Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti

 (2)
Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.
© Shutterstock

Kūrenimas akmens anglimi

Kūrenimas akmens anglimi Lietuvoje buvo itin populiarus sovietiniais metais, tačiau ir šiandien daliai žmonių ši kuro rūšis atrodo patraukli, dėl kainos ir kaitrumo santykio. Reikia pabrėžti, kad dėl ypatingo kaitrumo, šiai medžiagai tinka ne visi katilai. Akmens angliai kūrenti labiausiai tinka specialūs katilai, kurie ne tik puikiai ją sudegina, bet ir sumažina skleidžiamą taršą. Taip pat akmens angliai tinka hibridiniai katilai, kuriuose galima deginti tiek anglį, tiek malkas. Akmens anglies nerekomenduojama naudoti židinio kūrenimui, nes jis gali pradegti.

Yra keletas skirtingų akmens anglies rūšių. Anglį galima rūšiuoti pagal jos formą: anglies granulės bei anglies dulkės (granulės – tai į smulkius gabalėlius susmulkinta ir plauta anglis, o dulkės – tai visai susmulkinta, itin mažos frakcijos anglis, fasuota maišuose). Taip pat anglį galima skirstyti į plautą ir sijotą (plauta akmens anglis yra nuo priemaišų atskirta akmens anglis, o sijota akmens anglis yra suskirstyta pagal frakciją).

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti
© Shutterstock

Akmens anglies privalumai

* Akmens anglis yra itin kaitri kuro rūšis. Jos kaitrumas yra perpus didesnis už malkų ir yra gerokai didesnis už medžio granulių (palyginimui, malkų kaloringumas gali siekti apie 2500 kcal/kg; medžio granulių kaloringumas gali siekti iki 4200 kcal/kg). Akmens anglies kaloringumas kai kuriais atvejais gali siekti net iki 7000 kcal/kg, o paprastai svyruoja apie 5500-6500 kcal/kg.

* Dėl minėto aukšto kaloringumo, didesniam šilumos kiekiui išgauti reikia mažiau kuro.

* Akmens anglis yra nebrangi kuro rūšis (itin geras kainos ir kaitrumo santykis).

Akmens anglies trūkumai

* Tai yra labai peleninga medžiaga. Akmens anglies peleningumas gali būti net 10 proc. didesnis nei kitų kuro rūšių.

* Sudėtinga katilo priežiūra. Dėl didelio peleningumo, reikia dažnai valyti katilą, taip pat dažniau apsitraukia dūmtraukis.

* Patogumo trūkumas. Akmens anglies naudojimas nėra itin patogus ir užima nemažai laiko, kadangi kūrenti reikia rankinio kūrimo būdu.

* Akmens anglis yra neekologiška ir taršą skleidžianti kuro rūšis (nors šiandien galima įsigyti specialių katilų, kurie sumažina skleidžiamą taršą).

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?

Kaip tinkamai pasiruošti kūrenimo sezonui

Krosnis, prieš intensyvų kūrenimą būtina gerai sutvarkyti bei išvalyti dūmtraukius. Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai krosnys yra perkaitinamos, kaminų ar židinių sienelėse atsiranda plyšių, pro kuriuos gali prasiveržti ugnis, taip pat kai prakurams naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai. Tačiau tai ne viskas... į kūrenimo sezono pradžios atmintinę būtina įtraukti ir kitas paprastas, bet svarbias taisykles.

Šildymas: ką rinktis – granules ar malkas? (1)

Egzistuoja daugybė skirtingų namų šildymo būdų: elektra, dujos, anglis, malkos, granulės. Malkos visada buvo viena populiariausių individualiems namams šildyti naudojamų kuro rūšių, tačiau šiandien galima pastebėti išaugusį žmonių susidomėjimą jų alternatyva – granulėmis. Tad kuo skiriasi pastarosios kuro rūšys?

Namų apšiltinimo sezonas: ką verta žintoti apie polistireninį putplastį (26)

Kasmet kylant diskusijoms dėl PVM lengvatos šildymui taikymo vis daugiau Lietuvos gyventojų supranta, kad mažesnėmis šildymo sąskaitomis turi rūpintis ir patys. Vasarą intensyviai vyksta daugiabučių renovavimo darbai, tinkamų sprendimų šilumos energijai taupyti ieško ir žmonės, kurie statosi ar atsinaujina individualius namus.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis apšiltinimo medžiagas? (3)

Atėjo pavasaris ir prasidėjo statybų sezonas. Augant reikalavimams dėl pastatų energinio naudingumo, vis aktualesnis tampa apšiltinimo medžiagų pasirinkimas. Šiuo metu įvairūs gamintojais siūlo skirtingų rūšių apšiltinimo medžiagas, todėl kyla klausimas – į ką atkreipti dėmesį, renkantis statinio „kailinius“.