Populiariausi klausimai, kylantys prieš montuojant radiatorius atsako specialistas

Vasaros metu namie vyksta daug remonto darbų. Vieni iš jų gali būti radiatorių statymas, montavimas. Į dažniausiai bekylančius klausimus atsako UAB „Vilpra“ specialistas Ričardas Strumila.
Populiariausi klausimai, kylantys prieš montuojant radiatorius <strong><sup><span style="color: #ff0000;">atsako specialistas</span></sup></strong>
© A.Stackevič nuotr.

1. Kas geriau radiatoriai ar grindinis šildymas?

Šilumos siurbliams tinka tiktai žematemperatūrės šildymo sistemos (grindinis šildymas ir/ar specialiai parinkti didesnio ploto radiatoriai). Norėdami maksimaliai sumažinti sąnaudas elektrai, geriausia kuo didesniame namo plote įsirengti grindinį šildymą, nes tokiu būdu jūs pasieksite maksimalų šilumos siurblio naudingo veikimo koeficientą, kadangi temperatūra šildymui bus keliama iki 40˚C (NK 4,3-4,6). Net ir specialiai geoterminiam šildymui sukomplektuotiems radiatoriams temperatūra būtų keliama iki 60 ˚C, tad ir naudingumo koeficientas bus žymiai mažesnis (NK 2,7-2,9), o išlaidos šildymui bus gerokai didesnės.

2. Geriau bandyti keisti radiatorius pačiam ar kreiptis į specialistą?

Individualiame name radiatorių pakeitimui ypatingų reikalavimų nėra, tik svarbu tinkamai parinkti radiatorių dydį, kad neišbalansuotumėt visos namo šildymo sistemos ir galėtumėt palaikyti tinkamą patalpų temperatūrą šildymo sezono metu.

Daugiabučiuose namuose patiems keisti radiatorių draudžiama. Rekomenduojame visada kreiptis į specialistus, kad darbai būtų atlikti kokybiškai ir ateityje nekiltų problemų dėl blogos šilumnešio cirkuliacijos ar galimo patalpų užliejimo.

3. Kokie yra reikalavimai, norint pakeisti radiatorių?

Daugiabučio namo patalpų savininkas, pageidaujantis pertvarkyti buto ir kitų patalpų šildymo sistemą (pakeisti šildymo prietaisus, panaikinti šildymo prietaisą rekonstruojant (sujungiant) patalpas, ar perkelti ant kitos sienos ir kt.), turi kreiptis į šilumos energiją tiekiančią įmonę ir pateikti raštišką prašymą dėl techninių sąlygų gavimo. Pagal gautas technines sąlygas paruošti techninį darbo projektą.

Projektuoti gali specializuota organizacija arba asmenys, turintys tiems darbams kvalifikacijos atestatą. Paruoštą techninį darbo projektą pritarimui pateikti namo administratoriui (bendrijos pirmininkui) ir energiją tiekiančiai įmonei. Šiuos darbus gali atlikti specializuota organizacija arba asmenys, turintys tiems darbams kvalifikacijos atestatus. Pabaigus buto ir kitų patalpų šildymo sistemos pertvarkymą, darbus priduoti namo administratoriui (bendrijos pirmininkui), šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojui.

4. Ar tai yra efektyviausias būdas apšildyti būstą?

Radiatorinis šildymas labiausiai paplitęs patalpų šildymo būdas. Daugiabučiuose namuose tai efektyviausias patalpų šildymo būdas. Individualiuose namuose galima naudoti ir kitus šildymo būdus, ypač jei naudojama alternatyvios energijos šildymo prietaisai.

5. Kokios yra radiatorių rūšys?

Lietuvoje dažniausiai naudojami plieniniai, aliuminio lydinio ir ketiniai radiatoriai. Pagal pajungimo būdą radiatoriai yra šoninio arba apatinio tipo.

6. Kuo jos skiriasi?

Plieniniai radiatoriai gali būti skirtingi pagal gylį (viengubi dvigubi, trigubi), pagal aukštį (200, 300, 400, 500 600, 900 mm), pagal ilgį ( nuo 40 cm iki 3 metrų).

Aliumininiai radiatoriai yra geresni šilumos laidininkai negu plieniniai radiatoriai. Šių radiatorių paviršius yra lygus, todėl juos lengva valyti, yra praktiški, maži šilumos nuostoliai. Tokie radiatoriai renkami iš sekcijų, todėl ilgis neribojamas.

7. Kas padeda efektyviausiai apšildyti būstą ir sutaupyti?

Labiausiai taupyti padeda sumontuoti termoreguliavimo ir sistemos balansavimo prietaisai.

8. Kuo pasižymi renovacinai radiatoriai?

Pagrindinis renovacinių radiatorių privalumas - atstumas tarp pajungimo centrų 500 mm. Tai leidžia nuėmus seno tipo ketinį ar plieninį radiatorių sumontuoti naują nekeičiant vamzdyno.

9. Kokios grėsmės kyla turint namie radiatorių?

Pagrindinis pavojus - skysčio pratekėjimas.

10. Ar norint sumažinti radiatorių, pakeisti jo vietą, tai reikia derinti su kaimynais?

Derinti reikia ne su kaimynais, o su namo administratoriumi(bendrijos pirmininku) ir šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojais.


Jei turite klausimų apie radiatorius, rašykite: manonamai@delfi.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?