Kodėl vieni kambariniai augalai žiemą miega, o kiti žydi?

Kodėl kai kurios kambarinės gėlės tamsiuoju metų laiku būtinai turi pailsėti, kad kitais metais sėkmingai augtų ir žydėtų, o kitos džiaugiasi kiekviena giedresne diena ir leidžia lapelius ar net skleidžia žiedus? Pasirodo, tai lemia toli gražu ne tinkama jų priežiūra, o visai kiti dalykai, kuriuos svarbu žinoti.

Kaip augalai ilsisi

Kai augalai ilsisi, nustoja pastebimai augti, nes daugelis fiziologinių procesų beveik ar visai nebevyksta. Poilsis gali būti natūralus – tai lemia įgimtos augalo savybės, atsiradusios evoliucijos eigoje. Taip pat jis gali būti priverstinis, kai nėra tinkamų sąlygų augti, – jas visų pirma lemia silpnesnė šviesa ir vėsesnė oro temperatūra.

Vieni augalai esant tinkamoms sąlygoms gali nesiilsėti, nebent auga šiek tiek lėčiau ir numeta vieną kitą lapą. Kitiems poilsis kuriuo nors metų laiku būtinas – jie skausmingai išgyvena, jei tam nėra sąlygų, o kartais vien dėl to žūsta. Kai kurie augalai tiesiog prisitaiko prie situacijos – gali ilsėtis, bet gali ir be to išsiversti.

Kodėl poreikiai skiriasi

Augalo poreikį ilsėtis ar ištvermingai išsiversti be žiemos miego lemia tai, iš kokių kraštų jis kilęs. Sužinoti tai labai paprasta panaršius internete ar atsivertus bet kurį gėlių žinyną.

Iš atogrąžų (dar vadinamų tropikais), plytinčių abipus Žemės pusiaujo, kilusius augalus vienija tai, kad jų gimtinėje nepriklausomai nuo metų laiko šviesos ir šilumos kiekis visuomet toks pats. Tokiems augalams nereikia poilsio, jų gyvenimo ritmas vienodas kiaurus metus. Tačiau mūsų krašte rudenį stipriai sutrumpėja dienos, atogrąžų augalams neužtenka šviesos, tad jie nustoja augti ir žydėti. Dabar svarbiausia šias gėles įkurdinti kuo šviesesnėje vietoje ir taip pabandyti pergudrauti gamtą...

Prieatogrąžių zona (subtropikai) yra tarp atogrąžų ir mūsų vidutinio klimato juostos. Ten šviesos ir šilumos kiekis priklauso nuo metų laikų. Todėl iš prieatogrąžių kilusiems augalams dienos trumpėjimas – nė motais, bet jiems reikia vėsesnio oro, kad žiemą galėtų pailsėti kaip savo gimtinėje. Kuo toliau nuo pusiaujo kambarinio augalo gimtinė, tuo labiau jo augimą lemia sezoninis cikliškumas.

Kambarinės gėlės, atkeliavusios į mūsų namus nuo Pietų Afrikos ar Viduržemio jūros pakrančių, vėlų rudenį gerai jaučiasi esant +8–12 ºC (ne daugiau nei +14 ºC ) laipsnių temperatūrai. Dabar tinkama jiems patalpa – sandariai įstiklintas balkonas. Jeigu jo nėra, gėles galima statyti ant palangės kuo arčiau stiklo. Čia temperatūra keliais laipsniais žemesnė nei kitose to paties kambario vietose.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis