Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti

 (2)
Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.
© Shutterstock

Kūrenimas akmens anglimi

Kūrenimas akmens anglimi Lietuvoje buvo itin populiarus sovietiniais metais, tačiau ir šiandien daliai žmonių ši kuro rūšis atrodo patraukli, dėl kainos ir kaitrumo santykio. Reikia pabrėžti, kad dėl ypatingo kaitrumo, šiai medžiagai tinka ne visi katilai. Akmens angliai kūrenti labiausiai tinka specialūs katilai, kurie ne tik puikiai ją sudegina, bet ir sumažina skleidžiamą taršą. Taip pat akmens angliai tinka hibridiniai katilai, kuriuose galima deginti tiek anglį, tiek malkas. Akmens anglies nerekomenduojama naudoti židinio kūrenimui, nes jis gali pradegti.

Yra keletas skirtingų akmens anglies rūšių. Anglį galima rūšiuoti pagal jos formą: anglies granulės bei anglies dulkės (granulės – tai į smulkius gabalėlius susmulkinta ir plauta anglis, o dulkės – tai visai susmulkinta, itin mažos frakcijos anglis, fasuota maišuose). Taip pat anglį galima skirstyti į plautą ir sijotą (plauta akmens anglis yra nuo priemaišų atskirta akmens anglis, o sijota akmens anglis yra suskirstyta pagal frakciją).

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti
© Shutterstock

Akmens anglies privalumai

* Akmens anglis yra itin kaitri kuro rūšis. Jos kaitrumas yra perpus didesnis už malkų ir yra gerokai didesnis už medžio granulių (palyginimui, malkų kaloringumas gali siekti apie 2500 kcal/kg; medžio granulių kaloringumas gali siekti iki 4200 kcal/kg). Akmens anglies kaloringumas kai kuriais atvejais gali siekti net iki 7000 kcal/kg, o paprastai svyruoja apie 5500-6500 kcal/kg.

* Dėl minėto aukšto kaloringumo, didesniam šilumos kiekiui išgauti reikia mažiau kuro.

* Akmens anglis yra nebrangi kuro rūšis (itin geras kainos ir kaitrumo santykis).

Akmens anglies trūkumai

* Tai yra labai peleninga medžiaga. Akmens anglies peleningumas gali būti net 10 proc. didesnis nei kitų kuro rūšių.

* Sudėtinga katilo priežiūra. Dėl didelio peleningumo, reikia dažnai valyti katilą, taip pat dažniau apsitraukia dūmtraukis.

* Patogumo trūkumas. Akmens anglies naudojimas nėra itin patogus ir užima nemažai laiko, kadangi kūrenti reikia rankinio kūrimo būdu.

* Akmens anglis yra neekologiška ir taršą skleidžianti kuro rūšis (nors šiandien galima įsigyti specialių katilų, kurie sumažina skleidžiamą taršą).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.