Kiaušinių lukštų nauda dirvožemiui: ar verta juos kaupti pavasariui?

 (1)
Kiaušinių lukštai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti tiesiog kaip paprastos, biologiškai skaidžios atliekos, tačiau prieš išmetant tokias „šiukšles“ į šiukšlių dėžę, vertėtų žinoti, kad net 95 procentus kiaušinio lukšto sudaro mineralai. Juose itin gausu kalcio, taip pat yra tokių medžiagų, kaip: magnis, kalis, geležis bei fosforas. Tad ši maistinė atlieka yra itin vertinga natūrali trąša, galinti pagerinti dirvožemio kokybę.
© Unsplash

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kuo kiaušinių lukštai yra naudingi dirvožemiui?

Kiaušinių lukštuose yra begalė vertingų medžiagų, kurios gali praversti gerinant dirvožemio sudėtį. Juose itin gausu kalcio, kuris reikalingas tokiems augalams, kaip: pomidorams, paprikoms, pupelėms, moliūgams. Lukštuose taip pat yra ir kitų naudingų mineralų bei proteinų.

Kiaušinių lukštai taip pat gali labai praversti tuo atveju, jeigu reikia neutralizuoti rūgštų dirvožemį (juk būtent neutralus dirvožemis labiausiai patinka daugumai darže auginamų augalų). Kalcis esantis juose pakelia dirvožemio pH, kitaip tariant, neutralizuoja jį.

Kad kiaušinio lukštai dirvožemiui atiduotų kalcį, jie turi suirti. Suirti jie gali užkasti į žemę arba laikoma komposto dėžėje. Žiemą, norintys naudos greičiau, gali sumalti kiaušinio lukštus. Sumalti kiaušinio lukštai greičiau dirvai atiduos kalcį, o ir laikyti juos sumaltus bus patogiau (stiklainyje ar kitame sausame, uždarome inde).

Beje, yra dar viena sąlyga kuri pagerina lukštų irimą ir kalcio išsiskyrimą – tai rūgšti terpė. Kaip jau minėjome, lukštai puikiai tinka rūgščiai dirvai neutralizuoti. Būdami rūgščiame dirvožemyje jie suyra greičiau, negu būdami šarminiame dirvožemyje.

Kiaušinių lukštų nauda dirvožemiui: ar verta juos kaupti pavasariui?
© Unsplash

Kaip panaudoti kiaušinių lukštus?

Kompostavimas. Tiek virtų kiaušinių lukštus, tiek nevirtų kiaušinių lukštus galima dėti į komposto dėžę arba duobę (nevirtų kiaušinių lukštai mažina padidėjusį dirvos rūgštingumą, o virtų kiaušinių lukštai gerina dirvos struktūrą). Prieš dedant juos į kompostą, reikia susmulkinti, kad vėliau dirvožemis lengviau pasisavintų juose esantį kalcį.

Mulčiavimas. Kiaušinių lukštais taip pat galima mulčiuoti augalus. Susmulkinti lukštai atrodo kaip šviesūs akmenėliai, todėl vazonėliuose atrodo estetiškai.

Apsauga nuo kenkėjų. Jeigu augalus puola sraigės bei šliužai, kiaušinių lukštai gali pasitarnauti kaip kovos priemonė su šiais kenkėjais. Kiaušinių lukštus reikia gerai susmulkinti ir paskleisti aplink augalus. Sraigės ir šliužai per aštrų kiaušinių lukštų paviršių paprasčiausiai negali šliaužti, o jeigu pabando, susižeidžia ir vėliau žūsta.

Lukštų panaudojimas auginant pomidorus. Kalcis yra itin reikalingas pomidorams. Prieš sodinant juos į duobutes yra patariama į dugną įberti saują smulkintų kiaušinių lukštų, tada pomidorai augimo ir derliaus mezgimo laikotarpiu palaipsniui gaus mineralų.

Indelis sodinukų daiginimui. Lukštai gan dažnai yra naudojami kaip indeliai skirti sodinukų daiginimui. Kiaušinio lukšto puselės dugne reikia pradurti skylutę vandeniui nutekėti, tada įberti žemių ir pasėti sėklas. Pavasarį, daigeliams išdygus, belieka suskaldyti lukštą ir juos persodinti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Namui/butui

Koks bus namas 2021 metais?

Nors daug kam atrodo, kad 2021 metai yra gan toli, tačiau jie nenumaldomai artėja ir pats metas ruoštis pokyčiams, kuriuos jie atneš. Naujai statomi namai po 2021 m. sausio 1 d. turės atitikti A++ klasę – kitaip tariant sąnaudas sumažinti iki itin mažų arba net nulinių.

9 įpročiai, kurie padės palaikyti nuolatinę tvarką namuose

Tvarkyti namus sunku, užtat susitvarkius palaikyti tvarką – lengva.

Kilimų ir grindų generalinis valymas: keli sumanūs patarimai

Generalinį grindų ir minkštų grindų dangų ar kilimų valymą reikia atlikti bent kartą per metus. Derėtų atminti, kad neužtenka vien išsiurbti kilimų dulkių siurbliu – reikia išvalyti ir po jais.

10 paviršių, kuriuos vis pamirštame nuvalyti

Pakankamai mėgiamas yra generalinis namų valymas, kai valomi stipriai apleisti bei apsinešę, ilgą laiką užmiršti paviršiai. Dažniausiai, tai vyksta dukart metuose.

Langų valymas: būdai, apie kuriuos anksčiau negirdėjote (2)

Specialistai pataria atsispirti pagundai valyti langus ir stiklinius terasų fasadus pačiomis pirmomis saulėtomis pavasario dienomis.

Itin paprasta gudrybė, kaip nesukeliant dulkių debesies sušluoti nešvarumus į semtuvėlį

Kruopščiai iššlavėme visą patalpą, teliko visus nešvarumus sušluoti į semtuvėlį ir išmesti, tačiau tai darant didžioji dalis nešvarumų pakyla į orą, o gal pakilo dar šluojant. Kodėl niekas nesukūrė priemonės ar būdo, kaip sušluotų dulkių nepaleisti vėjais?

Po kojomis – dėmesį prikaustančios grindys

Grindys užima didžiausią erdvę namuose. Norint, kad jos atskleistų visą savo potencialą, svarbu pasirinkti tokias, kurios puikiai derėtų su jūsų namų ir jūsų charakteriu. Gali skirtis grindų spalva, formatas ar netgi paviršius. Nesate tikri, ką rinktis? Džiaugiamės galėdami pagelbėti. Netgi jei norite tik trumpam pasvajoti, paklosime mūsų gražiausias grindis jums po kojomis.

Namai, kaip ir žmonės, gali sirgti. Kaip juos išgydyti? +KONKURSAS

Probiotikai, dar vadinami gerosiomis bakterijomis, tai gyvi mikroorganizmai, kurie natūraliai randami tiek žmogaus organizmo viduje, tiek išorinėje, mus supančioje aplinkoje. Bet kartais jų pritrūksta ne tik mums, bet ir namams, kuriuose gyvename.

Namų tvarkytojos patarimai, kaip valyti langus

Langų valymas – sezoninis namų priežiūros darbas, dažniausiai atliekamas dukart per metus. Gyvenant greta judrios gatvės, tikėtina, langus valyti teks dažniau. Todėl jei langais planuojate rūpintis patys, pirmasis žingsnis švarių langų link yra profesionalios ir puikią darbo kokybę užtikrinančios priemonės.

Grindys miegamajame: kokią dangą pasirinkti?

Kalbant apie miegamojo grindis, pasirinkimas yra iš tiesų didelis. Kita vertus, reikalavimų šio kambario grindų dangai irgi yra nemažai: jos turi būti patogios ir šiltos basoms kojoms, taip pat jos turi būti estetiškai patrauklios ir derėti su kambario interjero stiliumi. Pristatome kelias grindų dangas, kurios yra tinkamas pasirinkimas miegamojo erdvei.