Kuomet verta namie įsirengti saulės kolektorių atsako specialistas

Alternatyva namo šildymui arba karšto vandens paruošimui gali tapti saulės kolektorių įrengimas. Tačiau apie jų naudą ir efektyvumą vis dar sklando daug mitų. Juos bando išsklaidyti UAB „Vilpra“ atsinaujinančios energijos įrangos specialistas Eimantas Balčiūnas.
Kuomet verta namie įsirengti saulės kolektorių <sup style="color: #ff0000;"><strong>atsako specialistas</strong></sup>
© R.Šemelytės nuotr.

1. Kas yra saulės kolektorius?

Saulės kolektorius – tai tarsi šilumokaitis, pagamintas taip, kad kuo greičiau ir stipriau įkaistų, o tada sukauptą saulės šilumą perduotų šilumos nešėjui, kuris nerūdijančio plieno arba variniu vamzdynu šilumą perduoda į kašto vandens šildytuvą. Nesvarbu, kokio tipo saulės kolektorius pasirinktume – visi jie turi turėti varinius vamzdelius, kuriais tekėtų šilumnešis, absorberio medžiagą bei šiluminę izoliaciją, kad išlaikytų sukauptą šilumą.

2. Kodėl verta namie įsirengti saulės kolektorių?

Saulės kolektoriai leidžia sutaupyti išlaidas skirtas karšto vandens ruošimui. Saulės kolektorių pagalba galima sutaupyti iki 70% metinių karšto vandens ruošimo išlaidų. Taip pat saulės kolektoriai tampa labai aktualūs žmonėms, įsirengusiems lauko ar vidaus baseinus. Įprastais
būdais išlaikyti pastoviai aukštą vandens temperatūrą baseine yra gana brangu.

3. Kada geriau jo nesirengti?

Investicija į saulės kolektorių sistemos integravimą Jūsų namuose nebus labai maža. Tam, kad
sistema atsipirktų – būtinas didesnis vandens suvartojimas. Jei Jūsų namuose karšto vandens suvartojimas yra vos siekiantis vidutinį ar dar mažesnis – tuomet investicija į saulės kolektorius neatsipirks.

4. Kokių rūšių būna saulės kolektoriai ir pagal ką juos reikia pasirinkti?

Iš esmės galima skirstyti į dvi pagrindines grupes: plokščiuosius ir vakuuminius saulės kolektorius. Tiek plokštieji, tiek vakuuminiai taip pat gali būti bent 5 skirtingų rūšių, nors išvaizda ir vienoda. Vienareikšmiškai atsakyti, kad vieni ar kiti yra geresni – negalima.

Tiek vieni, tiek kiti turi savų pliusų ir minusų. Teisingai įvertinti situaciją ir pagal ją parinkti saulės kolektorius gali tik šios srities specialistas. Kalbant skaičiais – vakuuminis kolektorius iki 30% efektyvesnis skaičiuojant visų metų naudojimą, tačiau ir kaina vakuuminio kolektoriaus gali būti ir dvigubai didesnė. Plokščiasis kolektorius yra patvaresnis ir ilgaamžiškesnis. Vis dėlto dažniausiai saulės kolektoriaus pasirinkimą lemia žmogaus karšto vandens poreikis, kokiu metu laiku jis didžiausias, kokia stogo orientacija, koks posvyrio kampas ir pan.

5. Kokie yra plokščio ir vakuuminio saulės kolektoriaus skirtumai?

Visų pirma, reikia pradėti nuo to, kad norėdami lyginti vakuuminį ir plokščią saulės kolektorius, turime lyginti to pačio kokybinio standarto gaminius. Reikiamai sertifikuoti ir pritaikyti šiauriniam Europos klimatui plokšti ir vakuuminiai saulės kolektoriai vis tiek bus daugiau brangesni nei efektyvesni, tačiau kai kuriems sudėtingesniems inžineriniams sprendimams gali tikti tik vakuuminis kolektorius.

Vakuuminių saulės kolektorių efektyvumas didėja aukštėjant temperatūrai. Tai ypač aktualu, jeigu saulės energiją planuojama naudoti pastato šildymui. Dėl sudėtingesnės gamybos technologijos jie yra brangesni už plokščiuosius saulės kolektorius. Apvalių vakuuminių saulės kolektorių svarbiausia ypatybė ta, kad vamzdelis, kuriame cirkuliuoja šilumos nėšėjas, yra patalpintas vakuume, o specialūs veidrodėliai visada maksimaliai panaudoja saulės spindulius, todėl šie kolektoriai gali būti kabinami ir ant pastato sienų. Tačiau dėl aukštesnių temperatūrų, norint teisingai ir ilgaamžiškai sumontuoti sistemą, montuotojams reikės papildomų ir nepigių medžiagų. Rekomenduojama pasidomėti vakuumui suteikiama garantija, nes jo praradimas yra šių kolektorių silpnoji vieta.

Plokštieji saulės kolektoriai yra sąlyginai pigesni už vakuuminius, nereikalaujantys priežiūros ir ilgaamžiai. Skaičiuojamas tarnavimo laikas 20-25 metai. Šio tipo kolektoriai labiausiai tinka karšto vandens ruošimui. Plokščiasis saulės kolektorius sudarytas iš aliuminio profilio rėmo, varinių absorberio plokštelių, padengtų selektyvine danga, apsauginės dangos ir grūdinto stiklo bei puikios šiluminės izoliacijos.

6. Kaip reikia įrengti saulės kolektorių?

Laikantis visų gamintojo nurodomų oficialioje montavimo instrukcijoje. Išskirtinių reikalavimų, kur turi būti montuojami saulės kolektoriai, nėra. Svarbiausia vengti šešėliavimo, pačių kolektorių pasvyrimo kampą numatyti pagal tai, kokiam tikslui montuojame kolektorius. Rekomenduojamas posvyrio kampas yra skirtingas priklausomai ar kolektorius montuojamas baseino vandens šildymui, ar karšto vandens ruošimui, ar daliniam patalpų šildymui. Karšto vandens šildytuvo tūris turi būti atitinkamas saulės kolektorių surenkamam energijos kiekiui.

7. Kiek jo įrengimas atsieina?

Viskas priklauso tiek nuo kolektorių rūšies, tiek nuo jų gamintojo. Tarkim saulės kolektorių sistemos 2-4 asmenų šeimai svyruoja nuo 5000 iki 25000 Lt. Populiariausios ir labiausiai paplitusios 2 plokščiųjų saulės kolektorių sistemos (su įrengimu) kainuoja apie 8000 Lt.

8. Kaip veikia saulės kolektorius, jei nėra saulės?

Giedrą dieną tiesioginė saulės spinduliuotė siekia 1000 W/m², tuo tarpu net ūkanotą dieną išlieka 10% efektyvumo - tai yra 100 W/m².

9. Ar saulės kolektorius ruošia karštą vandenį ūkanotą dieną?

Taip, saulės kolektorius veikia ne tik nuo tiesioginės, bet ir nuo sklaidžiosios ir atspindėtosios spinduliuotės. O saulės spinduliai pasiekia saulės kolektorių net ir labai ūkanotą dieną.

10. Kiek karšto vandens per metus gali paruošti vien tik saulės kolektoriaus sistema?

Standartinė saulės kolektorių sistema negali užtikrinti pilno karšto vandens poreikio dengimo ištisus metus. Apačioje matote pateiktą standartinę situaciją:

Pasirinktys :
- 6 m² plokčių saulės kolektorių (3 vnt.) orientuoti į pietus 45° kampu
- 300 litrų tūrinis vandens šildytuvas
- gyventojai suvartoja po 160 litrų 40 °C vandens per dieną
- karštą vandenį ruošia vien tik saulės kolektorius“

Jei turite klausimų, rašykite: manonamai@delfi.lt

UAB Vilpra nuotr.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.