Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti

Šiukšlių rūšiavimas – vis dažniau praktikuojamas aplinkos tausojimo būdas kiekvieno iš mūsų namuose. Plastikas, stiklas, popierius – atliekos, kurios keliauja į joms skirtus šiukšlių konteinerius. O ką daryti su maisto atliekomis? Daržovių lupenas, vaisių žieveles, kiaušinių lukštus ir net kavos tirščius galima panaudoti labai praktiškai.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kiaušinių lukštai

*Kiaušinių lukštų panaudojimas darže. Kiaušinių lukštai – natūralus kalcio ir kitų naudingų mineralų šaltinis. Kadangi ši medžiaga turi savybę greitai suirti, ją tinka kompostuoti. Be komposto, darže ši medžiaga dar yra naudojama ir kaip kovos priemonė su kenkėjais. Jeigu norite apsaugoti savo daržo augalus nuo šliužų, sraigių ir sliekų, išbarstykite trintus lukštus aplink juos.

*Valiklis iš kiaušinių lukštų. Lukštus galima panaudoti kaip ekologišką abrazyvinį valiklį. Sumaišykite trintus kiaušinių lukštus su nedideliu kiekiu muiluoto vandens. Tokiu valikliu galima valyti tokius sunkiai išvalomus daiktus, kaip: termosus, vazas, puodus bei keptuves.

*Lesalas. Žiemą, kai žemę padengia sniegas, susirūpiname savo kiemo bei sodo gyventojais – paukšteliais. Kabiname lesyklas, ruošiame lašinius, grūdus ir kitus produktus. Paukštelių maisto racioną galite papildyti kiaušinio lukštais. Susmulkinti lukštai paukščiams suteikia kalcio. Tokius lukštus geriausia suberti į atskirą indelį.

*Indelis daigams. Lukštai gali tapti indeliais daigams auginti, kuriuos vėliau galima bus sodinti tiesiai į žemę kartu su daigais.

Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti
© Shutterstock

Vaisių žievelės

*Citrina (jos sultys bei žievelės) pasižymi geromis valomosiomis savybėmis. Ją galima pasitelkti valant net riebalus. Riebaluotą vietą apiberkite druska arba geriamąja soda, kad veiktų kaip abrazyvas, o tada patrinkite su išspaustomis citrinos puselėmis. Citrina yra gan stipri ir aktyvi medžiaga, tad būkite atsargūs naudodami ją ant jautresnių paviršių (pavyzdžiui: marmuro). Citrinos žievelės taip pat labai tinka arbatinuko valymui. Norėdami atsikratyti jame susikaupusių mineralų nuosėdų, pripildykite arbatinuką vandens, įdėkite citrinos žievelių ir užvirinkite. Vandeniui užvirus išjunkite ir palikite valandai, tada išpilkite viską lauk ir gerai išskalaukite.

Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti
© Shutterstock

*Greipfrutų, apelsinų bei avokadų puseles tinka naudoti kaip indelius skirtus pasodinti daigams. Puseles išskobkite ir palikite išdžiūti, o pavasarį į jas pasodinkite daigelius, kai šie paaugs, juos galima su visa pusele bus sodinti į žemę.

*Bananų žievę galima panaudoti kambarinių augalų priežiūrai. Augalų lapus galima valyti vidine bananų žievės dalimi. Tai augalams suteiks sveiką išvaizdą, taip pat padės jiems geriau augti, nes bananų žievėje esančios medžiagos turi panašų poveikį kaip trąšos ir pesticidai.

Kavos tirščiai

*Nemalonaus kvapo panaikinimas kavos tirščiais. Kavos aromatas puikiai panaikina nemalonius kvapus. Pavyzdžiui, tirščiais galima neutralizuoti šaldytuve atsiradusį nemalonų kvapą.

*Indų plovimas. Kavos tirščius galima pasitelkti riebalams nuo indų pašalnti. Tereikia įberti keletą šaukštelių kavos tirščių į plaunamą indą ir ištrinti jo vidų.

*Tirščių panaudojimas darže bei sode. Kavos tirščiai yra gera trąša. Jie itin tinka rūgštingumą mėgstančioms gėlėms (rožėms, rododendrams ir kitoms). Tokių trąšų paruošimas yra visai paprastas: išgėrus kavą, po kavos užplikinimo likusius tirščius reikia išpilti ant laikraščio, popieriaus ar kokio padėklo arba lėkštės, ir juos tolygiai išdžiovinti kambario temperatūroje (tręšimui netinka neplikintos kavos maltos pupelės, nes jos gali stipriai paveikti dirvos rūgštingumą). Beje, pabarstyti kavos tirščiai aplink augalus atbaido įvairius kenkėjus.

Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti
© Shutterstock

Bulvių lupenos

*Kompostavimas. Bulves galima be dvejonės dėti į komposto dėžę ar duobę, jos taps puikia trąša.

*Dūmtraukio valymas. Bulvių lupenos sumestos į krosnį išvalo dūmtraukį.

*Bulvių lupenos serbentų krūmų priežiūrai. Bulvėse esantis krakmolas labai patinka šiems uogakrūmiams, todėl lupenas galima naudoti jų priežiūrai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Verta žinoti: sausrą mėgstančios gėlės

Pasibaigė netradicinis šių metų birželis ir prasidėjo vidurvasaris. O netradicinis jis buvo dėl orų, nes gegužė ir pirmas vasaros mėnuo buvo tikrai karšti ir vasariški. Dauguma mano bičiulių orų atžvilgiu yra pasiskirstę į dvi priešingas stovyklas: vieni džiaugėsi saulėta ir karšta vasaros pradžia, o kiti nekantriai laukė ateinant lietaus. Sausra ir saule dažniausiai mėgaujasi miestiečiai, o kas gi yra lietaus mėgėjai?

Ar piktžolės gali būti naudingos?

Paprastai mes visada stengiamės atsikratyti piktžolių – juk jos trukdo! Bet jei neskubėsime, gausime dvigubą naudą – ne tik išrausime nereikalingus augalus, bet ir panaudosime juos kitiems tikslams.

Skaitytojos patirtis: sodybos virsmas tikru rojaus kampeliu (1)

Skaitytoja Jelena dalinasi savo šeimos sodybos istorija, kaip ji virto tikru pasididžiavimą keliančiu rojaus kampeliu.

Kukmedžių sodinimas: 7 žingsnių sodinimo instrukcija

Pateikiame 7 žingsnių sodinimo instrukciją - nuo sodinuko pasirinkimo, duobės kasimo iki mulčiavimo.

Kokius augalus pasirinkti savo kiemui ir gėlynui, kad jis nekeltų alergijos?

Neseniai rašėme apie augalus, kurie žydėdami gali sukelti alergiją, o šį kartą prisiminkime tuos, kurie, atvirkščiai – yra vieni iš mažiausiai alergiškų ir rekomenduotini jautriems žmonėms, norintiems auginti ir džiaugtis gėlėmis, bet turintiems polinkį sirgti alergine sloga, dar vadinama alerginiu rinitu. Vienus žydinčius augalus apdulkina vėjas, o kitus – vabzdžiai, vieni žydi ryte arba dieną, o kiti prasiskleidžia tik vakare, dar vieni žiedai turi sunkias žiedadulkes, o kiti žydi pilnaviduriais žiedais – šios ir dar kitos augalų žiedų savybės turi įtakos, alergiški jie ar ne. Tad kokius augalus pasirinkti savo kiemui ir gėlynui, kad jie džiugintų, o ne atneštų rūpesčius?

Sužinokite, kokia yra jūsų gimimo mėnesio gėlė

Nemaža dalis iš mūsų žino, koks yra kiekvieno Zodiako ženklo akmuo. Tačiau ne kiekvienas turi galimybę, atėjus artimo žmogaus gimtadieniui, jį apdovanoti kalnų krištolu, smaragdais ar deimantais. Tad ar norite sužinoti, kokia yra jūsų bei jūsų mylimųjų gimimo mėnesio gėlė?

Dendrologė pataria: kokie augalai dažniausiai sukelia alergiją ir kaip to išvengti

Prasidėjęs birželio mėnuo daugeliui žmonių atnešė laukiamus vasaros smagumus – saulėtus orus, galimybę maudytis lauke arba tiesiog būti gamtoje. Bet ne visi gali tuo džiaugtis, nes yra nemažai tokių žmonių, kuriems atbundanti gamta ir įvairūs augalai atneša sveikatos problemas, viena iš jų yra alergija, dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu.

10 vienmečių gėlių, kurias geriausiai tinka auginti saulėtose vietose

Jeigu jūsų sklype yra saulėta vieta, kurioje puikiai atrodytų gėlynas, pirmiausia turite gerai apgalvoti, kokias gėles joje tinka auginti. Pasirinkti augalai turėtų klestėti šiltoje, saulėtoje vietoje ir kartu būti nesudėtingai prižiūrimi. Parinkome keletą vienmečių gėlių, kurios puikiai jaučiasi saulėkaitoje.

Metų spalva gali atsirasti ne tik jūsų namuose, bet ir gėlyne

Patikėsite ar ne, bet sodri violetinė, šįmet paskelbta metų spalva, yra viena populiariausių gėlių žiedų spalvų. Tiesa, gamtoje ji gali būti ir švelnių, ir ryškių atspalvių, bet visada simbolizuoja karališką prabangą ir suteikia interjerui elegantiško žavesio – net kai skaisčiai violetiniais žiedais apsipila metų metus ant palangės auganti tokia įprasta kambarinė gėlė sanpaulija.

Mylimiausios močiučių gėlės pelargonijos – ne tik kambarinės gėlės (1)

Pelargonijos yra ne tik kambarinės gėlės – jas vazonuose galima laikyti ir balkone. Sėdint balkone apsuptiems gausiai žiedais pasipuošusių pelargonijų, apima jausmas, kad esi gėlių pasakoje.