Kaip išsirinkti užuolaidas 2 specialistų komentarai

Užuolaidos nėra tik audinys, dengiantis langą. Jos gali būti tiek interjerą papildanti detalė, tiek vienas pagrindinių kambario akcentų. Užuolaidos gali suteikti jūsų būstui prabangos jausmą ar tiesiog likti funkcine detale, papildančia patalpos visumą ir netgi vizualiai ją praplečiančia.

Tradiciškai užuolaidas galima skirstyti į dienines ir naktines. Dieninės paprastai būna plonesnio, permatomo audinio, kuris suteikia lengvumo, elegancijos. Šiuo metu gana populiarios organzinės užuolaidos, gerai praleidžiančios šviesą, taip pat iš plonų siūlų siūlinės užuolaidos arba dar kitaip vadinamas pusiau-organzinis audinys.

Naktinės užuolaidos gaminamos iš storesnio audinio, todėl vakare įjungus šviesą jos tinkamai paslepia patalpos vidų nuo pašalinių. Tiesa, žmonės, nenorintys aklinai užsidengti naktinėmis užuolaidomis langų, renkasi tarpinius audinius, kurie atlieka ir naktinės, ir dieninės užuolaidos funkcijas. Tokiu atveju, užtenka tik vieno tipo užuolaidų.

Egzistuoja įvairių faktūrų, spalvų, raštų audinių užuolaidų, todėl išsirinkti galite pagal savo skonį ar dizainerio patarimus. Užuolaidos gali būti akcentas, ar, atvirkščiai, jos gali būti priderintos prie bendros visumos ir nedominuoja – taip išryškinami kiti patalpos elementai, kuriuos šeimininkas pageidauja atskleisti.

„Reikia atkreipti dėmesį į sienas, ar jos dažytos, ar tapetuotos, ir jeigu žmogus nori, kad ryškesnis akcentas būtų tapetai, prie jų ir reikia derinti ir audinio atspalvius bei raštą. Jeigu tai yra vienspalvės dažytos sienos, be abejo, reikia atkreipti dėmesį koks stilius bus kuriamas: ar tai bus klasika, ar modernus stilius. Jeigu renkatės klasiką, audinys galėtų būti su klasikiniais raštais – dryželiai, augaliniai ornamentai ir panašiai. Nors į „klasikos“ sąvoką taip pat telpa skirtingi stiliai“, – pasakoja užuolaidų salono „Auduvija“ atstovė Birutė Valeikienė.

Modernų stilių gali padėti formuoti virvelinės dieninės ir paprastos dieninės užuolaidos, romanetės, taip pat japoniškos širmos. Raštai ir spalvos gali ne tik padėti formuoti norimą stilių, tačiau ir padėti vizualiai pakeisti patalpos dydį. Pasak pašnekovės, vizualiai patalpą praplečia arba sumažina raštas. Išilgi dryžiai sudaro įspūdį, kad patalpos aukštis didesnis, skersi dryžiai platina langą.

Užuolaidų gamintojai tendencijas kasmet pristato dizaino parodose. „Vienais metais dominuoja aktyvios, ryškios spalvos, kitais metais, tarkime, įvedama daugiau elektrinės spalvos. Tačiau Lietuvos klientams tai ne rodiklis, kiekvienas žmogus renkasi pagal savo skonį ir interjerą. Lietuviai renkasi rudenines, neryškias, žemės spalvas, tarkime, rusvą, smėlinę, žalsvą. Nežinau, kuo tai paaiškinti, galbūt tai tiesiog tradicija“, – pasakoja B.Valeikienė.

Užuolaidos didelę reikšmę turi šviesos ir garso izoliacijai. „Yra audinių kurie yra naudojami garso izoliacijai, tarkime, blackout audinys – jis izoliuoja ne tik šviesą, tačiau ir garsą. Į tokį audinį yra įaustas juodas specialus siūlas. Anksčiau jis naudotas kaip pamušalas, tačiau dabar blackout audinys būna ir raštuotas ir galima jį panaudoti kaip pagrindinį dekorui skirtą audinį“, – pasakoja pašnekovė. Taip pat audinys gali padėti taupyti ir šilumos energiją.

Užuolaidų tipas – romanetės

Norintys išskirtinumo, gali rinktis kiek sudėtingesnes užuolaidas. Romanetės – užuolaidų tipas, kuomet audinys griežtomis klostėmis kyla į viršų. Austrijietės pasižymi lengvomis, minkštomis klostėmis, krentančiomis žemyn, jos neturi tokio ryškaus griežtumo kaip romanetės.

„Romanetė daugiau tinka moderniam ir klasikiniam variantui, priklausomai nuo to, kokį audinį žmogus pasirenka. Tuo tarpu austrijietės yra šimtaprocentinė klasika, prie modernaus interjero jos nelabai pritiktų, nors būna išimčių kaip sakoma, dėl skonio nesiginčijama.

Japoniška širma – tai griežto stiliaus modelis, audinys kabinasi su svoriu apačioje, jos gali būti tiek kombinuojamos su dieniniu ir naktiniu audiniu ar panaudojamas tarpinis audinys t.y. tankaus audimo audinys su skaidriais intarpais. Japoniškos širmos daugiausia derinamos prie modernaus stiliaus“, – pasakoja B. Valeikienė. Nors užuolaidų tipai iš pažiūros gali atrodyti prabangūs, tačiau puošnumas priklauso nuo audinio, o ne konstrukcijos.

Renkantis reikėtų atkreipti dėmesį, kokie valymo reikalavimai keliami konkrečiam audiniui. Yra audinių, kurių negalima plauti įprastu būdų, o reikia valyti cheminiu valymu, kitus galima plauti įprastai. Dienines užuolaidas rekomenduojama valyti bent du kart į metus, o naktines – kartą į metus. „Žmonės renkasi audinius, kurių priežiūra būtų lengvesnė, kurių nereikėtų lyginti – išplovei ir pakabinai. Dėl šių priežasčių labai mėgstami audiniai, kurie reikalauja mažiau priežiūros“ - pasakoja pašnekovė.

Tvirtinimas

Užuolaidų karnizai gali būti išskirti į tris tipus: strypiniai (vamzdiniai), bėginiai bei vieliniai. Karnizai gaminami iš plieno, aliuminio, cinko, plastmasės.

„Karnizo tipo pasirinkimas priklauso nuo patalpos – reikia atsižvelgti, ar galima jį įmontuoti į lubas, ar galima įmontuoti į sieną, nes ne visą laiką įmanomi abu variantai, o jei įmanomi tai šeimininkas pats pasirenka ar montuoti į lubas ar į sieną, nes karnizas turi pritapti prie bendro interjero ir atlikti puošnumo funkciją.

Šiuolaikiniuose namuose kartais įrengiami tokie langai, kur reikia pagalvoti kokias užuolaidas ir kaip pakabinti, tarkime, apskritimo formos langai. Įprastą karnizą ten sunkiau pakabinti ir jis gali pilnai neatlikti savo funkcionalumo, bet ant tokių langų galima kabinti aliuminio bėgelį, kurį reikia išlenkti specialiais lenkimo aparatais pagal esamo lango formą. Tam labai tinka aliuminis. Plieną irgi galima lankstyti, bet tai mažiau praktikuojama, o aliuminis yra labai paslankus lenkimams, patogus pjaustymui, iš jo gali padaryti kokią tik nori formą“, – pasakoja užuolaidų salono „Iks forma“ atstovas Kęstutis Šinkūnas.

Ant vamzdinių karnizų užuolaidos dažniausiai kabinamos su žiedeliais, kurie yra užmaunami,
ant vamzdžio, žiedeliai gali būti su plastikiniai kabliukais, kurie kabinasi prie drapiravimo juostelės jau prisiūtos ant užuolaidinio audinio, tai pat žiedeliai gali būti su metaliniais suspaustukais, kurie tiesiog suspaudžia audinį.

Taip pat yra ir užuolaidų rūšis, kuriose žiedai yra įmušti į audinį ir joms nereikia papildomų elementų – audinys per žiedus tiesiog užmaunamas ant vamzdžio.

Aliuminiai ir aliuminio bėgeliai daugiausiai yra skirti prie lubų tvirtinamoms užuolaidoms. Tačiau yra aliuminio bėgelių, kurie tvirtinasi į sieną, bet jie naudojami mažiau. Rinkoje egzistuoja ir plastikinių, tačiau pašnekovo teigimu, aliuminio bėgeliai yra daug praktiškesni, dailesni ir ilgaamžiškesni.

Tvirtinant užuolaidų laikiklius, K. Šinkūnas pataria gerai pasirinkti meistrą arba viską daryti tiksliai pagal nurodymus. „Paprastam žmogui, kuris nors kiek yra susidūręs su statybomis, gręžimu, neturėtų būti vargo tvirtinant karnizą. Tvirtinimas, kaip paslauga, yra pakankamai nepigi. Jei norite būti garantuoti, rinkitės meistrą su patirtimi. Dažnai būna, kad nekompetetingi meistrai į gipsinę sieną tvirtina paprastus varžtus, kurie skirti gręžti tik į betoną. Todėl tokie varžtai vėliau iškrenta ir karnizą reikia tvirtinti reikia iš naujo. Gipsui reikia specialių tvirtinimo varžtų, kurie labai puikiai atlaiko didelius svorius. Su kietu paviršiumi viskas yra kur kas paprasčiau, pasirinkimas didesnis, priklauso nuo kokybės ir medžiagų“, – pasakoja jis.

Putų polistirolu užbaigtos vidinės sienos yra didžiausias ir sunkiausias meistrų „galvos skausmas“, nes ant tokių sienų, sunku pakabinti bet ką, ne tik karnizą, bet ir paprastą paveikslą ar veidrodį, reikalingi specialūs varžtai ir papildomos kietinimo medžiagos.

Laikiklių kiekis priklauso nuo karnizo diametro ir ilgio. Jei montuojate bėgelius į lubas, jam, priklausomai nuo ilgio, reikės daugiau laikiklių. Pašnekovas teigia, jog, paėmus, pavyzdžiui, gana ilgą šešių metrų bėgelį, jam reikės 10-11 laikiklių. Tiesa, dėl konstrukcijos ypatumų jų vėliau nesimato. Įprastam vamzdiniam karnizui, kurio ilgis, sakykime yra 1,6 m, o diametras 16 mm, užteks dviejų laikiklių, tačiau 2 m ilgio vamzdeliui rekomendujama dėti tris laikiklius, tam, kad lazda neišlinktų. Storesnio diametro karnizams 19 mm ar 25 mm 2 metrų lazdai užtenka dviejų laikiklių.

Tvirtinant romanetes arba austrijietes, viskas tai pat kaip ir su kitomis užuolaidų sistemomis,
Galimas tvirtinimas ir į sieną ir į lubas. Dažniausiai klientas jau iš karto nusiperka gaminį (romanetę arba austrijietę) sukabintą su mechanizmu, jam lieka tik nuspresti kur ir kaip pasikabinti.

Technologijoms žengiant į priekį atsiranda automatinių bėgelių ir romanečių paklausa. Pasak pašnekovo, nors kol kas jų kaina yra pakankamai didelė, tačiau atsirandant susidomėjimui ir didėjant gamybos apimčiai, turi tendenciją pigti ir ateityje turėtų tapti įprastais daugelyje būstų.

„Naudotis jais žmogui reikia tiek pat pastangų, kiek įsijungti elektros lemputę. Galima prie naktinio stalelio įsirengti jungiklį – vakare, einant miegoti, jį nuspausti, užuolaidos užsidarys pačios, lygiai taip pat ryte jas galima atverti nesikeliant iš lovos“, – pasakoja K. Šimkūnas.

Egzistuoja ir protingo namo sistemos, kurios automatiškasi yra užprogramuojamos kada užsiverti, kada atsiverti, reaguoja į tamsą ir šviesą.

Karnizui ypatingos priežiūros nereikia, užtenka tik nuvalyti susikaupusias dulkes ir, jeigu netikėtai atsirado problemų su jo tvirtumu, pasirūpinti, kad jis nenukristų. Anksčiau ir dar kai kur dabar vamzdiniai karnizai dengiami plastmasiniu paviršiumi, dažomi įprastiniu ar milteliniu dažymu, tačiau tokie karnizai greičiau nusidėvi, susibraižo jų paviršius.

Šiuolaikiniamas karnizams yra naudojamas specialus dažymo būdas – anodavimas. Anoduotas karnizas yra labai atsparus įvairiems įbrėžimams, korozijai, labai ilgai nenusidėvi.  Tad išsirinkus gerą karnizą, keisti jį greičiausiai teks tik todėl, jog jo išvaizda jums nusibodo ir norite pokyčių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis