Pelargonijų paruošimas prieš žiemą

 (3)
Pelargonijos visą vasarą gausiai žydėjo ir nuostabiu žydėjimu puošė aplinką. Jei tuos augalus norite per žiemą išlaikyti ir kad kitais metais vėl džiugintų spalvingų žiedų karoliais, tad rugsėjo pradžioje atvėsus orams, pats metas jas pernešti į patalpą žiemojimui. Kaip jas paruošti ir prižiūrėti žiemą pataria gėlininkas Vladas Karpavičius.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Visų mėgstamos pelargonijos

Pelargonijos nuo seno pas mus Lietuvoje mėgstamos snaputinių (Geraniaceae) šeimos gėlės.

Originalūs rūšiniai augalai, o dar puošnesni, patrauklesni įvairiausi hibridai, besiskiriantys žiedų ir lapų spalva, forma, o taip augimo forma (krūminiai ar svyrantys augalai).

Juostuotoji pelargonija (Pelargonium zonale) – viena populiariausių balkoninių ir kambarinių gėlių. Turi pelargonijoms būdingą kvapą. Žydi nuo gegužės iki spalio – lapkričio mėn. gausiai. Žiemą žydi, taip pat, gausiai ir kambaryje, tada pavasarį reikalingas ramybės periodas.

Didžiažiedė pelargonija (P. grandiflorum) žydi nuo balandžio iki rugsėjo mėn. Kartais ji vadinama angliškąja pelargonija. Beveik neturi pelargonijoms būdingo kvapo. Ramybės periodas ryškesnis nei kitų pelargonijų.

Kabančioji arba skydalapė pelargonija (P. peltatum) – viena iš svyrančių populiariausių balkoninių gėlių. Labai tinka balkonams, terasoms papuošti, sodinti į lovelius ar į didelius pakabinamus vazonus vieną ar kartu su juostuotąja pelargonija arba su kitomis svyrančiomis gėlėmis.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Paruošimas žiemai

Vešlūs pelargonijų kereliai rugsėjo pradžioje, prieš šalnas, apgenimi lauke ir augalai su vazonais ar loveliais (kaip augo vasarą lauke) įnešami į patalpą. Pavyzdžiui, svyrančias pelargonijas patrumpinkite taip, kad jos būtų dar nusvirusios iki 20 cm. Jei augalai sveiki, purkšti fungicidais ar insekticidais nereikia, tačiau jei ant lapų pastebite kenkėjus ar lapai pažeisti grybinių ligų, būtina augalus lauke nupurkšti prieš įnešant į jiems skirtą patalpą. Patartina nuskinti pageltusius lapus ir jei krūmeliai tankiai lapuoti, galima išskinti dalį apatinių lapų, kad augalas būtų geriau apšviestas saulės ir geriau vėdintųsi. Nukirptus ūglius, papildomai apšvietus galima įšaknydinti. Bet kokybiškesni daigai išaugs iš pavasarį padaugintų.

Žiemą pelargonijas apie 3 mėnesius laikomos kuo šviesesnėje, saulėtoje, vėsioje vietoje, kur temperatūra ne aukštesnėje kaip 5 laipsniai. Tamsiausiu laiku lapkritį, gruodį ir sausį – pelargonijos turi būti „užkonservuotos“, neleisti augalams augti.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Laistyti labai saikingai, kad neišdžiūtų šaknynas. Tręšti visai nereikia. Pelargonijų ramybės metu natūraliai pradeda gelsti apatiniai lapai, tad pageltusius galima išskinti. Jei patalpoje per tamsu ir trūksta šviesos, galima pakabinti dienos šviesos lempų. Viena lempa apšviečia apie vieną kvadratinį metrą.

Gyvenant bute, kartais sudėtinga surasti šviesią vėsią patalpą pelargonijoms per žiemą. Tam tikslui tiktų ir šviesi vieta prie lango laiptinėje (nešildoma) ar nešildomame įstiklintame balkone (kai durys praviros į kambarį), bet reikia stebėti, kad augalai nenušaltų.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Jei negalite surasti tinkamos vietos pelargonijoms ir suteikti joms ramybės periodo, tad laikykite paprasčiausiai kambaryje ant palangės. Žinoma, čia jos neturės ramybės periodo, nes kažkiek dar ir paaugs per žiemą, nes čia šilta. Kad augalai labai neištįstų, būtina juos papildomai apšviesti. Šiltesnėje aplinkoje pelargonijas reikės dažniau palaistyti ir kas 2 savaites ir papildomai patręšti 0,1 proc. kompleksinių trąšų tirpalu (0,5 arbatin. šaukštelio trąšos/5 l vandens). Geriausia naudoti trąšas su didesniu kalio ir fosforo kiekiu, o azoto – mažesniu. Augdami augalai kartais dar žiemą ir žydi. Kad pelargonijos nenusilptų, patartina išskinti žiedpumpurius.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Vėsiai išlaikytas pelargonijas per žiemą vasario pradžioje, kai jau daugiau šviesos, galima augalus pernešti su indais į šiltesnę šviesią patalpą, kur temperatūra 10-15 laipsnių. Tuomet pradedama gausiau laistyti. Vasario – kovo mėn. senus pelargonijų stiebus išpjaustykite (jei nenugenėjote rudenį), jaunus ūglius sutrumpinkite (palikite 3-4 lapelius), po to persodinkite, perneškite į šiltesnę (apie 20 laipsnių) patalpą, kur dieną temperatūra būna iki 20 laipsnių ir 16 laipsnių naktį. Laistoma, tręšiama. Nupjautus jaunus ūglius įšaknydinkite. Galima palikti peržiemojusius augalus augti ir tame pačiame konteineryje, tik reikia pakeisti viršutinį substrato sluoksnį nauju ir patręšti ilgalaikėmis trąšomis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Šv. Valentino dienai artėjant: meilė tarp augalų – ir ji egzistuoja?

Kas yra meilė gamtoje tarp augalų? Leisime sau pajuokauti. Tai kryptingas siekimas daugintis bei pratęsti save palikuonyse. Tik neskamba romantiškai, ar ne? Romantikos nėra, bet už tai kaip praktiška, nes nėra sielos kančių nerandant „tinkamo mylimojo“.

Kuo tręšti orchidėjas, kad jos pražystų jau po mėnesio

Orchidėja – nuostabus tropinis augalas, kuris puošia daugumos mūsų namų palanges. Natūralioje gamtoje ši gėlė dažniausiai gyvena ant medžių, įsikibdama šaknimis į reljefinę žievę ir misdama joje esančiomis medžiagomis. Bet auginama namuose ši tropikų gražuolė neturi kur gauti maistinių medžiagų, nes medienos substratas, kuriame ji auga, ilgainiui jas praranda.

Augalai vampyrai: kurie kambariniai augalai siurbia energiją, o kurie ją spinduliuoja (3)

Mylėti augalą ne mažiau svarbu, nei pasodinti jį į kokybišką žemę ir laiku palaistyti. Augalai su kaupu atiduoda mums tą rūpestį, kuriuo mes kasdien juos apdovanojame. Augalai valo orą ir sugeria neigiamą energiją, kuri susikaupia patalpose per dieną.

Augalas, kuris papuoš ne tik kambarius, bet ir balkonus bei kiemus

Šis puošnus kambarinis augalas, kilęs iš Tolimųjų Rytų (Japonijos, Kinijos bei Korėjos), gali papuošti ne tik kambarius, bet ir balkonus ar įėjimus į namus bei įstaigas, nes yra atsparus žiemai ir lauke jį galima laikyti iki esant 10–15 laipsnių šalčio. Lietuvoje japoninė aukuba auginama kambariuose, bet vidurio ir pietų Europos šalyse – tai įprastas lauko augalas.

Apželdinimo tendencijos 2018-iesiems

Tik užsivėrus senųjų metų durims, įtakingi dizaino leidiniai bei portalai suskumba mums pranešti, kokios spalvos, mados bei tendencijos bus aktualiausios atėjusiais 2018-aisias metais. Tai vyksta ne tik interjero ar aprangos srityje, aplinkos tvarkymą bei dizainą tai taip pat paliečia. Taipogi metų pradžioje verta pasižvalgyti po Čelsio gėlių parodos programą – parodiniai sodai šiai augalų pasaulio olimpiadai yra kuriami dizainerių, laikančių ranką ant laikmečio pulso.

Sparnuočių priežiūra žiemą: svarbiausia lesyklos, bet nepamirškite ir inkilų

Pasirodžius tikrai žiemai ir ją lydinčiam šalčiui bei sniegui, atėjo ir metas pasirūpinti sparnuočiais. Kad žiemą kalbame apie lesyklas, tai lyg savaime suprantama, bet kodėl minime ir inkilus? Bet – apie viską iš eilės.

5 pojūčiai: kurkime savo aplinką kitaip

Net labiausiai išpuoselėta aplinka kartais neturi jaukumo ir šarmo, o kartais mažai prižiūrima sodyba gali būti pati mieliausia pasaulyje. Kas lemia, kad kiemas daro įspūdį? Kaip sukurti tokią aplinką, kad ji būtų jauki, kad norėtųsi ten leisti kuo daugiau laiko, kad ji paliktų įspūdį ir būtų neužmirštama? Dabar pats metas pradėti planuoti svajonių aplinką.

Tikra namų puošmena – fikusas: kaip išsirinkti ir tinkamai prižiūrėti (1)

Fikusai (lot. Ficus) yra vieni iš labiausiai paplitusių augalų, nes jų tiek daug, kad kiekvienas gali rasti fikusą pagal savo skonį ir interjerą. Fikusai gana plačiai paplitę ir gamtoje, ypač Azijos tropiniuose, ir subtropiniuose regionuose, Australijoje, Viduržemio jūros regione. Jų būna ir didelių medžių, ir vijoklinių augalų smulkiais lapeliais. Papasakosime apie kambaryje auginamus fikusus ir jų priežiūrą.

Oro augalai: be šaknų, bet dieviško grožio

Sunku patikėti, kad jie tikrai auga bet kur – galite tiesiog padėti ant knygos, pakabinti ant siūlo ar įdėti į stiklinį laikiklį. Kviečiame žiūrėti VIDEO reportažą, kuriame rasite visus atsakymus, kas tai yra, kaip atrodo, kaip laistyti, dauginti ir tręšti bei sužinosite kitus priežiūros niuansus.

Nereiklus ir lengvai auginamas – pinigų medis

Jeigu būtų renkamas nereiklių kambarinių augalų dešimtukas, tai šis augalas tikrai į jį patektų. Daug kas jį dar vadina „pinigų medžiu“ arba zamifolija. Tad jeigu ieškote namams arba darbo vietai lengvai auginamo kambarinio augalo, dar ir simbolizuojantį sėkmę piniguose – pabandykite auginti zamiokulką.