Maži, bet pavojingi kenkėjai – amarai, kaip juos atbaidyti?

Amarai – daugumai sodininkų ir daržininkų puikiai pažįstami kenkėjai, kurie pasižymi nemažu apetitu. Šie kenkėjai greitai vystosi ir dauginasi, todėl laiku nesiėmus apsauginių priemonių, jie gali pridaryti nemažai žalos. Tad kokioms priemonėmis galima saugoti augalus nuo šių parazitų?
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kas tai per kenkėjai?

Amariniai (lot. Aphidoidea) yra itin smulkūs vabzdžiai, kurie gyvena kolonijomis ant lapų ir nesumedėjusių ūglių. Jų išvaizda gali būti labai skirtinga. Pasaulyje egzistuoja net apie 4000 amarinių rūšių, priklausančių 10 šeimų. Mūsų krašte aptinkama viena amarų šeima – sifoniniai amarai (lot. Aphididae). Nors amarai gali būti skirtingo dydžio bei formos, vienas bendras šių vabzdžių bruožas – specialūs, duriantys ir čiulpiantys čiulptuvai, kuriais jie perduria augalų ūglių, pumpurų, lapų paviršių ir iščiulpia sultis.

Kadangi amarai pasižymi gana ryškia mitybine specializacija, jų rūšį galima iš dalies nustatyti pagal augalą maitintoją. Pavyzdžiui, ant obelų aptinkami žaliasis obelinis ir pilkasis obelinis amarai, ant slyvų – slyvinis miltamaris, ant vyšnių – vyšninis amaras, ant serbentų – serbentinis ir t.t. Kita vertus, reikia žinoti, kad amarų rūšys gali būti vienanamės arba dvinamės. Su vienanamėmis rūšimis viskas yra aišku, tačiau dvinamiai amarai vystymąsi pradeda ant vienos rūšies augalo maitintojo, vėliau pereina ant kito, o vystymosi pabaigoje vėl grįžta ant pirminio.

Kokia bebūtų amarų rūšis, jų daroma žala augalams yra akivaizdi. Šių vabzdžių užpulti ūgliai bei lapai deformuojasi, kartais pakeičia spalvą, pažeisti pumpurai glemba ir neišsiskleidžia.

Prevenciniai veiksmai

Sode užsiveisus amarams, juos visiškai ir visam laikui išnaikinti yra be galo sudėtinga. Todėl geriau užbėgti problemai už akių ir imtis visų įmanomų priemonių, kad šie kenkėjai aplenktų jūsų sklypą.

Pirmiausia augalais reikia tinkamai rūpintis: tręšti subalansuotomis trąšomis (tik nereikia padauginti azoto), laistyti, mulčiuoti. Augalus tręšti rekomenduojama organinėmis, augalinių ekstraktų pagrindu pagamintomis trąšomis, nes jos ne tik pamaitina augalą natūraliomis maistinėmis medžiagomis, bet ir suteikia jam gyvybingumą ir atsparumą nepalankiems veiksniams.

Rudenį ir ankstyvą pavasarį reikia valyti vaismedžių kamienus ir šakas nuo senos žievės, balinti kamienus. Kadangi amarus į sodą dažnai atneša skruzdės, ant medžių yra rekomenduojama padėti skruzdžių gaudykles.

Amarus mėgsta boružės, tad galima bandyti atsinešti arba natūraliai pritrauki šiuos vabzdžius į savo kiemą. Joms patrauklus yra medetkų kvapas, tad specialiai šiam tikslui jas galima sodinti savo sode.

Be to, amarai nemėgsta kai kurių augalų, tad galima sukurti jiems nemalonią kaimynystę. Pavyzdžiui, jiems labai nepatinka svogūnai ir česnakai, tad galima savo daržą suplanuoti ir sodinti taip, kad šie augalai būtų arti probleminių, amarų puolamų augalų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

10 augalų, kurie padės atbaidyti kenkėjus sode ir darže

Planuojant savo daržą bei sodą, verta pasidomėti, kokius augalus geriausia auginti šalia vienas kito. Tinkamai parinkti „kaimynai“ gali padėti apsaugoti jautresnius ir labiau įvairių kenkėjų puolamus augalus. Augalai su aitriu kvapu, labiausiai tinka atlikti šį vaidmenį.

Smidrai: kas tai per augalai?

Smidrai (kitaip šparagai) – gurmanų dievinamos daugiametės daržovės, kurios mūsų močiučių soduose buvo auginamos kaip dekoratyviniai krūmai. Turint kantrybės, šį augalą galima užsiauginti savo nuosavame darže ir džiaugtis tiek jo derliumi, tiek dekoratyvumu.

Augalų kaimynystė: kurias daržoves auginti vieną šalia kitos?

Planuojant daržą, reikia atsiminti, kad svarbu yra ne tik kiek ir kokių daržovių auginsite, bet ir ką prie ko auginsite. Yra pastebėta, kad kaimynystėje augančios kultūros gali viena kitai padėti augti, apsaugoti nuo ligų bei atbaidyti kenkėjus, arba, atvirkščiai, gali apsunkinti viena kitos augimą. Tai vyksta dėl specifinių junginių – fitoncidų, kurie veikia šalia augantį augalą.

Maži, bet pavojingi kenkėjai – amarai, kaip juos atbaidyti?

Amarai – daugumai sodininkų ir daržininkų puikiai pažįstami kenkėjai, kurie pasižymi nemažu apetitu. Šie kenkėjai greitai vystosi ir dauginasi, todėl laiku nesiėmus apsauginių priemonių, jie gali pridaryti nemažai žalos. Tad kokioms priemonėmis galima saugoti augalus nuo šių parazitų?

5 taisyklės, kurios palengvins pradedančiojo daržininko darbą

Gegužės mėnuo sodo ir daržo kalendoriuje yra sėjimo bei sodinimo metas. Kadangi darbų laukia iš tiesų nemažai, pradedančiajam daržininkui šis laikotarpis gali pasirodyti ganėtinai baugus. Tačiau turint noro ir pakankamai žinių, nedidelį daržą gali įsirengti kiekvienas. Tad kokios yra svarbiausios daržo taisyklės?

Svarbiausi gegužės mėnesio darbai darže ir sode

Gegužės mėnuo sodininko bei daržininko kalendoriuje paprastai užima itin svarbią vietą, nes tokiu metu darbai lauke įgauna pagreitį. Tad kokie darbai laukia šį mėnesį sode ir darže?

Mulčiavimas: pradedančiųjų atmintinė

Mulčiavimas – procesas, kurio metu dirvožemio paviršius yra padengiamas pasirinktomis organinėmis medžiagomis. Tai yra vienas paprasčiausių kovos su piktžolėmis būdų. Mulčias ne tik padeda kovoti su piktžolėmis, bet kartu jis gerina dirvos struktūrą, palaiko drėgmės lygį joje bei apsaugo ją nuo temperatūros svyravimų.

Eksperto atsakymai, kaip rūpintis neseniai persodintais pomidorais (1)

Kai pomidorų daigai sulaukia 8 savaičių, juos jau galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą. Persodinimu reikia užsiimti tada, kai praėjo šalnų pavojus ir dirvožemio temperatūra yra nežemesnė negu 10 laipsnių. Kaip rūpintis neseniai persodintais daigais, paklausėme LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovo dr. Audriaus Radzevičiaus.

Suskaičiavo, kiek daržovių daigų sodinti

Įsibėgėjęs pavasaris – pats darbymetis sodininkams ir daržininkams. Net ir tiems, kurie daržoves, vaisius ar uogas augina tik savo šeimos poreikiams tenkinti.

Ekspertė atsako į dažnai kylančius pomidorų auginimo klausimus

Pomidorų kolekcininkė Ina Lenkaitienė iš Kazlų Rūdos, kuri paprastai kasmet augina net apie pusšimtį skirtingų pomidorų veislių bei hibridų, pateikia atsakymus į kelis dažnai kylančius jų sodinimo ir auginimo klausimus.