinti kuo didesnį augalą, kad tas pavėsis susiformuotų kuo greičiau.


Jeigu terasos vieta dar nesuplanuota, rekomenduotume ją planuoti ne pietinėje pusėje, kaip dažniausiai siūloma, o vakarinėje arba rytinėje. Tada saulės aktyvumas netrukdo ilsėtis, vasarą krenta šešėlis nuo namo, o jei pasiekia saulės spinduliai, jie ne tokie aktyvūs. Tada stogelis nuo saulės nebūtinas.


Prieš pradedant bet ką planuotis, būtina gerai išsimatuoti savo sklypą.


Aplinkos tvarkymas prasideda nuo esamos situacijos analizės. Išsimatuokite ir viską pasižymėkite plane.
Aplinkos tvarkymas prasideda nuo esamos situacijos analizės. Išsimatuokite ir viską pasižymėkite plane.
Asmeninis albumas


Pasižymėkite plane vandens, elektros ir kitų komunikacijų kelius, šulinių dangčius, jau augančius medžius, jeigu tokių yra sklype.


2. ĮVERTINKITE, KIEK MATOTE IR KIEK ESATE MATOMI


Kokius vaizdus matote iš savo sklypo? Jeigu mums atsiveria nuostabi panorama su mišku ar tekančia upe, tai suprantama, kad jais norėsime džiaugtis ir toliau. Todėl svarbu neapsisodinti šios sklypo dalies gyvatvore ar kitokais vešliais krūmais, kurie po kurio laiko suaugs ir užstos tą gražų vaizdą, kuriuo jūs norėtumėte gėrėtis.


Ir atvirkščiai: jeigu kaimynystėje apleisti namai, sąžalynai, triukšminga gatvė, tai tikrai norėsite šiuos nemalonius vaizdus uždengti. Tikrai nereikia aukšta tujų gyvatvore apjuosti viso savo sklypo, nes toks aukštų sienų sukūrimo efektas nesukuria jaukumo ir atrodo nuobodžiai. Bet tas vietas, kur matymą norite blokuoti, planuokite pridengti medžiais, aukštais krūmais, gyvatvorėmis. Beje, nereikia turėti specialių įgūdžių ar kažkokių kompiuterinių programų. Pasivaikščiokite savo sklype, ir plane ant popieriaus pasižymėkite vietas, iš kurių matosi tie nemalonūs vaizdai.


Apleistą kaimynų namą norėtųsi uždengti, o gražų tolimą peizažą atverti.
Apleistą kaimynų namą norėtųsi uždengti, o gražų tolimą peizažą atverti.
Asmeninis albumas


Kitas svarbus klausimas – ar mato kiti mus. Didžiausias išūkis kyla tuomet, kai mūsų sklypas yra tankiai apgyvendintoje teritorijoje, kur namas šalia namo. Kai negalite savo sklype jaustis laisvai, nes jus nuolat gali matyti kaimynų akys – reikia ieškoti sprendimų. Šias problemas dažniausiai išsprendžia įvairios uždangos: gyvatvorės, aukštesni medžiai.


Taigi savo plane reikia pasižymėti visas tas vietas, kurias norime uždengti, paslėpti ir jas planuojame apsodinti aukštesnių augalų grupėmis.


3. SURAŠYKITE KIEKVIENO ŠEIMOS NARIO POREIKIUS


Šeimos poreikiai gali skirtis ne tik nuo žmonių amžiaus, bet ir šeimyninės sudėties. Daugiavaikės šeimos poreikiai gali kardinaliai skirtis nuo viengungio, kuriančio sau sklypą.


Taigi reikia susirašyti, kas mums svarbu, ko tikimės iš būsimo gyvenimo naujame sklype. Pagalvokite, ar norite didelio vaismedžių sodo, ar turėsite laiko gėrybių konservavimui ir vietos derliaus laikymui per žiemą. Jei turite mažų vaikų, gal reikia didesnio vejos ploto, skirto žaidimams su kamuoliu, žaidimų aikštelės.


Jeigu svajojate apie jaukią ir ramią vietą knygų skaitymui arba privačią erdvę jogos pratimams, turite apie tai pagalvoti iš anksto ir paskirti šiai veiklai vietą. Sukurti nedidelę, atskirą ramybės oazę galima pasodinant gyvatvorę ir taip sukuriant tarsi dar vieną kambarį sklype.


Išnaudokite kiemą maksimaliai: tegul veja būna ne tik veja, bet ir sporto aikštelė.
Išnaudokite kiemą maksimaliai: tegul veja būna ne tik veja, bet ir sporto aikštelė.
Asmeninis albumas


4. NUMATYKITE AIŠKIĄ VEJOS FORMĄ


Kai nežinai nuo ko pradėti, kartais visą plotą norisi užsėti veja. Tačiau tai nei dizainas, nei aplinkos projektavimas. Veja – tarsi kilimas, kuris skirtas poilsiui, žaidimams, praėjimui. Ne vientisas kilimas, o būtent augalai sklypui sukuria charakterį ir akcentus.


Jeigu norite vejos, kuri veiktų ir kaip dizaino elementas, galite jai suteikti aiškią formą. Vejos kontūras gali būti tiesus (jei tai kvadratas ar stačiakampis) arba su ryškiai išreikštais vingiais (jei tai apskritimas, ovalas ir pan.). Suteikite vejai aiškią formą ir pamatysite, kad sklypo vaizdas pasikeis iš esmės. Žvilgtelkite į straipsnį Veja kaip dizaino elementas: pokyčiai kieme be išlaidų.


Tokiu būdu sumažinsite vejos plotą, o kartu ir sukursite vaizdingą aplinką, kuri reikalaus mažiau priežiūros. Vertėtų remtis šiuo dizaino principu, kai norisi sukurti jaukią ir harmoningą aplinką savo pačių jėgomis, ypač standartiniuose, nedideliuose sklypuose. Parinkus tinkamą vejos formą, galima praplėsti sklypą, vizualiai sutvarkyti siaurą ir ilgą, arba netaisyklingos formos problematišką sklypą. Tai vienas iš svarbiausių žingsnių, ką gali padaryti naujakuriai, planuojantys savo naują, tuščią sklypą.


Šiame sklype vejos kontūras atkartoja du sujungtus stačiakampius. Griežta forma dar labiau pabrėžta trinkelių juosta.
Šiame sklype vejos kontūras atkartoja du sujungtus stačiakampius. Griežta forma dar labiau pabrėžta trinkelių juosta.
Asmeninis albumas


Jei būsite susirašę savo poreikius, išsistudijavę esamą sklypo situaciją, privatumo poreikį, jei pabandysite išsipiešti aiškią vejos formą – jau būsite padarę didelį žingsnį į priekį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis