Reklama

10 principų, kurių laikydamiesi apsaugosite savo augalus, piniginę ir aplinką

Daržininkai ir sodininkai svajoja apie gražią aplinką ir gausų derlių. Tam būtinas integruotas įvairių tręšimo, apsaugos nuo žaladarių priemonių naudojimas. Suformavę šių priemonių krepšelį ir naudodami jį tinkamu laiku, užtikrinsite integruotą arba, kitaip tariant, visapusę augalų priežiūrą.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Integruotą augalų priežiūrą parinkite pagal augalo rūšį, auginimo tarpsnį, auginimo vietą ir būdą, metų laiką. Pagrindiniai akcentai turėtų tekti tinkamam trąšų ir augalų apsaugos priemonių naudojimui. Tačiau nepamirškite, kad negalima palikti ir kitų integruotos priežiūros krepšelio komponentų, nes tik visų jų visų kompleksinis naudojimas užtikrins geriausią rezultatą.

Apie augalų apsaugą

Dėl patogumo ir efektyvumo augalų apsaugai plačiausiai naudojamas cheminis metodas, kitaip tariant, naudojami pesticidai. Tinkamas jų naudojimas, ypač augalų vegetacijos pradžioje, sukuria prielaidas, kad jų naudoti visos augalų vegetacijos metu vėliau beveik nereikės arba tik nedaug ir nedažnai. Taip pat reikia atminti, kad dauguma pesticidų turi profilaktinį poveikį.

Kovai su kenkėjais yra pasitelkiami insekticidai (naikinti vabzdžius), moliuskocidai (naikinti moliuskus ir žemės vabzdžius), insekticidiniai biocidai (naikinti žemės vabzdžius), botaniniai augalų ekstraktai ir eterinių aliejų mišiniai, prieskoniai (naikinti ir baidyti vabzdžius), raticidai (naikinti graužikus).

Kovai su ligų sukėlėjais yra pasitelkiami beicai, fungicidai, biocidiniai dezinfekantai, dezinfekcinės, buitinės ir statybinės chemijos medžiagos, mikroelementinės trąšos – vario, geležies, boro druskos.

Kovai su nepageidaujama augalija yra naudojami herbicidai (prieš piktžoles), algicidai (prieš dumblius), buitinės ir statybinės chemijos medžiagos, mikroelementinės trąšos (prieš dumblius, kerpes, samanas ir grybus). Bendrame komplekse su trąšomis ir tręšiamaisiais produktais pesticidai užtikrina ilgalaikę ir tvarią apsaugą nuo žaladarių.

Jei norite gausaus derliaus štai 10 principų, kurių turite laikytis:

1. Laikykitės sėjomainos taisyklių. Tinkamas augalų kaitos parinkimas padės kontroliuoti ir atstatyti dirvos derlingumą bei slopinti kenksmingų organizmų populiacijų plitimą.

2. Nepamirškite: paruošta sodinamoji medžiaga + tinkamai įrengta guoliavietė + savalaikis ir tinkamas tręšimas + profilaktinė augalų apsauga = sėkmė.

3. Laikykitės tinkamiausių sėjos ar sodinimo terminų. Ta pati taisyklė galioja ir kalbant apie tręšimą. Meliorantais, kompostuotu mėšlu, fosforo ir kalio trąšomis tręšk iš rudens, azoto ir kompleksines trąšas naudokite pavasarį. Visada reikia naudoti pagrindinį ir papildomą tręšimą. Be to, stengtis tręšti lokaliai, trąšas įterpiant į dirvą. Tręšti reikia organinėmis ir mineralinėmis trąšomis bei meliorantais (išskyrus rugščiamėgius augalus).

4. Rinkitės atsparesnes augalų veisles, tinkančias auginti konkrečioje klimatinėje zonoje. Naudokite aukštos kokybės sėklas ir sodinamąją medžiagą.

5. Pagal galimybes augalus tręškite, kalkinkite ir drėkinkite dirvožemį tiek, kiek reikia. Apdorodami augalus augalų apsaugos priemonėmis darykite tai kompleksiškai (vienu kartu naudokite insekticidus, fungicidus, fertigacines (vandenyje tirpstančios) trąšas ar tręšiamuosius produktus). Herbicidai dėl priešingo veikimo poveikio tokiuose mišiniuose nenaudojami – kam švaistyti tai, kas bus sunaikinta. Geriausia augalų apsaugos praktika – augalų apsaugos priemonių profilaktinis naudojimas, kol augalai dar sveiki. Būtinas ir privalomas augalų apdorojimas juos sodinant ir anksti pavasarį (sunaikinam iki 70% kenksmingų organizmų). Atsižvelkite į dirvožemyje esančių mitybinių medžiagų kiekį. Privalu kompostuoti ir augalines atliekas, tinkamai jas apdorojus ir paruošus naudoti tolimesniam dirvožemio gerinimui.

6. Naudokite higienos priemones: specialiomis priemonėmis reguliariai plaukite ir valykite žemės dirbimo, sėjos ir derliaus nuėmimo, purškimo įrangą ir įrankius.

7. Esant galimybei, augalų apsaugai naudokite nechemines technologijas ir priemones bei biologinius augalų apsaugos produktus.

8. Augalininkystėje naudoti tas priemones, kurios turi kuo mažesnį šalutinį poveikį žmonių ir gyvūnų sveikatai bei aplinkai.

Nepamirškite, kad integruotos augalų priežiūros produktų naudojimas neturi būti perteklinis. Užsibrėžtą rezultatą galite pasiekti ir mažindami normas ir apdorojimo plotus ar retindami naudojimo dažnumą, keisdami krepšelio struktūrą. Pagal galimybes viską reikia mulčiuoti organinių mulčiu ir apsėti sideratais, ar tai būtų pomedžiai, ar vegetuojantys augalai, ar dirva po derliaus nuėmimo. Kiek įmanoma reikia stengtis nenualinti dirvožemio, saugoti jį nuo erozijos, gausinti humuso sluoksnį.

Užsakymo nr.: PT_74651614

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Ką būtina nuveikti darže liepos mėnesį

Liepos mėnesį laukia ne vienas svarbus darbas. Metas pasiraitoti rankoves!

Birželio darbai darže

Birželio pradžioje sėkime burokėlius, morkas ir kitas daržoves, kurias laikysime per žiemą.

Lapinių salotų konkurentės gražgarstės – kaip užauginti kvapniuosius lapelius (10)

Gražgarstės, kaip ir dauguma kitų lapinių salotų, sėjamos ankstyvą pavasarį, nes gali iškęsti šaltį, bet jei nespėjote jų pasėti iki šiol, nenusiminkite – sėti galima ir dabar. Gražgarstės auginamos ištisus metus. Kokių sėklų reikia ieškoti, kokią vietą darže skirti gražgarstėms ir kaip apskritai jas reikia auginti?

Augalai, kurie kvepia česnakais ir turi ne vieną naudingą savybę (3)

Smagus šiuo metu laikas atėjo – prasidėjo pirmieji vitaminingieji žalumynai, netrukus lauke sunoks ir pirmosios uogos – valgomieji sausmedžiai, braškės ar žemuogės. Bet ne visi turime daržą ar giminaičius kaime, o geriausiu atveju tik balkoną ar palangę, tad dažnai žoleles ar uogas tenka pirkti. Smagu bent tai, kad nemažai iš šių gėrybių galime rasti laukuose ar miškuose ir jos nieko nekainuoja, tik tereikia šiek tiek pasidomėti, kurias galima valgyti. Štai apie dilgėlių, garšvų ar kiaulpienių lapelių naudą esame daugelis girdėję, o juk kiek dar gamtoje gėrio auga – tiesiog imk ir valgyk. Gaila, kad kartais labiau reklamuojami ne mūsiški augalai, tokie kaip „super maistas“, goji uogos, chia sėklos ar kt. Neturiu nieko prieš šiuos augalus, jie irgi turi daug puikių savybių, tik dažnai pamirštame, kad šalia auganti kukli žolelė turi ne ką mažiau naudos nei „užjūrio gražuolė“. Tad šį kartą prisiminkime arba susipažinkime su dviem augalais, kurie savaime auga mūsų miškuose ir kvepia česnakais.

Birželio darbai sode ir darže: svarbiausi patarimai, kad derlius ir aplinka džiugintų

Birželis – pirmasis vasaros mėnuo, skelbiantis apie pavasario darbų pabaigą. Šiuo metu augalai intensyviai auga, o darbai darže ir sode lemia derliaus gausą ir kokybę.

Agronomas pataria: ką vertėtų atsiminti persodinant daigus į dirvą

Šis pavasaris mus stebino kaip reta permainingais orais. Daugelis daržininkų nesilaikė įprasto sodinimo ritmo ir darbus dėl netikėtų snygio ar šalčio protrūkių atidėliojo. Tačiau didžiausio Baltijos šalyse šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyriausiasis agronomas ragina nieko nelaukus persodinti iki šiol ant palangių laikytus daigelius į šiltnamius bei drąsiai sėti kitas daržoves!

10 principų, kurių laikydamiesi apsaugosite savo augalus, piniginę ir aplinką

Daržininkai ir sodininkai svajoja apie gražią aplinką ir gausų derlių. Tam būtinas integruotas įvairių tręšimo, apsaugos nuo žaladarių priemonių naudojimas. Suformavę šių priemonių krepšelį ir naudodami jį tinkamu laiku, užtikrinsite integruotą arba, kitaip tariant, visapusę augalų priežiūrą.

Šį augalą sode apgyvendinti kur kas paprasčiau nei manėte

Svajojantiems apie gražų gėlių sodą dideliu galvos skausmu tampa gėlių priežiūrą. Nenorintiems ilgų valandų praleisti priežiūrai, siūlome išeitį – auginkite viendienes! Dėl nereiklumo ir ištvermingumo viendienės net vadinamos „inteligentiškų tinginių gėlėmis“.

Pats metas pasiraitoti rankoves: gegužės mėnesio darbai sode ir darže

Gegužė – tikras pavasario mėnuo, kai sodai žydi ir žaliuoja, o visi sodininkai skuba atlikti darbus, padedančius sulaukti gausaus derliaus: naikina piktžoles, purena dirvą, laisto daržus.

3 idėjos, kad jūsų sodas šiemet būtų kitoks

Atėjus šiltesniems orams, dairomės idėjų ir svarstome, kaip papuošti savo sodą, terasą ar vidinį kiemą. Kartais pakanka vos keleto atnaujinimų ir sodo erdvė atrodo visiškai kitaip nei praėjusiais metais. Patarimais, kaip atnaujinti sodą, dalinasi „Fiskars“ apželdinimo ir sodo priežiūros specialistė Kati Jukarainen.

Kuo nustebino paroda „Ką pasėsi...2017“

Pavasaris – tai toks laikas sode, kai norisi atnaujinti ne tik garderobą, bet ir sodą ar gėlyną, tad paprastai ieškome naujesnių ir įdomesnių augalų, įrankių ar sodo aksesuarų. Visa tai randame ne tik sodo ar daržo parduotuvėse, bet ir pavasarinėse sodinukų mugėse. Viena didžiausių tokių parodų-mugių Lietuvoje, pavadinimu „Ką pasėsi...“, tradiciškai vyksta Kauno pašonėje ankstyvą pavasarį. Tad šiemet, apsilankę šioje didžiulėje parodoje, skubame pasidalinti įspūdžiais ir nuotraukomis su savo skaitytojais.

Sodinimo vietos paruošimas ir priežiūra – taisyklės, kurias turi išmokti visi daržininkai (7)

Tinkamai paruošta dirva – labai svarbi augalo augimui ir derėjimui. Sodinimo vieta turi būti vienodu gyliu tolygiai išpurenta, išlyginta, pagerinta ir praturtinta.

Balandžio darbai sode ir darže (1)

Balandis – ne tik didžiųjų darbų sode ir darže mėnuo, bet ir laikas, kai vis dažniau būname gryname ore.

Kaip sudaiginti baklažanų sėklas

Sudaiginti baklažanus nėra labai sudėtinga.

Agronomas pataria: pirmieji pavasario darbai – nuo ko pradėti? (7)

Patyrę daržovių augintojai jau žino, kad kovo mėnesio pabaiga yra pats tinkamiausias laikas planuoti derlių ir imtis paruošiamųjų darbų. Kaip viską apgalvoti taip, kad derliaus nebūtų per daug, bet ir nepritrūktų, šviežios daržovės džiugintų ilgiau ir nuo ko apskritai reikėtų pradėti pirmuosius darbus šiltnamyje, pataria didžiausio Baltijos šalyse šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyriausiasis agronomas Nerijus Rakickas.