Gelžbetoninis namas: "chruščiovkė" kieme ar modernus sprendimas?

 (2)
Žvelgdami į pilką senų daugiabučių peizažą ar klausydamiesi raudų apie dideles šildymo sąskaitas, galėjote jau seniausiai nurašyti gelžbetonį kaip pagrindinę statybinę medžiagą. Tačiau toks požiūris nėra visiškai teisingas, kadangi iš gelžbetonio plokščių statomi ir įprasti gyvenamieji namai, kurie yra šilti ir ilgaamžiai.
© Shutterstock nuotr.

Gelžbetoniniai namai priklauso surenkamų namų kategorijai. Tai reiškia, kad tokio namo sienos gaminamos gamykloje, taip pat ir tai, kad namai iš gelžbetonio plokščių turi ir kitus šios kategorijos privalumus - greitį ir statybos grafiko lankstumą.

Atkreiptinas dėmesys, kad apšiltinimo sluoksnis tokiose plokštėse jau įskaičiuojamas į visą komplektą - Lietuvos įmonės siūlo trisluoksnes gelžbetonio plokštes, kur it sumuštinis "sutepti" vidinis betono sluoksnis, šilumos izoliacija ir išorinis betono sluoksnis. Tai laikoma bene didžiausiu tokio statybos metodo privalumu. Dažniausiai apšiltinimui naudojama akmens vata ar polistireninis putplastis. Taip pat galima užsisakyti ir viensluoksnes plokštes statybai, tiesa, jas apšiltinti reikės patiems. Tokios plokštės gali tarnauti kaip sutapdintojo stogo pagrindas. Kita vertus, logiškiausia atrodytų trisluoksnes naudoti išorinėms sienoms, o vidinėms pertvaroms pasirinkti viensluoksnes ar kurį nors kitą pigesnį pasirinkimą (blokelius, plytas ar net GK plokštes). Trisluoksnių sienų storis, priklausomai nuo gamintojo ir projekto, siekia nuo 210 mm iki 530 mm.

Pliusai

Greitis. Teigiama, kad surinkti į statybvietę atvežtas sienas galima per pora-trejetą dienų, priklausomai nuo namo išmatavimų ir sudėtingumo. Tiesa, sąvoka "greitis" čia turi dvi puses. Privalumas tas, kad jums šiame statybos etape statybvietėje reikia dirbti labai nedaug, tačiau nuo užsakymo priėmimo iki atvežimo gali praeiti maždaug mėnuo ir daugiau – maždaug tiek laiko reikia pagaminti sienas pagal užsakymą. Per šį laiką galima spėti patiems susimūryti namo sienas, kita vertus, kol gaminamos jūsų sienos, galite užsiimti kitais darbais.

Lankstumas. Turime omeny ne fizinį lankstumą - tokios sienos kaip ir bet kurios kitos turi būti tvirtos. Tai grafiko lankstumas - kadangi galutiniai darbai užima iki kelių dienų, šlapiu oru statybas galima vykdyti radus giedresnių orų “langą” ir per tą laiką visiškai užbaigti sienas. Galima daryti ir žiemą, kadangi nedaug “šlapių” procesų. Statant ne surenkamuoju būdu, to padaryti gali nepavykti.

Minusai

Visiškas pasitikėjimas. Lyginant su jūsų statomu karkasiniu ar mūriniu namu, tokia technologija atliekama kone išimtinai automatiškai. Net jei mūrijate ar tvirtinate sijas ne pats, statybininkus galite prižiūrėti, o jų broką vėliau dažnai įmanoma ištaisyti. Šiuo atveju, iki keleto dešimtmečių savo gyvenimo patikite į įmonės rankas. Tiesa, įmonės stengiasi daryti tai labai kokybiškai, nes vienas ar keli prastai pagaminti namai gali sugriauti visą reputaciją, todėl atsakingai pasirinktas gamintojas lyg ir eliminuoja šį trūkumą. Taip pat, turint omenyje, kad apšiltinimo sluoksnis yra sienos viduje, atlikti kokius nors veiksmus susijusius su apšiltinimo sluoksniu bus sudėtinga, palyginus su tais atvejais, kai apšiltinimo sluoksnis yra įrengtas išorėje.

Keliamoji įranga. Kadangi plokštės nėra lengvos, tokiam darbui reikės keliamosios įrangos. Taip pat greičiausiai ir jų nemontuosite pats, tad reikės ne tik samdyti, tačiau ir ieškoti patikimų montuotojų. Tai savaime nėra blogai, tiesiog išaugina galutinę sąmatą.


Kaina. Ji gali būti šio metodo privalumas arba trūkumas, priklausomai su kuo lyginame. Kaina priklauso nuo užsakymo sudėtingumo ir namo išmatavimų. Žinoma, visuomet daugiausiai sutaupoma ar bent jau suvokiama kaip taupymas tie atvejai, kai statybos darbus atlieka namo savininkas su pagalbininkais. Tokiu atveju, piniginės sąnaudos iš tiesų bus mažesnės. Kitas būdas žiūrėti į sąmatą yra skaičiuoti ir laiko sąnaudas. Be abejo, tokiu atveju sugaišite mažiau laiko ar tiksliau, galėsite jį skirti kitiems namo mazgams suplanuoti ar įrengti. Kitaip tariant, tokia statyba greičiausiai bus brangesnė, tačiau patogesnė.

Surenkamų namų alternatyvos. Jei šis būdas jums skamba įdomiai, tačiau nežinote, ar būtent gelžbetoniniai namai atitinka jūsų poreikius, galite pasidairyti ir alternatyvų. Nuo seno žinomi karkasiniai skydiniai namai gaminami labai panašiu principu ir į statybvietę skydai atvažiuoja jau su apdaila. Siekiantiems gyventi ekologiškai, gali patikti specialūs skydai, skirti šiaudinio namo statybai, kurie taip pat greitai surenkami pritvirtinant juos prie cokolio ir taip suformuojant sieną. Taip pat alternatyva betonui gali tapti ne kas kitas, o medis. Naujausia tendencija yra namai iš gryno medžio CLT plokščių.

Fotoreportažas iš statybvietės, kurioje namas statomas iš medienos plokščių:

Medinė statyba: ar šis namas Vilniuje taps naujovių rinkoje pranašu

Apdaila. Tačiau kaip su apdaila? Daugeliui betonas atrodo “šaltas”, kadangi jis yra pilkos spalvos. Tačiau kai kada verta jį palikti tokį, koks yra, ypač jei siekiate išskirtinumo, juolab, kad ir technologija tai leidžia. Gamintojai gali pagaminti sienas su faktūra, taip pat galima apskritai palikti pilkas sienas, kadangi betonas atsparus atmosferos poveikiui. Be to, jungimo darbai yra vykdomi iš vidaus, todėl fasade nelieka siūlių.

Gelžbetonio plokščių gamybai naudojant savaime susitankinantį betoną, sienos tampa lygios ir beporės, tad tokį paviršių lengva dažyti. Kitais atvejais galima pritaikyti kitus individualiems namams tinkančius sprendimus - taip faktą, kad jūsų namas gelžbetoninis žinosite tik jūs, o praeiviui beliks tik spėlioti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sklypas

Drenažas: ką svarbu žinoti, prieš įsirengiant drenažo sistemą?

Norint apsaugoti namą statomą aukštai esančio gruntinio vandens vietoje labai svarbu įrengti drenažą, kuris surinkdamas vandenį nusausintų teritoriją. Tie, kurie to nepadarė statydami namą, bet nebegali pakęsti drenuojamo sklypo, gali tai padaryti ir vėliau. Įrengtas drenažas padės apsaugoti namo pamatus bei rūsį nuo vandens pertekliaus keliamų problemų.

Trumpas sklypo įsigijimo ABC (3)

Kad išsvajoto būsto statybų eigoje nekiltų rimtų nesklandumų ir netektų atsimušti į sieną, kuri sustabdytų statybų procesą, reikėtų žinoti pagrindinius, svarbiausius niuansus jau prieš įsigyjant sklypą. Radom sklypą, statysime namą, reikės projekto - dažni teiginiai, kuriuos architektai išgirsta per telefono ragelį. Dažnai atbėgę klientai rodo visai neseniai įsigytą sklypą ir klausia: kiek mums kainuos namo statybos? Deja, kartais pasitaiko ir tokių atvejų, kad esame priversti statytojui pateikti gluminantį atsakymą – įsigytame sklype nieko statyti negalima. Jau nuo pat pradžių, kilus idėjai įsigyti sklypą, reikia pasistengti užkirsti kelią gresiančios nemalonioms pasekmėms, patatarimais dalinasi UAB „Archigroup Lt“ komercijos direktorė Sandra Golcova.

Kaip suformuoti žemės sklypą ar pakeisti žemės sklypo paskirtį? (12)

Jeigu turite žemės sklypą, dar nereiškia, kad galite jame daryti, ką tik norite. Tiems, kurie savo žemės sklype bandė pasistatyti namą ar užsiimti kokia nors kitokia veikla, turbūt teko susidurti su viena labai aiškia taisykle – tavo planai ir vizijos turi sutapti su valstybės planais ir vizijomis. Tai nustato teritorijų planavimo įstatymas, kurio tikslas – užtikrinti darnią teritorijų plėtrą. Ir nors atrodo, kad tai yra didelis suvaržymas, įstatymo esmė yra užtikrinti gerovę valstybės gyventojams – neracionalus ir chaotiškas teritorijų vystymas gali pakenkti gyvenimo kokybei, kraštovaizdžio saugojimui, aplinkos darnai, gamtos ir kultūros paveldo objektams bei biologinei įvairovei. Taigi, ko imtis, kad sau priklausančioje žemėje galėtumėte legaliai, nepažeisdami įstatymų įgyvendinti savo planus?

Statome namą ant šlaito: dažniausiai daromos klaidos

Vakaro saulės nutviekstos kalvos, nusagstytos įvairių formų ir spalvų namukais, daugeliui žmonių sukelia šiltus ir romantiškus jausmus. Vienas didžiausių namo, pastatyto ant šlaito, privalumų – įspūdingi vaizdai pro miegamojo ar svetainės langus, taip pat – prabangos ir išskirtinumo pojūtis.

6 būtini statiniai sodybos ir sodo namelio erdvėje (20)

Tvarka ir organizuotumas visuomet suteikia tam tikrą pasitenkinimą – juk daug smagiau, kai grėbliai bei šluotos saugiai kabo sandėliuke, tualetas ir dušas – vienas šalia kito, o sodo namelis yra pakankamai erdvus visiems svečiams suguldyti.

Dilema: kada geriau nuotekų valymo įrenginys, o kada – „bačka“? (32)

Nuotekų valymo įrenginiai – populiarus sprendimas priemiesčiuose, kuriuose nėra kanalizacijos. Tačiau kaimo vietovėse jie populiarumu dar negali lygintis su tradicine lietuviška nuotekų „bačka“. Visgi specialistai nenurašo ir šio sprendimo. Esą yra atvejų, kai ir jis gali būti efektyvus.

Baigėsi era, kai sklypą galėjai formuoti pagal vieną akmenį jame (19)

Norint iš valstybės ne aukciono, tai yra lengvatine, tvarka gauti sklypą, kuriame kėpso tik nykstantys pamatai, reikės gerokai pasistengti. Ne tik Nacionalinė žemės tarnyba, bet ir teismai vis griežčiau vertina situaciją, ar tikrai valstybiniame sklype esantys statiniai yra naudojami. Tik statinių naudojimo faktas gali užtikrinti tokio statinio savininkui ramybę, kad valstybinio žemės sklypo nuomos sutartis, sudaryta ne aukciono tvarka, nebus nutraukta.

Gelžbetoninis namas: "chruščiovkė" kieme ar modernus sprendimas? (2)

Žvelgdami į pilką senų daugiabučių peizažą ar klausydamiesi raudų apie dideles šildymo sąskaitas, galėjote jau seniausiai nurašyti gelžbetonį kaip pagrindinę statybinę medžiagą. Tačiau toks požiūris nėra visiškai teisingas, kadangi iš gelžbetonio plokščių statomi ir įprasti gyvenamieji namai, kurie yra šilti ir ilgaamžiai.

Kada kviestis geodezininkus ir kaip tam pasiruošti (16)

Naujosios technologijos gerokai palengvino inžinierių – geodezininkų darbą. Tačiau nors technologiškai geodezinius matavimus įmanoma daryti visus metus, specialistai teigia, kad patogiausias metas – vėlyvas ruduo ir ankstyvas pavasaris.

Medinė statyba: ar šis namas Vilniuje taps naujovių rinkoje pranašu? FOTO (80)

Lietuviai myli medieną, tačiau kiekvienas savaip. Vieni itin mėgsta medines grindis bei natūralaus medžio akcentus, tačiau sienų nestatys iš nieko kito, kaip tik iš mūro. Kiti - atvirkščiai, mielai stato karkasinius namus, o sodyboje nori turėti rąstinį namuką. Tačiau ką pasakytų tiek vieni, tiek kiti, jei jiems būtų pasiūlyta ir sienas, ir perdangas įsirengti iš CLT - gryno medžio plokščių?