Pelargonijų paruošimas prieš žiemą

 (3)
Pelargonijos visą vasarą gausiai žydėjo ir nuostabiu žydėjimu puošė aplinką. Jei tuos augalus norite per žiemą išlaikyti ir kad kitais metais vėl džiugintų spalvingų žiedų karoliais, tad rugsėjo pradžioje atvėsus orams, pats metas jas pernešti į patalpą žiemojimui. Kaip jas paruošti ir prižiūrėti žiemą pataria gėlininkas Vladas Karpavičius.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Visų mėgstamos pelargonijos

Pelargonijos nuo seno pas mus Lietuvoje mėgstamos snaputinių (Geraniaceae) šeimos gėlės.

Originalūs rūšiniai augalai, o dar puošnesni, patrauklesni įvairiausi hibridai, besiskiriantys žiedų ir lapų spalva, forma, o taip augimo forma (krūminiai ar svyrantys augalai).

Juostuotoji pelargonija (Pelargonium zonale) – viena populiariausių balkoninių ir kambarinių gėlių. Turi pelargonijoms būdingą kvapą. Žydi nuo gegužės iki spalio – lapkričio mėn. gausiai. Žiemą žydi, taip pat, gausiai ir kambaryje, tada pavasarį reikalingas ramybės periodas.

Didžiažiedė pelargonija (P. grandiflorum) žydi nuo balandžio iki rugsėjo mėn. Kartais ji vadinama angliškąja pelargonija. Beveik neturi pelargonijoms būdingo kvapo. Ramybės periodas ryškesnis nei kitų pelargonijų.

Kabančioji arba skydalapė pelargonija (P. peltatum) – viena iš svyrančių populiariausių balkoninių gėlių. Labai tinka balkonams, terasoms papuošti, sodinti į lovelius ar į didelius pakabinamus vazonus vieną ar kartu su juostuotąja pelargonija arba su kitomis svyrančiomis gėlėmis.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Paruošimas žiemai

Vešlūs pelargonijų kereliai rugsėjo pradžioje, prieš šalnas, apgenimi lauke ir augalai su vazonais ar loveliais (kaip augo vasarą lauke) įnešami į patalpą. Pavyzdžiui, svyrančias pelargonijas patrumpinkite taip, kad jos būtų dar nusvirusios iki 20 cm. Jei augalai sveiki, purkšti fungicidais ar insekticidais nereikia, tačiau jei ant lapų pastebite kenkėjus ar lapai pažeisti grybinių ligų, būtina augalus lauke nupurkšti prieš įnešant į jiems skirtą patalpą. Patartina nuskinti pageltusius lapus ir jei krūmeliai tankiai lapuoti, galima išskinti dalį apatinių lapų, kad augalas būtų geriau apšviestas saulės ir geriau vėdintųsi. Nukirptus ūglius, papildomai apšvietus galima įšaknydinti. Bet kokybiškesni daigai išaugs iš pavasarį padaugintų.

Žiemą pelargonijas apie 3 mėnesius laikomos kuo šviesesnėje, saulėtoje, vėsioje vietoje, kur temperatūra ne aukštesnėje kaip 5 laipsniai. Tamsiausiu laiku lapkritį, gruodį ir sausį – pelargonijos turi būti „užkonservuotos“, neleisti augalams augti.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Laistyti labai saikingai, kad neišdžiūtų šaknynas. Tręšti visai nereikia. Pelargonijų ramybės metu natūraliai pradeda gelsti apatiniai lapai, tad pageltusius galima išskinti. Jei patalpoje per tamsu ir trūksta šviesos, galima pakabinti dienos šviesos lempų. Viena lempa apšviečia apie vieną kvadratinį metrą.

Gyvenant bute, kartais sudėtinga surasti šviesią vėsią patalpą pelargonijoms per žiemą. Tam tikslui tiktų ir šviesi vieta prie lango laiptinėje (nešildoma) ar nešildomame įstiklintame balkone (kai durys praviros į kambarį), bet reikia stebėti, kad augalai nenušaltų.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Jei negalite surasti tinkamos vietos pelargonijoms ir suteikti joms ramybės periodo, tad laikykite paprasčiausiai kambaryje ant palangės. Žinoma, čia jos neturės ramybės periodo, nes kažkiek dar ir paaugs per žiemą, nes čia šilta. Kad augalai labai neištįstų, būtina juos papildomai apšviesti. Šiltesnėje aplinkoje pelargonijas reikės dažniau palaistyti ir kas 2 savaites ir papildomai patręšti 0,1 proc. kompleksinių trąšų tirpalu (0,5 arbatin. šaukštelio trąšos/5 l vandens). Geriausia naudoti trąšas su didesniu kalio ir fosforo kiekiu, o azoto – mažesniu. Augdami augalai kartais dar žiemą ir žydi. Kad pelargonijos nenusilptų, patartina išskinti žiedpumpurius.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Vėsiai išlaikytas pelargonijas per žiemą vasario pradžioje, kai jau daugiau šviesos, galima augalus pernešti su indais į šiltesnę šviesią patalpą, kur temperatūra 10-15 laipsnių. Tuomet pradedama gausiau laistyti. Vasario – kovo mėn. senus pelargonijų stiebus išpjaustykite (jei nenugenėjote rudenį), jaunus ūglius sutrumpinkite (palikite 3-4 lapelius), po to persodinkite, perneškite į šiltesnę (apie 20 laipsnių) patalpą, kur dieną temperatūra būna iki 20 laipsnių ir 16 laipsnių naktį. Laistoma, tręšiama. Nupjautus jaunus ūglius įšaknydinkite. Galima palikti peržiemojusius augalus augti ir tame pačiame konteineryje, tik reikia pakeisti viršutinį substrato sluoksnį nauju ir patręšti ilgalaikėmis trąšomis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

7 populiarūs augalai ir jų paslaptingos savybės, apie kurias žino ne visi

Renkantis kambarinius augalus, nevalia pamiršti jų naudingųjų savybių. Taigi, kokį augalą pasirinkti savo namams?

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą (3)

Pelargonijos visą vasarą gausiai žydėjo ir nuostabiu žydėjimu puošė aplinką. Jei tuos augalus norite per žiemą išlaikyti ir kad kitais metais vėl džiugintų spalvingų žiedų karoliais, tad rugsėjo pradžioje atvėsus orams, pats metas jas pernešti į patalpą žiemojimui. Kaip jas paruošti ir prižiūrėti žiemą pataria gėlininkas Vladas Karpavičius.

5 prieskoniniai augalai, kurie gali būti nuodingi

Augalai gali žmogui suteikti ir naudą, ir žalą. Gėlynuose gan dažnai auginame gėles, kurios yra nuodingos, bet paprastai to nesužinome, kol jos nesukelia kokių nors problemų. Deja, ne tik gėlės gali būti nuodingos, bet ir darže auginami prieskoniniai augalai. Paprastai jie sukelia problemų tada, kai vartojami per dažnai ar dideliais kiekiais, kai žmogus, pats to nežinodamas, yra jiems alergiškas. Tad šį kartą pristatome prieskoninių augalų penketuką, kuriuos augindami ir naudodami su maistu, turėtumėte būti atsargesni.

Gidas, kaip namuose prižiūrėti palmę

Chamedorėjos vienas iš populiauriausių kambarinių augalų pasirinkimų. Šios šešėlį mėgstančios palmės gamtoje auga po aukštesnių miško augalų užuolaida, taigi namų sąlygomis šie augalai kuo puikiausiai jaučiasi šalia į rytinę pusę žvelgiančio lango ar apšviesti dienos šviesos lempų.

Apželdinti šlaitą – misija įmanoma

Sklypas su šlaitu neretai tampa sodybos šeimininko galvos skausmu. Nors tokioje vietoje netrukdomai augs dauguma augalų, šlaito priežiūra sunkesnė nei lygios vietos. Todėl svarbu žinoti kelis patarimus, be kurių neišsiversite.

Rudeninis genėjimas: 5 esminiai patarimai

Rudenį bekrentant lapams vėl atsidengia medžių šakos ir ne vienas sodininkas, apžvelgęs savo sodą jau nori griebtis pjūklo ar sekatoriaus. Tačiau būtina genėti tinkamai, kad vietoj naudos nepadarytumėte daugiau žalos. Išskyrėme 5 taisykles, padėsiančias tai padaryti. Nors dar tik vasaros pabaiga, bet jau pats metas tam ruoštis!

Aplinka Vilniuje – ramus užutėkis šlaito papėdėje (2)

Namo Vilniuje aplinką projektavusiai architektei Jurgitai Ambraškaitei (UAB „J-architects“) status kalvos šlaitas šalia terasos buvo ir nemenkas iššūkis, ir galimybė sukurti išskirtinį kraštovaizdžio dizainą. Mat architektė įsitikinusi, kad funkcine prasme namas ant šlaito yra idealus variantas, nes iš kiekvieno aukšto galima be kliūčių išeiti į lauką: virtuvė įrengta antrajame namo aukšte ir iš jos patenkama tiesiai į terasą, skirtą jaukiai ilsėtis uždaroje erdvėje ir gėrėtis apgalvotai sukomponuotais želdynais bei natūralia gamta.

Augalai, kurie džiugins vasaros pabaigoje, rudenį ar net žiemą

Vasaros pabaigoje gėlynuose dar žydi nemažai augalų. Bet ne vien žiedai gali būti puošnūs, vis dažniau vertinami ir tie augalai, kurie neturi įspūdingų žiedų, o įdomūs savo lapais, sausais žiedynais ar kero forma. Vieni iš tokių – tai dekoratyviniai siauralapiai žolynai, kuriuos paprastai vadiname varpiniais arba tiesiog smilginiais augalais. Visu savo grožiu jie dažniausiai atsiskleidžia vasaros antroje pusėje, rudenį ar net žiemą.

Ką auginti gėlynuose, kad šie išliktų puošnūs vasaros pabaigoje ir rudenį? (3)

Vasara persirito į antrąją pusę, kai kurios daugiametės gėlės jau nužydėjo, bet nemažai dar yra žydinčių. Gerai tai, kad vis dažniau auginamos gėlės, kurios net ir nužydėjusios atrodo dekoratyviai, nes nemažai yra tokių augalų, kurie yra puošnūs ne vien žiedais, bet ir įdomiais lapais ar kero forma. Tad ką verta auginti želdynuose, kad šie išliktų puošnūs vasaros pabaigoje ar rudenį?

Kėdainiečių šeima, kuri atrado laisvės receptą nuo žolės pjovimo (5)

Šeimai, auginančiai tris vaikus, 5 papildomos valandos laisvalaikio - tai laimėjimas, prilygstantis aukso puodui. Tuo neabejoja kėdainietis Mantas Petrulis, kuris prieš mėnesį ruošėsi pirkti loterijos bilietą, tačiau užuot tai padaręs, nutarė sudalyvauti konkurse, kurio pagrindinis prizas - robotas vejapjovė. Šiandien laimėtu prizu labiausiai džiaugiasi trys šeimos vaikai, kurių tėtį robotas išlaisvino nuo varginančios vejos priežiūros nuosavo namo kieme.