Šiltnamis rudenį: kaip jį paruošti kitam sezonui

Ruduo jau įsibėgėjo, o tai reiškia, kad daržovių sezonas šiltnamyje eina į pabaigą. Tokiu metų laiku intensyviai imame kaupti šiųmetį derlių (sandėliuojame, konservuojame, vakuojame), tačiau per šiuos darbus nederėtų užmiršti pasirūpinti pačiu šiltnamiu. Pristatome keletą praktiškų patarimų, kaip paruošti šiltnamį žiemai.

Augalinių liekanų ir šiukšlių pašalinimas


Pasibaigus pomidorų ir agurkų derliui, reikia pradėti užsiimti šiltnamio švarinimo darbais. Šį darbą nudirbti yra svarbu, nes tokiu būdu yra sumažinama ligų bei kenkėjų rizika. Pirmiausia iš šiltnamio reikia pašalinti visas augalines liekanas, ramsčius, siūlus, virveles ir kitas šiukšles, kurioms žiemą šiltnamyje yra ne vieta. Jei dirva buvo mulčiuojama, mulčią taip pat reikia pašalinti.


Kodėl šiltnamio gruntą reikia gerinti?


Gruntą rudenį šiltnamyje gerinti yra svarbu todėl, kad metai iš metų jame yra auginamos tos pačios kultūros. Tai reiškia, kad jame nesigauna pritaikyti sėjomainos pagrindų. Tie patys augalai toje pačioje vietoje šiltnamyje auga nuolat, tad žemė čia yra greitai nualinama. Juk tokioje uždaroje erdvėje augalai serga tomis pačiomis ligomis ir juos puola tie patys kenkėjai, todėl dirvožemį būtina gerinti ir net visai pakeisti. Gruntą šiltnamyje reikia pakeisti tuo atveju, jeigu jis nebuvo keistas keletą metų arba šiais metais labai puolė kenkėjai bei ligos.


Shutterstock nuotr.


Sideratai – natūralios žaliosios trąšos


Grunto gerinimui patartina pasisėti sideratų. Sideratai – tai greitai sudygstantys augalai, kurie dar yra vadinami žaliosiomis trąšomis (pavyzdžiui, aliejiniai ridikai, rapsai, baltosios garstyčios). Jie yra auginami tam, kad vėliau būtų užkasti ir taip pagerintų dirvos būklę. Sideratai ne tik pagerina dirvožemio struktūrą, bet ir padidina humuso kiekį jame ir praturtina dirvą maisto medžiagomis.


Šiltnamio konstrukcijos ir aplinkos valymas


Sanitarinis šiltnamio valymas rudenį yra būtinas. Reikia kruopščiai sutvarkyti tiek šiltnamio vidų, tiek aplinką. Nepatingėkite gerai išvalyti visą jo konstrukciją bei dangą, nes kenkėjai ir ligų sukėlėjai gali slėptis tokiose vietose, kaip bėgeliai, sujungimai ir panašiai.


Valymui rekomenduojama naudoti paprastas, kasdienes priemones. Pavyzdžiui, tam puikiai tinka praskiestas indų ploviklis arba probiotinis valiklis, vanduo bei šepetys.


Prieš paliekant šiltnamį žiemai, taip pat reikia pasirūpinti jo technine būkle. Neužmirškite išleisti vandenį iš laistymo sistemų. Polietileninę plėvelę, jeigu jos nenuimate, ištemkite kuo labiau, kad sniegas nesikauptų ant jos, o nukristų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis