Ar verta daiginti iš sėklų, o kada geriau nusipirkti sodinukų?

Kasmet vasarį kyla šis klausimas, o atsakymas kiekvienais metais būna kitoks. Kodėl? Atrodytų, atsakymas akivaizdus – savi daigai pigesni. Kita vertus, ne vien kaina svarbu.

Šiame straipsnyje analizuojami visi pačių daigintų ir pirktų daigų pliusai ir minusai.


Savarankiško daigų auginimo minusai:


1. Trūksta patirties


Visai neseniai pradėjote domėtis daržininkyste. O naujokams dažniausiai šauna mintis – viską auginsiu pats! Internete daug vertingos informacijos, ne mažiau šaunu, jei turite savą žemės sklypą. Kita vertus, pakaks ir nedidelio darželio prie daugiabučio, balkono ar net vazonėlio.


Susižavėję štai tokiais vaizdiniais, einate į sodo reikmenų parduotuvę ar į prekybos centrą, o ten matote didžiulį pasirinkimą sėklų ryškiuose pakeliuose, su spalvingais vaisių ar gėlių piešiniais. Čia ir ankstyvosios, ir superankstyvosios rūšys, ir naujos hibridinės rūšys, ir seni močiučių pavadinimai... Na, ir prisiperkate, nors neturite jokios daiginimo patirties.


Jei daigeliai ir sudygs, bus blyškiai žalsi, su plonyčiais koteliais, o pusė nė nesulauks persodinimo meto. Dar viena dalis daigų nunyks persodinti. Veltui išmesti pinigai, negana to – nusivilsite, pasijusite nevykėliu, netikėliu ir greičiausiai dings nors ateityje užsiimti daržininkyste.


Patarimas pradedantiesiems daržininkams: paimkite po 10 įprasčiausių augalų sėklų (paprašykite draugų ar pasirinkite patys) ir pamėginkite užauginti ant namų palangių gerus, tvirtus daigus. Jei pavyks – auginkite toliau didesniais kiekiais.


2. Nėra tinkamų sąlygų


Dažnai netgi turėdami patirties, neturime tinkamų sąlygų sėkloms daiginti. Galbūt laistyti, patręšti nesunku, bet gali būti sunkoka palaikyti reikiamą temperatūrą ir šviesą. O norint užauginti tvirtų, kokybiškų daigų, svarbūs visi keturi minėti veiksniai.


Įprastai mėgėjai (ne profesionalai) turi vieną vienintelę vietą namuose daiginti sėkloms – palangę. Netoli šilumos šaltinis – radiatorius, ir šviesos šaltinis – langas. O juk daigams reikalinga temperatūrų kaita. Taigi – kad sėklos sudygtų, pageidautina 22–25 laipsniai šilumos, o prasikalus daigeliams reikėtų pamažinti temperatūrą iki 20 laipsnių šilumos.


Šviesos kovą–vasarį labai trūksta – dienos dar trumpos, neretai apniukusios. Neapsieisite be papildomo apšvietimo. Tad reikia įsigyti ne tik sėklų, bet ir šilumos, elektros technikos. Beje, palangių gali pritrūkti, teks gamintis specialų stovą.


3. Nesitikėkite, kad pačių užauginti daigai nekainuoja nė cento


Sudėtinga suskaičiuoti, kiek tiksliai pinigų išleidžiama patiems auginant daigus, tačiau bent apytikriai pamėginkite. Reikės pirkti sėklų, indelių daigams, žemių mišinio, papildomo apšvietimo įrangos, mokėti už elektrą (šiuolaikinės elektros lemputės taupo energiją, bet pačios kainuoja), pirkti trąšų, preparatų nuo ligų ir kenkėjų, kad daigai užaugtų sveiki. Kokią sumą suskaičiavote?


4. Reikalinga kasdienė priežiūra


Patiems daiginti sėklas – daug vargo ir šimtaprocentinio atsidavimo procesui reikalaujantis užsiėmimas. Reikia skirti dėmesio bent du kartus per dieną – ryte ir vakare. Papildomą apšvietimą būtinai įjunkite kasdien tuo pačiu metu (patikimas pagalbininkas – laikmatis, tik tai – dar vienas išlaidų punktas). Norite išvykti į svečius ar į kelionę? Nevalia – dėl daiginamų sėklų.


5. Daiginimas – „nešvarus“ reikalas


Purvo ir nepatogumų garantuotai bus ateinančius du–tris mėnesius. Kad ir kaip stengtumėtės, žemių grumstelių, balučių ir dulkių ant palangių bus. Plastikinės palangės lengvai nusiplaus, o medinės gali nukentėti. Be to, ir artimieji ne visada džiaugsis jūsų sumanymu. Jei užstatysite daugiau nei tris palanges, gali net maištą pakelti – grožio iš daugelių maža, o augalų daiginimo lempų šviesa nemaloni akims.


6. Gyvenime prisidės įtampos


Nuolatinis stresas, patiriamas netikėtai žūstant daigeliams, kurie dar vakar atrodė šitokie gyvybingi – tai diegavirtės (juodoji kojelė) padarinys.


7. Galutinis rezultatas neteikia pasitenkinimo


Iš sėklų sudygo ne visai tinkami daigai? Jie veikiausiai augs ir netgi duos derlių (jei tai daržo augalai), tik dviem–trimis savaitėmis vėliau nei įprastai. Nejučia ateis ir fitoftoros (pomidorų maro) laikas, taigi gausaus derliaus nebus.


8. Naminiai gyvūnai


Dar vienas argumentas prieš daiginimą iš sėklų namuose – naminiai gyvūnai, tiksliau, katės. Jos gali iš smalsumo ar iš piktavališkumo pakapstyti žemę. Dėl savo fiziologinių poreikių galbūt pakramsnos daugelius. Beje, šiuo atveju žala gali būti abipusė.


Savarankiško daigų auginimo pliusai:


1. Savi daigai – šventė


Savi daigai visada reiškia sezono pradžią, todėl tai – šventė daržininkams. Žiemai baigiant jau niežti rankas, tik darže ir sode dar nėra darbų.


2. Turite galimybę užsiauginti būtent tų rūšių daigų, kurių reikia


Savi daigai – visada reikalingi būtent jums daigai, jų rūšys. Pirkdami daigus dažnai tenkinamės tuo, ką sudaiginę pardavėjai. Gali kilti ir abejonių – ar parduodami daigai tikrai tokie, kaip žadama?

Savaime suprantama, pirkdami sėklas, neturite šimtaprocentinės garantijos, kad jos sudygs, kita vertus, solidūs gamintojai, įmonės brangina savo reputaciją, o jų augalų pasirinkimas – didžiulis.


3. Savi daigai bus sveiki, tvirti


Nors patiems daiginti iš sėklų – nemažas vargas, kita vertus, turite galimybę užauginti sveikus, neužkrėstus ligomis, kenkėjais daigus, nes stebite, kelis kartus per dieną juos apžiūrite. Pardavėjai augina daigus dideliais kiekiais, tad nepajėgia visų sužiūrėti – daigai gali atrodyti tvirti, tačiau būti užkrėsti.


4. Sveika daigų šaknų sistema


Laiku išpikuoti savi daigai – garantija, kad atėjus laikui persodinti į lauką, bus sveika šaknų sistema. Turguje daigus parduoda ryšulėliais, jų šaknys būna susipynusios, suvyniotos į šlapią laikraštį. Bandydami išpainioti šaknis, dalį jų prarasite, taigi neteksite ir brangaus laiko – augalams reikės kelių dienų atsigauti.


5. Daigai bus paruošti tolimesniam augimui lauko sąlygomis


Kad daigai lauke prigytų, reikia iš anksto juos pratinti. Daiginimui iš sėklų geriausia imti žemę iš savo sklypo ir šiek tiek pridėti durpių bei trąšų – tegu iš anksto žino, kokioje žemėje augs. Daigus reikia nuolat grūdinti, pratinti prie saulės šviesos, oro temperatūrų svyravimo ir vėjo. Nežinia, ar visa tai atliko daigų pardavėjai.


6. Labai patogu kasmet patiems užsiauginti daigų!


Jei nusprendėte, kad kasmet patys daiginsite iš sėklų, žinokite, kad ekonominiu požiūriu tai naudinga. Nepaisant išvardintų sąnaudų, jos – ne vienam sezonui. O jei įgusite ir imsite pardavinėti atliekamus daigus kaimynams, tai gali tapti pelninga veikla.


Taigi auginti ar visgi pirkti daigus?


Metas apibendrinti. Jei jaučia aistrą daržininkystei, vertėtų patiems daigintis iš sėklų, o išvardintos problemos jūsų neišgąsdins. Jei dirbate, bet kartais mėgstate pasikrapštyti su augalais, geriau pirkti daigus ir išvengti rūpesčių, dėželių daigams ir pan.


Tiesa, ir pirkti daigus reikia mokėti. Iš pradžių apžiūrėkite šaknis – ar jos tinkamai išsivysčiusios, paskui apžiūrėkite stiebus. Jei daigai užgrūdinti, jie bus ne blyškiai žalsvi, o tamsesni, violetinio atspalvio. Pakalbėkite su pardavėju. Padorus pardavėjas viską papasakos apie daigus ir paaiškins, ką toliau su jais daryti. Beje, nebūna taip, kad kokybiški daigai kainuotų labai pigiai.


Na ir pabaigai – asmeninis vieno daržininko pasidalijimas apie daigus.


„Laikau save tingiu daržininku, todėl turiu savitą požiūrį į daigus. Neauginu įprastų daržovių – bulvių, burokėlių, morkų, paprikų ir baklažanų. Šių daržovių kainos nedidelės, nemanau, kad verta gaišti jas auginant, juo labiau – daiginti iš sėklų jų daigus.


Kas kita – agurkai ir pomidorai. Neįsivaizduoju nė vienos vasaros dienos be salotų iš šių daržovių, vadinasi, jų visada turi būti po ranka, taigi reikia daigų. Jų daigus perku, vadovaudamasis taisykle – nėra sąlygų daiginti. Visos šviesios ir šiltos palangės užimtos kitų augalų daigais – daugiamečių. O daugiamečių augalų daigų turguje greičiausiai nerasite, parduodami jau paauginti augalai ir, beje, gana brangiai.


Priešingai nei daržovės, kurios turi kuo greičiau duoti derliaus, net ne itin kokybiški magnolijų, levandų, pušų, kedrų daigai sezono metu nuolat stiprėja ir auga. Jiems nėra kur skubėti – priešaky daug metų.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis