Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti?

 (4)
Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.
© Shutterstock

Dujiniai katilai

„Katilai.lt“ pardavimų vadovas Modestas Alūzas sako, kad renkantis dujinį katilą reikia atsižvelgti į du aspektus: katilo galingumą bei į tai, kokiu būdu yra ruošiamas karštas vanduo. Jei katilas reikalingas gerai apšiltintam naujos statybos namui, tuomet reikiamą galingumą galima apskaičiuoti šildomo ploto kvadratus dauginant iš 0,08 kW. Jei katilas reikalingas senesnės statybos namui apšildyti, šildomo ploto kvadratus reikia dauginti iš 0,1 kW. Pasirinkimo galimybės susiaurėja tuo atveju, jei namuose nėra dūmtraukio. Tokiu atveju lieka rinktis iš katilų, turinčių dvigubą vamzdį, kuriuo pašalinami degimo produktai ir drauge tiekiamas oras degimui.

Kalbant apie karšto vandens ruošimą, katilai gali būti su momentiniu šildytuvu, su atskiru boileriu arba integruotu vandens šildytuvu. Karšto vandens poreikis nulemia kokį, pakabinamą ar pastatomą, katilą geriausia rinktis. Esminis skirtumas tarp dujinių katilų rūšių – pakabinamuose katiluose degiklio liepsna yra moduliuojama, pastatomuose – ne. Pakabinami katilai yra idealus sprendimas tiems, kurie neturi papildomų patalpų katilui ir tiems, kuriems nereikalingas didesnis kaip 30 kW galingumas. Paprastai pakabinami katilai paruošia apie 10–15 litrų karšto vandens per minutę. Didesniems pastatams bei ten, kur reikalingas gana didelis karšto vandens poreikis, rekomenduojama rinktis pastatomus dujinius katilus drauge su tūriniais karšto vandens šildytuvais.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti?
© Shutterstock

Kieto kuro katilai

M. Alūzas, renkantis kietojo kuro katilą, pataria pirmiausia išsiaiškinti, koks reikalingas katilo galingumas. Standartinis reikalingo galingumo skaičiavimas yra toks: 1 kW galios reikalingas 10 m² apšildyti, kai patalpa ne aukštesnė kaip 2,5 m. Taip pat verta atsižvelgti į galios reguliavimo diapazoną.

Kieto kuro katilus galima skirstyti į tris rūšis: viršutinio degimo katilus (dega visas kuro sluoksnis), apatinio degimo katilus (dega tik apatinis kuro sluoksnis), dujų generacinius katilus. Esminis šių kieto kuro katilų rūšių skirtumas – naudingumo koeficientas. Apatinio degimo katilų naudingumo koeficientas yra tik 50 proc., viršutinio degimo kietojo kuro katilų – didesnis, o dujų generavimo katilai pasižymi itin aukštu naudingumo koeficientu.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti?
© Shutterstock

Granuliniai katilai

Ekspertas, kalbėdamas apie granulinius katilus, sako, kad renkantis granulinį katilą svarbu apsispręsti kokiomis granulėmis bus kūrenama (medienos ar akmens anglies). Taip pat nuspręsti ar bus reikalingas universalus katilas, kuriame kūrenamos ne tik granulės, bet ir kietas kuras. Naudingumo koeficientas – tai dar vienas kriterijus, kurį svarbu įvertinti.

Galima rinktis iš dviejų tipų granulinių katilų: katilų su įmontuojamais degikliais ir turinčių šnekinio padavimo degiklius. Pirmuoju atveju naudingumo koeficientas gali siekti net 99 proc., tačiau tokių katilų trūkumas – reikalingos tik aukštos kokybės granulės. Katilai su šnekinio padavimo degikliu nėra tokie išrankūs granulių kokybei.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti?
© Shutterstock

Katilų kainos ir patogumo palyginimas

„Katiluturgus.lt“ vadovas Vitalij Markevič sako, kad šiandien retas klientas, turintis galimybę šildytis gamtinėmis dujomis, renkasi kitą šildymo variantą. Taip yra dėl sąlyginai nedidelės katilo kainos (dujų katilas kainuoja apie 1000 eurų, panašiai kainuoja ir kieto kuro katilas, o granulinis jau 2-3 kartus brangiau) ir žymiai pigesnio įrengimo (palyginus su kieto kuro ar granulinio katilo įrengimu). Bet visgi pagrindinė šių katilų populiarumo priežastis – tai mažiausiai priežiūros reikalaujantis šildymas.

Kitos pusėje – kieto kuro katilai. Juos dažniausiai perka žmonės iš kaimo vietovių, turintys savo mišką, arba žmonės keičiantys savo seną katilą nauju. Pagrindinė priežastis, kodėl šie žmonės renkasi kieto kuro katilus – pigus, arba kartais nieko nekainuojantis kuras (nuosavos malkos, anglys). Didžiausias tokio šildymo nepatogumas – jis reikalauja daug priežiūros ir laiko (nuo kuro sezonui paruošimo iki kasdieninio kūrenimo). Namuose turint tokį katilą, žmogus negali išvažiuoti atostogų žiemą arba palikti namą be priežiūros ilgesniam laikui.

Granuliniai katilai – tai tarpinis variantas, kai nori patogaus ir nedaug priežiūros reikalaujančio šildymo. Tokie katilai kainuoja brangiau už dujinius bei kieto kuro katilus (apie 2000-3000 eurų), yra brangus ir jų įrengimas (apie 1500 eurų). Taip pat toks katilas reikalauja (kaip ir kieto kuro katilas) atskiros patalpos – katilinės, kurios plotas, statant naują namą, kainuoja papildomai. Priežiūros tokie katilai reikalauja nedaug: vieną kartą per savaitę jį reikia užpildyti granulėmis ir kartą per mėnesį išvalyti nuo pelenų.

Ekspertas sako, kad kuro sąnaudos, pinigine išraiška, gali būti labai skirtingos, priklausomai nuo namo dydžio ir jo apšiltinimo. Šiuolaikinių namų skirtumas tarp kūrenimo kietu kuru ir dujomis gali siekti tik 10-30 eurų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.