Pelargonijų paruošimas prieš žiemą

 (3)
Pelargonijos visą vasarą gausiai žydėjo ir nuostabiu žydėjimu puošė aplinką. Jei tuos augalus norite per žiemą išlaikyti ir kad kitais metais vėl džiugintų spalvingų žiedų karoliais, tad rugsėjo pradžioje atvėsus orams, pats metas jas pernešti į patalpą žiemojimui. Kaip jas paruošti ir prižiūrėti žiemą pataria gėlininkas Vladas Karpavičius.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Visų mėgstamos pelargonijos

Pelargonijos nuo seno pas mus Lietuvoje mėgstamos snaputinių (Geraniaceae) šeimos gėlės.

Originalūs rūšiniai augalai, o dar puošnesni, patrauklesni įvairiausi hibridai, besiskiriantys žiedų ir lapų spalva, forma, o taip augimo forma (krūminiai ar svyrantys augalai).

Juostuotoji pelargonija (Pelargonium zonale) – viena populiariausių balkoninių ir kambarinių gėlių. Turi pelargonijoms būdingą kvapą. Žydi nuo gegužės iki spalio – lapkričio mėn. gausiai. Žiemą žydi, taip pat, gausiai ir kambaryje, tada pavasarį reikalingas ramybės periodas.

Didžiažiedė pelargonija (P. grandiflorum) žydi nuo balandžio iki rugsėjo mėn. Kartais ji vadinama angliškąja pelargonija. Beveik neturi pelargonijoms būdingo kvapo. Ramybės periodas ryškesnis nei kitų pelargonijų.

Kabančioji arba skydalapė pelargonija (P. peltatum) – viena iš svyrančių populiariausių balkoninių gėlių. Labai tinka balkonams, terasoms papuošti, sodinti į lovelius ar į didelius pakabinamus vazonus vieną ar kartu su juostuotąja pelargonija arba su kitomis svyrančiomis gėlėmis.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Paruošimas žiemai

Vešlūs pelargonijų kereliai rugsėjo pradžioje, prieš šalnas, apgenimi lauke ir augalai su vazonais ar loveliais (kaip augo vasarą lauke) įnešami į patalpą. Pavyzdžiui, svyrančias pelargonijas patrumpinkite taip, kad jos būtų dar nusvirusios iki 20 cm. Jei augalai sveiki, purkšti fungicidais ar insekticidais nereikia, tačiau jei ant lapų pastebite kenkėjus ar lapai pažeisti grybinių ligų, būtina augalus lauke nupurkšti prieš įnešant į jiems skirtą patalpą. Patartina nuskinti pageltusius lapus ir jei krūmeliai tankiai lapuoti, galima išskinti dalį apatinių lapų, kad augalas būtų geriau apšviestas saulės ir geriau vėdintųsi. Nukirptus ūglius, papildomai apšvietus galima įšaknydinti. Bet kokybiškesni daigai išaugs iš pavasarį padaugintų.

Žiemą pelargonijas apie 3 mėnesius laikomos kuo šviesesnėje, saulėtoje, vėsioje vietoje, kur temperatūra ne aukštesnėje kaip 5 laipsniai. Tamsiausiu laiku lapkritį, gruodį ir sausį – pelargonijos turi būti „užkonservuotos“, neleisti augalams augti.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Laistyti labai saikingai, kad neišdžiūtų šaknynas. Tręšti visai nereikia. Pelargonijų ramybės metu natūraliai pradeda gelsti apatiniai lapai, tad pageltusius galima išskinti. Jei patalpoje per tamsu ir trūksta šviesos, galima pakabinti dienos šviesos lempų. Viena lempa apšviečia apie vieną kvadratinį metrą.

Gyvenant bute, kartais sudėtinga surasti šviesią vėsią patalpą pelargonijoms per žiemą. Tam tikslui tiktų ir šviesi vieta prie lango laiptinėje (nešildoma) ar nešildomame įstiklintame balkone (kai durys praviros į kambarį), bet reikia stebėti, kad augalai nenušaltų.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Jei negalite surasti tinkamos vietos pelargonijoms ir suteikti joms ramybės periodo, tad laikykite paprasčiausiai kambaryje ant palangės. Žinoma, čia jos neturės ramybės periodo, nes kažkiek dar ir paaugs per žiemą, nes čia šilta. Kad augalai labai neištįstų, būtina juos papildomai apšviesti. Šiltesnėje aplinkoje pelargonijas reikės dažniau palaistyti ir kas 2 savaites ir papildomai patręšti 0,1 proc. kompleksinių trąšų tirpalu (0,5 arbatin. šaukštelio trąšos/5 l vandens). Geriausia naudoti trąšas su didesniu kalio ir fosforo kiekiu, o azoto – mažesniu. Augdami augalai kartais dar žiemą ir žydi. Kad pelargonijos nenusilptų, patartina išskinti žiedpumpurius.

Pelargonijų paruošimas prieš žiemą
© Shutterstock

Vėsiai išlaikytas pelargonijas per žiemą vasario pradžioje, kai jau daugiau šviesos, galima augalus pernešti su indais į šiltesnę šviesią patalpą, kur temperatūra 10-15 laipsnių. Tuomet pradedama gausiau laistyti. Vasario – kovo mėn. senus pelargonijų stiebus išpjaustykite (jei nenugenėjote rudenį), jaunus ūglius sutrumpinkite (palikite 3-4 lapelius), po to persodinkite, perneškite į šiltesnę (apie 20 laipsnių) patalpą, kur dieną temperatūra būna iki 20 laipsnių ir 16 laipsnių naktį. Laistoma, tręšiama. Nupjautus jaunus ūglius įšaknydinkite. Galima palikti peržiemojusius augalus augti ir tame pačiame konteineryje, tik reikia pakeisti viršutinį substrato sluoksnį nauju ir patręšti ilgalaikėmis trąšomis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.

Patarimai auginantiems vijoklines lauko gėles

Želdinant aplinką dažnai pamirštama viena augalų grupė, kurią verta auginti kai nėra kitų variantų, – tai vertikalieji augalai. Vertikaliai augantys augalai gali būti tie, kurie patys kopia viršun arba, kurie auga, svirdami žemyn. Šį kartą prisiminkime vijoklines gėles, dar kartais vadinamas lianomis.

Gėlės skynimui: patikrintos įdomios veislės iš augintojos lūpų

Lysvė, kurioje auginamos gėlės skynimui – dar neįprastas dalykas Lietuvoje. Tokia mada toli gražu ne nauja – ši idėja nuo seno populiari Anglijoje bei kitose Europos šalyse. Šiuo metu natūraliai atrodančios puokštės yra „ant bangos“, tad kodėl gi nepaskirti vienos lysvės būtent šiam tikslui.

Kaip sukurti nuostabią poilsio oazę: patarimai auginantiems gėles balkone

Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio? Jie gali susikurti žalią oazę balkone !

Sodo takelio medžiagos: grožio ir funkcionalumo paieškos

Sodo takelis gyvenamoje aplinkoje yra svarbus tiek iš praktinės, tiek iš estetinės pusės. Jo funkcinė paskirtis – palengvinti priėjimą prie gėlynų, alpinariumų, pavėsinių ir t.t. Vizualiai jis gražiai paskirsto erdvę į atskiras zonas ir suteikia jai papildomos faktūros. Tinkamas takelio medžiagų pasirinkimas – vienas iš būdų sukurti harmoningai atrodantį sklypo vaizdą.

Augalai, kurie sklypą puošia ištisus metus

Gražiai apželdintas individualaus namo ar sodybos kiemas yra tikra atgaiva tiek akims, tiek sielai. Tačiau dauguma dekoratyvinių augalų reikalauja nemažai priežiūros, todėl išskirtinai atrodančiu gėlynu gali džiaugtis tikrai ne kiekvienas. Neturintiems daug laiko ir norintiems džiaugtis visais metų laikais žaviai atrodančia aplinka, pateikiame keletą augalų, kurie žaliuoja visais metų laikais, pavyzdžių.

Serenčių nauda, kurią verta prisiminti

Šias gėlytes daugelis tikrai pažįstate, tik daug kas geriau jas žino ne serenčio, o gvazdikėlio ar tagetės vardu. Serenčiai labai dažnai sodinami visuomeniniuose gėlynuose – miestų ir miestelių aikštėse, parkuose, tad po tokio masinio (ir dažniai nevykusio) „tiražavimo“ daugeliui gėlių mylėtojų serentis asocijuojasi kaip atsibodusi ir neįdomi gėlė. Bet tik nedaugelis žino, kad serentis yra labai naudingas augalas tiek sode, tiek virtuvėje, o viešuose gėlynuose dažniausiai sodinamas skurdus ir „išėjęs iš mados“ pasirinkimas, o juk jų yra daug įdomesnių ir puošnesnių.