Smalkės – pavojingiau ir už baimę sušalti

Smalkės arba anglies monoksidas (CO) yra bespalvės, bekvapės dujos. Ypatingai pavojus apsinuodyti padidėja šildymo sezono metu, kada iš netvarkingose krosnyse, židiniuose ir katiluose deginamas kuras. Blogiausia tai, kad smalkės yra bespalvės ir bekvapės.
© Shutterstock nuotr.

Šaltiniai

Anglies monoksidas, nors ir yra dujos, yra išskiriamas toli gražu ne tik įvairių dujinių prietaisų, tačiau praktiškai bet kurios šiuo metu naudojamos kuro rūšies. Netvarkingos krosnys, kieto, skysto bei dujinio kuro židiniai bei katilai, dujinės viryklės ir kita yra potencialūs anglies monoksido šaltiniai.

Simptomai ir požymiai apsinuodijus

Apsinuodijimą anglies monoksidu atpažinti dažnai nėra paprasta, nes simptomai dažnai sutampa su kitais negalavimais – apsinuodijimo maistu ar gripo požymiais. Kita problema – simptomų atsiradimas gali būti palaipsnis, nelabai pastebimas.

Labiausiai paplitę simptomai ir požymiai apsinuodijus smalkėmis:

Galvos skausmas
Pykinimas ir vėmimas
Galvos sukimąsis
Sąmonės aptemimas
Bendras silpnumas
Mieguistumas

Jei apsinuodija iškart visa šeima, dažniausiai įtariamas apsinuodijimas maistu, tačiau visuomet reiktų patikrinti ir apsinuodijimo monoksidu tikimybę. Nuolat gaunant nedideles CO dozes, ilgainiui gali atsirasti neurologinių sutrikimų – koncentracijos susilpnėjimas, emocinis nestabilumas.

Atsakykite į šiuos klausimus: ar niekas kitas daugiau nejaučia tokių pačių simptomų (įskaitant ir naminius gyvūnėlius)? Ar savijauta pagerėja, kai išeinate į gryną orą? Požymiai, kuriuos pastebėję, imkitės papildomų atsargumo priemonių:

- Suodžiai ar smalkių žymės aplink krosnį, katilą ar židinį bei ant sienų šalia jų.
- Dūmai patalpose, atsirandantys dėl nekokybiško dūmtraukio. Nors anglies monoksido neužuosite, pajusite kitus – degimo, smilkimo kvapus.

Efektyviausias būdas nustatyti smalkes yra įsirengti anglies monoksido detektorių. Užfiksavęs monoksido perteklių ore, toks prietaisas perspės garsiniu, taip pat dažnai ir šviesiniu signalu.

Vis dėlto, lengviausia ir ekonomiškiausia riziką sumažinti imantis labai paprastų bei logiškų žingsnių – nedelsti susitvarkyti netvarkingų šildymo įrenginių, užtikrinti tinkamą patalpos vėdinimą, atsižvelgti ir sutvarkyti kaminą bei ventiliacinės sistemos būklę.

Apsinuodijus smalkėmis pirmas žingsnis yra normalizuoti deguonies apykaitą. Asmuo apsinuodijęs smalkėmis išnešamas į lauką, kvėpavimui palengvinti rekomenduojama atsagstyti drabužius. Jei būklė neatsistato, būtina kviesti medikus ir atlikti dirbtinį kvėpavimą. Smalkės ypatingai žalingos vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams, nėščioms moterims ir tiems, kurių silpnesnės kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių sistemos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.