PRIEŠ IR PO: monotoniškas stačiakampis sklypas po pertvarkos virto kiemu, gražiu visais metų laikais

Monotoniškas stačiakampis sklypas, kuriame didžiąją dalį ploto užėmė veja, pasikeitė neatpažįstamai – erdvei zonuoti buvo įveisti lenktų formų želdynai, o juose kone kas mėnesį išryškėja vis kitokios augalų kompozicijos, todėl kiemas išlieka gyvas, įdomus ir gražus visais metų laikais.  

Projekto autorė – Lina Puodžiūtė-Ragauskienė („Sodo fėja“)


Sklypas prieš pertvarkas


„Nusprendę pakeisti sklypo kraštovaizdį, tikėjomės turėti žydinčių augalų nuo pat ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Taip pat planavome, kad ir žiemą būtų gražu: kieme norėjome spygliuočių, lendrūnų ir sumedėjusių žolinių augalų kompozicijų. Svajojome, kad augalai sklype pritrauks daugiau paukščių, todėl čia norėjome pasodinti medlievų, šermukšnį, putiną, kukmedžių. Buvo svarbu, kad būtų vietos laisvai žaisti vaikams. Norėjosi matyti augalus pro langą iš arti – taip atsirado gėlynas po langais. Labai pasiteisinęs dalykas, ypač ankstyvą pavasarį, kai dygsta ir skleidžiasi svogūninės gėlės, o lauke dar šalta ir visa tai gali stebėti pro langą. Ir dar reikėjo daržo, kuris neštų ne tik naudą, bet ir būtų gražus. Iš tikrųjų supratom, ko galima tikėtis iš kiemo, tik nuėję į „Geltono karučio“ kursus ir pradėję bendrauti su kraštovaizdžio dizainere Lina“, – apie savo lūkesčius pasakoja pertvarkyto sklypo šeimininkai.



Sklypas prieš pertvarkas
Sklypas prieš pertvarkas
Lina Puodžiūtė - Ragauskienė



Atokiau nuo namo, dideliame vejos plote, įrengta vaikų žaidimų aikštelė.


Palei ilgąją sklypo kraštinę suformuoti lenktų linijų želdynai, lemiantys apskritas kiemo formas.


Priekiniame kieme jau buvo pradėtas formuoti alpinariumas, jis paliktas toje pačioje vietoje, tik šiek tiek padidintas ir pakeista jo forma, kad derėtų prie bendros koncepcijos.


Įstrižai einantis tiesus trinkelių takas nuo namo iki pavėsinės „integruotas“ į lenktų linijų natūralios skaldos dangą, todėl liko beveik nepastebimas.



Sklypas iš viršaus
Sklypas iš viršaus
Lina Puodžiūtė - Ragauskienė



Pakeltų lysvių daržas ir šiltnamis įrengti prieš kuriant sklypo kraštovaizdžio projektą, tad liko toje pačioje vietoje.



Pakeltų lysvių daržas ir šiltnamis
Pakeltų lysvių daržas ir šiltnamis
Lina Puodžiūtė - Ragauskienė



Kad gėlės būtų matomos čia pat pro langus, palei namą įrengtas žydintis gėlynas.


Kuriant sklypo kraštovaizdį funkcinės zonos liko nepakitusios, o želdynai padėjo jas išryškinti ir vizualiai paslėpti neproporcingas vietas.


Siekiant sumažinti piktžolių kiekį želdynuose, jie buvo mulčiuoti pušų žievės mulču, jis atlieka ir estetinę funkciją. O netoli automobilių stovėjimo aikštelės įrengtas alpinariumas dengtas smulkių akmenukų danga – ji naudota tam, kad derėtų su jau esamais akmenimis ir trinkelių plotu.


Iki pertvarkų maždaug 10 arų sklypas kone visas buvo užsėtas veja. Išklausiusi šeimininkų pageidavimų ir aptarusi su jais planuojamus darbus, bendrovės „Sodo fėja“ įkūrėja kraštovaizdžio dizainerė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė pirmiausia ėmėsi sklypo formų koregavimo darbų. Stačiakampio formos sklype ji sumanė pritaikyti lenktų linijų estetiką. „Pasirinktos modernios, suapvalintos vejos formos suteikia sklypui didelės erdvės pojūtį ir ištaiso neproporcingas sklypo vietas, – paaiškina projekto autorė. – Be to, tokios linijos yra jaukesnės nei griežtosios tiesios. Taip pat lenkti želdynų kontūrai sukuria natūralumo pojūtį, leidžia pasijusti gamtos apsuptyje. Tačiau įgyvendinti šią idėją nebuvo taip paprasta – sklype jau buvo nutiestas tiesus pilkų trinkelių takas nuo namo į pavėsinę, ir jis vidinę kiemo dalį tarsi padalijo pusiau. „Įstriža jo trajektorija labai gadino vaizdą, ir tai buvo didžiausias iššūkis – neišardant tako padaryti taip, kad jo įtaka sklypo formai sumažėtų.“ Tačiau rastas optimalus sprendimas – takelis „integruotas“ į lenktų formų natūralios skaldos dangą ir liko beveik nepastebimas.


Sklypo aplinka po pertvarkos
Sklypo aplinka po pertvarkos
Lina Puodžiūtė - Ragauskienė



Dizainerės pritaikyti augalai:


Paprastasis kadagys (Juniperus communi) 'Arnold',


Raudonoji vingiorykštė (Filipendula rubra) 'Venusta',


Vienadienė (Hemerocallis) 'Stella de Oro',


Plačialapis dirsūnas (Chasmantium latifolium),


Fortūno ožekšnis (Euonymus fortunei) 'Emerald Gaiety',


Faseno katžolė (Nepeta x faassenii) 'Walker's Low',


Kemeras (Eupatorium maculatum) 'Atripurpurem',


Smailiažiedis lendrūnas (Calamagrostis x acutiflora) 'Karl Foerster',


Snaputis (Geranium) 'Rozanne'.


Atskiras erdves formuoja įvairių augalų, gėlių ir žolinių augalų želdynas, o pasirinktos modernios, suapvalintos vejos formos suteikia sklypui didelės erdvės pojūtį.



Sklypo aplinka po pertvarkos
Sklypo aplinka po pertvarkos
Lina Puodžiūtė - Ragauskienė



Dekoro sprendimas


„Alpinariumo zonoje panaudoti akmenys yra rasti sklype arba šalia jo prieš statybas. Jų dydis puikiai tiko prie sklypo gabaritų, todėl kiek buvo, tiek palikome. Alpinariumo kontūras buvo pakeistas, be to, padidintas paties alpinariumo plotas. Jis buvo papildytas pušimis ir žoliniais augalais. Šie augalai pabrėžė alpinariumo savitumą – jis tapo panašesnis į kalno papėdę.“



Sklypo aplinka po pertvarkos
Sklypo aplinka po pertvarkos
Lina Puodžiūtė - Ragauskienė



Patarimas


Svarbu nepamiršti, kad želdynuose ar alpinariume komponuojant akmenis reikia juos suderinti pagal spalvą, dydį ir komponuoti ne po vieną, o grupėmis.


Pagrindinė sklypo pertvarkos idėja buvo suteikti galimybę grožėtis besikeičiančiu sezoniškumu. Augalai buvo parinkti taip, kad pavasarį sklypą papuoštų gelsvi tonai, vasaros viduryje jie pereitų prie kontrastuojančių violetinių ir gelsvų derinių, rudenį kiemą papildytų rausvi atspalviai, o žiemą jis nusidažytų įvairiais rudais tonais. „Pradžioje buvo panaudoti jau esami augalai. Vėliau prie jų priderintos naujos augalų veislės, kurios papildė atskiras želdyno dalis savo spalvine gama. Taip pat atsižvelgdami į besikeičiančius sezonus numatėme vietas spygliuočiams ir siauralapiams žoliniams augalams, – pasakoja projekto autorė. – Taip pat buvo vietų, kur reikėjo padalinti erdvę. Tam panaudotas beržas, jis tapo tam tikra riba. O aukštesni krūmai ir medžiai susodinti šalia tvoros tose vietose, kur norėjosi didesnio jaukumo ir privatumo pridengiant nuo kaimyninių sklypų. Be to, šeimininkai pageidavo, kad jų kieme lankytųsi paukščiai, tai lėmė ir didesnių medžių įtraukimą į bendrą kompoziciją.“


Sodą vienija nuolat kintanti želdynų kompozicijų spalvų paletė, suteikdama sklypui vis kitokį vaizdą.



Sklypo aplinka po pertvarkos
Sklypo aplinka po pertvarkos
Lina Puodžiūtė - Ragauskienė



Kraštovaizdžio dizainerė pataria


„Norint sukurti želdynus, kurie džiugintų visais metų sezonais, pradžioje reiktų pradėti nuo visžalių augalų, nes jie išlaikys žalią spalvą ir žiemos metu. Tuomet pasirinkti daug svogūninių gėlių, kad jau nuo ankstyvo pavasario sodas pradėtų ne tik žaliuoti, bet ir žydėti. Tada susirašykite mėgstamiausias daugiametes gėles ir kada jos žydi. Į sąrašą įtraukite ir labai vėlai žydinčių gėlių, pavyzdžiui, rudeninių astrų, japoninių plukių, kekinių juodžolių. Rudenio pabaigai taip pat labai tinka įvairūs siauralapiai žolynai, pradedant lendrūnais, miskantais ir baigiant soruolėmis“, – vardija projekto autorė.


Daržo zona su pakeltomis lysvėmis ir šiltnamiu jau buvo suformuota iki pertvarkų – jos vieta liko nepakitusi. Derinant prie bendros stilistikos, takeliai tarp pakeltų lysvių padengti smulkių akmenukų danga.


Mėgstantiems „lipti“ agurkams šeimininkai sukonstravo tokią virvelių atramą. Kai žali agurkų stiebai apsivynioja ja iki pat viršaus, ši konstrukcija atrodo labai gražiai, be to, daug patogiau ir skinti daržoves.



Sklypo aplinka po pertvarkos
Sklypo aplinka po pertvarkos
Lina Puodžiūtė - Ragauskienė



Visas sodo nuotraukas peržiūrėkite nuotraukų galerijoje:




Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis