Paskelbti dizaino idėjų konkurso IŠŠŪKIS: DURYS 2013 nugalėtojai

Neseniai įvyko Vilniaus dailės akademijoje rengiamo dizaino idėjų konkurso „Iššūkis: durys“ finalas. Dalyviai ir šiais metais pažėrė daug netikėtų idėjų, kaip galima iš naujo išrasti duris – iš pirmo žvilgsnio, rodos, trivialų interjero elementą. „Konkursinė užduotis nelengva, tai tikrai yra tam tikras iššūkis mūsų studentams. Būtent tuo šis projektas ir įdomus“ – mano konkursą jau antrus metus iš eilės kuruojantis Dizaino katedros dėstytojas doc. Šarūnas Šlektavičius.

Konkurso vertinimo komisija, kurią sudarė VDA dėstytojai ir konkurso iniciatoriaus UAB „Veneks“ deleguoti atstovai, pirmąsiais tris vietas skyrė originaliems erdvės formavimo sprendimams. Publikos favoritas buvo renkamas socialiniame tinkle „Facebook“ patalpintoje darbų galerijoje.

Daugiausiai publikos simpatijų užsitarnavo Lauros Malickaitės idėja „Spiral“ (pagrindinė straipsnio fotografija), duris pavertusi išskirtiniu ir estetišku šviestuvu. Neintensyvią šviesą skleidžiantis durų kontūras padeda orientuotis tamsoje – tai patogu ne tik namuose, o ir visuomeninės paskirties patalpose, pavyzdžiui, naktiniuose klubuose.

Audronė Drungilaitė. Kryptys (III vieta)
Audronė Drungilaitė. Kryptys (III vieta)
Organizatorių nuotr.

Trečiosios vietos nugalėtoja Audronė Drungilaitė sėkmingai išsprendė žmonių srautų viešose erdvėse suvaldymo problemą. Ašiniu principu veikiančios durys turi plokštumas, kuriomis reguliuojamos žmonių judėjimo kryptys. Atidarytos durys praėjimą padalina į dvi dalis, o susidaręs kampas kiekvienoje durų pusėje padeda suvokti, kurią angos sienoje pusę rinktis, nes žmonės dažniausiai intuityviai renkasi platesnį praėjimą. Sprendimas sukurtas galerijoms ir muziejams – erdvėms, kuriose svarbi judėjimo kryptis ir eksponatų žiūrėjimo tvarka. Šios durys ne tik padeda išvengti susidūrimo su priešprieša judančiais žmonėmis, o ir padeda nukreipti žiūrovus reikiama linkme.

Justinas Kudzmanas. Maždaug (2 vieta)
Justinas Kudzmanas. Maždaug (2 vieta)
Organizatorių nuotr.

Ne mažiau įdomus Justino Kudzmano sprendimas nedidelėms erdvėms „Maž‘Daug“, konkurse pelnęs jam antrąją vietą. Šios durys – tai aplink savo ašį besisukantis puscilindris, kurio pagalba praplečiama už durų esanti erdvė. Tereikia atsistoti cilindro viduryje ir apsukti jį, kad išgaubta dalis atsidurtų išorėje, ir itin mažos patalpos plotas padidės. Sprendimas gali būti labai naudingas ne tik mažuose tualetuose, vonios kambariuose ar dušo kabinose, o netgi jachtose, kateriuose ar lėktuvuose.

Rapolas Gražys. Briaunoje (I vieta)
Rapolas Gražys. Briaunoje (I vieta)
Organizatorių nuotr.

Rapolo Gražio idėja duris paversti multifunkcine širma įtikino vertinimo komisiją skirti autoriui pirmąją vietą. Durų veikimas iš pažiūros gana paprastas: durų varčioje įtaisyta dar viena plokštuma, kurią esant reikalui galima ištraukti bei naudoti kaip idėjų, skelbimų ar piešimo lentą, o sudarius kampą tarp varčios ir ištraukiamos plokštumos – paslėpti už durų esantį patalpos kampą ar sienos dalį. Sprendimas pritaikomas tiek biuruose, mokymo įstaigose ar kitose visuomeninėse erdvėse, tiek privačiuose būstuose. Pavyzdžiui, užsukus svečiams durimis galima paslėpti rūbų kabyklą, o galimybę piešti ant plokštumos neabejotinai įvertins vaikai.

Praėjusių metų konkurso laimėtojų darbais jau tapo projekto iniciatoriaus UAB „Veneks“ gaminiais, kurie buvo pristatyti Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusioje tarptautinėje parodoje „Baldai 2013“. Šių metų konkurso nugalėtojų darbai taip pat gali tapti bendrovės gaminiais: „Realizuoti šias idėjas – iššūkis ne tik dizaineriams, o ir mums, gamintojams. Tačiau mes ir neieškome lengviausių kelių – esame nestandartinių sprendimų įgyvendintojai, todėl gaminame tai, kas reikalinga žmonėms. Turime stiprią konstruktorių komandą, kuri nuolat realizuoja sudėtingus mūsų užsakovų ir interjero kūrėjų sumanymus. Manau, išspręsti technologinius klausimus pavyks ir šį kartą“, – teigia „Veneks“ vadovas D. Kaltonas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis