Viskas, ką reikia žinoti apie ridikų auginimą, nuėmimą ir panaudojimą

 (1)
Ridikai – vertingos daržovės savo maistine verte ir gydomosiomis savybėmis. Maistui vartojami žali šakniavaisiai. Pagal vegetacijos periodą ridikai skirstomi į ankstyvuosius, vasarinius ir vėlyvuosius. Pastarieji dar vadinami žieminiais ridikais, jų šakniavaisiai gerai laikosi per žiemą ir tinkami šviežiam vartojimui.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žieminiai ridikai (Raphanus sativus L.) yra dvimečiai augalai, pirmaisiais metais išaugina šakniavaisius, antrais – pasodinti pasodukai pražysta ir subrandina sėklas. Žieminių ridikų augintojai sėklojų neaugina, jas įsigyja iš daržovių sėklomis prekiaujančių firmų. Šių ridikų tėvynė yra Egiptas, Kinija bei Japonija. Iš žieminių ridikų dažniausiai auginami juodieji ir japoniški ridikai, yra ilgesnės vegetacijos daržovės, lyginant su ridikėliais ir ankstyvais kitų rūšių ridikais, užauga per 60-110 dienų. Priklausomai nuo augimo trukmės yra vidutinio ankstyvumo ir vėlyvųjų veislių.
Auginant žieminius ridikus, ypač svarbu pasirinkti tinkamas veisles auginti Lietuvoje.

Juodieji ridikai

Juodieji ridikai – patys karčiausi (iš visų ridikų), tačiau ir vieni iš vertingiausių daržovių, reikalingų kasdieniniame mūsų racione. Juoduosiuose ridikuose yra vertingų organinių rūgščių, mineralinių druskų, vitaminų, medžiagų apykaitą skatinančių fermentų, taip pat fitoncidų ir rekordinį kiekį eterinių aliejų, suteikiančių šiai daržovei specifinį aštrų skonį. Ridikai turi ir vitamino C, juose gausu organizmui reikalingų mikroelementų: geležies, kalio, kalcio, sieros, magnio druskų.
Juodieji ridikai – natūralūs antibiotikai ir stipriausi augaliniai stimuliatoriai, juos galima vartoti vietoj kavos.

Veislės. ‘Black Spanish Round‘ – šakniavaisiai dideli, apvalūs, juoda ir šiurkščia odele. Vidus baltas, aštraus skonio. Vegetacija 55-60 dienų. Tinka sandėliuoti. Rekomenduojama sėti nuo liepos pabaigos iki rugpjūčio vidurio.

‘Murzynka‘ – vėlyva veislė. Tinka vartoti šviežius šakniavaisius ir laikyti per žiemą. Šakniavaisiai apvalūs, paviršius juodas, šiurkštokas. Vidus baltas, malonaus skonio. Sėjami liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje, 30x10 cm atstumais. Vidutinis derlius 30-40 t/ha.

‘Zimniaja Kruglaja Čiornaja‘ – vidutinio ankstyvumo, uždera po 80 dienų nuo sudygimo. Šakniavaisiai stambūs, apie 400 g svorio, juodos spalvos. Minkštimas baltas, aštraus skonio. gerai laikosi žiemą. Viename grame 100-130 sėklų.

‘Runder Schwarcer Winter‘ – vidutinio ankstyvumo veislė. Šakniavaisiai juodi, apvalūs, apie 250-400 g svorio. Minkštimas baltas, sulingas, aštroko skonio. Derlius užauga per 68-75 dienas nuo sudygimo. Gerai laikosi per žiemą.

‘Panter‘ – vegetacija 70 dienų. Galima sėti pavasarį, bet geriau sėti vasarą. Apvalūs, 6-9 cm diametro, vidus- baltas.

Japoniniai ridikai (daikonai)

Japoniniai ridikai – viena iš mėgstamiausių japonų daržovių, kurias pamėgo ir mūsų krašto žmonės. Šie ridikai yra kur kas švelnesnio skonio, sultingesni ir mažiau aitrūs nei juodieji. Iš kitų ridikų išsiskiria savo dydžiu, derlingumu (1 kv. m užauga 10 kg šakniavaisių). Japoniniai ridikai pasižymi visomis naudingomis savybėmis kaip ir juodieji, bet nekaupia kartumynų. Dėl to šios rūšies ridikai tinka ir širdies kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms, jais gali mėgautis ir vyresnio amžiaus žmonės.

Hibridai. ‘Tama Winter F1‘ – šakniavaisiai baltos spalvos, cilindro formos, iki 50 cm ilgio, labai skanūs. Užauga iki 800 g svorio. Vegetacija 70 dienų. Tinka ilgam sandėliavimui (iki balandžio mėn.).

‘Unicorn F1‘ – šakniavaisiai 40 cm ilgio, 6 cm diametro, balti, lyginant su kitomis veislėmis, yra labai gero skonio. Lapai trumpi, atsparūs ligoms. Labai atsparus sužydėjimui (nesiformuoja žyduoliai). Vegetacija 60 dienų.

Auginimas

Šią vasarą, pasėjus juoduosius ridikus per anksti, birželio mėnesį ir esant karštiems orams, kai temperatūra laikėsi apie 30-33 (35) laipsnių, išaugo daug žyduolių, todėl daugumai daržininkų nepavyko jų užauginti. Žiemai ankstyvos sėjos (birželio mėnesį), žieminiai ridikai netinkami, nes iki rudens jie iškorėja, minkštimas būna sausas ir labai aštrus. Žieminių ridikų auginimui reikalinga optimali 18-20 laipsnių temperatūra, todėl geriausia juos sėti liepos mėnesį iki rugpjūčio vidurio, tada jų augimui ir šakniavaisių vystymuisi palankiausios sąlygos. Suaugę augalai ištveria iki -5 laipsnių šalnas.

Žieminius ridikus geriausia auginti giliai įdirbtoje, humuso turtingoje priemolio ar vidutinio priesmėlio dirvoje arba sukultūrintame durpyne. Dirva turi būti puri ir ne per sausa. Labai lengvos ir labai sunkios dirvos ridikams auginti tinka mažiau, nes jų šakniavaisiai užauga blogesnės kokybės.

Priešsėliai gali būti visos daržovės, išskyrus kryžmažiedžius – ridikėlius, grieščius, ropes, tręšti mėšlu. Kadangi ne visi augintojai turi galimybę patręšti organinėmis trąšomis, todėl prieš sėją tręšiama kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis (20 g/kv. m). Sėjama 1,20 cm pločio lysvėje 4 eilės, atstumas tarp eilių – 30 cm. Eilėse sėjama lizdiniu būdu, kas 15 cm. Vasarą trūkstant drėgmės, palaistoma. Žieminiai ridikai nereiklūs prižiūrai, reikia nuravėti vieną kartą, nes jie greitai auga, lapai neleidžia išaugti piktžolėms. Darže ridikus galima sėti ir iš rudens.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas

Nedidelio sodo planavimas: ką galima nuveikti žiemą?

Žiemą gamtoje vyrauja sąstingis, kuris naujo sklypo savininkams leidžia atsikvėpti prieš imantis pavasarinių darbų. Tačiau tie, kurie nori naudingai išnaudoti likusias žiemos dienas, gali jau dabar imti popieriaus lapą bei pieštuką į rankas ir pradėti planavimo darbus. Pasiteiravome kraštovaizdžio ekspertų, kaip tinkamai suplanuoti nedidelį sodą.

Gruodžio darbai sode

Gruodis – mėnuo, kai beveik visi darbai sode ir darže baigti. Tačiau, net ir šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą. Ne tik apžiūrėti, ar medelių nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, bet ir pataisyti aprišalų bei suminti sniego ar nukasti takelių.

Keletas esminių patarimų, kaip paruošti vynuogių krūmus žiemai (7)

Dar galite spėti parūpinti vynuogių krūmais. Tereikia žinoti keletą gudrybių.

Lapkričio darbai sode ir darže

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kai visi darbai sode ir darže atrodo baigti. Vis dėlto reikėtų nepamiršti kai kurių patarimų ir ramiai pasiruošti žiemai.

Vynuogininkai Gaigalai atskleidžia vynuogių auginimo Lietuvoje paslaptis

„Vynmedžius Lietuvoje auginti ir kurti vynuogių sodus gali kiekvienas norintis“, - teigia Lietuvos vynuogininkų asociacijos narė Aida Gaigalaitė – Valatkevičienė, kuri dalinasi prisiminimais apie savo šeimos vynuogininkystės kelią.

Metas šviežių vaisių derlių paversti džiovintomis gėrybėmis

Ruduo – pokyčių metas ne tik gamtoje, bet ir kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Neseniai tikra atgaiva buvę švieži vaisiai rudens sezoną įgaus visai kitą atspalvį ir dar ryškesnį skonį. Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjo, KTU prof. Prano Viškelio, dabar pats metas ne tik džiovinti savąjį derlių – obuolius ir kriaušes, bet ir pasirūpinti įvairiais džiovintais vaisiais, kurie iki kitos vasaros bus nepamainomi pagalbininkai tiek virtuvėje ruošiant įvairius patiekalus, tiek norint praturtinti visos šeimos mitybą vitaminais ir mineralais.

Tinkamiausios šilauogių veislės Lietuvoje (3)

„Šią vasarą ypač gausiai užderėjo šilauogės ir mėgėjų sode, ir plantacijose, ir mūsų kolekcijoje, - džiaugiasi Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Pomologijos kolekcijų sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Laima Česonienė“. Pasak mokslininkės, šilauogių selekcininkės Lietuvoje, sodinės šilauogės populiarumas kasmet didėja, išvedamos vis naujos veislės, kurios gerokai lenkia senąsias ir uogų dydžiu, ir skoniu, ir vertingomis savybėmis. Kadangi šilauogės – tai ilgaamžė sodo kultūra, pasodintos augs ir derės mažiausiai 25-30 metų, todėl labai svarbu šilauogių augintojui tinkamai išsirinkti jų veislę. Lietuvoje geriausia auginti ankstyvąsias ir vidutiniškai ankstyvas šilauogių veisles. Deja, vėlyvosios veislės pas mus sunoksta ne kasmet, todėl jų veisles rinktis yra rizikinga.

Rugpjūčio darbai sode ir darže

Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo, kai ne tik aktyviai imame derlių, bet ir pradedame ruoštis ateinantiems metams. Laiku ir tinkamai atlikę svarbiausius darbus, džiaugsimės sodu ir daržu ne tik dabar, bet ir ateityje.

Sodo eksperimentai aplinkoje, kuri graži bet kuriuo metų laiku (13)

Kai suveši gėlynai ir ūgteli medžiai, kai jau smagu grožėtis augalų spalvų bei formų deriniais, atrodytų, tada baigiasi sodo kūrimo darbai ir belieka džiaugtis tuo, kas pasiekta. Galbūt taip yra, kai aplinka pasirūpina kraštovaizdžio specialistas. Tačiau kai sodą puoselėja patys šeimininkai, vis tobulesnio vaizdo paieškos niekada nesibaigia, o eksperimentai tik įkvepia naujiems pokyčiams.

Vėlyva daržovių sėja ir daigų sodinimas

Norint kuo ilgiau mėgautis gausiu daržovių derliumi ir pasiruošti jų atsargų žiemai, patartina auginti vėlyvosios sėjos ar daigais sodintas daržoves.