Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti

Šiukšlių rūšiavimas – vis dažniau praktikuojamas aplinkos tausojimo būdas kiekvieno iš mūsų namuose. Plastikas, stiklas, popierius – atliekos, kurios keliauja į joms skirtus šiukšlių konteinerius. O ką daryti su maisto atliekomis? Daržovių lupenas, vaisių žieveles, kiaušinių lukštus ir net kavos tirščius galima panaudoti labai praktiškai.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kiaušinių lukštai

*Kiaušinių lukštų panaudojimas darže. Kiaušinių lukštai – natūralus kalcio ir kitų naudingų mineralų šaltinis. Kadangi ši medžiaga turi savybę greitai suirti, ją tinka kompostuoti. Be komposto, darže ši medžiaga dar yra naudojama ir kaip kovos priemonė su kenkėjais. Jeigu norite apsaugoti savo daržo augalus nuo šliužų, sraigių ir sliekų, išbarstykite trintus lukštus aplink juos.

*Valiklis iš kiaušinių lukštų. Lukštus galima panaudoti kaip ekologišką abrazyvinį valiklį. Sumaišykite trintus kiaušinių lukštus su nedideliu kiekiu muiluoto vandens. Tokiu valikliu galima valyti tokius sunkiai išvalomus daiktus, kaip: termosus, vazas, puodus bei keptuves.

*Lesalas. Žiemą, kai žemę padengia sniegas, susirūpiname savo kiemo bei sodo gyventojais – paukšteliais. Kabiname lesyklas, ruošiame lašinius, grūdus ir kitus produktus. Paukštelių maisto racioną galite papildyti kiaušinio lukštais. Susmulkinti lukštai paukščiams suteikia kalcio. Tokius lukštus geriausia suberti į atskirą indelį.

*Indelis daigams. Lukštai gali tapti indeliais daigams auginti, kuriuos vėliau galima bus sodinti tiesiai į žemę kartu su daigais.

Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti
© Shutterstock

Vaisių žievelės

*Citrina (jos sultys bei žievelės) pasižymi geromis valomosiomis savybėmis. Ją galima pasitelkti valant net riebalus. Riebaluotą vietą apiberkite druska arba geriamąja soda, kad veiktų kaip abrazyvas, o tada patrinkite su išspaustomis citrinos puselėmis. Citrina yra gan stipri ir aktyvi medžiaga, tad būkite atsargūs naudodami ją ant jautresnių paviršių (pavyzdžiui: marmuro). Citrinos žievelės taip pat labai tinka arbatinuko valymui. Norėdami atsikratyti jame susikaupusių mineralų nuosėdų, pripildykite arbatinuką vandens, įdėkite citrinos žievelių ir užvirinkite. Vandeniui užvirus išjunkite ir palikite valandai, tada išpilkite viską lauk ir gerai išskalaukite.

Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti
© Shutterstock

*Greipfrutų, apelsinų bei avokadų puseles tinka naudoti kaip indelius skirtus pasodinti daigams. Puseles išskobkite ir palikite išdžiūti, o pavasarį į jas pasodinkite daigelius, kai šie paaugs, juos galima su visa pusele bus sodinti į žemę.

*Bananų žievę galima panaudoti kambarinių augalų priežiūrai. Augalų lapus galima valyti vidine bananų žievės dalimi. Tai augalams suteiks sveiką išvaizdą, taip pat padės jiems geriau augti, nes bananų žievėje esančios medžiagos turi panašų poveikį kaip trąšos ir pesticidai.

Kavos tirščiai

*Nemalonaus kvapo panaikinimas kavos tirščiais. Kavos aromatas puikiai panaikina nemalonius kvapus. Pavyzdžiui, tirščiais galima neutralizuoti šaldytuve atsiradusį nemalonų kvapą.

*Indų plovimas. Kavos tirščius galima pasitelkti riebalams nuo indų pašalnti. Tereikia įberti keletą šaukštelių kavos tirščių į plaunamą indą ir ištrinti jo vidų.

*Tirščių panaudojimas darže bei sode. Kavos tirščiai yra gera trąša. Jie itin tinka rūgštingumą mėgstančioms gėlėms (rožėms, rododendrams ir kitoms). Tokių trąšų paruošimas yra visai paprastas: išgėrus kavą, po kavos užplikinimo likusius tirščius reikia išpilti ant laikraščio, popieriaus ar kokio padėklo arba lėkštės, ir juos tolygiai išdžiovinti kambario temperatūroje (tręšimui netinka neplikintos kavos maltos pupelės, nes jos gali stipriai paveikti dirvos rūgštingumą). Beje, pabarstyti kavos tirščiai aplink augalus atbaido įvairius kenkėjus.

Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti
© Shutterstock

Bulvių lupenos

*Kompostavimas. Bulves galima be dvejonės dėti į komposto dėžę ar duobę, jos taps puikia trąša.

*Dūmtraukio valymas. Bulvių lupenos sumestos į krosnį išvalo dūmtraukį.

*Bulvių lupenos serbentų krūmų priežiūrai. Bulvėse esantis krakmolas labai patinka šiems uogakrūmiams, todėl lupenas galima naudoti jų priežiūrai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Sparnuočių priežiūra žiemą: svarbiausia lesyklos, bet nepamirškite ir inkilų

Pasirodžius tikrai žiemai ir ją lydinčiam šalčiui bei sniegui, atėjo ir metas pasirūpinti sparnuočiais. Kad žiemą kalbame apie lesyklas, tai lyg savaime suprantama, bet kodėl minime ir inkilus? Bet – apie viską iš eilės.

5 pojūčiai: kurkime savo aplinką kitaip

Net labiausiai išpuoselėta aplinka kartais neturi jaukumo ir šarmo, o kartais mažai prižiūrima sodyba gali būti pati mieliausia pasaulyje. Kas lemia, kad kiemas daro įspūdį? Kaip sukurti tokią aplinką, kad ji būtų jauki, kad norėtųsi ten leisti kuo daugiau laiko, kad ji paliktų įspūdį ir būtų neužmirštama? Dabar pats metas pradėti planuoti svajonių aplinką.

Tikra namų puošmena – fikusas: kaip išsirinkti ir tinkamai prižiūrėti (1)

Fikusai (lot. Ficus) yra vieni iš labiausiai paplitusių augalų, nes jų tiek daug, kad kiekvienas gali rasti fikusą pagal savo skonį ir interjerą. Fikusai gana plačiai paplitę ir gamtoje, ypač Azijos tropiniuose, ir subtropiniuose regionuose, Australijoje, Viduržemio jūros regione. Jų būna ir didelių medžių, ir vijoklinių augalų smulkiais lapeliais. Papasakosime apie kambaryje auginamus fikusus ir jų priežiūrą.

Oro augalai: be šaknų, bet dieviško grožio

Sunku patikėti, kad jie tikrai auga bet kur – galite tiesiog padėti ant knygos, pakabinti ant siūlo ar įdėti į stiklinį laikiklį. Kviečiame žiūrėti VIDEO reportažą, kuriame rasite visus atsakymus, kas tai yra, kaip atrodo, kaip laistyti, dauginti ir tręšti bei sužinosite kitus priežiūros niuansus.

Nereiklus ir lengvai auginamas – pinigų medis

Jeigu būtų renkamas nereiklių kambarinių augalų dešimtukas, tai šis augalas tikrai į jį patektų. Daug kas jį dar vadina „pinigų medžiu“ arba zamifolija. Tad jeigu ieškote namams arba darbo vietai lengvai auginamo kambarinio augalo, dar ir simbolizuojantį sėkmę piniguose – pabandykite auginti zamiokulką.

Maisto atliekos: kaip naudingai jas panaudoti

Šiukšlių rūšiavimas – vis dažniau praktikuojamas aplinkos tausojimo būdas kiekvieno iš mūsų namuose. Plastikas, stiklas, popierius – atliekos, kurios keliauja į joms skirtus šiukšlių konteinerius. O ką daryti su maisto atliekomis? Daržovių lupenas, vaisių žieveles, kiaušinių lukštus ir net kavos tirščius galima panaudoti labai praktiškai.

Orchidėjų priežiūra: išsamus falenopsio gidas

Orchidėjas auginti nesunku. Reikia žinoti visai nedaug, kad ši gėlė taptų Jūsų namų puošmena bei džiugintų savo žiedais ištisus mėnesius.

Kaip išvengti esminių orchidėjų laistymo klaidų

Netinkamas orchidėjų laistymas – dažniausia šių augalų būklės prastėjimo priežastis. Svarbu suvokti, kad orchidėjų laistymas nėra sudėtinga užduotis, todėl jums neteks įminti jokių mįslių ar sekti Mėnulio kalendoriaus. Vis tik tenka pripažinti, kad orchidėjų laistymas – šiek tiek atsakingesnė užduotis nei kitų kambarinių augalų priežiūra. Taigi laikas sužinoti esminius šio augalo priežiūros principus.

Kaip auginti kalėdinį kaktusą, kad jis džiugintų ne vienerius metus

Yra tokių augalų, kuriuos drąsiai galima vadinti švenčių simboliais, jie neatsiejami nuo tam tikrų metų laikų, pavyzdžiui, Joninių atributas yra papartis, Velykų – gluosnių „kačiukai“, o Kalėdų – žaliaskarė eglė. Prieš keletą dešimtmečių su Nepriklausomybės atgavimu į Lietuvą atėjo naujos augalų mados, tad kaip ir Vakaruose pas mus kalėdiniu simboliu taip pat tapo puošnioji karpažolė (puansetija) bei kalėdinis kaktusas. Apie puansetiją rašėme jau ne kartą, tad šįsyk jūsų dėmesiui – kalėdinis kaktusas, kurio tikrojo mokslinio pavadinimo greičiausiai net nesate girdėję.

PRIEŠ ir PO: kaip lauko terasą paversti jaukia ir kalėdiška

Kalėdinės dekoracijos kieme, turint nuosavą namą – būtinas reikalas! Pasižiūrėkite, kokius papuošimus mes panaudojom, kai kuriuos pirkom, o kai kuriuos pritaikėme iš to, ką radom namuose. Juk norėjosi paprastą, nesutvarkytą, nepabaigtą terasą paversti jaukia ir kalėdiška!