Naudingi patarimai: kaip pasirinkti dažus ir pakeisti namus be vargo

Lapkričio mėnesio žurnale „Mano Namai“ publikuoto interjero autorė Audronė Litinskienė erdves kūrė vengdama naudoti baltą spalvą. Anot jos, spalvos ir tinkami jų deriniai suteikia namams savitumo, ekspresijos, gyvybingumo, tikrumo. Be to, perdažyti sienas – tai greičiausias, paprasčiausias ir mažiausiai pastangų reikalaujantis būdas suteikti namams naują įvaizdį. Tačiau ne visada paprasta išsirinkti dažų spalvą ir nesuklysti.

Niekam ne paslaptis, kad didžiąją informacijos apie aplinką dalį mes gauname per regą. Akys fiksuoja daiktų formą, jų dydį ir spalvą – per tai mes pažįstame pasaulį. Spalva – stipriausias regimasis veiksnys, lemiantis kiekvieno mūsų savijautą, nuotaiką bei darbingumą. Visos spalvos mums sukelia tam tikrų asociacijų grandinę, jos veikia ne tik mūsų emocinę bei psichinę, bet net ir fizinę būklę. Todėl dekoruojant bei atnaujinant namus labai svarbu pasirinkti tinkamus spalvinius derinius, nes tuo to priklausys, ar namie jausimės komfortiškai visomis prasmėmis. Rinktis ir derinti interjero spalvas – gana atsakinga užduotis, reikalaujanti specialių žinių bei įgūdžių. Tai padaryti lengviau padės kelios universalios taisyklės, apie kurias pasakoja dizainerė Audronė Litinskienė.

Norėdami išsiaiškinti, kaip tarpusavyje dera du atspalviai, pašalinkite visas smulkmenas, kurios sukuria tam tikrą vizualinį „triukšmą“ ir trukdo tinkamai įvertinti derinį. Paimkite baltą popieriaus lapą ir iškirpkite jame du langus. Pagrindinę jūsų pasirinktą spalvą padėkite po kairiuoju langu, o po kitu dėkite kitus atspalvius, kol rasite jums labiausiai patinkamą derinį.

Rinkdamiesi atspalvį atminkite, kad paletės lapelyje spalva atrodo šviesesnė, nei užtepta ant didelio paviršiaus, todėl visada rinkitės šiek tiek šviesesnį toną, nei norėtumėte matyti rezultatą.

Naudodami purškiamąjį dažų įtaisą, sienas padengsite tolygiau. Nors šis įrankis sunaudoja palyginti daugiau dažų nei dažant voleliu, tačiau rezultatas nustebins – paviršiai atrodys tarsi velvetiniai.

Dažant lubas dažai nevarvės ant rankų ar galvos, jei šiek tiek patobulinsite teptuką: senos kempinės viduryje padarykite įpjovą ir užmaukite ją ant teptuko, kempinė sugers nukritusius dažų lašus ir rankos liks švarios.

Jei planuojate dažyti šviežiai tinkuotus sienas paviršius, pirmiausia sumaišykite dažus su vandeniu santykiu 6:2 – skystesni dažai geriau įsigers į tinką ir jums reikės mažiau sluoksnių, kad gražiai padengtumėte paviršių.

Jei nuimant popierinę izoliacinę juostą kartu atsilupa ir dažai, pašildykite juostą plaukų fenu – tai suminkštins klijus. Tuomet tęskite, tik plėšdami laikykite juostą 90 laipsnių kampu.

A. Narmonto nuotr.

Kaip derinti spalvas

Visos spalvos mums sukelia tam tikrų asociacijų grandinę, jos veikia ne tik mūsų emocinę bei psichinę, bet net ir fizinę būklę. Todėl dekoruojant bei atnaujinant namus labai svarbu pasirinkti tinkamus spalvinius derinius, nes tuo to priklausys, ar namie jausimės komfortiškai visomis prasmėmis. Gretindami skirtingus atspalvius pagal tam tikras spalvų rato taisykles sulauksite puikaus rezultato. Spalvų rate yra trys pagrindinės spalvos – mėlyna, geltona ir raudona. Jų negalima gauti sumaišius kitas spalvas. Visos kitos spalvos išvestos iš šių trijų.

Pagal tai yra sukurtos trys svarbiausios spalvų derinimo taisyklės:

1. Priešingi atspalviai. Jei derinsite du atspalvius, spalvų rate esančius vienas priešais kitą, sukursite dinamišką, vibruojantį interjero įspūdį. Atkreipkite dėmesį į tai, kad vienas atspalvis būtų bent tonu tamsesnis už kitą, kitaip šios dvi spalvos konkuruos tarpusavyje ir gali trikdyti bei erzinti.

2. Atspalvių triptikas. Triptikas reiškia tris atspalvius, kuriuos sujungus spalvų rate galėtume nubrėžti trikampį. Jie turi labai panašų, kone vienodą emocinį svorį ir net gali nederėti, todėl interjere sukurs įdomią spalvinę įtampą.

3. Gretimi atspalviai. Šie atspalviai dar vadinami analoginiais, spalvų rate jie yra vienas šalia kito – viename ketvirtyje, todėl daugeliui tai paprasčiausias ir patikimiausias būdas sukurti harmoningą derinį ir nesuklysti.

Visą Audronės Litinskienės kurtą intererą rasite lapkričio mėnesio žurnale „Mano namai“, straipsnyje „Veto baltai spalvai“.

Nuotraukose – Audronės Litinskienės interjero projektas.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis