Skalūnai – ir stogams, ir fasadams

 (3)
Skalūnai dėka prieš pora metų vykusių įvykių dažniausiai žinomi kaip uolienos, keliančios sumaištį ir skaldančios visuomenę. Tačiau statytojams ir projektuotojams ši medžiaga žinoma kaip labai atspari ir solidi danga, skirta stogui ir fasadui. Tikime, kad ši tema labiau domina ir jus. Tad kas tas skalūnas ir kaip jis panaudojamas?
© Shutterstock nuotr.

Kas yra skalūnas? Skalūnas terminų žodyne apibrėžiamas kaip plonai skylanti uoliena. Jų yra daugybė rūšių ir skirstymų, tačiau statybose dažniausiai naudojamas akmens skalūnas. Skalūnai yra kasami kasyklose, vėliau apdirbami į numatytas formas, tuomet pasiekia vartotojus. Dėka savo formavimosi ypatumų, jie pasižymi dideliu atsparumu atmosferos sąlygoms.

Privalumai:

Išvaizda. Jūsų namas bus „tas namas, dengtas skalūnu“. Šiais dienai tai vienas įspūdingesnių pasirinkimų, išskiriantis jį iš kitų. Šia medžiaga galima dengti ne tik stogą, tačiau ir fasadą, įrengus medinį karkasą (reikalingas tam, kad sudarytų ventiliacinį tarpą) ir plyteles tvirtinant prie jo. Tad galima netgi susikurti vientisos modernios išvaizdos namą, savotiškai "įvilktą" į skalūną. Neoficialiai teigiama, kad į namus su čerpine stogo danga palankiau žiūri galimi būsto pirkėjai – galime įtarti, kad skalūnas jiems sukeltų labai panašius jausmus.

Techniniai parametrai. Statyboje naudojamas skalūnas įvardijamas kaip labai atsparus atmosferiniams reiškiniams, kadangi formuojasi po žeme. Jis taip pasižymi nedideliu įmirkimu, ir stebėtina, nedideliu degumu. Atsparus temperatūros pokyčiams. Ilgaamžiškumas yra viena pagrindinių deklaruojamų tokios medžiagos savybė – jiems dažnai suteikiama iki kelių dešimtmečių garantija, tačiau nemažai gamintojų skalūno pristatymuose vartotojams mini ir skaičių 100 – panašiai tiek metų galima tikėtis skalūno tarnavimo. Žinoma, viskas priklauso nuo dengimo ir kokybės. Stogo ir fasado priežiūra standartinė.

Skalūnai – ir stogams, ir fasadams
© Shutterstock nuotr.

Natūralumas – skalūno stogams skirta danga būna be priemaišų, o atsižvelgus į tai, kad, kaip formuojasi šis akmuo, skalūną galime statyti į vieną ekologiškumo pakopą su natūraliais mediniais, šiaudiniais ar nendrių stogais, tiesa pirmieji pasižymi kur kas didesniu atsparumu.

Trūkumai:

Kaina. Kainos skiriasi priklausomai nuo gamintojo, tačiau kalbant apie stogo dangas, skalūninė taiko į aukštesnių kainų kategoriją, ypač jei perkate kokybišką skalūną. Kokybiškas skalūno stogas turėtų išlaikyti savo spalvą ir savybes, nesioksiduoti eksploatavimo metu. Brangiau kainuoja ir tokios dangos įrengimas.

Mechaniški pažeidimai. Nepaisant to, kad skalūnas yra labai patvari medžiaga, ant plonesnių plytelių užlipus ar stipriau jas pažeidus, jos lengvai skyla. Pakeisti plytelę gali būti komplikuota užduotis, įvertinant pakaitinės čerpės spalvos skirtumus.

Skalūnai – ir stogams, ir fasadams
© Shutterstock nuotr.

Spalvingumas. Skalūnui būdinga spalva – pilkšvai juoda. Vis dėlto, galima rinktis iš kitokių pasirinkimų - tiek žalsvos, melsvos, rausvos ir kitų atspalvių. Ir nors atspalviai yra išskirtiniai ir gausiai varijuojantys, ryškių spalvų, būdingų kitoms stogo dangoms galite pasigesti. Tradiciškai rinkoje pateikiama skalūninė stogo danga yra tamsesnių atspalvių, o tai patiks ne visiems.

Kiti kriterijai.

Tokių stogų minimalus nuolydis, priklausomai nuo rūšies, yra 25–30 laipsnių. Skalūnas yra sunki stogo danga, tiesa, dangos svoris didelio skirtumo pasirinkime nesudaro. Audrų ir stiprių vėjų atveju, džiaugsitės, nes vėjui bus sunkiau nuplėšti stogo dangą, žinoma, konstruojant reikės keleto papildomų tvirtinimo sprendimų. Tačiau kaip žinome, stogai projektuojami atlaikyti kur kas didesnį svorį žiemos metu, kai dangą užkloja sniegas.

Atsakymas į klausimą, ar gebėsite tokį stogą uždengti patys priklauso tik nuo jūsų pačių – yra praktinių atvejų, kai stogą ir fasadą juo užsidengė pats šeimininkas. Tačiau tinkamas įrengimas yra raktas į tokio stogo ilgaamžiškumą, tad jei nesate linkę rizikuoti, verta patikėti tai profesionalams. Kadangi tokie stogai nėra dažni, eilinio stogdengio gal ir nenorėsite rinktis, tad reikės kreiptis į vieną iš tų, kurie jau turi patirties su tokiais stogais. Tai kainuos.

Jeigu vis dėlto imtumėtės jį dengti pats, idealu, jeigu rastumėte jau įrengtą namą su skalūnu ir gautumėte leidimą jį apžiūrėti. Užduokite klausimus ir viską išsiaiškinkite – skalūnas yra ne vienerių metų ir nepigi investicija, todėl labai svarbu viską atlikti tinkamai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Stogas

Statybų sezonas: stogo šiltinimo darbai

Šiandien naujai statomi pastatai turi atitikti A + energinio naudingumo klasę. Tačiau daugelis statytojų, statančių būstą sau, o ne pardavimui, galvoja ir projektuoja net ir aukštesnės energinio naudingumo klasės namus.

Kaip teisingai žiemai paruošti stogą

Stogo paruošimas žiemai yra ne mažiau svarbus nei namo šildymo sistemos sureguliavimas, rašo supersadovnik.ru.

Specialistų patarimai: kaip išsirinkti stogo dangą (8)

Statant namą svarbios ir galutinį rezultatą įtakojančios yra visos jo konstrukcijos dalys: pamatai, sienos, grindys, langai, durys. Tarp visų šių statybos komponentų individualaus namo stogas – nenuginčijamai užima vieną svarbiausių vietų. Jo pasirinkimą dažnai įtakoja tokie faktoriai, kaip: kaina, išvaizda, medžiaga. Pasiteiravome specialistų, kokį stogą geriausia rinktis.

Verčiame palėpę gyvenamąja erdve – svarbiausi etapai

Kad ir kaip romantiškai skamba idėja įsirengti palėpę, pirmiausia reikia įvertinti darbų sudėtingumą ir išlaidas. O jų tikrai bus nemažai – jei palėpė ligi tol nebuvo naudojama, ją reikės apšiltinti, įvesti elektrą, vandenį ir šildymą, numatyti apšvietimą, galbūt teks keisti ir laiptus, taisyti stogo konstrukciją. Taip pat gali tekti aukštinti stogą, nes pasirodys, kad nėra kaip apsisukti, ar įstatyti daugiau langų, nes trūks šviesos.

Kaip išvengti klaidų šiltinant stogą? (9)

Tam, kad išvengtumėte šiluminių pastato nuostolių, labai svarbu teisingai įrengti stogo konstrukciją. Nuo stogo įrengimo didele dalimi priklauso viso pastato šilumos nuostoliai ir energijos suvartojimas. Kuo mažesni stogo konstrukcijos šilumos nuostoliai, tuo mažiau energijos suvartojama namui šildyti arba vėsinti.

Bituminių čerpelių stogas: privalumai ir trūkumai (12)

Rinkdamiesi stogo dangą ir apžiūrinėdami įvairius variantus, greičiausiai prieisite ir prie bituminių čerpių, rinkoje kartais meiliai vadinamų čerpelėmis. Nors jos tradicines čerpes dalinai primena nebent forma, tai jau kuris laikas naudojamas stogų dengimo sprendimas. Ar verta jį rinktis? Reikėtų įvertinti tiek privalumus, tiek trūkumus.

Ar verta įrengti seną palėpę? (1)

Ieškote naujos vietos miegamajam,poilsio ar kitos paskirties kambariui – pažvelkite į viršų. Jei jūsų stogas šlaitinis, greičiausiai turėsite pakankamai vietos palėpei. Teoriškai ją įsirengti dažniausiai yra visiškai įmanoma, tačiau ar verta?

Kuo uždengti pavėsinės stogą? (3)

Šiltėjant vakarams vis dažniau kyla pagunda jais mėgautis pavėsinėje. Tačiau įsirengiant pavėsinę reikėtų gerai pasukti galvą apie jos stogą. Pavėsines statantys specialistai pastebi, kad pasirinkimų, kokia medžiaga uždengti stogą, yra pakankamai nemažai. Tačiau kiekvienas jų turi ir privalumų, ir trūkumų.

Skalūno stogai – savybės, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį (3)

Skalūno danga labiausiai populiari yra Vakaruose, tačiau ir Lietuvoje galima pastebėti namų dengtų šia uoliena. Galbūt ir jūs šiuo metu renkatės stogo dangą? Žinote visas tradicines dangas ir jums kyla klausimas – kodėl ne skalūnas? Štai keletas skalūno dangos aspektų, kuriuos reikėtų žinoti.

Kaip išrinkti stogą savo namams (5)

Nuo natūralių medžiagų, tokių mediena iki dirbtinių medžiagų, tokių kaip bitumas, metalo lakštai - šiais laikais stogo dangų pasirinkimas yra platesnis nei kada nors iki šiol. Nors kiekviena jų turi savo praktinių privalumų ir trūkumų,stogo danga taip pat prideda išskirtinį dizaino elementą jūsų namams. Taigi, kuris tinka jums?