Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos

 (10)
Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.
© Shutterstock

Stogo konstrukcijos neįvertinimas

Stogo šiltinimas – statybų etapas, kurį reikia apgalvoti dar kuriant namo projektą, nes stogo konstrukcija (konkrečiau – gegnės) įtakoja tai, kokias šiltinimo medžiagas reikia rinktis. Renkantis šiltinimo medžiagas, svarbus yra gegnių plotis bei atstumas tarp jų. Jeigu atstumas tarp gegnių yra standartinis – 60 cm (standartinis atstumas tarp gegnių daromas pagal labiausiai paplitusios stogų šiltinamosios medžiagos – mineralinės vatos plotį), tada šiltinimo medžiagų pasirinkimas yra gan platus, tinka: poliuretano putos, ekovata, mineralinė vata. Jeigu atstumas tarp gegnių yra nestandartinis, tinkamų mineralinės vatos plokščių gali ir nebūti. Gegnių plotis įtakoja šiltinimo medžiagų apimtį. Pavyzdžiui, jei gegnės plotis yra nedidelis, reikia rinktis geresnę varžą tačiau mažesnį sluoksnį sudarančias medžiagas.

Netinkamas medžiagų naudojimas

Kiekviena stogo šiltinimui skirta medžiaga turi savų ypatybių, kurias būtina išmanyti prieš imantis darbų. Pavyzdžiui, dirbant su mineraline vata, jokiu būdu negalima jos suspausti, nes suspausta ši medžiaga praranda savo savybes. Rekomenduojama rinktis mineralinės vatos plokštes, kurios būtų ne daugiau kaip 1-2 centimetrais platesnės negu tarpas tarp gegnių (tokios plokštės idealiai priglus ir užpildys tarpus). Jeigu šiltinimui yra naudojama akmens vata, patariama klijais ištepti visą plokštę, arba bent jau gerai ištepti jos kraštus (ne atskirus taškus joje), nes po blogai priklijuota vata lengvai cirkuliuos oras. Šiltinimui poliuretano putomis ir ekovata yra reikalinga speciali įranga, tad be specialistų pagalbos nepavyks apsieiti.

Neteisingai įrengta plėvelė ir oro tarpas

Stogo šiltinimas apima ne tik apšiltinimo medžiagų pasirinkimą ir montavimą. Taip pat labai svarbūs yra plėvelės saugančios nuo vėjo ir užtikrinančios hidroizoliaciją įrengimas bei vėdinimo oro tarpo įrengimas. Renkantis vandens garams laidžią plėvelę reikia atkreipti dėmesį į jos storį, plėvele neturėtų būti storesnė kaip 0,02 m. Virš šios plėvelės, turi būti įrengtas ne mažesnis kaip 50 mm vėdinimo oro tarpas. Įrengiant oro tarpą, reikia pasirūpinti, kad oras laisvai judėtų nuo apačios iki viršaus (angos orui įeiti įrengiamos stogo karnize, o jam išeiti – stogo viršuje, ties kraigu).

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?

Kaip tinkamai pasiruošti kūrenimo sezonui

Krosnis, prieš intensyvų kūrenimą būtina gerai sutvarkyti bei išvalyti dūmtraukius. Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai krosnys yra perkaitinamos, kaminų ar židinių sienelėse atsiranda plyšių, pro kuriuos gali prasiveržti ugnis, taip pat kai prakurams naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai. Tačiau tai ne viskas... į kūrenimo sezono pradžios atmintinę būtina įtraukti ir kitas paprastas, bet svarbias taisykles.

Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas? (1)

Egzistuoja daugybė skirtingų namų šildymo būdų: elektra, dujos, anglis, malkos, granulės. Malkos visada buvo viena populiariausių individualiems namams šildyti naudojamų kuro rūšių, tačiau šiandien galima pastebėti išaugusį žmonių susidomėjimą jų alternatyva – granulėmis. Tad kuo skiriasi pastarosios kuro rūšys?

Namų apšiltinimo sezonas: ką verta žintoti apie polistireninį putplastį (26)

Kasmet kylant diskusijoms dėl PVM lengvatos šildymui taikymo vis daugiau Lietuvos gyventojų supranta, kad mažesnėmis šildymo sąskaitomis turi rūpintis ir patys. Vasarą intensyviai vyksta daugiabučių renovavimo darbai, tinkamų sprendimų šilumos energijai taupyti ieško ir žmonės, kurie statosi ar atsinaujina individualius namus.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis apšiltinimo medžiagas? (3)

Atėjo pavasaris ir prasidėjo statybų sezonas. Augant reikalavimams dėl pastatų energinio naudingumo, vis aktualesnis tampa apšiltinimo medžiagų pasirinkimas. Šiuo metu įvairūs gamintojais siūlo skirtingų rūšių apšiltinimo medžiagas, todėl kyla klausimas – į ką atkreipti dėmesį, renkantis statinio „kailinius“.