Katiniškam pirmadieniui: ko mūsų nori paklausti katės, ir kokią naudą iš jų gauname?

Gana tų rimtų ir įtemptų pirmadienių, nes sausio 22-toji yra skirta dėmesio sutelkimui į savo miauksinčius augintinius! Dėl kačių nepriklausomos ir gan uždaros prigimties, jas sunku suprasti, todėl JAV paskelbta nacionalinė šventė, skatinanti empatiją šiems gyvūnams. Diena pavadinta Atsakyk į savo katės klausimus”. Tai kokie gi klausimai kyla katei, ir ką mums duoda katės draugija namuose?

Kates ne taip lengva perprasti: jos gali būti švelnios ir meilios, o kartais – labai baigščios. Tai jautrios ir smalsios būtybės, mėgstančios bendrauti, bet taip pat vertinančios laiką, skirtą pabūti vienumoje. Katės ramaus būdo, tačiau jei pakankamai pasitiki savimi ir aplinka – tikrai nepraleis progos padūkti su vaikais. Todėl šiandien, norėdami paminėti atsakymų į kačių klausimų dieną (#answeryourcatsquestionsday), galite pabandyti pažvelgti į dalykus katės akimis, įsijausti į savo katės emociją ir sukurti dar stipresnį ryšį. 


Ko klausia katės?


  • Kodėl negaliu valgyti tų augalų namuose? – Yra augalų, kurie gali būti toksiški mūsų pūkuotiems bičiuliams. Vieni iš jų: azalijos, miglės, lelijos, šventagaršvės. 


  • Kodėl negaliu išlakti viso šaldytuve esančio pieno? – Priešingai populiariai nuomonei, katėms nereikėtų duoti per daug pieno. Ypač tai pavojinga laktozės netoleruojantiems gyvūnams. Jei katės negali tinkamai virškinti pieno, jos viduriuoja, joms gresia didesnė nutukimo rizika, todėl mityba turėtų būti atidžiai prižiūrima.


  • Kodėl negaliu draskyti sofos? – Kačių draskymas arba nagučių „galandijimas” yra visiškai normalus elgesys, todėl šeimininkai turėtų pasirūpinti tinkamais draskymo įrankiais. To daryti negalėdamos, katės gali jausti didelę įtampą ar net depresiją.


  • Kodėl žmonės mano, kad katės yra tingios, nes daug miega? – Katės 70 proc. savo gyvenimo praleidžia miegodamos (apie 13-17 valandų per parą). Tai sveikas ir normalus elgesys, o ne tinginystė.


  • Kodėl tu taip pyksti, kai šlapinuosi ant kilimo? – Įrengėte katei kraiko dėžę, bet galbūt valote ją per retai? O galbūt ją perkėlėte, arba nupirkote naują? Pagalvokite, ar nereikia jos padėti, kur nors kitur. Taip pat tai gali būti ženklas, kad augintinį reikia nuvežti pas veterinarą, kad įsitikintumėte, jog jis neserga. Tai gali būti katės būdas pasakyti jums, kad jai kažkas negerai.


Kodėl katės – puikus augintinis namuose?


  • Katės nereikalauja daug priežiūros. Tai viena iš labiausiai viliojančių kačių savybių. Joms priežiūros reikia žymiai mažiau nei šunims, kuriuos reikia vedžioti, dresuoti, dažnai šukuoti, turėti įvairių žaislų ir skirti daug dėmesio. Be to, katės puikiai tinka gyventi butuose, mieste. Joms nereikia didžiulės erdvės žaidimams ir tyrinėjimams – jos valandų valandas gali būti užsiėmusios virtuvės kampelių tyrinėjimu ar tiesiog snaudimu. 


  • Katės dažniausiai yra ramios. Jos linkusios miauksėti, kai yra alkanos, tačiau retai kada tenka nerimauti, kad jus pažadins, ar atitrauks nuo darbo dėmesio prašanti katė. Dėl to jos yra idealus augintinis, jei, pavyzdžiui, dirbate namuose arba dieną namuose miega vaikai.


  • Katės apsaugo namus nuo kenkėjų. Tikriausiai jau žinote, kad katės mėgsta medžioti graužikus. Tačiau jos taip pat yra natūralios vabzdžių naikintojos, todėl užtikrina tokią namų apsaugą, kokią reklamose skelbia musių gaudyklės (nors, dėja, pastarosios lūkesčius retai pateisina). Daugeliui kačių labai patinka naikinti vabzdžius, pavyzdžiui, namines muses ir vorus. Lyg turėtume pasisamdę asmeninį kenkėjų naikintoją!


  • Katės padeda atsipalaiduoti ir pailsėti. Dauguma kačių mėgsta ilgos dienos pabaigoje susirangyti ant kelių, kol žiūrite televizorių, ar skaitote knygą. Dėl šio paprasto veiksmo mūsų smegenyse automatiškai išsiskiria reikiamos cheminės medžiagos, skirtos padėti mums atsipalaiduoti ir pamiršti dienos rūpesčius. Moksliniai tyrimai taip pat rodo, kad katės murkimas gali nuraminti nervų sistemą ir sumažinti kraujospūdį.



Ramybę skleidžiantis augintinis
Ramybę skleidžiantis augintinis
Unsplash



  • Katės gali užkirsti kelią alergijoms. Dažnai girdime, kad kačių plaukai yra vienas iš labiausiai paplitusių alergenų. Tačiau, moksliniai tyrimai patvirtina, kad jei vaikas per pirmuosius kelerius gyvenimo metus susiduria su katėmis, labiau tikėtina, kad išsivystys imuninė sistema, kovojanti ne tik su kačių alergija, bet ir su kitų rūšių alergenais.


  • Katės prisideda prie širdies ir kraujagyslių sveikatos. Nustatyta, kad kačių šeimininkai mažiau rizikuoja susirgti širdies ligomis ir insultu.


  • Katės sumažina vienišumo jausmą, skatina socializaciją, mažina depresijos riziką. Katės yra puikūs gyvūnai draugai. Jos suteikia besąlygišką meilę, kuri gali prilygti (o kartais net viršyti) daugelio žmogaus draugų ir partnerių meilę. Taip pat katės turi gebėjimą suartinti žmones, nesvarbu, ar tai būtų jų žavinga išvaizda, ar žaisminga asmenybė. Socialinės žiniasklaidos grupių ir vietinių forumų, skirtų kačių mylėtojams, tikriausiai yra daugiau nei bet ko kito! 


  • Katės yra švarios. Dažniausiai nereikia daug valyti, auginant katę. Jos pačios yra labai tvarkingos, o tinkamai išmokytos kambarinės katės atlikti „reikaliukų” eina tik į savo kraiko dėžutę.


  • Ilga kačių gyvenimo trukmė. Sunkiausias augintinio turėjimo etapas visada bus atsisveikinimas su mylimu draugu. Nors tikėtina, kad vis tiek pergyvensite katę, ilgesnė jos gyvenimo trukmė reiškia, kad su ja galėsite praleisti daugiau laiko, net iki 20 metų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis