Klausia skaitytoja: kaip šildyti namą be vandentiekio?

 (23)
Sulaukėme klausimo iš skaitytojos: „Laba diena, įsigijau 70 m2 namuką šalia Vilniaus. Nėra vandentiekio, kokį pigų šildymą pasirinkti? Mąstau apie židinį su kapsule su išvedžiotais ortakiais, esu moteris, o pinigų daug neturiu, kokį sprendimą priimti?“.
Klausia skaitytoja: kaip šildyti namą be vandentiekio?
© Shutterstock nuotr.

Renkantis šildymo būdą reikėtų įvertinti kelis kriterijus: šildymo sprendimo kaina, eksploatacijos kaina, priežiūros lengvumas (ar daug pastangų reikės), kuro rūšis bei kaip lengva jos gauti ir netgi galimos kuro rūšies kainos kitimas ateityje. Daug priklauso ir nuo namo. Kadangi skaitytoja orientuojasi į ekonomiškumą – mažesnę įrengimo ir eksploatacijos kainą, reikėtų apžvelgti atitinkamus variantus.

Kalbinti pašnekovai sutinka, kad priimtas sprendimas pakankamai logiškas. Tiesa, tuo pačiu pastebima, kad gyventi name be vandentiekio nėra labai patogu, tad tai irgi neturėtų būti antraeilis klausimas. Paslaugų portalo Raskgreitai.lt rekomenduojamų meistrų komandos „Tikri meistrai“ inžinierius, šildymo sistemų specialistas Algirdas pataria ieškoti galimų variantų. “Vandens reikia netgi paprasčiausiam nusiprausimui, todėl reikėtų ieškoti galimybių jį įsivesti. Reikia galvoti - galbūt įsirengti gręžinį, o galbūt ir kaimynai tokį turi ir būtų galima prisijungti prie jų. Tai naudinga, nes kuo daugiau žmonių prisijungia prie gręžinio, tuo mažiau jame užsistovi vanduo ir tuo jis yra švaresnis“, - teigia jis.

Turint vandentiekį šildymo pasirinkimo spektras būtų platesnis. Tačiau net ir nesant galimybės šildymui naudoti vandenį, rinkoje egzistuoja pakankamai sprendimų. Kai kurie namų šeimininkai ir namuose su vandentiekiu renkasi būtent juos, o vandenį šildo atskirai kitais būdais.

Meistras Algirdas mano, jog variantas šildyti namą židiniu su ortakiais yra geras pasirinkimas. „Tai geras variantas - ortakius galima išvedžioti į kiekvieną patalpą ir į antrą aukštą, jeigu toks yra. Sunkoka pasakyti tiksliai nematant namo projekto. Tik reikia prisiminti, kad tinginiauti nebus galima, reikės nuolat kūrenti“, - primena jis.

Kalbintas židiniais ir krosnelėmis prekiaujančios įmonės „Degis“ atstovas išskiria keturis šildymo būdus, kuriuos galima naudoti tokiu atveju. Galima statyti tradicinę senovinę krosnį arba muilo akmens krosnelę - jos ilgai akumuliuoja šilumą, nereikia dažnai kūrenti. Antras variantas būtų jau minėtas židinys su metaline kapsule ir ortakiais. Trečiasis variantas - paprasta senesnio tipo (dažnai vadinama buržuike) arba moderni malkinė krosnelė. Dar vienas panašus pasirinkimas galėtų būti granulinės krosnelės, kurios sutaupo laiko rūpinantis krosnele ir kūrenant.

Jo nuomone, paprasta krosnelė galėtų būti pigiausias pasirinkimas. “70 m2 nėra daug, tai nedidelės patalpos, todėl gerai užkūrus, aplinkui šilumos užteks. Taip pat malkos visuomet buvo ir yra pigiausias kuras, kuris kaina lenkia gamtines dujas, elektrą ar granules. Tiesa, į mažesnius kambarius, į kampus šiluma gerai “neišsivaikščios”. Jei name būtų rekuperacinė sistema, tada tokia sistema išskaidytų, išnešiotų šiltą orą. Jei to nėra, bus sudėtinga. Vienoje patalpoje bus gerokai šilčiau nei kitose. Tai pigiausias, tačiau ne pats geriausias būdas”, - teigia pašnekovas.

Jo skaičiavimu, paprastą krosnelę galima įsigyti ir nuo 200 eurų, o kokybiškų granulinių krosnelių kainos prasideda nuo 1000 -1200 eurų. Židiniui reikės daugiau apdailos medžiagų ir montavimo darbų, todėl židinys kainuos kelis kartus daugiau nei krosnelė. Ortakiuose orą varinėja ventiliatorius, tad reikia įvertinti ir šias sąnaudas bei elektros instaliacijos būklę name. „Ortakių montavimo kaina yra įskaičiuojama į židinio montavimo kainą. Su ortakiais yra kebliau - jeigu tai betoninis namas ir ortakius reikia sukabinti palei lubas, tai nėra sunku ir kaina nėra didelė. Bet jeigu namas karkasinis, kur reikia apeiti gegnes, pjauti, izoliuoti, kaina iškart padidėja. Be to, yra ir skirtingų ortakių tipų - jie gali būti ir gofruoti, ir skardiniai“, - paaiškina pašnekovas.

Be išvardintų būdų, kitas vandentiekio nereikalaujantis šildymo būdas būtų šildymas elektra - šilumos siurbliu, elektriniais grindų kilimėliais ar elektriniais šildytuvais. Tiesa, tokio šildymo eksploataciniai ir dažniausiai įrengimo kaštai būtų didesni nei šildant biokuru.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?