Specialistas atsako: kaip kambariniais augalais pasirūpinti žiemą

Kadangi orai lauke po truputi šaltėja, o namų klimatas irgi keičiasi, reikia pasirūpinti kambariniais augalais, kad jie sėkmingai peržiemotų. Kaip tai padaryti, papasakojo Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro „VikoFlora“ vadovas Tomas Čižokas.

Kaip reikėtų pakeisti įprastinę kambarinių augalų priežiūrą artėjant žiemos sezonui?


Artėjant šaltajam metų laikui, kuomet dauguma augalų ruošiasi „ilsėtis“, pirmiausia reikėtų riboti laistymą ir tręšimą. Jau lapkričio mėnesį kambarinius augalus patartina laistyti saikingai arba tik tiek, kad žemė vazone neperdžiūtų. Kaktusų ir sukulentinių augalų galima visai nelieti gerą mėnesį ir ilgiau, svarbu, kad jie būtų pakankamai drėgnoje aplinkoje.


Atkreipkite dėmesį, kad lieti augalus geriausia ryte ir tik nusistovėjusiu ar virintu (ir atvėsintu) vandeniu. Paliejus gėles, palaukite gerą valandą, ir nesusigėrusį vandenį tiesiog nupilkite, ypač iš tų augalų, kurie liejami į padėklus – azalijas, ciklamenus, sanpaulijas, raktažoles, katilėlius ir kt. Dėl per didelės drėgmės vazonuose gali atsirasti samanos, jei taip atsitiko, nedelsiant jas šalinkite ir leiskite dirvožemiui gerai pradžiūti, taip augalus apsaugosite nuo įvairių puvinių.


Tręšti nereikėtų tų augalų, kurie šaltuoju metų laiku nežydi – leiskite jiems pailsėti, nes gavę maisto medžiagų jie pradės auginti naujus stiebus, lapus, ištįs ir bus šviesios spalvos, o tai augalui nėra į naudą, patartina dažniau papurenti žemę vazone, kad augalui būtų lengviau pasisavinti aplinkoje esantį deguonį, reguliuoti drėgmę.


Shutterstock


Prasidėjus šildymo sezonui kambarių oras tampa sausesnis, tad nepamirškite, kartas nuo karto, papurkšti augalo lapų vandeniu, ypač gebenių, dracenų, fikusų, paparčių, kitu atveju jos pradės džiovinti ir mesti lapus.

Šaltuoju periodu ypatingai sumažėja natūralios šviesos, todėl kambarinius augalus patartina statyti kuo arčiau langų. Tik statydami būkite atidūs – geriausia būtų, kad augalo lapai nesiliestų prie stiklo, nes kambario ir lauko temperatūrų skirtumas yra didelis, o tai augalui sukelia stresą.


Jei buto ar namo langai yra seni, mediniai ir praleidžia šaltį – tarp lango ir palangės dėkite porolono ar putplasčio gabalėlį, kad šaltis nepasiektų augalų. Taip pat, kambarinių augalų nestatykite prie pat radiatorių – per didelis karštis jiems ne į naudą. Ypač didelio karščio ir sauso oro nemėgsta marantos, tilandsijos, kalatėjos, orchidėjos ir paparčiai. Arčiausiai radiatorių galima statyti dracenas, trijuostes sansevjeras, difenbachijas, aspidistras, filodendrus, kaktusus ir sukulentinius augalus.


Shutterstock


Kokias klaidas dažniausiai daro kambarinių gėlių augintojai šaltuoju sezonu?


Dažniausiai daroma klaida yra augalų perlaistymas. Perlaisčius augalą, labai greitai gali įsimesti puvinys arba užpulti ligos bei kenkėjai. Dar viena klaida, tai staigaus temperatūrų skirtumo sudarymas, todėl kai vėdinate patalpas, kambarinius augalus iš jų reikėtų išnešti į kitus kambarius ir parnešti atgal tik tada, kai kambario temperatūra vėl susivienodina, nes temperatūrų skirtumas ir skersvėjai labai kenkia augalams ir gali padaryti labai didelės, kartais neatitaisomos, žalos.


Kaip ir kuo tręšti kambarinius augalus rudens pabaigoje ir atėjus žiemai?


Žiemos metu augalus reiktų tręšti labai retai ir trąšomis, kuriose yra mažai azoto (N), kad neskatintume augimo. Sužadinus augimą ir trūkstant šviesos, augalai ims skursti, ištįs, gali apsitraukti pelėsiu, pradės mesti lapus.


Tręšiant žydinčius augalus – ciklamenus, sanpaulijas, orchidėjas, azalijas, kalankes, raktažoles, patariama naudoti organines trąšas, ir tik labai mažą kiekį. Šiuo metu prekyboje yra gausus trąšų pasirinkimas kiekvienai augalų grupei, tad jei tręšite augalus – naudokite pusę normos trąšų, nei parašyta ant pakuotės.


Shutterstock


Gal galite išskirti kelis augalus, kuriems labiausiai patinka namų klimatas žiemos metu?


Žiemos metu namuose norisi ryškesnių spalvų, todėl patarčiau atkreipti dėmesį į kalankes, orchidėjas, pelargonijas, sanpaulijas, echmėjas, bromelijas – šie augalai tikrai ilgai žydi, todėl ilgą laiką džiaugsitės žiedų grožiu, o ir jų priežiūra nėra labai sudėtinga. Pakankamai paprasta priežiūra pasižymi ir orchidėja falenopsis, zamiokulkas, chlorofitai, sansevjeros, fikusai, vėzdūnė, jukos, dracenos. Pasirinkę šiuos augalus tikrai didelių problemų neturėsite ir galėsite džiaugtis jų sukuriamu grožiu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis