Patirtis: kaip sklypą be inžinerinių tinklų paversti tinkamu statybai

 (9)
Individualiam namui reikia elektros įvado, prisijungimo prie vandentiekio bei nuotekų tinklų, pasirinktinai galima jungtis ir prie dujų tinklų. Teoriškai viskas atrodo nekomplikuota, tačiau jeigu sklype ir šalia jo šių inžinerinių linijų nėra, tenka sukti galvą ir imtis įvairių priemonių bei sprendimų.
© Shutterstock nuotr.

Dominykas Jankevičius, rašantis tinklaraštį apie savo namo statybas (namasantkalno.blogspot.com), namą statėsi kone tuščioje vietoje – sklype nebuvo jokių įvadų, taip pat teko laukti ir komunikacijų bent jau šalia sklypo. Galbūt ne visų mūsų namai yra ant kalno, tačiau daliai žmonių tenka susidurti su šia problema statant ar net rengiantis pirkti sklypą. Pasiteiravome pašnekovo, į ką atkreipti dėmesį ir ką naudingo per statybų laiką jis sužinojo.

Standartiškai prisijungimas prie inžinerinių tinklų vyksta taip. Prisijungimo sąlygas galite gauti iš inžinerinius tinklus prižiūrinčių įmonių, tai daroma prieš pradedant projektuoti ar ankstyvomis projektavimo stadijomis. Standartiniais atvejais, prireiks dviejų dokumentų – išrašo iš nekilnojamojo turto registro ir sklypo ribų plano. Jeigu sklype jau yra pastatų, gali reikėti ir dokumentų patvirtinančių statinių nuosavybės teisę. Taip pat gali prireikti gretimų valdų savininkų sutikimus, norint perkasti ir kloti tinklus jų sklype, tuo atveju, jei tinklai klojami per gretimus sklypus ar sutikimo prisijungti prie trečiųjų asmenų tinklų.

D. Jankevičiaus atveju, reikėjo pradėti nuo nulio ir netgi laukti, kol inžineriniai tinklai bus nutiesti padoriu atstumu nuo namų. „Sklype nebuvo vandens, elektros“, - pasakoja pašnekovas. „Elektros įvadas buvo gana toli, todėl pats elektros atvedimas iki sklypų užtruko gal 4 metus. Tai ilgas biurokratizmas, tačiau skirstomieji tinklai pagaliau mūsų pusėje atvedė liniją. Tolėliau pastatė transformatorinę ir nuo jos jau paskirstė elektrą ne vien tik mūsų sklypui“, - prisimena jis.

Šiuolaikinėje statyboje elektros tikrai prisireikia, klausimas tik, kada. „Poreikis elektrai atsirado kai buvo dengiamas stogas. Iš bėdos tikrai galima išsiversti iki šio tarpsnio be elektros. Statybininkams be muzikos kartais irgi gerai padirbėti. Tačiau šiais laikais net elektra nėra problema - jei neturi įvado, visada galima pasiimti generatorių, kuris ir gamins tau reikalingą elektros energiją“, - pastebi jis. Atvedus elektros transformatorinę, įvadą iki namo kastas kastuvu, kasant iki 90 cm gylio. Iš viso iškasta 11 metrų tranšėja.

Kitas dalykas, kurio trūko sklypui – vandentiekis. Vandentiekio klausimas išspręstas šiek tiek kitaip – šalimais sklypo buvo gręžinys, todėl nutarta vandentiekį prijungti prie jo. Tiesa, darbo vis tiek buvo nemažai.

Vandentiekio įvadui pirkti 32 diametro 2,4 mm storio sienelėmis,10 atmosferų slėgį atlaikantys vandentiekio vamzdžiai. Patyręs, kaip gali būti nelengva kasti tranšėją rankomis, D. Jankevičius nutarė tranšėją vandentiekiui kasti naudodamas mini traktorių. Numatytas tranšėjos ilgis buvo apie 55 metrus, tačiau apie 15 metrų tranšėjos nedideliame gylyje kasta rankomis (namo viduje), likę 40 metrų kasti samdant mini traktorių. Tranšėjos gylis didesnis nei tiesiant elektros kabelį, saugantis užšalimo rizikos- apie 1, 50 m. Sukloti vamzdžiai užpilti smėliu – šiek tiek ilgio užpilta mini traktoriaus pagalba, tačiau didžiąją dalį teko užpylinėti rankomis. Nors tai atrodo lengvesnis darbas nei tranšėjos kasimas, jis taip pat reikalauja daug pastangų ir laiko.

Nuotekų klausimas sklype iki šiol yra aktualus. Pašnekovas juokauja, kad nuotekų tinklai iš miesto iki sklypo atkeliaus „niekada“. Šią vasarą jis galvoja įsirengti atliekas valantį bio įrenginį. Kadangi šis namas yra ant kalno, kyla opių klausimų dėl nutekėjimo. "Mes priėmėme visai neblogą sprendimą - iš katilinės ir garažo nuvesti atskirą kanalizacijos atšaką. Kadangi pas mus turės stovėti vandens nugeležinimo sistema, o ji kaip žinia per savaitę išleidžia turbūt apie 200 litrų vandens ar net dar daugiau, todėl dauguma bio įrenginių tiekėjų pataria tiek vandens per vieną momentą nepilti. Galimai susikels dumblas ir jis visas iškeliaus su „švariu vandeniu“. Taigi pasidarėm atšakas trapams - jie skirti avariniams atvejams, kad neužlietų ir vieną katilinei. Papildomai vienas vamzdis nugeležinimo sistemai", - dalinasi jis.

Paklaustas apie tokios statybos patirtį, D. Jankevičius pasidalijo keletu patarimų. „Kol nėra namo stogo, vienintelis patarimas būtų turėti kažkokią pastogėlę - ar pavėsinę, ar garažą, kuris tarnautų, kaip pastogė ir kaip daiktų saugykla. Taip pat sklype be komunikacijų tikrai reikia turėti lauko tualetą“, - pataria jis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sklypas

Drenažas: ką svarbu žinoti, prieš įsirengiant drenažo sistemą?

Norint apsaugoti namą statomą aukštai esančio gruntinio vandens vietoje labai svarbu įrengti drenažą, kuris surinkdamas vandenį nusausintų teritoriją. Tie, kurie to nepadarė statydami namą, bet nebegali pakęsti drenuojamo sklypo, gali tai padaryti ir vėliau. Įrengtas drenažas padės apsaugoti namo pamatus bei rūsį nuo vandens pertekliaus keliamų problemų.

Trumpas sklypo įsigijimo ABC (3)

Kad išsvajoto būsto statybų eigoje nekiltų rimtų nesklandumų ir netektų atsimušti į sieną, kuri sustabdytų statybų procesą, reikėtų žinoti pagrindinius, svarbiausius niuansus jau prieš įsigyjant sklypą. Radom sklypą, statysime namą, reikės projekto - dažni teiginiai, kuriuos architektai išgirsta per telefono ragelį. Dažnai atbėgę klientai rodo visai neseniai įsigytą sklypą ir klausia: kiek mums kainuos namo statybos? Deja, kartais pasitaiko ir tokių atvejų, kad esame priversti statytojui pateikti gluminantį atsakymą – įsigytame sklype nieko statyti negalima. Jau nuo pat pradžių, kilus idėjai įsigyti sklypą, reikia pasistengti užkirsti kelią gresiančios nemalonioms pasekmėms, patatarimais dalinasi UAB „Archigroup Lt“ komercijos direktorė Sandra Golcova.

Kaip suformuoti žemės sklypą ar pakeisti žemės sklypo paskirtį? (12)

Jeigu turite žemės sklypą, dar nereiškia, kad galite jame daryti, ką tik norite. Tiems, kurie savo žemės sklype bandė pasistatyti namą ar užsiimti kokia nors kitokia veikla, turbūt teko susidurti su viena labai aiškia taisykle – tavo planai ir vizijos turi sutapti su valstybės planais ir vizijomis. Tai nustato teritorijų planavimo įstatymas, kurio tikslas – užtikrinti darnią teritorijų plėtrą. Ir nors atrodo, kad tai yra didelis suvaržymas, įstatymo esmė yra užtikrinti gerovę valstybės gyventojams – neracionalus ir chaotiškas teritorijų vystymas gali pakenkti gyvenimo kokybei, kraštovaizdžio saugojimui, aplinkos darnai, gamtos ir kultūros paveldo objektams bei biologinei įvairovei. Taigi, ko imtis, kad sau priklausančioje žemėje galėtumėte legaliai, nepažeisdami įstatymų įgyvendinti savo planus?

Statome namą ant šlaito: dažniausiai daromos klaidos

Vakaro saulės nutviekstos kalvos, nusagstytos įvairių formų ir spalvų namukais, daugeliui žmonių sukelia šiltus ir romantiškus jausmus. Vienas didžiausių namo, pastatyto ant šlaito, privalumų – įspūdingi vaizdai pro miegamojo ar svetainės langus, taip pat – prabangos ir išskirtinumo pojūtis.

6 būtini statiniai sodybos ir sodo namelio erdvėje (20)

Tvarka ir organizuotumas visuomet suteikia tam tikrą pasitenkinimą – juk daug smagiau, kai grėbliai bei šluotos saugiai kabo sandėliuke, tualetas ir dušas – vienas šalia kito, o sodo namelis yra pakankamai erdvus visiems svečiams suguldyti.

Dilema: kada geriau nuotekų valymo įrenginys, o kada – „bačka“? (32)

Nuotekų valymo įrenginiai – populiarus sprendimas priemiesčiuose, kuriuose nėra kanalizacijos. Tačiau kaimo vietovėse jie populiarumu dar negali lygintis su tradicine lietuviška nuotekų „bačka“. Visgi specialistai nenurašo ir šio sprendimo. Esą yra atvejų, kai ir jis gali būti efektyvus.

Baigėsi era, kai sklypą galėjai formuoti pagal vieną akmenį jame (19)

Norint iš valstybės ne aukciono, tai yra lengvatine, tvarka gauti sklypą, kuriame kėpso tik nykstantys pamatai, reikės gerokai pasistengti. Ne tik Nacionalinė žemės tarnyba, bet ir teismai vis griežčiau vertina situaciją, ar tikrai valstybiniame sklype esantys statiniai yra naudojami. Tik statinių naudojimo faktas gali užtikrinti tokio statinio savininkui ramybę, kad valstybinio žemės sklypo nuomos sutartis, sudaryta ne aukciono tvarka, nebus nutraukta.

Gelžbetoninis namas: "chruščiovkė" kieme ar modernus sprendimas? (2)

Žvelgdami į pilką senų daugiabučių peizažą ar klausydamiesi raudų apie dideles šildymo sąskaitas, galėjote jau seniausiai nurašyti gelžbetonį kaip pagrindinę statybinę medžiagą. Tačiau toks požiūris nėra visiškai teisingas, kadangi iš gelžbetonio plokščių statomi ir įprasti gyvenamieji namai, kurie yra šilti ir ilgaamžiai.

Kada kviestis geodezininkus ir kaip tam pasiruošti (16)

Naujosios technologijos gerokai palengvino inžinierių – geodezininkų darbą. Tačiau nors technologiškai geodezinius matavimus įmanoma daryti visus metus, specialistai teigia, kad patogiausias metas – vėlyvas ruduo ir ankstyvas pavasaris.

Medinė statyba: ar šis namas Vilniuje taps naujovių rinkoje pranašu? FOTO (80)

Lietuviai myli medieną, tačiau kiekvienas savaip. Vieni itin mėgsta medines grindis bei natūralaus medžio akcentus, tačiau sienų nestatys iš nieko kito, kaip tik iš mūro. Kiti - atvirkščiai, mielai stato karkasinius namus, o sodyboje nori turėti rąstinį namuką. Tačiau ką pasakytų tiek vieni, tiek kiti, jei jiems būtų pasiūlyta ir sienas, ir perdangas įsirengti iš CLT - gryno medžio plokščių?