Sužinokite, ar kambariniai augalai gali pakenkti Jūsų sveikatai

Manote, kad kambariniai augalai tik puošia aplinką ir valo orą? Netiesa! Jie gali būti ir nuodingi. Šiuo klausimu konsultuoja Lietuvos edukologijos universiteto asistentė Teresė Jokšienė.

Labai daug augalų tiek natūralioje gamtoje, tiek auginamų kambariuose yra nuodingi. Tos nuodingos medžiagos augalų sultyse atsirado nuo tada, kai vabzdžiai pradėjo maitintis augalais. Tai yra apsisaugojimo priemonė norint išlikti. 

Nuodingos medžiagos yra augalų sultyse ir žmonėms kenkia tada, kai patenka į organizmą. Labai geri yra du lietuviški žodžiai – daržovės ir gėlės. Tuos augalus, kuriuos vadiname daržovėmis, valgome, o tuos, kuriuos gėlėmis – naudojame patalpų grožiui ar oro cirkuliacijai pagerinti. Augalai yra būtini žmonių darbo ir gyvenamojoje aplinkoje. 

Didžioji dalis kambariuose auginamų augalų yra nuodingi. Ištirti yra ne visi ir ne visos kenksmingos medžiagos žinomos. Bet jeigu su augalais teisingai elgsimės, juos saugiai pastatysime, tai ir problemų neturėsime. Gėlių negalima valgyti, o juos karpant reikia saugotis, kad sultys nepakliūtų ant odos – ypač reikia saugoti akis ir burną, kur yra plona oda.

Pastatyti saugiai – reiškia vaikštant, sėdint nereikia liestis prie augalo, kad jo nenulaužtume. O vaikų kambariuose juos reikia pakelti, uždengti ir kitais būdais atitverti. 

Bet svarbiausia ir mažus vaikus reikia mokinti, kaip elgtis su augalais. Juk gamtoje prie kiekvieno augalo nėra lentelės su informacija apie jo savybes. 

Fikusai. Jei jūsų vaikas suvalgys nukritusį fikusų lapą arba į jo organizmą pateks, jo baltų sulčių, jis gali atsidurti ligoninėje. Nuo nuodų patinsta gerklė ir vaikas ima dusti. Visgi jie pavojingi tik lateksui alergiškiems žmonėms, nes jų sultyse yra didelė koncentraciją šios medžiagos.

Visos karpažolės ir kiti šiai šeimai priskiriami augalai, tame tarpe ir dabar prieš Kalėdas pardavinėjama žydinti puošniausioji karpažolė (kalėdinė žvaigždė), yra nuodingos. Tai krotonai, labravenės, braivėliai, piedžėdės. Visų šių augalų sultyse yra euforbino ir priklausomai nuo rūšies dar kitų nuodingų medžiagų.

Visi aroninių šeimos augalai taip pat yra nuodingi. Tai yra vieni iš populiariausių ir dažniausiai auginamų kambariuose augalų – filodendrai, monsteros, kalijos, alokazijos. 

Oleandras yra labai nuodingas. Suvalgius kelis lapus galima mirtinai apsinuodyti. Taip pat žydėjimo metu išskiria eterinius aliejus, kurie kenkia sveikatai.

Vaškuolės, jacintai pavojingi taip pat yra žydėjimo metu. Mažose erdvėse nuo jų išskiriamų medžiagų gali imti skaudėti galvą.

Difenbachijų sultyse yra kalcio oksalatų kristalų, kurie susminga į odą, praduria ląstelių sieneles ir taip patenka į organizmą nuodingos medžiagos.

Žinoma, visais atvejais, kai augalų sultys patenka į žmonių organizmą, reikia kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigas

Pavojingi yra ne tik nuodingi augalai, bet ir aštrūs – dygliuoti, su dantytais lapų kraštais. Tokius augalus ypač saugiai reikia pastatyti.

Tačiau, kad tokių problemų nekiltų, reikia išmokti su augalais elgtis pagarbiai.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis