Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gamta siūlo sprendimą!

Spalvų standartus pasaulinei dizaino industrijai diktuojanti institucija „Pantone Color Institute" visus metus dirba tam, kad metų gale paskelbtų spalvą, nubrėžiančią strategines gaires dizaineriams ir gamintojams, atspindinčią ne tik dizaino, mados bei dekoravimo tendencijas, bet ir tai, ko mums reikia šiandienos pasaulyje. 2018-ųjų spalva paskelbta dramatiškai provokuojanti ir išskirtinai ryški violetinė (ultra violet), apibūdinama kaip sudėtinga ir paslaptinga, įkvepianti ir nepaisanti ribų, emocinga ir susijusi su dvasinėmis praktikomis... Epitetų jai skirta tiek, kad visus sunku išvardyti. Gal taip ir turi būti, nes nėra paprasta tokią intensyvią spalvą lyg niekur nieko įkurdinti savo namuose – net ir nedidelė jos dozė verčia ilgokai mąstyti ir ieškoti tinkamos vietos. Ir turbūt ne per drąsu teigti, kad paprasčiausias būdas, kai violetinė interjere atrodo kaip čia buvusi, – tai erdvę paįvairinti ryškiaspalviais žiedais apsipylusiais kambariniais augalais.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne
© Vida Press

Violetinė aistra

Panašu, kad atėjo metas neįprastu grožiu suspindėti vaizdingai „violetine aistra" vadinamai kambarinei gėlei – purpurinei ginurai (Gynura aurantiaca). Visas jos žavesys – ne žiedai (šie tokie neišvaizdūs, kad patariama juos nugnybti neišsiskleidusius, juolab kad ir aromatas nėra malonus), o skaisčiai violetinės spalvos „kailiukas"; iš tiesų tai ploni ryškiasplaviai plaukeliai, efektingai išryškėjantys žaliame fone. Beje, ši kambarinė gėlė nėra naujas atradimas – ji auginama namuose jau du šimtus metų.

Geriausiai ginura auga labai šviesioje, bet nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje – tik tada išsaugo skaisčią spalvą. Kad vešliau šakotųsi, patariama nugnybti viršūnes. Sendamas augalas netenka spalvingumo, nes plaukelių sumažėja. Dekoratyvumą ginura išsaugo porą metų, paskui ją reikia atnaujinti – gėlė nesunkiai dauginama auginiais.

Laistyti patariama gausiai, negalima leisti, kad žemė perdžiūtų. Orą reikia nuolat drėkinti, bet ant augalo vandens geriau nepurkšti. Vazoną galima laikyti ant padėkliuko su vandeniu. Kambario temperatūra neturėtų viršyti +21 ºC.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne
© Vida Press

Ryškūs margalapiai

Dėl ryškių lapų auginame ir daugiau neįnoringų gėlių – juk smagu, kai spalvingumo interjerui jos suteikia nuolat, o ne tik „prikalbintos" žydėti. Dekoratyviais vienspalviais ar margais violetiniais lapais išsiskiria daugelis karališkųjų begonijų. Jos gerai auga pusiau pavėsinguose šviesiuose kambariuose, tačiau, jei per tamsu, lapai netenka gražios spalvos, dažnai išnyksta jų puošnusis raštas. Gėlės mėgsta drėgną orą, bet purkšti karališkųjų begonijų negalima, nes ant lapų atsiranda dėmių, o tai kenkia dekoratyvumui. Laistyti reikėtų saikingai, minkštu kambario temperatūros vandeniu.

Bene populiariausi ir labai greit augantys svyrantieji kambariniai augalai – tradeskantės ir artimos jų giminaitės zebrinos. Jų lapai gali būti nuspalvinti violetiniais dryžiais. Kaip ir daugeliui margalapių rūšių, spalvoms išryškėti reikia šviesios vietos. Tradeskantėms žemė turėtų būti nuolat drėgna, zebrinas reikėtų lieti saikingiau. Gėlės greit pasensta, tad jų neverta persodinti, geriau kasmet pasidauginti iš jaunų ūglių.

Daugiau ar mažiau spalvingi, violetinėmis dėmėmis ar dryžiais pamarginti būna ir marantų, kalatėjų, margenių, pilėjų lapai, o raudonlapiai kiškiakopūsčiai išsiskiria tolygia ir labai sodria šiek tiek rausvo atspalvio violetine spalva. Net ir sukulentai nenusileidžia lapiniams augalams ir gali būti ne vien nuobodžiai žali.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne
© Vida Press

Sanpaulijos – vėl favoritės

Afrikos žibutėmis kartais vadinamos sanpaulijos – gan kuklios gėlytės, jos žydi įvairiausių atspalvių – taigi ir ryškiai violetiniais – žiedais. Sanpaulijos yra vienos įprasčiausių kambarinių gėlių, bet iš tiesų žmonės, kurdami naujas veisles, itin praplėtė jų dekoratyviąsias galimybes – dabar šių gėlių mėgėjai gali rinktis iš tūkstančių veislių

Sanpaulijas dauginti ir auginti nėra sudėtinga, gal todėl šie augalai – amžina klasika. Tai trumpaamžės gėlės, jos greitai užauga, žiedų nereikia ilgai laukti, bet greitai ir pasensta. Taigi kas 3–4 metus jas patartina atnaujinti. Gėlėms reikia ne mažiau nei +18 ºC šilumos. Išgyvena jos ir prie žemesnės, tačiau tarsi užsikonservuoja. Laistyti gėles galima iš viršaus, tik nevalia aplieti lapų. Padėkliuke užsilikusį vandenį būtina išpilti.

Žiemą sanpaulijos geriau jaučiasi apšviestos dirbtine šviesa ir laikomos toliau nuo šaltos palangės. Beje, šiuo metų laiku jos žydi gerokai šviesesnių atspalvių žiedais. Žiemą tarp žydėjimų Afrikos žibutės daro poros mėnesių pertrauką, vasarą joms kartais užtenka pailsėti vos pora savaičių. Tik svarbu gėles nuo pavasario tręšti, kad gautų pakankamai maisto medžiagų. Žiemą pakanka tręšti žiedpumpurius kraunančius augalus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.

Patarimai auginantiems vijoklines lauko gėles

Želdinant aplinką dažnai pamirštama viena augalų grupė, kurią verta auginti kai nėra kitų variantų, – tai vertikalieji augalai. Vertikaliai augantys augalai gali būti tie, kurie patys kopia viršun arba, kurie auga, svirdami žemyn. Šį kartą prisiminkime vijoklines gėles, dar kartais vadinamas lianomis.

Gėlės skynimui: patikrintos įdomios veislės iš augintojos lūpų

Lysvė, kurioje auginamos gėlės skynimui – dar neįprastas dalykas Lietuvoje. Tokia mada toli gražu ne nauja – ši idėja nuo seno populiari Anglijoje bei kitose Europos šalyse. Šiuo metu natūraliai atrodančios puokštės yra „ant bangos“, tad kodėl gi nepaskirti vienos lysvės būtent šiam tikslui.

Kaip sukurti nuostabią poilsio oazę: patarimai auginantiems gėles balkone

Kai už lango vilioja žaluma ir čiulba paukščiai, vis labiau norisi būti gamtoje, tad daugelis lietuvių, negalinčių gyventi be žemės lietimo, keliauja į sodybas arba į kolektyvinius sodus. O ką daryti tiems, kurie neturintys nuosavo žemės sklypelio? Jie gali susikurti žalią oazę balkone !

Sodo takelio medžiagos: grožio ir funkcionalumo paieškos

Sodo takelis gyvenamoje aplinkoje yra svarbus tiek iš praktinės, tiek iš estetinės pusės. Jo funkcinė paskirtis – palengvinti priėjimą prie gėlynų, alpinariumų, pavėsinių ir t.t. Vizualiai jis gražiai paskirsto erdvę į atskiras zonas ir suteikia jai papildomos faktūros. Tinkamas takelio medžiagų pasirinkimas – vienas iš būdų sukurti harmoningai atrodantį sklypo vaizdą.

Augalai, kurie sklypą puošia ištisus metus

Gražiai apželdintas individualaus namo ar sodybos kiemas yra tikra atgaiva tiek akims, tiek sielai. Tačiau dauguma dekoratyvinių augalų reikalauja nemažai priežiūros, todėl išskirtinai atrodančiu gėlynu gali džiaugtis tikrai ne kiekvienas. Neturintiems daug laiko ir norintiems džiaugtis visais metų laikais žaviai atrodančia aplinka, pateikiame keletą augalų, kurie žaliuoja visais metų laikais, pavyzdžių.

Serenčių nauda, kurią verta prisiminti

Šias gėlytes daugelis tikrai pažįstate, tik daug kas geriau jas žino ne serenčio, o gvazdikėlio ar tagetės vardu. Serenčiai labai dažnai sodinami visuomeniniuose gėlynuose – miestų ir miestelių aikštėse, parkuose, tad po tokio masinio (ir dažniai nevykusio) „tiražavimo“ daugeliui gėlių mylėtojų serentis asocijuojasi kaip atsibodusi ir neįdomi gėlė. Bet tik nedaugelis žino, kad serentis yra labai naudingas augalas tiek sode, tiek virtuvėje, o viešuose gėlynuose dažniausiai sodinamas skurdus ir „išėjęs iš mados“ pasirinkimas, o juk jų yra daug įdomesnių ir puošnesnių.