Šilauogų sodinimas: trumpa instrukcija pradedantiesiems


Teisingas šilauogių sodinimas lemia pusę sėkmės. Šilauogės augs ilgai, o derlius bus gausus, jeigu tvarkingai pasodinsite ir vėliau tinkamai prižiūrėsite šiuos augalus.

Štai video instrukcija, kaip sodinti šilauoges:O jei nepatogu žiūrėti video formatą, skaitykite toliau.


ŠILAUOGIŲ SODINIMAS PRASIDEDA NUO DUOBĖS PARUOŠIMO


Šilauogės krūmo šaknys paviršinės. Tai reiškia, kad jos neina į gylį, o plečiasi į šonus. Šilauogėms pakanka 50 cm gylio duobės, tačiau geriau ją ruošti platesnę, net 1 m pločio.


Jeigu sodinate kelis krūmus, tuomet lengviau kasti ne duobes kiekvienam iš jų, o tranšėją.Sodinant kelis sodinukus iškaskite ne atskiras duobes, o tranšėją. Bus lengviau
Sodinant kelis sodinukus iškaskite ne atskiras duobes, o tranšėją. Bus lengviau
L. Liubertaitės nuotr.Šilauogės nepakenčia užmirkimo, todėl jeigu jūsų sklype originalus gruntas yra molis, į duobės dugną reikėtų suberti gerą sluoksnį žvyro (kokius 10 cm) ir tik tada – durpę.


DURPĖS ŠILAUOGĖMS


Šilauogėms reikalinga rūgšti terpė (pH turi būti 4 – 4,5). Ją galima sukurti dviem būdais:


Galite įsigyti natūralią rūgščią durpę, kurią patariu sumaišyti su paprasta daržo žeme arba kompostu, santykiu 3:1,


Paprasčiau – įsigyti specialiai šilauogėms skirtą substratą, kuriame jau sumaišytos rūgščios, humusingos, lengvos aukštapelkių durpės su medžio žieve ir kitais priedais. Toks mišinys kiek brangesnis, bet jis subalansuotas ir nebereikia sukti galvos.Natūralios durpės su priedais specialiai šilauogėms
Natūralios durpės su priedais specialiai šilauogėms
Nuotr. L.LiubertaitėTiek vieną, tiek kitą galima įsigyti prekybos centruose arba tiesiog užsisakyti iš sodomanija.lt internetu – štai čia nuoroda.


Gerai paskaičiuokite kiekį – sodinant geriau suformuoti kalnelį, todėl durpių gali reikėti daugiau negu matematiškai apskaičiuosite pagal tūrį.


ŠILAUOGIŲ SODINIMAS


Durpės maišuose būna sausos ir labai suspaustos. Kai jas išversite į duobę, durpės bus purios. Jeigu iškart į tokias sodinsite, po kelių rimtesnių liūčių jos pribrinks, susigers, sukris, o tada pasirodys, kad jūsų sodinukas auga duobėje. Kaip jau minėta, šilauogėms labai nepatinka užmirkimas.


Kad taip neatsitiktų:


Suverskite ne visas durpes iš karto, o po nedidelį sluoksnį, ir iškart sulaistykite. Durpė turi labai gerai sušlapti, išbrinkti. Procesas tikrai užtruks – suplanuokite tam skirti laiko ir neskubinkit įvykių.


Lysvę formuokite kaip kalnelį, nes durpė palaipsniui vis tiek susėda. Geriausia, jeigu sodinukas augintas vazone, tuomet jo prigijimas garantuotas. Sodinkite tame pačiame gylyje, kaip ir augo vazone.


Geriausia, jeigu sodinukas augintas vazone, tuomet jo prigijimas garantuotas.Šilauogių sodinukai, auginti vazone – šie jau paauginti kelis metus
Šilauogių sodinukai, auginti vazone – šie jau paauginti kelis metus
Nuotr. L.LiubertaitėGeriausia, kai atstumas tarp šilauogių bent 1 metras.


Įsodinus sodinuką, aplink suformuokite tokį tarsi dubenį, kad laistant vanduo nenubėgtų į šonus. Pasodinus labai gerai dar kartą palaistykite, kad užsipildytų oro tarpai prie šaknų.Suformuokite tarsi dubenėlį, kad vanduo nenubėgtų, o susigertų
Suformuokite tarsi dubenėlį, kad vanduo nenubėgtų, o susigertų
Nuotr. L.LiubertaitėŠILAUOGIŲ MULČIAVIMAS


Pasodinę mulčiuokite – galima gryna durpe arba pušų žievės mulčiumi. Mulčias palaikys gerą dirvos struktūrą ir neleis drėgmei taip greitai išgaruoti – šilauogėms tai svarbu.


BORTELIO ĮDĖJIMAS


Šis darbas tikrai nebūtinas, tačiau video reportaže parodėme konkretų atvejį, kur šilauogės pasodintos prie pat vejos. Kad atskyrimas būtų tvarkingas ir estetiškas, panaudojome plastikinius bortelius Plastbort (štai šiuos).

Jeigu kontūro linija ne tiesi, plastikinį bortelį galima įkirpti, kad suformuotume gražų linkį. Bortelis tvirtinamas su specialiais vinimis.Šilauogės pasodintos, užmulčiuotos, bortelis įdėtas
Šilauogės pasodintos, užmulčiuotos, bortelis įdėtas
Nuotr. L.LiubertaitėBe estetinės funkcijos, bortelis apsaugos, kad veja neitų į lysvę, o šilauogių durpė nenubyrėtų į veją.


SODINUKO PRIEŽIŪRA PO PASODINIMO


Pirmais metais po pasodinimo augalų nereikia tręšti, nes sodinukas augintas vazone ir jame jau visko yra. Tačiau būtina užtikrinti drėgmę – neužmirškite jų pirmaisiais mėnesiais, nuolat laistykite.


Todėl sakyčiau, kad laistymo sistema šilauogėms – puiki idėja.


BENDRADARBIAVIMAS:


Šį straipsnį padėjo parengti Sodomanija.lt – dėkojam už specialų substratą šilauogėms ir už plastikinius bortelius „PlastBort“.


Šaltinis: https://geltonaskarutis.lt/

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis