Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti

Šiukšlių rūšiavimas – vis dažniau praktikuojamas aplinkos tausojimo būdas kiekvieno iš mūsų namuose. Plastikas, stiklas, popierius – atliekos, kurios keliauja į joms skirtus šiukšlių konteinerius. O ką daryti su maisto atliekomis? Daržovių lupenas, vaisių žieveles, kiaušinių lukštus ir net kavos tirščius galima panaudoti labai praktiškai.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kiaušinių lukštai

*Kiaušinių lukštų panaudojimas darže. Kiaušinių lukštai – natūralus kalcio ir kitų naudingų mineralų šaltinis. Kadangi ši medžiaga turi savybę greitai suirti, ją tinka kompostuoti. Be komposto, darže ši medžiaga dar yra naudojama ir kaip kovos priemonė su kenkėjais. Jeigu norite apsaugoti savo daržo augalus nuo šliužų, sraigių ir sliekų, išbarstykite trintus lukštus aplink juos.

*Valiklis iš kiaušinių lukštų. Lukštus galima panaudoti kaip ekologišką abrazyvinį valiklį. Sumaišykite trintus kiaušinių lukštus su nedideliu kiekiu muiluoto vandens. Tokiu valikliu galima valyti tokius sunkiai išvalomus daiktus, kaip: termosus, vazas, puodus bei keptuves.

*Lesalas. Žiemą, kai žemę padengia sniegas, susirūpiname savo kiemo bei sodo gyventojais – paukšteliais. Kabiname lesyklas, ruošiame lašinius, grūdus ir kitus produktus. Paukštelių maisto racioną galite papildyti kiaušinio lukštais. Susmulkinti lukštai paukščiams suteikia kalcio. Tokius lukštus geriausia suberti į atskirą indelį.

*Indelis daigams. Lukštai gali tapti indeliais daigams auginti, kuriuos vėliau galima bus sodinti tiesiai į žemę kartu su daigais.

Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti
© Shutterstock

Vaisių žievelės

*Citrina (jos sultys bei žievelės) pasižymi geromis valomosiomis savybėmis. Ją galima pasitelkti valant net riebalus. Riebaluotą vietą apiberkite druska arba geriamąja soda, kad veiktų kaip abrazyvas, o tada patrinkite su išspaustomis citrinos puselėmis. Citrina yra gan stipri ir aktyvi medžiaga, tad būkite atsargūs naudodami ją ant jautresnių paviršių (pavyzdžiui: marmuro). Citrinos žievelės taip pat labai tinka arbatinuko valymui. Norėdami atsikratyti jame susikaupusių mineralų nuosėdų, pripildykite arbatinuką vandens, įdėkite citrinos žievelių ir užvirinkite. Vandeniui užvirus išjunkite ir palikite valandai, tada išpilkite viską lauk ir gerai išskalaukite.

Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti
© Shutterstock

*Greipfrutų, apelsinų bei avokadų puseles tinka naudoti kaip indelius skirtus pasodinti daigams. Puseles išskobkite ir palikite išdžiūti, o pavasarį į jas pasodinkite daigelius, kai šie paaugs, juos galima su visa pusele bus sodinti į žemę.

*Bananų žievę galima panaudoti kambarinių augalų priežiūrai. Augalų lapus galima valyti vidine bananų žievės dalimi. Tai augalams suteiks sveiką išvaizdą, taip pat padės jiems geriau augti, nes bananų žievėje esančios medžiagos turi panašų poveikį kaip trąšos ir pesticidai.

Kavos tirščiai

*Nemalonaus kvapo panaikinimas kavos tirščiais. Kavos aromatas puikiai panaikina nemalonius kvapus. Pavyzdžiui, tirščiais galima neutralizuoti šaldytuve atsiradusį nemalonų kvapą.

*Indų plovimas. Kavos tirščius galima pasitelkti riebalams nuo indų pašalnti. Tereikia įberti keletą šaukštelių kavos tirščių į plaunamą indą ir ištrinti jo vidų.

*Tirščių panaudojimas darže bei sode. Kavos tirščiai yra gera trąša. Jie itin tinka rūgštingumą mėgstančioms gėlėms (rožėms, rododendrams ir kitoms). Tokių trąšų paruošimas yra visai paprastas: išgėrus kavą, po kavos užplikinimo likusius tirščius reikia išpilti ant laikraščio, popieriaus ar kokio padėklo arba lėkštės, ir juos tolygiai išdžiovinti kambario temperatūroje (tręšimui netinka neplikintos kavos maltos pupelės, nes jos gali stipriai paveikti dirvos rūgštingumą). Beje, pabarstyti kavos tirščiai aplink augalus atbaido įvairius kenkėjus.

Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti
© Shutterstock

Bulvių lupenos

*Kompostavimas. Bulves galima be dvejonės dėti į komposto dėžę ar duobę, jos taps puikia trąša.

*Dūmtraukio valymas. Bulvių lupenos sumestos į krosnį išvalo dūmtraukį.

*Bulvių lupenos serbentų krūmų priežiūrai. Bulvėse esantis krakmolas labai patinka šiems uogakrūmiams, todėl lupenas galima naudoti jų priežiūrai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Pavasarinis vejos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Sniegui nutirpus ir pagaliau atėjus pavasariui vis daugiau laiko praleidžiame lauke. Tam, kad nuosavo kiemo vaizdas keltų tik pozityvius jausmus, svarbu apsitvarkyti ir paruošti namo aplinką šiltajam sezonui. Kiemo veja po žiemos gali atrodyti šiek tiek „pavargusi“, todėl atėjo metas pasirūpinti jos gerove.

Užmiršti vėlyvo pavasario žiedai, kurie gali nuspalvinti bet kurį sodą

Pavasariniai žiedai yra tikra atgaiva akims po atrodytų niekada nesibaigiančios žiemos. Jie taip pat yra ženklas, kad atėjo metas pradėti tvarkytis sode ir užsiimti sodinimo darbais. Šiame straipsnyje pristatysime kelis šiek tiek primirštus žiedus, kurie gėlyne padės gražiai pereiti iš pavasario į vasaros sezoną.

Naujausios šio pavasario kraštovaizdžio tendencijos

Vos prasidėjus metams, dizaineriai ir kiti specialistai skuba pranešti, kokios spalvos, mados bei tendencijos dabar yra aktualiausios. Ne išimtis ir jau daugelio atrastos bei pamėgtos aplinkos, sodo dizaino tendencijos. Vilniaus universiteto botanikos sodo vyriausioji specialistė, augalų žinovė bei kolekcionierė Edita Jakubauskaitė padėjo atrinkti ryškiausias jų, kurios, kaip prognozuojama, šiemet įkvėps ir patyrusius sodininkus, ir naujokus, kaip Aistė Jasaitytė.

Kada ir kodėl pavasarį reikia genėti rožes?

Visoms rožėms kiekvieną pavasarį reikalingas krūmo atnaujinimas – tai daroma pavasarį, prasidėjus augalo vegetacijai. Rožių genėjimą galime pradėti, kai pašalas jau pilnai išėjęs, ir pumpurai ima brinkti.

Raudona spalva jūsų gėlyne – kokia galia joje slypi?

Gėlių spalvos gali būti strategiškai naudojamos siekiant formuoti kraštovaizdžio suvokimą. Raudonos spalvos gėlės – šiltos ir dėmesį koncentruojančios puošmenos. Tad norėdami patraukti svečių akį į konkrečią sklypo vietą arba atvirkščiai – norėdami ją atitraukti, puoškite sklypą raudonais žiedais.

Patarimai, kaip išsirinkti šiltnamį

Šiltnamio pasirinkimas - vienas iš svarbiausių pavasario sprendimų.

Akis džiuginančios scylės: kokie jų auginimo ypatumai?

Yra keletas gerai atpažįstamų gėlių, be kurių sunku įsivaizduoti pavasario pradžią. Scylės – svogūniniai augalai, kurių melsvais žiedais nuspalvintus sodus matome itin dažnai.

Kambarinės gėlės pavasarį: pagrindiniai darbai

Jau greitu metu sodininkų ir daržininkų visas dėmesys nukryps į lauko augalus, tad kol dar neprasidėjo lauko darbai, neužmirškite kambarinių gėlių, visą žiemą savo žaluma puošusių namus. Jeigu jomis pasirūpinsite dabar, ankstyvą pavasarį, tai vėliau jos jums atsidėkos gražiais žiedais ir vešliu augimu. Pirmiausiai atidžiai ir su meile apžiūrėkite kiekvieną savo kambarinį augalą ir pamatykite bei pajuskite, kaip jis jaučiasi, kaip praleido žiemą, ar nesusirgo, ar neužpuolė kenkėjai, gal jam trūksta maisto medžiagų, o gal netinkamoje vietoje jis laikomas.

Esminiai aspektai, kaip prižiūrėti orchidėjas

Visos (beveik) orchidėjos mėgsta šviesą, tačiau negalime jų auginti vien tik ant rytinės ar vakarinės palangės: gal netelpa, gal kitur gražiau dera... Parinkti savo augintinėms tinkamai apšviestą vietą – svarbi, bet, laimei, ne pati sudėtingiausia užduotis.

Specialiai iš Lenkijos: įspūdžiai iš sodų ir želdynų parodos „Gardenia 2018“

Tradiciškai, metų pradžioje, kol dar neprasidėję sodo ir kiemo darbai, Lenkijos mieste Poznanėje vyksta viena iš didžiausių Europoje sodininkystės ir kraštotvarkos paroda „Gardenia“. Joje dalyvauja ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos, Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos, Rusijos, Kinijos bei kitų šalių dalyviai, pristato savo produkciją bei įvairias naujoves sodininkystės srityje.