Renkamės darbo stalą: 5 ekspertų atsakymai į esminius klausimus

Nėra nereikalingų baldų. Kiekvienas turi savo paskirtį, ir jei jau atkeliauja į mūsų namus, vadinasi – reikalingas. Tačiau be vieno baldo tikriausiai jokių namų neįsivaizduotume. Tai stalas, ir nesvarbu, kokia jo paskirtis. Prie valgomojo stalo vyksta ir svarbūs, išskirtiniai, ir kasdieniai gyvenimo įvykiai, o prie darbo stalo gimsta originalūs sumanymai, nuveikiami dideli darbai. Šį kartą pakalbėkime apie pastarąjį: ką reikia žinoti apie darbo stalus, kad išsirinktume sau patį tinkamiausią?

Pasak švedų kompanijos, kuriančios ir gaminančios darbo baldus „AJ produktai“ padalinio Lietuvoje generalinės direktorės Eglės Gasiūnienės, išsirinkti stalą, kuris taps centrine darbo vietos ašimi, nėra tokia jau paprasta užduotis: „Mūsų asortimente yra keliasdešimt darbo stalų, todėl, jei žmogus prašo patarimo, pirmiausia bandome padėti jam sukonkretinti atsakymus į daugybę klausimų apie darbo pobūdį, laiką, kurį jis praleis prie stalo, interjerą, kuriame tas baldas atsiras, paties įpročius, estetinį skonį“.  


Yra keletas esminių dalykų, dėl kurių verta apsispręsti, prieš pradedant ieškoti. Tuomet pasirinkimas bus lengvesnis ir tikslesnis. 


1. Kiek laiko praleisite prie darbo stalo? 


Keisčiausia yra tai, kad suaugusiems žmonėms beveik nekyla abejonių dėl to, kad šeimoje augantiems vaikams reikalingas darbo stalas, prie kurio jie ruoš pamokas. Ir netgi kiekvienam atskiras. Tuo tarpu apie savo poreikį dirbti prie stalo galvoja kur kas liberaliau – bus gerai prisėdus ant sofos ar fotelio, pasidėjus kompiuterį ant kelių, arba prie valgomojo stalo, arba lovoje. Toks požiūris gali pasiteisinti, jei darbui namuose skiriama nedaug laiko, koks pusvalandis per dieną. Bet jei reikia ką nors nuveikti susikaupus, nepatogi kūno padėtis ir nutirpusios kojos privers persigalvoti.  


Patogi mobili darbo vieta
Patogi mobili darbo vieta
„AJ produktai“ nuotr.


2. Stacionarus ar mobilus? 


„Trumpiems prisėdimams turime reguliuojamo aukščio stalą ant ratukų. Jo stalviršio plotas nedidelis, jį galima arba pakelti patogiu kampu, arba laikyti visiškai horizontalioje padėtyje. Prie jo patogu dirbti prisėdus ant sofos, lovos, kėdės, fotelio, arba atsistojus“, – aiškino E. Gasiūnienė. Tokie stalai pasiteisina darbostogų vietose, butuose, viešbučiuose, tinka mažus vaikus prižiūrintiems tėvams, kai viena ranka ant klaviatūros, kita supa lopšį ar maišo košę. Mobilų darbo stalą patogu vežiotis po visus namus. Bet jei namuose dirbama ilgai ir susikaupus, reikalingas stacionarus stalas. 


Mobilus darbo stalas virtuvėje
Mobilus darbo stalas virtuvėje
„AJ produktai“ nuotr.


Mobilus nedidelis darbo stalas
Mobilus nedidelis darbo stalas
„AJ produktai“ nuotr.


3. Reguliuojamo aukščio ar paprastas? 


Pasirinkimas irgi priklauso nuo to, kiek prie jo bus praleidžiama laiko. Jei tai bus beveik visa darbo diena – specialistai vienareikšmiškai rekomenduoja rinktis reguliuojamo aukščio stalą. Pati didžiausia žala, kurią patiria taip vadinamą sėdimą darbą dirbantys žmonės, yra ta, kad jie per mažai juda. Kai tuo tarpu judėjimas yra pagrindinė sąlyga gerai jaustis ir išlikti sveikam. Kitaip tariant – sėdėti nesveika. Jei stalo aukštis reguliuojamas, galima keisti padėtis, pasėdėti, vėliau pastovėti. Stovėti patartina ir dėl to, kad tokioje pozoje lengviau laikyti tiesią nugarą, nesikūprinti. Pečių juostos raumenys nepatiria bereikalingos įtampos ir dėl to neatsiranda nugaros skausmai. Kad stovint nevargtų kojos, „AJ Produktai“ rekomenduoja naudoti specialius minkštus kilimėlius. Stovint ant jų pėdos turi erdvės judėti aukštyn ir žemyn. 


4. Kampuotas ar apvalus?


Neatsitiktinai dauguma darbo stalų yra kampuoti, nes jie erdvėje užima mažiau vietos, juos galima kompaktiškai priglausti prie sienos, palangės ar kito baldo. Prie apvalaus stalo smagu šnekučiuotis, bet namuose žmogus dažniausiai dirba vienas, susikaupęs, sutelkęs dėmesį. Kampuotas stalas savo ribomis tarsi nubrėžia nematomas sienas, kurios apriboja ir atskiria darbo erdvę. 


Apvalus darbo stalas patogesniam judėjimui
Apvalus darbo stalas patogesniam judėjimui
„AJ produktai“ nuotr.


Darbui su kompiuteriu užtenka paprasto stačiakampio stalo, bet jei nuolat po ranka reikalingi ir kiti daiktai – dokumentai, knygos ar pan., bus patogiau sėdėti prie ergonomiško stalo su išlenktu, bangos formos kraštu. 


5. Kur sudėti dokumentus ir smulkius daiktus? 


„Patogi stalčių spintelė ant ratukų, medžiaga ir spalva priderinta prie stalo yra klasikinis pasirinkimas. Tačiau mes galime pasiūlyti baldų, pritaikytų nestandartinio dydžio daiktams, tokių kaip brėžinių spintelės arba nedidelių stalčių komodos, įvairiausios pastatomas ir pakabinamas lentynos. Geriausias būdas apsispręsti, ko reikia, yra mintyse apgalvoti, kokie daiktai ir kiek skirtingų jų rūšių bus laikoma atvirai, o kas – paslėpta“, – patarė E. Gasiūnienė. 


Mobili spintelė po darbo stalu
Mobili spintelė po darbo stalu
„AJ produktai“ nuotr.


Darbo stalo stalčiai
Darbo stalo stalčiai
„AJ produktai“ nuotr.


Ergonomiškų baldų gamintojai įsitikę, kad tvarka yra tai, nuo ko reikėtų pradėti kurti jaukią ir patogią darbo vietą namuose. O tvarka ant stalo prasideda nuo tvarkos po stalu. 

Užsakymo nr.: PT_86633

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis