Kaip prižiūrėti orchidėjas rudenį

Gavome ne vieną skaitytojo laišką, kuriame teiraujamasi, kodėl orchidėjos ėmė mesti lapus, ar reikalinga speciali priežiūra šaltuoju metų laiku. Svarbiausius aspektus apie orchidėjų priežiūrą šiuo laikotarpiu apžvelgia Lietuvos orchidėjininkų draugijos valdybos narė Kristina Popovienė.

– Rudeniui įsibėgėjus, skaitytojai susirūpino, jog orchidėjos meta lapus. Ar tai normalus reiškinys tokiu metų laiku?


– Pasaulyje yra per 30 000 orchidėjų rūšių ir daugybė jų hibridų. Namų sąlygomis dažniausiai auginamos Lietuvos prekybos centruose parduodamos hibridinės orchidėjos – falenopsiai, dendrobiai, cimbidžiai, katlėjos, kurios labiausiai prisitaikusios gyventi mūsų butuose.


Paprastai orchidėjos neturėtų mesti lapų rudenį – jos meta lapus tada, kai jie nugyvena jiems skirtą laikotarpį ir tai priklauso nuo orchidėjų genties ypatumų. Tai labiau būdinga Dendrobium nobile tipo hibridams ir cimbidžiams. Todėl tiksliau atsakyti į šį klausimą galima, tik žinant, apie kokią orchidėją eina kalba.


Jei orchidėja falenopsis nudžiovina 1-2 seniausius apatinius lapus – tai yra normalu, bet jei lapai krinta masiškai ir nepriklausomai nuo amžiaus – reiktų ieškoti priežasčių priežiūros ypatumuose.

– Kaip reikia prižiūrėti orchidėjas šaltuoju metų laiku?


– Rudenį ir žiemą galima įvardinti kaip sunkiausią periodą tropiniams augalams, auginamiems namuose. Sutrumpėja diena, beveik nėra saulės, subjursta orai ir, žinoma, atvėsta mūsų butai.


Daugiabučių gyventojai yra priklausomi nuo šildymo sezono. Tokiu metu reikia ypatingai saugoti augalus nuo skersvėjų ir įvertinti visas pasikeitusias aplinkybes.


Augalus reikia sustatyti pačioje šviesiausioje ir šilčiausioje buto vietoje – rudens/žiemos laikotarpiu visiems augalams puikiai tiks šviesūs ir šilti pietiniai langai. Kad nuo vėsių palangių nešaltų šaknys, rekomenduojama apšiltint palanges – ant jų padėti 2-3 cm storio putplasčio juostą ar patiesti storesnės medžiagos gabalą, kad šaltas oras pro lango apačią nepūstų į orchidėjų šaknis (beje, ši rekomendacija tinka visiems kambariniams augalams).


Prasidėjus šildymo sezonui, nuo radiatorių tvoskia karštis, išsausėja oras. Tarp augalų galima pastatyti papildomų indų su vandeniu arba kloti ant radiatorių šlapius rankšluosčius.


Ypač atsargiai reiktų purkšti – jokiu būdu nepurkšti tiesiai ant augalo, o tik aplinkui ir labai smulkiais lašeliais. Purškimo tikslas yra padidinti oro drėgmę aplink augalą.


Be to, rudenį–žiemą nereikėtų persodinėti augalų. Šiuo metu taip pat labai dėmesingai reikėtų pirkti augalus. Kai oro temperatūros lauke krenta žemiau 15 laipsnių, visada paprašykite parduotuvėje, kad perkamą augalą supakuotų. Jei tokios galimybės nėra, nusipirkite storą laikraštį ar paaukokite savo didelį šaliką augalui supakuoti. Net jei atstumas tik keletas metrų iki automobilio, esant žvarbiam vėjui, greit atsisveikinsite su žiedais, o gal ir su visu augalu.


– Ar šiuo metu jas reikia mažiau laistyti?


– Ypač dėmesingai šiuo metu laistome augalus. Augalus geriausiai lieti rytais, vandens temperatūra turėtų būti 2-3 laipsniais aukštesnė nei temperatūra kambaryje. Iki vakaro augalas turi spėti pradžiūti. Kadangi dažniausiai orchidėjos auginamos permatomuose vazonėliuose, tai geriausias indikatorius, kada laistyti augalus – jų šaknys. Jei matomos šaknys yra žalsvos – lieti dar nereikia. Jei šaknys yra pilkšvai baltos – jau laikas lieti.


Jei jūsų orchidėja auga nepermatomame vazonėlyje, laistymo indikatoriumi gali tapti paprastas medinis iešmelis. Principas panašus, kaip šeimininkės tikrina, ar pyragas iškepęs. Į vazono vidurį ir iki vidurio smeigiamas pagalėlis. Jis ten gali būti visą laiką. Kai svarstote, kad gal jau laikas lieti, ištraukiate pagaliuką – jei šis drėgnas, lieti dar nereikia.

Liejant ir purškiant saugoti, kad vandens nepakliūtų į skroteles ir tarpulapius – tai ypač dažnai sukelia puvinius. Jei vis tik vandens pakliuvo – rūpestingai išsausinti popierine servetėle.


– Kaip orchidėjos reaguoja į sumažėjusį saulės kiekį?


– Tamsiuoju metų laiku sulėtėja visi augalų fiziologiniai procesai – jie ilsisi. Jei nėra specialiai augalams įrengtas papildomas apšvietimas, nereikėtų orchidėjų skatinti trąšomis. Lapkričio–sausio mėnesiais jų galima visai nenaudoti arba pakanka 1 kartą per mėnesį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis