Reklama

10 principų, kurių laikydamiesi apsaugosite savo augalus, piniginę ir aplinką

Daržininkai ir sodininkai svajoja apie gražią aplinką ir gausų derlių. Tam būtinas integruotas įvairių tręšimo, apsaugos nuo žaladarių priemonių naudojimas. Suformavę šių priemonių krepšelį ir naudodami jį tinkamu laiku, užtikrinsite integruotą arba, kitaip tariant, visapusę augalų priežiūrą.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Integruotą augalų priežiūrą parinkite pagal augalo rūšį, auginimo tarpsnį, auginimo vietą ir būdą, metų laiką. Pagrindiniai akcentai turėtų tekti tinkamam trąšų ir augalų apsaugos priemonių naudojimui. Tačiau nepamirškite, kad negalima palikti ir kitų integruotos priežiūros krepšelio komponentų, nes tik visų jų visų kompleksinis naudojimas užtikrins geriausią rezultatą.

Apie augalų apsaugą

Dėl patogumo ir efektyvumo augalų apsaugai plačiausiai naudojamas cheminis metodas, kitaip tariant, naudojami pesticidai. Tinkamas jų naudojimas, ypač augalų vegetacijos pradžioje, sukuria prielaidas, kad jų naudoti visos augalų vegetacijos metu vėliau beveik nereikės arba tik nedaug ir nedažnai. Taip pat reikia atminti, kad dauguma pesticidų turi profilaktinį poveikį.

Kovai su kenkėjais yra pasitelkiami insekticidai (naikinti vabzdžius), moliuskocidai (naikinti moliuskus ir žemės vabzdžius), insekticidiniai biocidai (naikinti žemės vabzdžius), botaniniai augalų ekstraktai ir eterinių aliejų mišiniai, prieskoniai (naikinti ir baidyti vabzdžius), raticidai (naikinti graužikus).

Kovai su ligų sukėlėjais yra pasitelkiami beicai, fungicidai, biocidiniai dezinfekantai, dezinfekcinės, buitinės ir statybinės chemijos medžiagos, mikroelementinės trąšos – vario, geležies, boro druskos.

Kovai su nepageidaujama augalija yra naudojami herbicidai (prieš piktžoles), algicidai (prieš dumblius), buitinės ir statybinės chemijos medžiagos, mikroelementinės trąšos (prieš dumblius, kerpes, samanas ir grybus). Bendrame komplekse su trąšomis ir tręšiamaisiais produktais pesticidai užtikrina ilgalaikę ir tvarią apsaugą nuo žaladarių.

Jei norite gausaus derliaus štai 10 principų, kurių turite laikytis:

1. Laikykitės sėjomainos taisyklių. Tinkamas augalų kaitos parinkimas padės kontroliuoti ir atstatyti dirvos derlingumą bei slopinti kenksmingų organizmų populiacijų plitimą.

2. Nepamirškite: paruošta sodinamoji medžiaga + tinkamai įrengta guoliavietė + savalaikis ir tinkamas tręšimas + profilaktinė augalų apsauga = sėkmė.

3. Laikykitės tinkamiausių sėjos ar sodinimo terminų. Ta pati taisyklė galioja ir kalbant apie tręšimą. Meliorantais, kompostuotu mėšlu, fosforo ir kalio trąšomis tręšk iš rudens, azoto ir kompleksines trąšas naudokite pavasarį. Visada reikia naudoti pagrindinį ir papildomą tręšimą. Be to, stengtis tręšti lokaliai, trąšas įterpiant į dirvą. Tręšti reikia organinėmis ir mineralinėmis trąšomis bei meliorantais (išskyrus rugščiamėgius augalus).

4. Rinkitės atsparesnes augalų veisles, tinkančias auginti konkrečioje klimatinėje zonoje. Naudokite aukštos kokybės sėklas ir sodinamąją medžiagą.

5. Pagal galimybes augalus tręškite, kalkinkite ir drėkinkite dirvožemį tiek, kiek reikia. Apdorodami augalus augalų apsaugos priemonėmis darykite tai kompleksiškai (vienu kartu naudokite insekticidus, fungicidus, fertigacines (vandenyje tirpstančios) trąšas ar tręšiamuosius produktus). Herbicidai dėl priešingo veikimo poveikio tokiuose mišiniuose nenaudojami – kam švaistyti tai, kas bus sunaikinta. Geriausia augalų apsaugos praktika – augalų apsaugos priemonių profilaktinis naudojimas, kol augalai dar sveiki. Būtinas ir privalomas augalų apdorojimas juos sodinant ir anksti pavasarį (sunaikinam iki 70% kenksmingų organizmų). Atsižvelkite į dirvožemyje esančių mitybinių medžiagų kiekį. Privalu kompostuoti ir augalines atliekas, tinkamai jas apdorojus ir paruošus naudoti tolimesniam dirvožemio gerinimui.

6. Naudokite higienos priemones: specialiomis priemonėmis reguliariai plaukite ir valykite žemės dirbimo, sėjos ir derliaus nuėmimo, purškimo įrangą ir įrankius.

7. Esant galimybei, augalų apsaugai naudokite nechemines technologijas ir priemones bei biologinius augalų apsaugos produktus.

8. Augalininkystėje naudoti tas priemones, kurios turi kuo mažesnį šalutinį poveikį žmonių ir gyvūnų sveikatai bei aplinkai.

Nepamirškite, kad integruotos augalų priežiūros produktų naudojimas neturi būti perteklinis. Užsibrėžtą rezultatą galite pasiekti ir mažindami normas ir apdorojimo plotus ar retindami naudojimo dažnumą, keisdami krepšelio struktūrą. Pagal galimybes viską reikia mulčiuoti organinių mulčiu ir apsėti sideratais, ar tai būtų pomedžiai, ar vegetuojantys augalai, ar dirva po derliaus nuėmimo. Kiek įmanoma reikia stengtis nenualinti dirvožemio, saugoti jį nuo erozijos, gausinti humuso sluoksnį.

Užsakymo nr.: PT_74651614

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Eksperto atsakymai, kaip rūpintis neseniai persodintais pomidorais (1)

Kai pomidorų daigai sulaukia 8 savaičių, juos jau galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą. Persodinimu reikia užsiimti tada, kai praėjo šalnų pavojus ir dirvožemio temperatūra yra nežemesnė negu 10 laipsnių. Kaip rūpintis neseniai persodintais daigais, paklausėme LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovo dr. Audriaus Radzevičiaus.

Ekspertė atsako į dažnai kylančius pomidorų auginimo klausimus

Pomidorų kolekcininkė Ina Lenkaitienė iš Kazlų Rūdos, kuri paprastai kasmet augina net apie pusšimtį skirtingų pomidorų veislių bei hibridų, pateikia atsakymus į kelis dažnai kylančius jų sodinimo ir auginimo klausimus.

Lysvių įrengimas šiltnamyje: 5 svarbiausi žingsniai

Dėl riboto ploto šiltnamyje yra labai svarbus racionalus lysvių formavimas. Tinkamas lysvių įrengimas – sėkmingo derliaus žingsnis. Taigi pristatome 5 svarbiausius lysvių įrengimo šiltnamyje aspektus.

Ekspertų patarimai, ką vertėtų žinoti apie pomidorų krūmo formavimą

Pomidoro krūmas skabomas dėl paprastos priežasties – vietoje to, kad augintų papildomas dalis, augalas koncentruoja energiją į vaisių auginimą. Tuo pačiu pagerėja oro cirkuliacija, patenka daugiau šviesos. Skabymo strategija pasirenkama remiantis dviem faktoriais – pomidoro krūmo tipu ir jo parišimo/parėmimo būdu.

Priežastys, kodėl sėjomainą verta taikyti kiekviename darže

Jeigu kiekvienais metais norite sulaukti gausaus derliaus ir kartu nenualinti dirvožemio, sėjomaina yra būtina. Sėjomaina, paprastais žodžiais tariant, yra augalų grupavimas, kurio esmė — keisti jų auginimo vietą.

4 vertingi patarimai prieš kimbant į darbus daržuose

Nors pavasaris spyriojasi ir daržuose tokiu oru dar nelabai ką nudirbsime, vis tik šiltnamiuose jau galima kibti į darbus, ką praėjus pavasario šventėms, daugelis daržovių augintojų ir darys. Tad, kaip paruošti dirvą sėjai, kada sodinti derlių ir kaip apskaičiuoti jo kiekį, pataria didžiausio „Kietaviškių gausos“ – vyriausiasis agronomas Nerijus Rakickas.

Agronomė dalijasi, kaip išsirinkti ir auginti prieskoninių daržovių daigus

Mėgstame gaminti įvairius patiekalus, o, kad jie būtų aromatingesni ir skanesni, pagardiname prieskoniais augalais. Tad susipažinkime su naujomis, o taip pat ir laiko patikrintomis, tinkamomis auginti Lietuvoje, prieskoninių daržovių veislėmis. Šiltnamyje sėjame rozmarinus, citrinžoles, salierus, porus, ropinius svogūnus, o laiškinius česnakus – tiesiai į dirvą.

Dažnai pasitaikančios klaidos, kurios yra daromos auginant pomidorus

Nuosavame šiltnamyje užaugintų pomidorų neįmanoma pakeisti parduotuvėje pirktais. Pomidorų auginimas yra darbas, kuris reikalauja nemažai žinių, tad šį kartą siūlome pasimokyti iš dažnai šiame procese pasitaikančių klaidų.

Kada ir kaip pomidorus persodinti į nuolatinę augimo vietą?

Orams palaipsniui gerėjant, laukiame tinkamo laiko, kada galima bus persodinti ant palangės augančius daigus nešildomuose šiltnamiuose bei lauke. Artėja metas persodinti pomidorus, tad šįkart aptarsime kada ir kaip tai padaryti.

Kokoso plaušo daiginimo tabletės: kuo jos naudingos?

Daiginimo tabletės – praktiškas sprendimas, kuris palengvina sėklų daiginimo namuose procesą. Tokia tabletė yra naudinga tuo, kad ji atlieka tiek vazonėlio, tiek žemių funkciją. Rinkoje sodo ir daržo entuziastai paprastai gali rinktis iš dviejų šių tablečių rūšių: durpinių bei kokoso plaušo daiginimo tablečių. Šiame tekste plačiau aptarsime būtent kokoso plaušo ypatybes.