Keli patarimai, kad malkos židinyje degtų ilgiau

 (8)
Skirtingo dizaino, skirtingų gamintojų židiniai nevienodai paskirsto šilumą – modernesni, naujesni, žinoma, dažniausiai yra pranašesni, tačiau, atmetus šiuos skirtumus, yra pora niuansų, kaip galima pasiekti, jog malkos degtų ilgiau ir efektyviau. Taupant malkas „perspausti” taip pat nereikėtų – kai malkos vos rusena, šilumos būna per mažai, todėl tai yra tuščias malkų švaistymas.
Keli patarimai, kad malkos židinyje degtų ilgiau
© Shutterstock nuotr.

Kietmedis

Kieta mediena dega kaitriau, lėčiau bei ilgiau. Todėl įdėję kietmedžio malką tikrai ilgiau mėgausitės šiluma. Lėčiausiai dega ir ilgiausiai išskiria šilumą ąžuolo, klevo, obels malkos. Greitai sudega pušies, drebulės, eglės malkos.

Apie medienos rūšis galite paskaityti čia: Ne visos malkos geros - kurias rinktis?

Bei čia: Ąžuolinės malkos - ar jų kaina verta kokybės?

Dydis ir kiekis

Didesnės malkos dega lėčiau, tad visuomet pravartu įdėti bent vieną didelę malką kaip liepsnos pamatą. Daug malkų prikrauti nepatartina, nes tuo momentu, kai jos spragės, bus daug karščiau, tačiau joms sudegus šiluma greit gali išsisklaidyti – daug naudingiau, jei malkos degs pamažu ir palaikys nuolatinę temperatūrą. Tad geriausia įdėti tik vieną didelę malką, taip ugnis rusens ir skleis šilumą daug ilgiau.

Oro trauka

Ugniai reikia deguonies, ir kuo daugiau deguonies ji gaus, tuo greičiau ir karščiau degs. Esant deguonies trūkumui, malkos tik „dūmins“, bus išskiriama mažai šilumos. Pasirūpinkite funkcionalia židinio sklende, reguliuokite ja oro srautą ir kontroliuokite ugnį, kad ji nebūtų per stipri – nes per greitai sudegs malkos, bet ir ne per silpna, nes tuomet nesušilsite tiek, kiek norėtumėte.

Valymas

Išvalytas židinys veikia sklandžiau ir efektyviau. Padidės židinio trauka, pagerės degimo laikas. Išvalykite suodžius ir iš pačio židinio, ir iš kamino, nuvalykite dureles, angas. Pelenus taip pat reikia išvalyti, tačiau ploną kelių milimetrų sluoksnį kartais galima ir palikti – šis sluoksnis apsaugos židinio dugną bei prisidės prie šilumos.

Daugiau skaitykite čia: Valome kaminą - žingsniai, kurių reikėtų imtis

Šviežiai nupjauta mediena

Šviežiai nupjauta, nepakankamai išdžiūvusi mediena degs, be abejo, ilgiau. Bet – ne efektyviai. Tokios malkos neskleidžia reikiamos šilumos, daug dūmina. Malkos, kurios buvo tinkamai laikomos, degs geriau, negu šviežiai pjautos. Paprastai jau po 6-9 mėnesių tinkamo džiovinimo galima malkas naudoti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.