Renkamės stogo dangą: šiferis

 (3)
Banguoti šiferio lakštai dengia daugybės šalies pastatų stogus. Apie šią tradicinę, laiko išmėgintą medžiagą pastaraisiais metais kalbama gana intensyviai, kadangi senus šiferio stogus, kurių danga gaminta asbesto pagrindu, raginama pakeisti į naują, saugią dangą. Neretai ta danga būna naujas sintetinio pluošto šiferis. Ką reikėtų žinoti renkantis šiferinį stogą, pasakoja portalo ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šiferio savybės

Šiferis ypatingai vertinamas dėl savo ilgaamžiškumo. „Šiferis laikysis ne dešimt, ne dvidešimt ir ne trisdešimt metų, o dar ilgiau. Tiesa, kalbame apie pačią medžiagą, bet ne spalvas – jos išbluks greičiau, tada stogą liks nebent perdažyti. Tai ir yra vienintelis šiferio minusas – jo dažai nėra ilgalaikiai. Dažams gamintojas duoda penkis metus, o visai medžiagai – trisdešimt metų garantiją. Aišku spalva gali laikyti ir ilgiau, bet tiek siekia garantija. Visas šiferis yra pilkas, jis tik nudažomas tam tikra spalva – pavyzdžiui, ruda, raudona, žalia, jis nėra daromas iš tų spalvų pigmento. Tačiau dėl cemento pluošto savybių, šiferis tarnaus ilgai – ir nerūdys, ir neprakiurs“, – teigia Vainius Kuzmickis, UAB „Sovat“ projektų vadovas.

Paminėtina, kad spalvinė šiferio gama yra gana neplati, tik 8 spalvos. Vis dėlto, tamsesnės spalvos gali sukelti papildomų rūpesčių. „Egzistuoja standartinės spalvos. Iš principo stogas turėtų būti tokios spalvos, kuri nesugeria šilumos, kad stogas neperkaistų, nes jei stogas yra tamsus, jis dieną perkaista, o naktį išspinduliuoja šilumą į patalpas, tuo atveju, jeigu stogas nėra apšiltintas. Jeigu lyginsime lietuvišką ir lenkišką šiferį, žalios spalvos lietuviškas šiferis yra brangesnis. Gamintojas tai paaiškina tuo, jog žalio pigmento kaina skiriasi nuo kitų, tačiau skirtumas nežymus – apie 2-3%“, – pasakoja pašnekovas.

Nepaisant pasikeitusių gamybos technologijų, šiferis išlaikė tradicinę formą – jis yra banguotas. Skirtingų lakštų storiai paprastai yra vienodi, tačiau lakštai gali skirtis išmatavimais ar bangos gyliu. Dar yra siūlomi šiferio lakštai su jau išgręžtomis skylėmis ir nupjautais kampais.

„Lakštus su nepjautais kampais ir tvirtinimo skylėmis klientai renkasi tada, kad naujai dangai yra nepritaikytas teisingas grebėstavimo žingsnis. Tuomet jiems patiems reikia išgręžti skyles tam tikrose vietose, o kada stogas sugrebėstuotas tinkamai, imamas standartinis lapas ir tvirtinamas“, – pasakoja V. Kuzmickis

Matuojant pagal svorį, šiferis yra vidutinė medžiaga, jo naudingas plotas – apie 16 kg kvadratiniam metrui. „Tarkime, plienas gali sverti 5-6 kg, bituminės čerpelės – apie 9 kg už kvadratinį metrą, čerpės sveria apie 40 kg. Patikima ta danga, kuri yra sunki, nes audros atveju vėjas jos nepakels“ – pasakoja pašnekovas.

Šiferis yra nedegi medžiaga, turinti A degumo klasę. Šią stogo dangą galima montuoti nuo 10 laipsnių stogo nuolydžio. Konkrečią nuolydžio reikšmę šiuo atveju nurodo gamintojas. Taip pat paminėtina, kad pagal Europos sąjungos reikalavimus, Lietuvoje oficialiai parduodamas tik beasbestis šiferis. Jis išlaikęs visas gerąsias tradicinio šiferio savybes ir yra gaminamas nenaudojant kvėpavimo takams kenksmingo asbesto.

Planuojant stogą šiferiu dengti laikinai, patartina atkreipti dėmesį, kad ši danga nėra geriausias pasirinkimas, jei norima, kad konstrukcija būtų lengvai demontuojama. „Tarkime, pastatytas angaras, montuotojai ir statybininkai žino, kad po penkių metų jį reikės išrinkti. Todėl metalinė danga šiuo atveju yra geriau, nes ji daug lengviau demontuojama – išrenki, sudedi ant palečių ir išveži. Šiferis, kaip bebūtų yra fibrocementas, jis trapus“, - teigia UAB „Stogdanga“ vadovas Raimundas Šestakas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Renkamės stogo dangą (1 dalis)
Renkamės stogo dangą (2 dalis)

Montavimo principai

Šiferio dangos privalumas yra gana paprastas montavimas. Pasak R. Šestako, jeigu žmogus turi rankas, geba perskaityti instrukciją, tai ir stogą gali pats užsidengti. Šiferio stogų dangos instrukcijos yra detalios, taip pat skiriasi kai kurie kiekvieno produkto montavimo niuansai. Vis dėlto, pagrindiniai dengimo principai išlieka tie patys.

Stogo konstrukcija. Praktiškai visuomet paminima, jog įrengiant stogą, negalima naudoti šlapios medienos. Gegnių ir kiti tvirtinimo konstrukcijų mediena neturėtų būti drėgnesnė nei 20 %. Tiesa, R. Šestakas teigia, kad tokie atvejai pasitaiko itin retai.

„Jau lentpjūvėse parduodama pakankamai išdžiūvusi mediena, todėl nežinau tokių atvejų. Žinoma, šlapios medienos negalima dėti ant stogo, kadangi ji irsta. Tarkime, šaltą žiemą mes sumontuojame konstrukciją iš šlapios medienos, ji sustingsta, vanduo negaruoja ir ji labai greitai deformuosis“, – pasakoja pašnekovas.

Įsirengus gegnes, į vidų tarp gegnių sudedama apšiltinančioji medžiaga. Tuomet ant gegnių smeigėmis yra pritvirtinama difuzinė plėvelė, ir prisukami ventiliaciniai tąšeliai – taip susidaro oro tarpas ir oro srautai patenka į ventiliacinį sluoksnį bei sumažina oro įtaką šiferio šilimui. Patartina, kad jų aukštis būtų apie 5 centimetrus „Tašas tvirtinamas lygiagrečiai gegnės. Kai stipriai šviečia saulė, šiferis gali įkaisti iki 90 laipsnių – šilumos perteklius yra išventiliuojamas, ir palėpėje praktiškai nebėra tvanku“, - privalumus aiškina R. Šestakas.

Horizontaliai ventiliaciniams tašęliams įrengiamas grebėstas – jo žingsnis gali būti įvairus, tačiau standartiniams lakštams jis siekia apie 50-70 cm. Kaip jau minėta, standartiniam grebėsto žingsniui yra skirti lakštai su išgręžtomis skylėmis tvirtinimui bei nupjautais kampais. Jeigu keičiate itin seną šiferį į naują, lakštai paruošti tvirtinimui jūsų stogo grebėstui greičiausiai netiks.

Kaip ir daugeliui dangų, šiferio dengimui užtenka paprastų įrankių. Prieš dengiant stogą, jei grebėsto žingsnis nestandartinis, paruošiami lakštai, nupjaunant kampus bei reikiamose vietose išgręžiant tvirtinimo skyles. Pjaunama po du priešingose pusėse esančius lakšto kampus, priklausomai nuo būsimos klojimo krypties. Juos galima pjaustyti paprastu pjūklu arba kampine šlifuokle.

Lakštai klojami nuo karnizo iki kraigo, nuolat patikrinant ar tvirtinami lygiai vienoje eilėje. Lakštai persidengia ne tik vertikaliai, tačiau ir horizontaliai – įvairūs gamintojai rekomenduoja įvairius persidengimo matmenis. Šiferį galima tvirtinti tiek kalant, tiek prisukant jį varžtais, sriegiais, naudojantis guminėmis tarpinėmis. Pažymima, kad nereikėtų pritvirtinti stipriai, per stipriai, kad nepadidėtų deformacijos tikimybė.

Tvirtinant stogą prireiks įvairių užbaigimo elementų. Vienas iš jų – kraigo gaubtas, sutvirtinantis tiek dvišlaitį, tiek vienšlaitį kraigą, taip pat vėjalenčių, kurios saugo stogą iš šonų, kad stiprus vėjas neplėštų lakštų ir negadintų konstrukcijos. Estetiškai geriausia, jei detales rinksitės bent jau panašių spalvų kaip ir stogo danga.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Namui/butui

„Naminiai receptai“, kurie padės išvalyti plytelių tarpus

Plytelės – atspari grindų bei sienų danga, kurią galima rasti beveik kiekvieno iš mūsų namuose. Nors ši danga turi begalę pliusų, šiame straipsnyje pakalbėsime apie vieną nemalonų jos minusą – purvo kaupimąsi plytelių tarpuose. Pristatome kelis efektyvius būdus, kaip juos išvalyti, nenaudojant cheminių preparatų.

7 netikėti krakmolo panaudojimo būdai buityje

Krakmolas šiandien yra kiek primirštas maisto priedas, kurio pakuotė paprastai laikoma sunkiai prieinamoje virtuvinės spintelės vietoje. Jo prireikia tik tuo atveju, jei yra verdami cepelinai, virtiniai ar kisielius. Tačiau šie baltos spalvos milteliai namų buityje gali pasitarnauti kur kas dažniau. Pristatome 7 netikėtus krakmolo panaudojimo būdus.

Kaip nušveisti pridegusias orkaitės groteles (2)

Kad ir kiek dažnai ar retai naudotume orkaitę, anksčiau ar vėliau ateina laikas, kai grotelės apsineša pridegusių riebalų ir kitų maisto likučių sluoksniu. Jei grotelių nenušveisime, o naudosime toliau, kaskart įkaitus orkaitei jos skleis nemalonų svilėsių kvapą.

Kaip pašalinti plaukų gniutulus iš vonios nuotekų angos (1)

Vonios valymas neretai yra tikras iššūkis. Iššveisti vonią jau savaime nėra pats lengviausias darbas, o viską apsunkina nuotekų angoje susikaupę plaukai, kuriuos ištraukti nėra paprasta, bet ir palikti negalima, nes užsikimš vamzdžiai.

Negirdėti patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti šaldytuvą

Nors ne kiekvienas iš mūsų kasdien naudojasi virtuvėje esančiais buitiniais prietaisais, tačiau šaldytuvo dureles varstome netgi kelis kartus per dieną. Tačiau ar jo priežiūrai skiriame pakankamai dėmesio ir laiko? Dėl netinkamos higienos šaldytuve gali atsirasti ne tik nemalonus kvapas, bet ir įsiveisti pelėsis. Norėdami to išvengti ir ilgiau mėgautis mėgstamais produktais bei tvarka šaldytuve, privalote pakeisti kelis kasdienius savo įpročius.

8 sumanymai, kuo lesinti žiemoti likusius paukščius

Krintant temperatūrai nepamirškime mažųjų giesmininkų – žiemoti likusių paukščių. Nors didžiausias sparnuočių siaubas yra žemę, o kartu ir jų maisto atsargas, užklojanti sniego danga, spaudžiantis šaltukas jiems taip pat pavojingas. Dabar pats laikas kabinti lesyklėles ir globoti paukštelius. Svarbiausia, kad maisto tiekimas nenutrūktų, – tai reiškia, kad, pradėję lesinti paukščius, lesyklos atsargas turite nuolat papildyti.

Smulkios kaip cukraus pudra: kaip išvalyti statybines dulkes

Namuose po remonto, net jei jis nebuvo kapitalinis, o tik išgręžtos kelios kiaurymės sienoje, gali nusėsti smulkių dulkių sluoksnis, kurių paprastai šluota neiššluosi. Paaiškinsime, kokių priemonių reikėtų imtis, kad ant grindų, sienų ir kampuose nesimatytų smulkių dalelių.

13 puikių triukų, kurie padės palaikyti tvarką namuose ir sutaupys laiko

Namų tvarkymas ir valymasis yra tie darbai, kuriems paprastai reikia daug nusiteikimo. Kartais mums prireikia visos dienos ir daugybės jėgų, kad mūsų namai atrodytų taip, kaip trokštame.

Kiaušinių lukštų nauda dirvožemiui: ar verta juos kaupti pavasariui? (1)

Kiaušinių lukštai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti tiesiog kaip paprastos, biologiškai skaidžios atliekos, tačiau prieš išmetant tokias „šiukšles“ į šiukšlių dėžę, vertėtų žinoti, kad net 95 procentus kiaušinio lukšto sudaro mineralai. Juose itin gausu kalcio, taip pat yra tokių medžiagų, kaip: magnis, kalis, geležis bei fosforas. Tad ši maistinė atlieka yra itin vertinga natūrali trąša, galinti pagerinti dirvožemio kokybę.

Darau pats: nuo šiol namuose džiaugsitės gaiviu oru

Gaivus oras sukuria malonią bei komfortišką namų atmosferą. Naujuose, sandariuose namuose dažnai yra susiduriama su sunkaus oro problema, kurią galima išspręsti įsigyjant rekuperatorių. Dalinamės Iknamai tinklaraščio autoriaus mintimis apie tokią sistemą.