Kiaušinių lukštų nauda dirvožemiui: ar verta juos kaupti pavasariui?

 (1)
Kiaušinių lukštai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti tiesiog kaip paprastos, biologiškai skaidžios atliekos, tačiau prieš išmetant tokias „šiukšles“ į šiukšlių dėžę, vertėtų žinoti, kad net 95 procentus kiaušinio lukšto sudaro mineralai. Juose itin gausu kalcio, taip pat yra tokių medžiagų, kaip: magnis, kalis, geležis bei fosforas. Tad ši maistinė atlieka yra itin vertinga natūrali trąša, galinti pagerinti dirvožemio kokybę.
© Unsplash

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kuo kiaušinių lukštai yra naudingi dirvožemiui?

Kiaušinių lukštuose yra begalė vertingų medžiagų, kurios gali praversti gerinant dirvožemio sudėtį. Juose itin gausu kalcio, kuris reikalingas tokiems augalams, kaip: pomidorams, paprikoms, pupelėms, moliūgams. Lukštuose taip pat yra ir kitų naudingų mineralų bei proteinų.

Kiaušinių lukštai taip pat gali labai praversti tuo atveju, jeigu reikia neutralizuoti rūgštų dirvožemį (juk būtent neutralus dirvožemis labiausiai patinka daugumai darže auginamų augalų). Kalcis esantis juose pakelia dirvožemio pH, kitaip tariant, neutralizuoja jį.

Kad kiaušinio lukštai dirvožemiui atiduotų kalcį, jie turi suirti. Suirti jie gali užkasti į žemę arba laikoma komposto dėžėje. Žiemą, norintys naudos greičiau, gali sumalti kiaušinio lukštus. Sumalti kiaušinio lukštai greičiau dirvai atiduos kalcį, o ir laikyti juos sumaltus bus patogiau (stiklainyje ar kitame sausame, uždarome inde).

Beje, yra dar viena sąlyga kuri pagerina lukštų irimą ir kalcio išsiskyrimą – tai rūgšti terpė. Kaip jau minėjome, lukštai puikiai tinka rūgščiai dirvai neutralizuoti. Būdami rūgščiame dirvožemyje jie suyra greičiau, negu būdami šarminiame dirvožemyje.

Kiaušinių lukštų nauda dirvožemiui: ar verta juos kaupti pavasariui?
© Unsplash

Kaip panaudoti kiaušinių lukštus?

Kompostavimas. Tiek virtų kiaušinių lukštus, tiek nevirtų kiaušinių lukštus galima dėti į komposto dėžę arba duobę (nevirtų kiaušinių lukštai mažina padidėjusį dirvos rūgštingumą, o virtų kiaušinių lukštai gerina dirvos struktūrą). Prieš dedant juos į kompostą, reikia susmulkinti, kad vėliau dirvožemis lengviau pasisavintų juose esantį kalcį.

Mulčiavimas. Kiaušinių lukštais taip pat galima mulčiuoti augalus. Susmulkinti lukštai atrodo kaip šviesūs akmenėliai, todėl vazonėliuose atrodo estetiškai.

Apsauga nuo kenkėjų. Jeigu augalus puola sraigės bei šliužai, kiaušinių lukštai gali pasitarnauti kaip kovos priemonė su šiais kenkėjais. Kiaušinių lukštus reikia gerai susmulkinti ir paskleisti aplink augalus. Sraigės ir šliužai per aštrų kiaušinių lukštų paviršių paprasčiausiai negali šliaužti, o jeigu pabando, susižeidžia ir vėliau žūsta.

Lukštų panaudojimas auginant pomidorus. Kalcis yra itin reikalingas pomidorams. Prieš sodinant juos į duobutes yra patariama į dugną įberti saują smulkintų kiaušinių lukštų, tada pomidorai augimo ir derliaus mezgimo laikotarpiu palaipsniui gaus mineralų.

Indelis sodinukų daiginimui. Lukštai gan dažnai yra naudojami kaip indeliai skirti sodinukų daiginimui. Kiaušinio lukšto puselės dugne reikia pradurti skylutę vandeniui nutekėti, tada įberti žemių ir pasėti sėklas. Pavasarį, daigeliams išdygus, belieka suskaldyti lukštą ir juos persodinti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Namui/butui

Darau pats: projektai iš senų kėdžių

Neskubėkite atsikratyti senomis ir nebeišvaizdžiomis kėdėmis. Pasitelkus šiek tiek kūrybingumo ir papildomų medžiagų jas galima prikelti naujam gyvenimui. Siūlome susipažinti su keliais originaliais Darau Pats projektais, kuriems buvo panaudotos senos kėdės.

Darau pats: terasos projektas, kurį pavyko įgyvendinti per vieną dieną (4)

Terasa prie nuosavo namo ar sodybos gali tapti nuostabiu atokvėpio kampeliu, kuriame malonu leisti laiką skaitant knygą, geriant kavos puodelį ar tiesiog šnekučiuojantis su artimaisiais. Tokį kampelį šią vasarą įsirengė ir mūsų skaitytoja Asta su savo vyru. Dalinamės jų terasos Darau Pats projektu.

5 patarimai, kaip įsirengti būstą, jei turite mažų vaikų

Įsikurti naujuose namuose labai smagu. Norisi ieškoti daiktų, kurie namams suteikia jaukumo – paveikslų, veidrodžių, kilimų, mažų ir didelių dekoro elementų, naujos patalynės ir kitų tekstilės gaminių, pagalvėlių ir pufų, indų ir t.t. Tačiau jei namuose kuriatės kartu su mažais vaikais, reikėtų kruopščiai apgalvoti kiekvieną sprendimą, atsižvelgiant į kiekvieną vaikams pasiekiamą kampą.

Kodėl ridikėliuose veisiasi kirminai?

Ridikėlius, kaip ir daugumą kitų daržovių, taip pat puola kenkėjai – spragšių lervos, spragės ir kiti. Bet nemaloniausia, kai ilgai lauktą derlių sugadina balti kirminai, kurie išgraužia šakniavaisių vidų ir šie tampa visiškai netinkami maistui.

3 neakivaizdūs požymiai, kad laikas parduoti butą

Visi suprantame, kad anksčiau ar vėliau gali ateiti laikas, kai dabartinį būstą reikės parduoti ir nusipirkti ar išsinuomoti kitą. Kaip sakoma, nieko nėra amžino po saule. Bet toli gražu ne visi ir ne visais atvejais sugeba suvokti, kad atėjo didelių permainų metas. Štai trys neakivaizdūs požymiai, parodantys, kad verta pagalvoti apie būsto pardavimą.

Kai išvengti vabzdžių įkandimų: 6 veiksmingi patarimai maloniai vasarai

Vasara beveik įpusėjo ir jau įpratome kiekvieną laisvą minutę leisti gamtoje – stovyklauti, rengti iškylas, maudytis, vaikščioti basomis. Tačiau vasara patinka ne tik žmonėms, bet ir įvairiems geliantiems ir kandantiems gyviams, kurių apstu gamtoje. Pakalbėkime, kaip išvengti daugumos nemalonių ir skausmingų įkandimų, kurie gali sugadinti visą poilsio gamtoje malonumą.

Kaip pasigaminti paprastą, bet veiksmingą priemonę grindims plauti

Suplanavote generalinį namų tvarkymą? Atskleidžiame, kaip be didelių pastangų pasigaminti naminę priemonę, kuria tobulai išplausite grindis.

Būsto pirkimas: kaip gauti geriausią pasiūlymą?

Būstas visada buvo viena didžiausių ir atsakingiausių investicijų, nors tai ir nebėra vienkartinis gyvenimo pirkinys. Todėl jo pirkimui reikia negailėti laiko, kruopščiai pasiruošti ir padaryti namų darbus. Būsto įsigijimo procese dalyvauja dvi pusės – pirkėjas ir pardavėjas, todėl svarbu suvokti, kad galutinė sėkmė yra bendradarbiavimo, o ne mūšio vaisius.

Spėkite, koks tai kenkėjas: ne viesulas, bet nam​ą​ nugriauti gali?

Kenkėjų kontrolės ekspertai tikina, kad šilti orai itin palankūs medienos kenkėjams. Įpusėjus vasarai buvo gauta kelios dešimtys nusiskundimų: ūsuočių, skaptukų ir kitų kenkėjų lervos negailestingai graužia tiek senos, tiek naujos statybos namus, balkius, sienas. Į namus šie kenkėjai papuola su namams statyti skirtais rąstais, malkomis, netgi mediniais baldais ar medinais meno gaminiais.