Reklama

10 principų, kurių laikydamiesi apsaugosite savo augalus, piniginę ir aplinką

Daržininkai ir sodininkai svajoja apie gražią aplinką ir gausų derlių. Tam būtinas integruotas įvairių tręšimo, apsaugos nuo žaladarių priemonių naudojimas. Suformavę šių priemonių krepšelį ir naudodami jį tinkamu laiku, užtikrinsite integruotą arba, kitaip tariant, visapusę augalų priežiūrą.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Integruotą augalų priežiūrą parinkite pagal augalo rūšį, auginimo tarpsnį, auginimo vietą ir būdą, metų laiką. Pagrindiniai akcentai turėtų tekti tinkamam trąšų ir augalų apsaugos priemonių naudojimui. Tačiau nepamirškite, kad negalima palikti ir kitų integruotos priežiūros krepšelio komponentų, nes tik visų jų visų kompleksinis naudojimas užtikrins geriausią rezultatą.

Apie augalų apsaugą

Dėl patogumo ir efektyvumo augalų apsaugai plačiausiai naudojamas cheminis metodas, kitaip tariant, naudojami pesticidai. Tinkamas jų naudojimas, ypač augalų vegetacijos pradžioje, sukuria prielaidas, kad jų naudoti visos augalų vegetacijos metu vėliau beveik nereikės arba tik nedaug ir nedažnai. Taip pat reikia atminti, kad dauguma pesticidų turi profilaktinį poveikį.

Kovai su kenkėjais yra pasitelkiami insekticidai (naikinti vabzdžius), moliuskocidai (naikinti moliuskus ir žemės vabzdžius), insekticidiniai biocidai (naikinti žemės vabzdžius), botaniniai augalų ekstraktai ir eterinių aliejų mišiniai, prieskoniai (naikinti ir baidyti vabzdžius), raticidai (naikinti graužikus).

Kovai su ligų sukėlėjais yra pasitelkiami beicai, fungicidai, biocidiniai dezinfekantai, dezinfekcinės, buitinės ir statybinės chemijos medžiagos, mikroelementinės trąšos – vario, geležies, boro druskos.

Kovai su nepageidaujama augalija yra naudojami herbicidai (prieš piktžoles), algicidai (prieš dumblius), buitinės ir statybinės chemijos medžiagos, mikroelementinės trąšos (prieš dumblius, kerpes, samanas ir grybus). Bendrame komplekse su trąšomis ir tręšiamaisiais produktais pesticidai užtikrina ilgalaikę ir tvarią apsaugą nuo žaladarių.

Jei norite gausaus derliaus štai 10 principų, kurių turite laikytis:

1. Laikykitės sėjomainos taisyklių. Tinkamas augalų kaitos parinkimas padės kontroliuoti ir atstatyti dirvos derlingumą bei slopinti kenksmingų organizmų populiacijų plitimą.

2. Nepamirškite: paruošta sodinamoji medžiaga + tinkamai įrengta guoliavietė + savalaikis ir tinkamas tręšimas + profilaktinė augalų apsauga = sėkmė.

3. Laikykitės tinkamiausių sėjos ar sodinimo terminų. Ta pati taisyklė galioja ir kalbant apie tręšimą. Meliorantais, kompostuotu mėšlu, fosforo ir kalio trąšomis tręšk iš rudens, azoto ir kompleksines trąšas naudokite pavasarį. Visada reikia naudoti pagrindinį ir papildomą tręšimą. Be to, stengtis tręšti lokaliai, trąšas įterpiant į dirvą. Tręšti reikia organinėmis ir mineralinėmis trąšomis bei meliorantais (išskyrus rugščiamėgius augalus).

4. Rinkitės atsparesnes augalų veisles, tinkančias auginti konkrečioje klimatinėje zonoje. Naudokite aukštos kokybės sėklas ir sodinamąją medžiagą.

5. Pagal galimybes augalus tręškite, kalkinkite ir drėkinkite dirvožemį tiek, kiek reikia. Apdorodami augalus augalų apsaugos priemonėmis darykite tai kompleksiškai (vienu kartu naudokite insekticidus, fungicidus, fertigacines (vandenyje tirpstančios) trąšas ar tręšiamuosius produktus). Herbicidai dėl priešingo veikimo poveikio tokiuose mišiniuose nenaudojami – kam švaistyti tai, kas bus sunaikinta. Geriausia augalų apsaugos praktika – augalų apsaugos priemonių profilaktinis naudojimas, kol augalai dar sveiki. Būtinas ir privalomas augalų apdorojimas juos sodinant ir anksti pavasarį (sunaikinam iki 70% kenksmingų organizmų). Atsižvelkite į dirvožemyje esančių mitybinių medžiagų kiekį. Privalu kompostuoti ir augalines atliekas, tinkamai jas apdorojus ir paruošus naudoti tolimesniam dirvožemio gerinimui.

6. Naudokite higienos priemones: specialiomis priemonėmis reguliariai plaukite ir valykite žemės dirbimo, sėjos ir derliaus nuėmimo, purškimo įrangą ir įrankius.

7. Esant galimybei, augalų apsaugai naudokite nechemines technologijas ir priemones bei biologinius augalų apsaugos produktus.

8. Augalininkystėje naudoti tas priemones, kurios turi kuo mažesnį šalutinį poveikį žmonių ir gyvūnų sveikatai bei aplinkai.

Nepamirškite, kad integruotos augalų priežiūros produktų naudojimas neturi būti perteklinis. Užsibrėžtą rezultatą galite pasiekti ir mažindami normas ir apdorojimo plotus ar retindami naudojimo dažnumą, keisdami krepšelio struktūrą. Pagal galimybes viską reikia mulčiuoti organinių mulčiu ir apsėti sideratais, ar tai būtų pomedžiai, ar vegetuojantys augalai, ar dirva po derliaus nuėmimo. Kiek įmanoma reikia stengtis nenualinti dirvožemio, saugoti jį nuo erozijos, gausinti humuso sluoksnį.

Užsakymo nr.: PT_74651614

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Agronomas pataria: ką vertėtų atsiminti persodinant daigus į dirvą

Šis pavasaris mus stebino kaip reta permainingais orais. Daugelis daržininkų nesilaikė įprasto sodinimo ritmo ir darbus dėl netikėtų snygio ar šalčio protrūkių atidėliojo. Tačiau didžiausio Baltijos šalyse šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyriausiasis agronomas ragina nieko nelaukus persodinti iki šiol ant palangių laikytus daigelius į šiltnamius bei drąsiai sėti kitas daržoves!

10 principų, kurių laikydamiesi apsaugosite savo augalus, piniginę ir aplinką

Daržininkai ir sodininkai svajoja apie gražią aplinką ir gausų derlių. Tam būtinas integruotas įvairių tręšimo, apsaugos nuo žaladarių priemonių naudojimas. Suformavę šių priemonių krepšelį ir naudodami jį tinkamu laiku, užtikrinsite integruotą arba, kitaip tariant, visapusę augalų priežiūrą.

Šį augalą sode apgyvendinti kur kas paprasčiau nei manėte

Svajojantiems apie gražų gėlių sodą dideliu galvos skausmu tampa gėlių priežiūrą. Nenorintiems ilgų valandų praleisti priežiūrai, siūlome išeitį – auginkite viendienes! Dėl nereiklumo ir ištvermingumo viendienės net vadinamos „inteligentiškų tinginių gėlėmis“.

Pats metas pasiraitoti rankoves: gegužės mėnesio darbai sode ir darže

Gegužė – tikras pavasario mėnuo, kai sodai žydi ir žaliuoja, o visi sodininkai skuba atlikti darbus, padedančius sulaukti gausaus derliaus: naikina piktžoles, purena dirvą, laisto daržus.

3 idėjos, kad jūsų sodas šiemet būtų kitoks

Atėjus šiltesniems orams, dairomės idėjų ir svarstome, kaip papuošti savo sodą, terasą ar vidinį kiemą. Kartais pakanka vos keleto atnaujinimų ir sodo erdvė atrodo visiškai kitaip nei praėjusiais metais. Patarimais, kaip atnaujinti sodą, dalinasi „Fiskars“ apželdinimo ir sodo priežiūros specialistė Kati Jukarainen.

Kuo nustebino paroda „Ką pasėsi...2017“

Pavasaris – tai toks laikas sode, kai norisi atnaujinti ne tik garderobą, bet ir sodą ar gėlyną, tad paprastai ieškome naujesnių ir įdomesnių augalų, įrankių ar sodo aksesuarų. Visa tai randame ne tik sodo ar daržo parduotuvėse, bet ir pavasarinėse sodinukų mugėse. Viena didžiausių tokių parodų-mugių Lietuvoje, pavadinimu „Ką pasėsi...“, tradiciškai vyksta Kauno pašonėje ankstyvą pavasarį. Tad šiemet, apsilankę šioje didžiulėje parodoje, skubame pasidalinti įspūdžiais ir nuotraukomis su savo skaitytojais.

Sodinimo vietos paruošimas ir priežiūra – taisyklės, kurias turi išmokti visi daržininkai (7)

Tinkamai paruošta dirva – labai svarbi augalo augimui ir derėjimui. Sodinimo vieta turi būti vienodu gyliu tolygiai išpurenta, išlyginta, pagerinta ir praturtinta.

Balandžio darbai sode ir darže (1)

Balandis – ne tik didžiųjų darbų sode ir darže mėnuo, bet ir laikas, kai vis dažniau būname gryname ore.

Kaip sudaiginti baklažanų sėklas

Sudaiginti baklažanus nėra labai sudėtinga.

Agronomas pataria: pirmieji pavasario darbai – nuo ko pradėti? (7)

Patyrę daržovių augintojai jau žino, kad kovo mėnesio pabaiga yra pats tinkamiausias laikas planuoti derlių ir imtis paruošiamųjų darbų. Kaip viską apgalvoti taip, kad derliaus nebūtų per daug, bet ir nepritrūktų, šviežios daržovės džiugintų ilgiau ir nuo ko apskritai reikėtų pradėti pirmuosius darbus šiltnamyje, pataria didžiausio Baltijos šalyse šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyriausiasis agronomas Nerijus Rakickas.

Vieni naudingausių augalų bujos jūsų darže, jei žinosite pagrindines taisykles (11)

Ankštiniai augalai yra viena seniausių rūšių, kuriuos žmonija vartoja maistui. Žirniai, pupelės, pupos, sojos, lęšiai gausūs baltymų, juose apstu B grupės vitaminų, magnio, kalcio, fosforo, kalio ir geležies. Ankštiniai augalai ypač naudingi vaikams, tiems, kurie dėl tam tikrų aplinkybių iš savo raciono išbraukė gyvūninė kilmės baltymų šaltinius. Šių augalų pakankamai paprasta užsiauginti ir savo darže. Tereikia žinoti kelias esmines taisykles.

Kaip sulaukti gausaus pomidorų derliaus? (18)

Kaip sulaukti puikaus pomidorų derliaus? Kokios turi būti optimalios aplinkos sąlygos pomidorų augimui? Kokie faktoriai kenkia normaliam pomidorų augimui? Apie tai pasakoja LAMMC SDI Daržininkystės technologijų sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Julė Jankauskienė ir UAB „Kietaviškių gausa“ vyriausias agronomas Nerijus Rakickas.

Pavasarinis augalų purškimas gali tapti iššūkiu – štai ką turite žinoti (42)

Dažnas sodininkas nori sulaukti gausaus ir sveiko vaismedžių ir vaiskrūmių derliaus, tačiau dėl kenkėjų ar ligų žalos to padaryti nepavyksta. Vienas iš būdų užauginti gausesnį derlių – purškimas augalų apsaugos priemonėmis. Augalus purkšti reiktų mažiausiai penkis kartus per metus.

Daržas ant palangės: saulėgrąžų daigai (22)

Ankstyvą pavasarį paprastai žmogaus organizmui trūksta vitaminų, o ir šiaip norisi gaivios žalumos virtuvėje, tad kodėl gi nepasisodinus daržo ant palangės? Apie pipirnę, kurią itin lengva auginti, jau esame rašę, bet šį kartą prisiminkime saulėgrąžas, kurios į mūsų virtuvę atkeliavo ne taip jau seniai. Taip taip, tas pačias saulėgrąžas, kurios vasarą stambiais ir geltonais žiedais puošia mūsų gėlynus bei daržus. Kad saulėgrąžų sėklos yra sveikas maistas, tą daugelis žinome, bet ar žinote, kad ir jų daigai irgi yra sveiki ir skanūs? Tad verta pabandyti, tai tikrai nesudėtinga.

Ką daryti, jei pasėta per anksti ir kitos klaidos (7)

Pagrindinės daigų augimo sutrikimo priežastys: šaltas laistomas vanduo, netinkamas durpių ar žemės rūgštumas, per žema substrato temperatūra ir per didelė jo drėgmė. Jei daigams augant bus pakankamai šviesos, tinkama temperatūra ir drėgmė, daigai užaugs gražūs ir sveiki. Daugiau apie tai pasakoja LAMMC SDI Daržo augalų selekcijos sektoriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja dr. Danguolė Juškevičienė.