Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant?

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Kokios yra vėžių rūšys?

Vėžiai yra skirstomi į siauražnyplius ir plačiažnyplius. Siauražnypliai – vėžiai, kurių dydis 78 cm. Jų gyvenimo trukmė yra apytiksliai 10 metų. Gamtoje šie gyvūnai subręsta penktaisiais metais, o auginami tvenkinyje – trečiaisiais. Siauražnypliai vėžiai dauginasi rudenį, kai vandens temperatūra pasiekia 45 laipsnius. Šie vėžiai yra vislūs, patelė vienu metu subrandina apie 100400 kiaušinėlių. Žmonėms, kurie pradeda užsiimti vėžininkyste, patariama rinktis būtent šią vėžių rūšį, nes palyginus su plačiažnypliais vėžiais, jų auginimas ir priežiūra yra kur kas lengvesni. Siauražnypliai nėra itin reiklūs deguonies bei temperatūros rėžimui, nerausia tiek daug urvų, todėl nebūtinas akmeningas tvenkinio dugnas.

Plačiažnypliai – rudos arba mėlynos spalvos, mėsingi vėžiai. Jų ilgis apie 10 cm. Brandą pasiekia trečiaisiais arba ketvirtaisiais metais. Šie vėžiai yra mažiau vislūs už siauražnyplius, patelė subrandina 50200 kiaušinėlių. Plačiažnypliai vėžiai nėra įvežtiniai, jie jau nuo senų laikų gyvena Lietuvos telkiniuose. Tačiau jų auginimas reikalauja nemažai pastangų, dėl kelių priežasčių. Pirma – kadangi šių vėžių tarpe yra paplitęs kanibalizmas, jų auginimas didelėmis grupėmis yra labai sudėtingas, juos reikia atidžiai rūšiuoti pagal dydį ir lytį. Antra – jie yra labai jautrūs aplinkos sąlygos, jiems svarbus deguonies bei temperatūros rėžimas.

Shutterstock

Kokios sąlygos tinka vėžiams?

Vėžiai gyvena švariame, gėlame vandenyje. Optimaliausias tvenkinys vėžių auginimui yra tvenkinys su patenkančiu vandeniu, tačiau tai nėra būtina sąlyga. Labiausiai tinka tvenkiniai su molėtu arba akmenuotu dugnu, kuriame vėžiai galėtų rausti urvus. Vėžių auginimui skirtas tvenkinio dydis turėtų būti apie 1,2 metro gylio ir 0,1 ha ploto. Šiems gyvūnams reikalingas minimalus deguonies kiekis yra 57 mg/l. Vėžius galima auginti ir su kitais tvenkinio gyventojais, pavyzdžiui, karpiais, tačiau jų neturėtų būti per daug, kad jiems pakaktų deguonies.

Kuo minta vėžiai?

Vežiai yra visaėdžiai, jiems tinka: sliekai sraigės, lervos, virtos morkos, bulvės. Rekomenduojama įsigyti specialų, kombinuotą, vėžiams skirtą pašarą. Vidutinė pašaro norma – 2 procentai kūno svorio. Vėžiai, kurie auga dirbtinėmis sąlygomis paprastai užauga anksčiau ir yra didesni, specialistai sako, kad per vienerius metus 1 ha tvenkinio galima užauginti 300400 kg produkcijos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis