Klausia skaitytoja: kaip šildyti namą be vandentiekio?

 (23)
Sulaukėme klausimo iš skaitytojos: „Laba diena, įsigijau 70 m2 namuką šalia Vilniaus. Nėra vandentiekio, kokį pigų šildymą pasirinkti? Mąstau apie židinį su kapsule su išvedžiotais ortakiais, esu moteris, o pinigų daug neturiu, kokį sprendimą priimti?“.
Klausia skaitytoja: kaip šildyti namą be vandentiekio?
© Shutterstock nuotr.

Renkantis šildymo būdą reikėtų įvertinti kelis kriterijus: šildymo sprendimo kaina, eksploatacijos kaina, priežiūros lengvumas (ar daug pastangų reikės), kuro rūšis bei kaip lengva jos gauti ir netgi galimos kuro rūšies kainos kitimas ateityje. Daug priklauso ir nuo namo. Kadangi skaitytoja orientuojasi į ekonomiškumą – mažesnę įrengimo ir eksploatacijos kainą, reikėtų apžvelgti atitinkamus variantus.

Kalbinti pašnekovai sutinka, kad priimtas sprendimas pakankamai logiškas. Tiesa, tuo pačiu pastebima, kad gyventi name be vandentiekio nėra labai patogu, tad tai irgi neturėtų būti antraeilis klausimas. Paslaugų portalo Raskgreitai.lt rekomenduojamų meistrų komandos „Tikri meistrai“ inžinierius, šildymo sistemų specialistas Algirdas pataria ieškoti galimų variantų. “Vandens reikia netgi paprasčiausiam nusiprausimui, todėl reikėtų ieškoti galimybių jį įsivesti. Reikia galvoti - galbūt įsirengti gręžinį, o galbūt ir kaimynai tokį turi ir būtų galima prisijungti prie jų. Tai naudinga, nes kuo daugiau žmonių prisijungia prie gręžinio, tuo mažiau jame užsistovi vanduo ir tuo jis yra švaresnis“, - teigia jis.

Turint vandentiekį šildymo pasirinkimo spektras būtų platesnis. Tačiau net ir nesant galimybės šildymui naudoti vandenį, rinkoje egzistuoja pakankamai sprendimų. Kai kurie namų šeimininkai ir namuose su vandentiekiu renkasi būtent juos, o vandenį šildo atskirai kitais būdais.

Meistras Algirdas mano, jog variantas šildyti namą židiniu su ortakiais yra geras pasirinkimas. „Tai geras variantas - ortakius galima išvedžioti į kiekvieną patalpą ir į antrą aukštą, jeigu toks yra. Sunkoka pasakyti tiksliai nematant namo projekto. Tik reikia prisiminti, kad tinginiauti nebus galima, reikės nuolat kūrenti“, - primena jis.

Kalbintas židiniais ir krosnelėmis prekiaujančios įmonės „Degis“ atstovas išskiria keturis šildymo būdus, kuriuos galima naudoti tokiu atveju. Galima statyti tradicinę senovinę krosnį arba muilo akmens krosnelę - jos ilgai akumuliuoja šilumą, nereikia dažnai kūrenti. Antras variantas būtų jau minėtas židinys su metaline kapsule ir ortakiais. Trečiasis variantas - paprasta senesnio tipo (dažnai vadinama buržuike) arba moderni malkinė krosnelė. Dar vienas panašus pasirinkimas galėtų būti granulinės krosnelės, kurios sutaupo laiko rūpinantis krosnele ir kūrenant.

Jo nuomone, paprasta krosnelė galėtų būti pigiausias pasirinkimas. “70 m2 nėra daug, tai nedidelės patalpos, todėl gerai užkūrus, aplinkui šilumos užteks. Taip pat malkos visuomet buvo ir yra pigiausias kuras, kuris kaina lenkia gamtines dujas, elektrą ar granules. Tiesa, į mažesnius kambarius, į kampus šiluma gerai “neišsivaikščios”. Jei name būtų rekuperacinė sistema, tada tokia sistema išskaidytų, išnešiotų šiltą orą. Jei to nėra, bus sudėtinga. Vienoje patalpoje bus gerokai šilčiau nei kitose. Tai pigiausias, tačiau ne pats geriausias būdas”, - teigia pašnekovas.

Jo skaičiavimu, paprastą krosnelę galima įsigyti ir nuo 200 eurų, o kokybiškų granulinių krosnelių kainos prasideda nuo 1000 -1200 eurų. Židiniui reikės daugiau apdailos medžiagų ir montavimo darbų, todėl židinys kainuos kelis kartus daugiau nei krosnelė. Ortakiuose orą varinėja ventiliatorius, tad reikia įvertinti ir šias sąnaudas bei elektros instaliacijos būklę name. „Ortakių montavimo kaina yra įskaičiuojama į židinio montavimo kainą. Su ortakiais yra kebliau - jeigu tai betoninis namas ir ortakius reikia sukabinti palei lubas, tai nėra sunku ir kaina nėra didelė. Bet jeigu namas karkasinis, kur reikia apeiti gegnes, pjauti, izoliuoti, kaina iškart padidėja. Be to, yra ir skirtingų ortakių tipų - jie gali būti ir gofruoti, ir skardiniai“, - paaiškina pašnekovas.

Be išvardintų būdų, kitas vandentiekio nereikalaujantis šildymo būdas būtų šildymas elektra - šilumos siurbliu, elektriniais grindų kilimėliais ar elektriniais šildytuvais. Tiesa, tokio šildymo eksploataciniai ir dažniausiai įrengimo kaštai būtų didesni nei šildant biokuru.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.