Viskas, ką reikia žinoti apie ridikų auginimą, nuėmimą ir panaudojimą

 (1)
Ridikai – vertingos daržovės savo maistine verte ir gydomosiomis savybėmis. Maistui vartojami žali šakniavaisiai. Pagal vegetacijos periodą ridikai skirstomi į ankstyvuosius, vasarinius ir vėlyvuosius. Pastarieji dar vadinami žieminiais ridikais, jų šakniavaisiai gerai laikosi per žiemą ir tinkami šviežiam vartojimui.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žieminiai ridikai (Raphanus sativus L.) yra dvimečiai augalai, pirmaisiais metais išaugina šakniavaisius, antrais – pasodinti pasodukai pražysta ir subrandina sėklas. Žieminių ridikų augintojai sėklojų neaugina, jas įsigyja iš daržovių sėklomis prekiaujančių firmų. Šių ridikų tėvynė yra Egiptas, Kinija bei Japonija. Iš žieminių ridikų dažniausiai auginami juodieji ir japoniški ridikai, yra ilgesnės vegetacijos daržovės, lyginant su ridikėliais ir ankstyvais kitų rūšių ridikais, užauga per 60-110 dienų. Priklausomai nuo augimo trukmės yra vidutinio ankstyvumo ir vėlyvųjų veislių.
Auginant žieminius ridikus, ypač svarbu pasirinkti tinkamas veisles auginti Lietuvoje.

Juodieji ridikai

Juodieji ridikai – patys karčiausi (iš visų ridikų), tačiau ir vieni iš vertingiausių daržovių, reikalingų kasdieniniame mūsų racione. Juoduosiuose ridikuose yra vertingų organinių rūgščių, mineralinių druskų, vitaminų, medžiagų apykaitą skatinančių fermentų, taip pat fitoncidų ir rekordinį kiekį eterinių aliejų, suteikiančių šiai daržovei specifinį aštrų skonį. Ridikai turi ir vitamino C, juose gausu organizmui reikalingų mikroelementų: geležies, kalio, kalcio, sieros, magnio druskų.
Juodieji ridikai – natūralūs antibiotikai ir stipriausi augaliniai stimuliatoriai, juos galima vartoti vietoj kavos.

Veislės. ‘Black Spanish Round‘ – šakniavaisiai dideli, apvalūs, juoda ir šiurkščia odele. Vidus baltas, aštraus skonio. Vegetacija 55-60 dienų. Tinka sandėliuoti. Rekomenduojama sėti nuo liepos pabaigos iki rugpjūčio vidurio.

‘Murzynka‘ – vėlyva veislė. Tinka vartoti šviežius šakniavaisius ir laikyti per žiemą. Šakniavaisiai apvalūs, paviršius juodas, šiurkštokas. Vidus baltas, malonaus skonio. Sėjami liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje, 30x10 cm atstumais. Vidutinis derlius 30-40 t/ha.

‘Zimniaja Kruglaja Čiornaja‘ – vidutinio ankstyvumo, uždera po 80 dienų nuo sudygimo. Šakniavaisiai stambūs, apie 400 g svorio, juodos spalvos. Minkštimas baltas, aštraus skonio. gerai laikosi žiemą. Viename grame 100-130 sėklų.

‘Runder Schwarcer Winter‘ – vidutinio ankstyvumo veislė. Šakniavaisiai juodi, apvalūs, apie 250-400 g svorio. Minkštimas baltas, sulingas, aštroko skonio. Derlius užauga per 68-75 dienas nuo sudygimo. Gerai laikosi per žiemą.

‘Panter‘ – vegetacija 70 dienų. Galima sėti pavasarį, bet geriau sėti vasarą. Apvalūs, 6-9 cm diametro, vidus- baltas.

Japoniniai ridikai (daikonai)

Japoniniai ridikai – viena iš mėgstamiausių japonų daržovių, kurias pamėgo ir mūsų krašto žmonės. Šie ridikai yra kur kas švelnesnio skonio, sultingesni ir mažiau aitrūs nei juodieji. Iš kitų ridikų išsiskiria savo dydžiu, derlingumu (1 kv. m užauga 10 kg šakniavaisių). Japoniniai ridikai pasižymi visomis naudingomis savybėmis kaip ir juodieji, bet nekaupia kartumynų. Dėl to šios rūšies ridikai tinka ir širdies kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms, jais gali mėgautis ir vyresnio amžiaus žmonės.

Hibridai. ‘Tama Winter F1‘ – šakniavaisiai baltos spalvos, cilindro formos, iki 50 cm ilgio, labai skanūs. Užauga iki 800 g svorio. Vegetacija 70 dienų. Tinka ilgam sandėliavimui (iki balandžio mėn.).

‘Unicorn F1‘ – šakniavaisiai 40 cm ilgio, 6 cm diametro, balti, lyginant su kitomis veislėmis, yra labai gero skonio. Lapai trumpi, atsparūs ligoms. Labai atsparus sužydėjimui (nesiformuoja žyduoliai). Vegetacija 60 dienų.

Auginimas

Šią vasarą, pasėjus juoduosius ridikus per anksti, birželio mėnesį ir esant karštiems orams, kai temperatūra laikėsi apie 30-33 (35) laipsnių, išaugo daug žyduolių, todėl daugumai daržininkų nepavyko jų užauginti. Žiemai ankstyvos sėjos (birželio mėnesį), žieminiai ridikai netinkami, nes iki rudens jie iškorėja, minkštimas būna sausas ir labai aštrus. Žieminių ridikų auginimui reikalinga optimali 18-20 laipsnių temperatūra, todėl geriausia juos sėti liepos mėnesį iki rugpjūčio vidurio, tada jų augimui ir šakniavaisių vystymuisi palankiausios sąlygos. Suaugę augalai ištveria iki -5 laipsnių šalnas.

Žieminius ridikus geriausia auginti giliai įdirbtoje, humuso turtingoje priemolio ar vidutinio priesmėlio dirvoje arba sukultūrintame durpyne. Dirva turi būti puri ir ne per sausa. Labai lengvos ir labai sunkios dirvos ridikams auginti tinka mažiau, nes jų šakniavaisiai užauga blogesnės kokybės.

Priešsėliai gali būti visos daržovės, išskyrus kryžmažiedžius – ridikėlius, grieščius, ropes, tręšti mėšlu. Kadangi ne visi augintojai turi galimybę patręšti organinėmis trąšomis, todėl prieš sėją tręšiama kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis (20 g/kv. m). Sėjama 1,20 cm pločio lysvėje 4 eilės, atstumas tarp eilių – 30 cm. Eilėse sėjama lizdiniu būdu, kas 15 cm. Vasarą trūkstant drėgmės, palaistoma. Žieminiai ridikai nereiklūs prižiūrai, reikia nuravėti vieną kartą, nes jie greitai auga, lapai neleidžia išaugti piktžolėms. Darže ridikus galima sėti ir iš rudens.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

10 augalų, kurie puikiai auga molingame dirvožemyje

Molingas dirvožemis pradedantiesiems sodininkams yra nemažas iššūkis, nes ne visi augalai gali augti jame. Visgi yra ir tokių augalų, kuriems netrukdo šios nepalankios sąlygos. Parinkome 10 augalų, kurie puikiai auga molingame dirvožemyje.

Juodųjų serbentų metas: uogakrūmių auginimo ypatybės

Juodieji serbentai – tikras „supermaistas“. Šiose uogose yra gausybė vitaminų, todėl jomis dažnai yra gydoma net avitaminozė. Kadangi liepa yra juodųjų serbentų metas, pristatome keletą praktiškų jų auginimo patarimų.

10 daugiamečių augalų, kurie patiks tingiems sodininkams

Egzistuoja tikrai nemažai daugiamečių augalų, kuriems nereikalinga ypatinga priežiūra. Tereikia išsirinkti augalus tinkančius jūsų sklypui ir pasodinus duoti jiems laiko įsitvirtinti. Parinkome 10 augalų, kurie turėtų patikti tiems, kurie gėlyne nori darbuotis minimaliai.

Būdai, kurie padės apsaugoti uogų derlių nuo paukščių

Paukščiai nuosavame sode paprastai yra gan laukiami svečiai, kurie gali padėti išnaikinti dalį daržo kenkėjų. Tačiau atėjus uogų derėjimo metui, jie ima skanauti ne tik vabzdžiais, bet ir vyšniomis, avietėmis, braškėmis, serbentais ir pan. Tad kokių priemonių imtis, kad uogų liktų ir žmogui?

10 gėlių, kurios žydi ištisą vasarą (1)

Kiekvienas sodininkas trokšta, kad jo gėlynas ryškiomis spalvomis būtų padabintas ištisą vasarą. To galima pasiekti sodinant gėles, kurios žydi viena po kitos, tačiau tam reikia itin gerų planavimo įgūdžių. Daug paprasčiau yra parinkti tokius augalus, kurie žydi ilgai ir sodą savo žiedais puošia iki pat rudens.

Kokie darbai laukia darže bei sode birželio mėnesį?

Pirmasis vasaros mėnuo – intensyvus augalų augimo metas. Birželį nudirbti sodo bei daržo darbai tiesiogiai turi įtakos būsimo derliaus gausai bei kokybei. Tad kokie būtiniausi darbai laukia šį mėnesį?

Skaitytojos patirtis: darni akmenų ir augalų kompozicija sode (2)

Skaitytoja Vera savo sodą Plungės rajone pavertė tikra akmenų ir augalų karalyste, kuri džiugina savo išvaizda ištisus metus. Moteris pasidalino mintimis, kaip jai tai pavyko.

Braškių augintojo patarimai, kaip kuo ilgiau džiaugtis braškių derliumi

Mėgstate braškes, bet vis neatrandate vertingos veislės ar jomis džiaugiatės itin trumpai? Braškių augintojo patarimai padės išspręsti šias problemas.

Mėlynos spalvos raminantis poveikis: kokius melsvus augalus auginti savo sode

Mėlyna spalva dvelkia nuostabia ramybe ir nuteikia svajingai. Ji asocijuojasi su dangumi, jūra, pavasariniais žibuoklių žiedais. Kadangi ši spalva gamtoje yra sutinkama gan retai, tokie augalai nuosavame gėlyne atrodo išties kerinčiai. Kviečiame susipažinti su keletu mėlynai žydinčių augalų.

Rododendrų žydėjimo metas: kaip juos prižiūrėti?

Rododendras – nacionalinė Nepalo gėlė, kuri itin didelio populiarumo sulaukė Anglijoje ir būtent iš jos pradėjo plisti po visą pasaulį. Šis žavingas, egzotiškais lapais bei įvairiaspalviais žiedais pasižymintis krūmokšnis turi net apie 1000 rūšių. Kadangi greitai prasidės šių gėlių žydėjimo metas, šiame tekste aptarsime jų auginimo ypatumus.