Kiaušinių lukštų nauda dirvožemiui: ar verta juos kaupti pavasariui?

 (1)
Kiaušinių lukštai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti tiesiog kaip paprastos, biologiškai skaidžios atliekos, tačiau prieš išmetant tokias „šiukšles“ į šiukšlių dėžę, vertėtų žinoti, kad net 95 procentus kiaušinio lukšto sudaro mineralai. Juose itin gausu kalcio, taip pat yra tokių medžiagų, kaip: magnis, kalis, geležis bei fosforas. Tad ši maistinė atlieka yra itin vertinga natūrali trąša, galinti pagerinti dirvožemio kokybę.
© Unsplash

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kuo kiaušinių lukštai yra naudingi dirvožemiui?

Kiaušinių lukštuose yra begalė vertingų medžiagų, kurios gali praversti gerinant dirvožemio sudėtį. Juose itin gausu kalcio, kuris reikalingas tokiems augalams, kaip: pomidorams, paprikoms, pupelėms, moliūgams. Lukštuose taip pat yra ir kitų naudingų mineralų bei proteinų.

Kiaušinių lukštai taip pat gali labai praversti tuo atveju, jeigu reikia neutralizuoti rūgštų dirvožemį (juk būtent neutralus dirvožemis labiausiai patinka daugumai darže auginamų augalų). Kalcis esantis juose pakelia dirvožemio pH, kitaip tariant, neutralizuoja jį.

Kad kiaušinio lukštai dirvožemiui atiduotų kalcį, jie turi suirti. Suirti jie gali užkasti į žemę arba laikoma komposto dėžėje. Žiemą, norintys naudos greičiau, gali sumalti kiaušinio lukštus. Sumalti kiaušinio lukštai greičiau dirvai atiduos kalcį, o ir laikyti juos sumaltus bus patogiau (stiklainyje ar kitame sausame, uždarome inde).

Beje, yra dar viena sąlyga kuri pagerina lukštų irimą ir kalcio išsiskyrimą – tai rūgšti terpė. Kaip jau minėjome, lukštai puikiai tinka rūgščiai dirvai neutralizuoti. Būdami rūgščiame dirvožemyje jie suyra greičiau, negu būdami šarminiame dirvožemyje.

Kiaušinių lukštų nauda dirvožemiui: ar verta juos kaupti pavasariui?
© Unsplash

Kaip panaudoti kiaušinių lukštus?

Kompostavimas. Tiek virtų kiaušinių lukštus, tiek nevirtų kiaušinių lukštus galima dėti į komposto dėžę arba duobę (nevirtų kiaušinių lukštai mažina padidėjusį dirvos rūgštingumą, o virtų kiaušinių lukštai gerina dirvos struktūrą). Prieš dedant juos į kompostą, reikia susmulkinti, kad vėliau dirvožemis lengviau pasisavintų juose esantį kalcį.

Mulčiavimas. Kiaušinių lukštais taip pat galima mulčiuoti augalus. Susmulkinti lukštai atrodo kaip šviesūs akmenėliai, todėl vazonėliuose atrodo estetiškai.

Apsauga nuo kenkėjų. Jeigu augalus puola sraigės bei šliužai, kiaušinių lukštai gali pasitarnauti kaip kovos priemonė su šiais kenkėjais. Kiaušinių lukštus reikia gerai susmulkinti ir paskleisti aplink augalus. Sraigės ir šliužai per aštrų kiaušinių lukštų paviršių paprasčiausiai negali šliaužti, o jeigu pabando, susižeidžia ir vėliau žūsta.

Lukštų panaudojimas auginant pomidorus. Kalcis yra itin reikalingas pomidorams. Prieš sodinant juos į duobutes yra patariama į dugną įberti saują smulkintų kiaušinių lukštų, tada pomidorai augimo ir derliaus mezgimo laikotarpiu palaipsniui gaus mineralų.

Indelis sodinukų daiginimui. Lukštai gan dažnai yra naudojami kaip indeliai skirti sodinukų daiginimui. Kiaušinio lukšto puselės dugne reikia pradurti skylutę vandeniui nutekėti, tada įberti žemių ir pasėti sėklas. Pavasarį, daigeliams išdygus, belieka suskaldyti lukštą ir juos persodinti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Namui/butui

„Naminiai receptai“, kurie padės išvalyti plytelių tarpus

Plytelės – atspari grindų bei sienų danga, kurią galima rasti beveik kiekvieno iš mūsų namuose. Nors ši danga turi begalę pliusų, šiame straipsnyje pakalbėsime apie vieną nemalonų jos minusą – purvo kaupimąsi plytelių tarpuose. Pristatome kelis efektyvius būdus, kaip juos išvalyti, nenaudojant cheminių preparatų.

7 netikėti krakmolo panaudojimo būdai buityje

Krakmolas šiandien yra kiek primirštas maisto priedas, kurio pakuotė paprastai laikoma sunkiai prieinamoje virtuvinės spintelės vietoje. Jo prireikia tik tuo atveju, jei yra verdami cepelinai, virtiniai ar kisielius. Tačiau šie baltos spalvos milteliai namų buityje gali pasitarnauti kur kas dažniau. Pristatome 7 netikėtus krakmolo panaudojimo būdus.

Kaip nušveisti pridegusias orkaitės groteles (2)

Kad ir kiek dažnai ar retai naudotume orkaitę, anksčiau ar vėliau ateina laikas, kai grotelės apsineša pridegusių riebalų ir kitų maisto likučių sluoksniu. Jei grotelių nenušveisime, o naudosime toliau, kaskart įkaitus orkaitei jos skleis nemalonų svilėsių kvapą.

Kaip pašalinti plaukų gniutulus iš vonios nuotekų angos (1)

Vonios valymas neretai yra tikras iššūkis. Iššveisti vonią jau savaime nėra pats lengviausias darbas, o viską apsunkina nuotekų angoje susikaupę plaukai, kuriuos ištraukti nėra paprasta, bet ir palikti negalima, nes užsikimš vamzdžiai.

Negirdėti patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti šaldytuvą

Nors ne kiekvienas iš mūsų kasdien naudojasi virtuvėje esančiais buitiniais prietaisais, tačiau šaldytuvo dureles varstome netgi kelis kartus per dieną. Tačiau ar jo priežiūrai skiriame pakankamai dėmesio ir laiko? Dėl netinkamos higienos šaldytuve gali atsirasti ne tik nemalonus kvapas, bet ir įsiveisti pelėsis. Norėdami to išvengti ir ilgiau mėgautis mėgstamais produktais bei tvarka šaldytuve, privalote pakeisti kelis kasdienius savo įpročius.

8 sumanymai, kuo lesinti žiemoti likusius paukščius

Krintant temperatūrai nepamirškime mažųjų giesmininkų – žiemoti likusių paukščių. Nors didžiausias sparnuočių siaubas yra žemę, o kartu ir jų maisto atsargas, užklojanti sniego danga, spaudžiantis šaltukas jiems taip pat pavojingas. Dabar pats laikas kabinti lesyklėles ir globoti paukštelius. Svarbiausia, kad maisto tiekimas nenutrūktų, – tai reiškia, kad, pradėję lesinti paukščius, lesyklos atsargas turite nuolat papildyti.

Smulkios kaip cukraus pudra: kaip išvalyti statybines dulkes

Namuose po remonto, net jei jis nebuvo kapitalinis, o tik išgręžtos kelios kiaurymės sienoje, gali nusėsti smulkių dulkių sluoksnis, kurių paprastai šluota neiššluosi. Paaiškinsime, kokių priemonių reikėtų imtis, kad ant grindų, sienų ir kampuose nesimatytų smulkių dalelių.

13 puikių triukų, kurie padės palaikyti tvarką namuose ir sutaupys laiko

Namų tvarkymas ir valymasis yra tie darbai, kuriems paprastai reikia daug nusiteikimo. Kartais mums prireikia visos dienos ir daugybės jėgų, kad mūsų namai atrodytų taip, kaip trokštame.

Kiaušinių lukštų nauda dirvožemiui: ar verta juos kaupti pavasariui? (1)

Kiaušinių lukštai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti tiesiog kaip paprastos, biologiškai skaidžios atliekos, tačiau prieš išmetant tokias „šiukšles“ į šiukšlių dėžę, vertėtų žinoti, kad net 95 procentus kiaušinio lukšto sudaro mineralai. Juose itin gausu kalcio, taip pat yra tokių medžiagų, kaip: magnis, kalis, geležis bei fosforas. Tad ši maistinė atlieka yra itin vertinga natūrali trąša, galinti pagerinti dirvožemio kokybę.

Darau pats: nuo šiol namuose džiaugsitės gaiviu oru

Gaivus oras sukuria malonią bei komfortišką namų atmosferą. Naujuose, sandariuose namuose dažnai yra susiduriama su sunkaus oro problema, kurią galima išspręsti įsigyjant rekuperatorių. Dalinamės Iknamai tinklaraščio autoriaus mintimis apie tokią sistemą.