Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.
© Shutterstock

Tūkstančius siekiantys nuostoliai

Skaičiuojama, kad daugiausia šildymo sistemų gedimų nutinka būtent šalčiausiais žiemos ir pavasario mėnesiais. Ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ sukaupti duomenys rodo, kad beveik pusę šildymo sistemos sutrikimų sudaro katilo gedimas. Reikšmingą gedimų dalį sudaro ir sugedę radiatoriai ar dėl įvairiausių priežasčių tiesiog dingęs šildymas. Taip pat fiksuojami užšalę radiatoriai ar trūkę vamzdžiai.

Šildymo sistemų gedimai gali ne tik sukelti pavojų gyventojams ar jų sveikatai, bet ir beveik visuomet atneša finansinių nuostolių. Nedidelių gedimų šalinimas gali atsieiti nuo 500 iki 1000 eurų, o sudėtingesnių – net ir keliasdešimt tūkstančių eurų.

Žiemą be šilumos neliksite

Mindaugas Balinskas atkreipia dėmesį, kad greitai pastebėjus nedidelį gedimą, šilumos trūkumo namuose galima net ir nepajusti, tačiau įvykus rimtesnei avarijai – tvarkymas gali užtrukti. Gedimo šalinimo trukmė priklauso nuo pačios žalos ar nutikusio įvykio masto, įrangos, kuri buvo pažeista ar sugadinta savitumo. Būna ir taip, kad įrangos pardavėjai neturi reikiamos detalės, tad tenka laukti ir ilgiau nei keletą dienų.

„Tokiais atvejais ieškome laikinų sprendimų, kad gyventojams netektų šalti visai be šildymo likusiame būste. Vienas tokių variantų – techninės pagalbos namuose paslauga, skirta užkirsti kelią galimiems nuostoliams arba kuo greičiau juos sumažinti. Taip pat – padėti išvengti tokių situacijų, kuomet uždelsus remontą nuostoliai sukeliami ir kaimynams. Gyventojai, turintys draudimą su šia paslauga, išsikviesti pagalbą gali 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę“, – sako M. Balinskas.

Geriausia prevencija – reguliari priežiūra

Specialistų teigimu, išvengti nemalonių netikėtumų per šalčius padeda nuolatinė šildymo sistemos priežiūra. Ją tikrinti rekomenduojama bent kas 3 mėnesius. Jeigu sudėtinga tai padaryti savarankiškai, patariama į pagalbą pasikviesti specialistus. Tikrinti svarbu ne tik sistemos sandarumą, bet ir degimo kamerų būklę.

Vos tik pastebėjus, kad šildymo sistema veikia neįprastai, pavyzdžiui, skleidžia kitokius garsus, mažiau šildo, susidaro daugiau dūmų, sumažėja dūmtraukio trauka arba vizualiai matomi pakitimai ant paties šildymo įrenginio ar išorinėse sistemų dalyse (radiatoriuose, atviruose vamzdžiuose), reikia nedelsiant reaguoti. Patariama išsikviesti specialistus, kurie gali apžiūrėti sistemą ir nustatyti, ar saugu ją toliau eksploatuoti, ar reikia pataisyti pastebėtą gedimą, kol šis nepadarė daugiau žalos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.