Ilgo ir laimingo gyvenimo filosofija „ikigai“ – kaip atrast savąją formulę ir pritaikyti ją namuose?

Ikigai – japonų filosofija, kuri dažnai yra lyginama su danų laimės formule hygge arba švediškuoju lagom. Gali kilti klausimas – „kodėl verta mokytis būtent iš japonų?“. Atsakymas yra gana paprastas – japonai gyvena kur kas ilgiau nei žmonės Vakaruose, o jų nugyventi gyvenimai dėl ikigai yra ne tik ilgi, bet ir kupini pilnatvės bei prasmingi.

Kas gi yra „ikigai“?


Žodis ikigai, išvertus jį iš japonų kalbos, reiškia priežastis būti. Taip pat šis žodis gali reikšti tikslo, prasmės ir gerovės jausmą.


Šiandieniame greito vartojimo pasaulyje, motyvaciją rasti gali būti itin sunku (motyvaciją atsikelti iš lovos ryte, motyvaciją sėsti į automobilį ir važiuoti į darbą, motyvaciją atlikti kasdienines užduotis ir pan.). O kaip būtų nuostabu kiekvieną rytą atsikelti su laimės jausmu širdyje ir gerą jaudulį keliančiu laukimu – ką gi atneš nauja diena. Japonai išmoko tai padaryti – tai ir yra ikigai.


Ikigai filosofija skelbia, kad kiekvienas žmogus savo kasdieniniame gyvenime turi atrasti prasmę. Joje pagrindinis dėmesys yra skiriamas mažoms laimės akimirkoms, kurios prisideda prie bendro gerai nugyvento gyvenimo kūrimo. Užuot koncentravusis į didžiuosius gyvenimo siekius, ikigai daugiausia dėmesio skiria laimės paieškoms kasdienybėje. Vėliau tokios paieškos gali palengvinti didesnių tikslų pasiekimą.


Ikigai filosofija skatina sąmoningumą. Taip pat ji skelbia, kad reikia koncentruotis į pozityvumą, o ne į kasdienius nusivylimus, tuomet pavyks nugyventi prasmės kupiną gyvenimą.


Shutterstock


Kaip atrasti savo „ikigai“?


Tad kaipgi atrasti savo ikigai? Tai ir yra pati sudėtingiausia dalis. Svarbiausia nuoširdžiai sau atsakyti į kelis klausimus.

1. Kokia veikla man suteikia laimės?

2. Kokie yra mano sugebėjimai? Ką aš moku daryti itin gerai?

3. Kuo aš galiu padėti pasauliui?

4. Už ką man gali būti mokami pinigai?


Atsakius į šiuos klausimus, savo užrašus reikia palikti ramybėje ir skirti šiek tiek laiko savo atsakymų įvertinimui. Japonai mano, kad pirmiausia reikia išvalyti savo mintis, o tuomet ikigai artimiausiomis dienomis atsiras natūraliai.


Daugiau apie šią japonišką filosofiją skaitykite: Ar japonų „ikigai“ nukonkuruos danų koncepciją „hygge“? https://www.manonamai.lt/lt/dizaino-abc/g-2854-ar-japonu-ikigai-nukonkuruos-danu-koncepcija-hygge


Shutterstock


Kaip pritaikyti „ikigai“ namuose?


Taigi ši filosofija nėra susijusi su šiltomis tekstilėmis, jaukia mediena ir rusenančia ugnimi židinyje. Ji moko gyventi subalansuotą ir vertingą gyvenimą.


Pavyzdžiui, namuose tai gali būti susiję su lėto gyvenimo koncepcijos įsisavinimu. Kalbant apie šeimą, tai gali būti prioritetų susidėliojimas ir suvokimas, kad svarbiausia kartu yra kurti nuostabius prisiminimus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis