Ką pravartu žinoti apie šiferinį stogą

 (4)
Neabejotinai populiariausia stogo danga Lietuvoje – banguoti šiferio lakštai. Šiuo metu senas rusiškas asbestinis šiferis intensyviai keičiamas naujais ir sveikatai nekenksmingais beasbestiniais šiferio lakštais. Šiame straipsnyje sužinosite viską, ką būtina žinoti apie šią stogo dangą.
Ką pravartu žinoti apie šiferinį stogą
© Shutterstock nuotr.

Šiferio privalumai ir trūkumai

Didžiausias šiferio privalumas – jo ilgaamžiškumas. UAB „RDV stogai“ direktorius Renatas Žlabys teigė, kad ši medžiaga gali sėkmingai gyvuoti 50-60 metų. Dažniausiai šiferio gamintojai šiai dangai suteikia 10-15 metų garantiją.

Vis dėl to, 20 metų stogdengystės patirtį turintis Artūras Vašnevičius suabejojo šiferio ilgaamžiškumu: „Deklaruojama, kad mažiausiai šiferis laikys 25-30 metų. Bet faktiškai nežinau, ar jis tiek atlaikys. Nes naujos cheminės sudėties stogai pradėti gaminti ne per seniausiai ir  deklaruojamas ilgaamžiškumas dar nepasibaigęs. Jeigu gyvavimo trukmė 25 metai, beasbestinis šiferis naudojamas 10, daugiausiai 15 metų, taigi dar 10 metų reikia laukti ir pasižiūrėti, kokios jis būklės tada bus.“

Kaip vienintelį šiferio trūkumą R. Žlabys įvardijo jo spalvą. Šiferio lakštai yra dažomi, dažniausiai du kartus, tačiau ir tai nepadeda. Spalva paprastai nublunka po 5-6 metų.

„Lietuviško šiferio spalva laiko trumpiau nei lenkiško. Dėl pastarojo šiferio spalvos nublukimo per dešimt metų nusiskundimų beveik negavome, o dėl lietuviško šiferio kreipiamasi beveik kasmet. Blunka tiek lietuviškas, tiek lenkiškas šiferis, tai yra pagrindinis šios medžiagos minusas. Jį galima perdažyti, tačiau dažai nėra pigūs, o ir laipioti ant stogo kas 5 metus žmonės nelabai nori“, – sakė R. Žlabys.

Toliau R. Žlabys vardino priežastis, kodėl šiferis yra populiariausia stogo danga Lietuvoje. Visų pirma jis suteikia gerą garso izoliaciją, nesigirdės lietaus ir kitokio keliamo triukšmo, kuo negali pasigirti kitos, pavyzdžiui skardinės stogo dangos. Be to šiferis netrukdo sklisti radijo bangoms, taip užtikrindamas geresnes ryšio savybes nei metalinės stogų dangos. Taip pat šiferyje nesiveisia pelėsis.

Lyginant su betoniniais, keramikiniais ar čerpiniais stogais, šiferio privalumas yra tas, kad reikia mažiau medienos stogo paruošimui, jis sveria iki 20 kg kv. m. Be to, toks svoris užtikrina stogo tvirtumą, audra šiferinio stogo nenupūs.

Šiferis yra nedegi stogo danga, tačiau R. Žlabys paminėjo, kad išskyrus bitumines čerpes, visos stogo dangos yra nedegios. Tačiau kaip didelį privalumą jis įvardino tai, kad gesinant gaisrą su šiferiu lengviau tą padaryti: „Kas liečia gaisro gesinimą, esant skardiniui stogui, užgesint gaisrą ganėtinai sudėtinga. Šiferio lapą sudaužei ir gali gesinti. Pats gesinimo procesas daug greitesnis.“

Be to, šiuolaikinis šiferis yra labai lygus. Dėl to nuo šiferinio stogo greitai nuteka lietaus vanduo į jį beveik nesusigerdamas.

Sumontuoti šiferį paprasta

A. Vašnevičius pasakodamas apie stogo dengimą šiferiu tikino, kad tai padaryti yra labai paprasta ir jokių ypatingų žinių nereikia: „Kiekvienas gamintojas parduodamas savo produkciją turi šiferio lakštų montavimo instrukciją. Ten yra aprašomi niuansai, ypatumai, tvirtinimo medžiagos ,darbo įrankiai, baigiamieji darbai ir keletas stogų variantų.“

Svarbiausia stogą dengiant šiferiu – kantrybė. A. Vašnevičius tikino, kad kiekvienas nors kartą gyvenime laikęs statybos įrankius sugebės tą padaryti. Tačiau jis pažymėjimo, kad jei ant stogo yra ventiliacinė šachta, kaminas arba kitokie elementai, tada dengimo procesas tampa sudėtingesnis, todėl vertėtų kreiptis į specialistus, nes dažnai tinkamai neužsandarinus šių stogo elementų per juos kaupiasi drėgmė. Kreiptis į specialistus rekomenduojama ir tada, jei stogas yra trišlaitis arba keturšlaitis.

Taip pat svarbu paminėti, kad stogo konstrukcijai naudojama mediena turi būti ne sausesnė nei 8 proc., bet ne drėgnesnė nei 20 proc. Prieš pradedant dengti stogą reikia išmatuoti stogo plokštumos ilgį ir plotį. Išsimatavus galima suskaičiuoti, kiek stogui reikės dangos lapų, kraigo ir briaunos gaubtų, kitų tvirtinimo ir sandarinimo elementų.

Labai svarbi yra stogo apsauga nuo drėgmės. Neapsaugotos medinės stogo konstrukcijos pradeda pūti, todėl A. Vašnevičius rekomendavo naudoti difuzines plėveles, sandarinimo virves arba neperšlampamus stogo paklotus. Apsauginę medžiagą reikia pasirinkti priklausomai nuo stogo nuolydžio, A. Vašnevičius patikino, kad tinkamiausia apsauga tikrai bus pasiūlyta stogo dengimo instrukcijoje.

Sumontavus pagrindinius stogo elementus – gegnes, sudėjus termoizoliacinę medžiagą, apsaugojus viską nuo drėgmės ir įrengus ventiliacinį sluoksnį įrengiamas grebėstas. Jie konstruojami stogo kraigo, o jų montavimas ir pasiskirstymas priklauso nuo šiferio lakštų dydžio. Montavimo instrukcijoje šie dalykai visada bus paminėti.

Tvirtinti šiferį reikia iš apačios į viršų, priklausomai nuo stogo šlaito pasvirimo, šiferis perdengiamas iš šono viena arba dvejomis bangomis, o išilgai nuo 15 iki 30 cm. Šiferis tvirtinamas srieginiais varžtais arba vinimis. Svarbu per stipriai neįsukti varžto, kadangi tada gali deformuotis danga. Šiferį galima pirkti jau paruošta dengimui – nupjautais kampais ir išgręžtomis skylėmis. Tokiu atveju, jei šiferis neparuoštas, jį rekomenduojama pjaustyti rankiniu pjūklu.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Stogas

Kaip teisingai žiemai paruošti stogą

Stogo paruošimas žiemai yra ne mažiau svarbus nei namo šildymo sistemos sureguliavimas, rašo supersadovnik.ru.

Specialistų patarimai: kaip išsirinkti stogo dangą (8)

Statant namą svarbios ir galutinį rezultatą įtakojančios yra visos jo konstrukcijos dalys: pamatai, sienos, grindys, langai, durys. Tarp visų šių statybos komponentų individualaus namo stogas – nenuginčijamai užima vieną svarbiausių vietų. Jo pasirinkimą dažnai įtakoja tokie faktoriai, kaip: kaina, išvaizda, medžiaga. Pasiteiravome specialistų, kokį stogą geriausia rinktis.

Verčiame palėpę gyvenamąja erdve – svarbiausi etapai

Kad ir kaip romantiškai skamba idėja įsirengti palėpę, pirmiausia reikia įvertinti darbų sudėtingumą ir išlaidas. O jų tikrai bus nemažai – jei palėpė ligi tol nebuvo naudojama, ją reikės apšiltinti, įvesti elektrą, vandenį ir šildymą, numatyti apšvietimą, galbūt teks keisti ir laiptus, taisyti stogo konstrukciją. Taip pat gali tekti aukštinti stogą, nes pasirodys, kad nėra kaip apsisukti, ar įstatyti daugiau langų, nes trūks šviesos.

Kaip išvengti klaidų šiltinant stogą? (9)

Tam, kad išvengtumėte šiluminių pastato nuostolių, labai svarbu teisingai įrengti stogo konstrukciją. Nuo stogo įrengimo didele dalimi priklauso viso pastato šilumos nuostoliai ir energijos suvartojimas. Kuo mažesni stogo konstrukcijos šilumos nuostoliai, tuo mažiau energijos suvartojama namui šildyti arba vėsinti.

Bituminių čerpelių stogas: privalumai ir trūkumai (12)

Rinkdamiesi stogo dangą ir apžiūrinėdami įvairius variantus, greičiausiai prieisite ir prie bituminių čerpių, rinkoje kartais meiliai vadinamų čerpelėmis. Nors jos tradicines čerpes dalinai primena nebent forma, tai jau kuris laikas naudojamas stogų dengimo sprendimas. Ar verta jį rinktis? Reikėtų įvertinti tiek privalumus, tiek trūkumus.

Ar verta įrengti seną palėpę? (1)

Ieškote naujos vietos miegamajam,poilsio ar kitos paskirties kambariui – pažvelkite į viršų. Jei jūsų stogas šlaitinis, greičiausiai turėsite pakankamai vietos palėpei. Teoriškai ją įsirengti dažniausiai yra visiškai įmanoma, tačiau ar verta?

Kuo uždengti pavėsinės stogą? (3)

Šiltėjant vakarams vis dažniau kyla pagunda jais mėgautis pavėsinėje. Tačiau įsirengiant pavėsinę reikėtų gerai pasukti galvą apie jos stogą. Pavėsines statantys specialistai pastebi, kad pasirinkimų, kokia medžiaga uždengti stogą, yra pakankamai nemažai. Tačiau kiekvienas jų turi ir privalumų, ir trūkumų.

Skalūno stogai – savybės, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį (3)

Skalūno danga labiausiai populiari yra Vakaruose, tačiau ir Lietuvoje galima pastebėti namų dengtų šia uoliena. Galbūt ir jūs šiuo metu renkatės stogo dangą? Žinote visas tradicines dangas ir jums kyla klausimas – kodėl ne skalūnas? Štai keletas skalūno dangos aspektų, kuriuos reikėtų žinoti.

Kaip išrinkti stogą savo namams (5)

Nuo natūralių medžiagų, tokių mediena iki dirbtinių medžiagų, tokių kaip bitumas, metalo lakštai - šiais laikais stogo dangų pasirinkimas yra platesnis nei kada nors iki šiol. Nors kiekviena jų turi savo praktinių privalumų ir trūkumų,stogo danga taip pat prideda išskirtinį dizaino elementą jūsų namams. Taigi, kuris tinka jums?

Kaip apželdinti stogą ar namo sieną (3)

Kaip įnešti dar daugiau žalumos į savo gyvenimą? Galbūt viena iš išeičių – apsiželdinti gyvenamojo būsto stogą ar sieną? Šia tema vykusioje parodoje „Namų pasaulis 2016“ pranešimą skaitė Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto daktarė Rėda Bistrickaitė.