Rūpinamės veja: kada naudoti „trimerius“, traktoriukus ir robotus

Sodo reikmenų ir specializuotose ūkio technikos parduotuvėse galva gali apsisukti nuo žolės pjovimo įrenginių gausos. Tačiau renkantis reikėtų atsižvelgti ne tik į gamintoją, kainą ar techninius parametrus, bet ir apsvarstyti, kokios rūšies įrenginys būtų pats patogiausias konkrečiame individualaus namo sklype.

Rinkoje esantys žolės pjovimo įrenginiai skirstomi į keturias pagrindines grupes: vejapjoves, žoliapjoves (vadinamuosius „trimerius“), traktoriukus ir žolės pjovimo robotus.

Vejapjovės. Matyt, pats populiariausias įrenginys kiemo vejai pjauti yra vejapjovės. Tačiau vejapjovių taip pat būna įvairiausių rūšių. Vejapjovės gali būti benzininės, benzininės savaeigės, elektrinės, elektrinės su akumuliatoriumi, taip pat cilindrinės. Pastarosios esą pačios geriausios tiems, kurie nori turėti išpuoselėtą ir puikios išvaizdos veją.

„Cilindrinės vejapjovės veikimo principas toks, kad ji žolę ne pjauna, o kerpa. Dėl to taip trumpinama veja išlaiko geriausią išvaizdą. Problema ta, kad cilindrinės vejapjovės neturi variklio, tad jas patartina naudoti tuomet, kai vejos plotas yra nedidelis. Kitu atveju, tektų pavargti“, - teigia bendrovės „Husqvarna“ atstovas Tomas Gudauskas.

Mažiems plotams labiau pritaikytos ir elektrinės vejapjovės. Specialistų teigimu, jos lengvos, patogios, puikiai tinka pjauti neaukštai žolei. Didžiausias tokių žoliapjovių trūkumas yra nuolat iš paskos besivelkantis elektros laidas. Tokiomis žoliapjovėmis patogu pjauti ne didesnį nei 4 arų sklypo plotą. Išeitimi galėtų būti elektrinė žoliapjovė su akumuliatoriumi.

Tačiau populiariausiomis laikomos benzininės vejapjovės, kurių optimalus pjovimo plotas siekia iki 6 arų. Visgi dažnai svarstoma, ar pakanka stumiamos, ar derėtų rinktis savaeigę vejapjovę.

„Kurią – savaeigę ar stumiamą – vejapjovę rinktis, labiausiai priklauso nuo vejos išdėstymo. Jei vejos plotai tolygūs, nereikia daug manevruoti tarp kliūčių (medelių, gėlynų ir kt.), jos plotas maksimaliai artimas rekomenduojamam ar didesnis, yra leistini vietovės nuolydžiai, tuomet savaeigė vejapjovė tikrai bus pranašesnė. Teoriškai ji turėtų sunaudoti daugiau degalų, tačiau papildomas kiekis – tikrai nežymus, finansinis skirtumas – minimalus“, - pastebi individualios įmonės „Ginalas“ atstovas Eduardas Derenka.

Kita vertus, konstrukciniu požiūriu savaeigė vejapjovė sudėtingesnė, todėl didesnė gedimų tikimybė, ypač jeigu gamintojų vejapjovėse panaudoti pigesni konstrukciniai sprendimai.

ČIA skaitykite išsamų gidą, kaip išsirinkti vejapjovę.

Vida Press

Žoliapjovės. Su žolės pjovimu mažiau susidūrę individualių namų naujakuriai kartais vietoj vejapjovės įsigyja žoliapjoves. Tačiau supratę savo klaidą po kelių pjovimų įsigytą daiktą gražina pardavėjui ir perka vejapjovę.

Žoliapjovė jokiu būdu netinka vejai, mat pjaunama žoliapjove ji neatrodys gražiai. Paprastai žoliapjovėmis pjaunami kalvų, vejos pakraščiai, vietos prie šaligatvių, alpinariumų, medelių, krūmų ir kitų kliūčių ar objektų, esančių vejoje ar su ja besiribojančių“, - pastebi E. Derenka.

Žoliapjovės taip pat skirstomos į tris rūšis: elektrines, akumuliatorines ir benzinines. Pagrindinis elektrinių žoliapjovių trūkumas – ribotas judėjimas, mat tam trukdo laidas. Nors akumuliatorinės žoliapjovės leidžia laisvai judėti, dirba tyliai ir neteršia aplinkos ir yra panašaus galingumo kaip elektrinės žoliapjovės, akumuliatoriaus vargu ar pakaks kelioms valandoms. Dėl to pačios populiariausios ir efektyviausios yra benzininės žoliapjovės.

Specialistės patarimus, kaip pavasarį pasirūpinti veja rasite ČIA

Traktoriukai. Didesnių sklypų savininkai visgi turėtų pagalvoti apie traktoriuką. Tai ne tik užtikrintų didžiausią komfortą, bet ir suteiktų galimybę įrenginį naudoti kitiems ūkio darbams pakeitus priedus.

„Jeigu sklypas yra 6 arų ploto, traktoriuko nereikia. Tačiau jei kalbame apie sklypą, kurio plotas didesnis nei 15 arų, toks įrenginys tikrai būtų vertingas. Žinoma, naujakuriai žolės pjovimą priima su azartu, tačiau po pusės metų kassavaitinių pjovimų azartas dingsta ir reikia ieškoti sprendimų, kurie padeda darbus atlikti greičiau ir lengviau“, - pastebi T. Gudauskas.

Tiesa, traktoriukai taip pat skirstomi į dvi dalis: vienų pjovimo mechanizmas montuojamas tarp priekinių ir galinių ratų ašių, o kitų – priekyje. Nors ir brangesnis, pastarasis yra kur kas manevringesnis, švariau nupjauna sunkiau prieinamas vietas.

ČIA sužinosite, kaip užtikrintai pašalinti vejos defektus.

Robotai. Mažiausiai pastangų reikalaujantis žolės pjovimo būdas – įsitaisyti žolės pjovimo robotus. Robotams nereikia itin specifinių sąlygų, esą kur pravažiuoja vejapjovė, ten turėtų pravažiuoti ir žolės pjovimo robotas, sklype važinėjantis be žmonių pagalbos.

Shutterstock nuotr.

„Robotai žolę pjauti gali bet kokiame sklype, net jei jame yra medžių. Atvežtas į sklypą robotas instaliuojamas konkrečiai tam sklypui ir jame važinėja, tad žolė bus visuomet nupjauta“, - sako T. Gudauskas.

Skaičiuojama, kad tokiam įrenginiui galima patikėti iki 50 arų ploto sklypą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis